خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

!!!!چند بیت مبهم آرایه, اساتیدادبیات فارسی لطفا فوری بیاید!!!!

لیدیز اند جنتلمن سلام. دوستان من این چند بیتو مشکل دارم باهاش لطفا با دلیل جواب بدید....
      1.چرا این اسلوب معادله نیست (خدایی نیست؟؟؟؟؟):از پشیمانی سخن درعهد پیری میزنم /لب به دندان می گزم اکنون که دندانم نماند(فنی 88)
      2.آیا اگر یک واژه ایهام داشته باشه نمی تونه با واژه دیگه جناس تام بسازه؟
      وفا را زاد مادر چون مرا زاد/جفا را زاد مادر چون تو را زاد(زاداول در هردومصراع باشه:ایهام:1.زیاد کرد2.متولد کرد)زاد دوم:متولد کرد
      .3.چرا این اسلوب معادله نیست(واللهی نیست؟؟؟):نه به اشتر بر سوارم ,نه شتر زیر بارم /نه خداوند رعیت ,نه غلام شهریار(سنجش 90)

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.hav نمایش پست ها
      لیدیز اند جنتلمن سلام. دوستان من این چند بیتو مشکل دارم باهاش لطفا با دلیل جواب بدید....
      1.چرا این اسلوب معادله نیست (خدایی نیست؟؟؟؟؟):از پشیمانی سخن درعهد پیری میزنم /لب به دندان می گزم اکنون که دندانم نماند(فنی 88)نیست چون باید علاوه بر اینکه مصرع بعدی مثالی در مورد قبلی باشه بین کلمات نیز تناسب وجود داشته باشه و مثلا اینجا نمیتونی بین پشیمانی و لب تناسب پیدا کنی

تا اونجایی که میدونم فکر کنم نمیشه

وفا را زاد مادر چون مرا زاد/جفا را زاد مادر چون تو را زاد(زاداول در هردومصراع باشه:ایهام:1.زیاد کرد2.متولد کرد)زاد دوم:متولد کرد

.3.چرا این اسلوب معادله نیست(واللهی نیست؟؟؟):نه به اشتر بر سوارم ,نه شتر زیر بارم /نه خداوند رعیت ,نه غلام شهریار(سنجش 90)
      دوتا جمله جدا که دوتا اگه مثالی در مورد یه چیزی بودن میشد حساب کرد ولی اینجا اینطور نیست و فقط یه مفهوم رو سه چهار بار گفته

من تاجایی که سوادم قد میداد جواب دادم
      اگه غلط بود یکی بیاد تصحیحش کنه

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      شلام
      1)شاعر میگه که چون از جوانی و کرده های خود پشیمانم دارم در پیری سخن میگم/و دارم خودمو خسته میکنم(میگزم)چون فایده ندارد(دندان ندارم)
      2)درصورتی با 2کلمه جناس تام تشکیل میشه که دو کلمه از همه لحاظ(مثل حرکات.اوا.ضاهر)مثل هم باشند و فقط معانی تفاوت کند-ایهام ربطی به جناس نداره یه واژه میتونه هم ایهام داشته باشه هم با یه واژه دیگه جناس
      شاعر در این بیت داره میگه زمانی که مارم من را زیید وفا هم زاییده شد/و هنگامی که مارت تو را زایید جفا زاییده شد(البته شاید بعضی ها این رو جناس بگیرند-در ادبیات جای بحث زیاده-اصل سوالو بذار با گزینه ها)توصیه میکنم تعریف ایهام و جناسو کامل بخون(با هم تفاوت دارن)
      3)نه که نیست///مصراع اول میگه به هیچ چیز و کسی ظلم نمیکنم مثل شتر/مصراع دومم دو تا مثال دیگه اورده و گفته ظلم هم نمیپذیرم

بازم بگم که ادبیات جای بحث داره(مثلا بین 2 ارایه تضاد و متناقص نما-که دبیر خودم توش موند )و اصل سوال با 4 گزینه رو بذار تا دقیق تر جوابو بگم
      موفق باشی
      خلاف قوانین.

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      1.چرا این اسلوب معادله نیست (خدایی نیست؟؟؟؟؟):از پشیمانی سخن درعهد پیری میزنم /لب به دندان می گزم اکنون که دندانم نماند(فنی 88)
      دیگه نبود؟ بگو که گرم شدم
      اصل سوالا رو هم بذار
      ممون
      خلاف قوانین.

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Maghror
      نمایش مشخصات
      سلام.

اسلوب معادله بر اساس 2 تا تشبیه ایجاد میشه و باید یک تمثیل در بیت موجود باشه
      و ضمن این که هنگام معنا بتونیم میان مصرع ها مساوی قرار بدیم و همان گونه یا همان طور که ...

بیت اول نه تشبیه داره و نه تمثیل پس اسلوب معادله نداره

دو تا واژه زمانی جناس تام هستن که مثل هم باشن اما در معنا متفاوت. اگر ایهام معنای نزدیکش با واژه دیگر یکی باشه دیگه جناس نیست.

اما در بیت سوم شما دو تا تشبیه رو احساس میکنی
      خداوند رعیت : تشبیه شده به شتر سوار و غلام شهریار هم به شتر زیر باز
      در معنا کردن هم به این صورت میشه :
      نه به شتر سوارم ( یعنی پادشاه و بلند مرتبه ام ) و نه شتر زیر بارم ( نوکر و کم مرتبه ) همانگونه که نه پادشاه مردمم و نه غلام و نوکر پادشاه
      پس این جا اسلوب معادله وجود داره

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Poorya.Mo نمایش پست ها
      سلام.

اسلوب معادله بر اساس 2 تا تشبیه ایجاد میشه و باید یک تمثیل در بیت موجود باشه
      و ضمن این که هنگام معنا بتونیم میان مصرع ها مساوی قرار بدیم و همان گونه یا همان طور که ...

بیت اول نه تشبیه داره و نه تمثیل پس اسلوب معادله نداره

دو تا واژه زمانی جناس تام هستن که مثل هم باشن اما در معنا متفاوت. اگر ایهام معنای نزدیکش با واژه دیگر یکی باشه دیگه جناس نیست.

اما در بیت سوم شما دو تا تشبیه رو احساس میکنی
      خداوند رعیت : تشبیه شده به شتر سوار و غلام شهریار هم به شتر زیر باز
      در معنا کردن هم به این صورت میشه :
      نه به شتر سوارم ( یعنی پادشاه و بلند مرتبه ام ) و نه شتر زیر بارم ( نوکر و کم مرتبه ) همانگونه که نه پادشاه مردمم و نه غلام و نوکر پادشاه
      پس این جا اسلوب معادله وجود داره
      همه رو دقیق توضیح دادین سه رو عالیییی توضیح دادین ....ممنون بابت وقتی که گذاشتین دوستان.....

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط naseri نمایش پست ها
      دیگه نبود؟ بگو که گرم شدم
      اصل سوالا رو هم بذار
      ممون
      اصل سوالا حالش نیس اگه ادبیات موضوعی مطالعه میکنین سوالا رو جلوشون نوشتم.

8. Top | #8
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      سلام. کسی میدونه چرا بیت زیر در زبان91 بدون اسلوب معادله در نظر گرفته شده؟ مگه اسلوب معادله نداره؟!

"به مهلتی که سپهرت دهد ز راه مرو، تو را که گفت که این زال ترک دستان گفت؟"

معنیشم اینه: فريب فرصت و مهلتي كه زمانه در اختيار تو نهاده است مخور. چه كسي به تو اين دلگرمي را داده است كه اين روزگار حيله‌گر پير در فكر نيرنگ با تو نيست.

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط pooya2000 نمایش پست ها
      سلام. کسی میدونه چرا بیت زیر در زبان91 بدون اسلوب معادله در نظر گرفته شده؟ مگه اسلوب معادله نداره؟!

معنیشم اینه: فريب فرصت و مهلتي كه زمانه در اختيار تو نهاده است مخور. چه كسي به تو اين دلگرمي را داده است كه اين روزگار حيله‌گر پير در فكر نيرنگ با تو نيست.
      دقیقا کجاشو اسلوب گرفتی تو؟

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

به نظر میرسه اسلوب معادله داره

11. Top | #11
      در انتظار تایید ایمیل

Ashegh
      نمایش مشخصات
      ببخشید دوست عزیز شاید نظرم غلط باشه
      ولی تاجایی که من یادمه و می دونم تو اسلوب معادله هر مصرع به تنهایی معنای کاملی داره ولی تو این شعر این طور نیست

12. Top | #12
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات

دوستان عزیز همین الآن یکی از اساتید ادبیات (: توی پ.خ جواب داد و بنظرم منطقیه و جوابمو گرفتم. میگم که شما هم در جریان باشید:
      در اسلوب معادله دو مصرع نباید دلیل هم باشن ولی اینجا مصرع دوم به نوعی دلیل مصرع اوله

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن