خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

تایپیک جامع هندسه پایه کنکور

دوستان عزیز کنکوریم سلام خدا قوت.
      خب این بار میخواهیم بریم سر هندسه که معمولا ۸سوال از ریاضی و ۴ سوال از تجربی رو به خودش اختصاص میده.
      کار برای بچه های تجربی به نسبت ریاضی، بسیار راحت تره.چون هم حجم مباحثشون کمتره و هم تنوع سوالات کمتره.سوالات تکراری هم زیاد براشون مطرح میشه.مهمترین منبع سوالات هندسه تجربی، سوالات کنکورهای گذشته ست(آبی قلمچی) و هندسه۱ نشر الگو هم خوبه و بعد از اون هم برای حل سوالات سخت تر و پیچیده تر میتونید از هندسه خیلی سبز استفاده کنید.(این تیکه پیشنهاد مریم بود.ممنون ازش )

ولی در مورد بچه های ریاضی توصیه اکید من کتاب گاج سفید هست که تستهای سختی از المپیادهای ریاضی سایر کشورهارو هم توش مطرح کرده و اگه با صبر و حوصله روشون کار کنین، به تسلط غیر قابل تصوری می رسید.
      هندسه۱

به طور کلی هندسه۱ از مباحث استدلال،مساحت و فیثاغورس،تشابه و هندسه فضایی تشکیل شده که در این بین مسائل تشابه و مساحت بیشترین تنوعو دارن و هرچی سوال براشون حل کنین،کمه! برای این ۲مبحق باید اونقدر سوال حل کنید که به مهارت و تسلط برسید.

هندسه فضایی عمدتا به محاسبه مساحت و حجم چند شکل ساده فضایی(مکعب و مکعب مستطیل، منشور،استوانه،مخروط،هرم،ه رم ناقص و مخروط ناقص و کره ) می پردازه. در ضمن به اصل کاوالیری و دوران اشکال دوبعدی هم توجه داشته باشید.فرمولهای این بخشو می تونید تو یه برگه A4 خلاصه نویسی کنید.(دلیل اینکه خودم خلاصه هارو نمیارم،اینه که تا خودتون شخصا این کارو انجام ندید، اونقدرها مفید نیست براتون )

ولی مسائل استدلال کمی پیچیده ترن و با فرمول صرف حل نمیشن. به کمی خلاقیت هم احتیاج دارن. به خصوص برای ریاضی ها که این فصل و فصل۱ هندسه۲ شون با هم ترکیب میشن و ازشون به صورت ترکیبی سوال داده میشه، کار کردن روی این مبحث خیلی مهمه.
      مسائلی که مستقیما از هندسه۱ مطرح میشن، عموما از مباحث، خم ها،همنهشتی، زاویه و تعداد قطرهای n ضلعی، و مسائل زاویه هستند که عموما با استفاده از خواص مثلثهای متساوی الاصلاع و متساوی الاساقین حل میشن.
      و اما فصل مساحت و فیثاغورس تنوع مسائل بسیار بالاست. هرقدر بیشتر مسئله حل کنید،تسلطتون بیشتر میشه! قضیه سینوسها و کسینوسها، مساحت با توجه به خاصیت میانه در مثلثپف مساحت انواع مثلث، مساحت ۴ضلعیهای مختلف، مساحت ۶ ضلعی منتظم و از همه مهمتر،مساحت ۸ضلعی منتظم! که چون تو کتاب ۲تا مساله ازش اومده، به شدت مورد علاقه طراحان محترمه! درمورد مساحت ۸ضلعی منتظم ت ویه پست جداگانه حرف می زنیم
      توجه کنید! در درس هندسه، خیلی مباحث مستقیما، تو کتاب بهشون اشاره نشده.اما تو حل تمرینات کتابازشون استفاده میشه.به همین دلیل شما باید کامل بهشون مسلط باشید! درمورد مساحت ۸ضلعی منتظم یه جورایی همین اتفاق می افته!

در مبحث تشابه هم تنوع سوالات بالاست و شما باید سعی کنید هر سوالی دم دستتون بود حل کنید!! خود قضیه تالس و تشابه، نتایجشون، تشخیص تشابه دو چند ضلعی، خیلی مهمن. اصولا یه شکل توردرتو میدن که ۳-۴ بار باید روش از قضیه تشابه استفاده کنید تا به مطلوب مسئله برسید.پس اونقدر مسئله حل کنید که چشمتون به طور اتوماتیک تشابه هارو با یه نگاه تشخیص بده
      هندسه۲

شرایط هندسه ۲ کمی متفاوته. مباحث بیشتر بسط داده شدن و گسترده ترن. ولی فرمولهای بیشتری براش مطرحه و به اندازه هندسه ۱ نیاز به خلاقیت نداره!
      در فصل استدلال که به شکل آجیل، کلی مبحث مهم و پرسوال توش گنجونده شده…خواص میانه ها،نیمسازها،عمودمنصفها،را بطه مجموعشون با محیط مثلث، قضیه نیمسازها، مساحت شکل حاصل از برخورد نیمسازهای ۴ضلعیهای مختلف، مکان هندسی، رابطه مساحت و محیط دایره محاطی و محیطی با مساحت مثلث، مسائل بسیار مهم ترسیم مثلث… تا می تونین از این بخش مسئله حل کنین!
      برای فصل دایره ، مسائل یه کم راحت ترند.برای این بخش لازمه شما حتما انواع زاویه ها، رابطه حاصلضرب قطعات وترهای متقاطع، خواص صفحه ۵۲ کتاب هندسه۲ تمرین ۲و۳، رابطه مماس مشترک و خط المرکزین با توجه به شرایط نسبی دو دیاره، محاصبه طول مماس مشترک داخلی و خارجی و زاویه بین آنها(با اثبات) و کمان درخور رو کاملا بدونید.

فصل سوم انواع تبدیل هاست. فصل نسبتا ساده ایه.روی هی ورق A4 شبکه بندی کنین و ویژگی های ان.اع تبدیل ها رو با رنگهای مختلف خلاصه کنید. فقط یه سوال از این فصل میدن که من هرگز نفهمکیدم چه جوری باید حلش کنم!یه سوال عجیب غریب میدن بعد میگن از چه تبدیلی براش استفاده میشه که من نمیدونم از کجا باید بفهمیم هرکی میدونه بگه لطفا!

فصل چهارم، هندسه فضاییه. اگر دید فضایی خوبی داشته باشید، خیلی براتون راحته این فصل! اگر نه (مثل من ) کمی مشکل خواهید داشت با پذیرفتن مفاهیم این فصل و تصور شرایط نسبیها! ولی کلا فصل سختی نیست و با تمرین کافی و تسلط کامل روی سوالات کنکورهای سالهای گذشته و تمرینات کتاب ، میتونید از پس این فصل بربیاید و دیگه مطلب اضافه و اینها نمیخواد براش بخونید یا تست زیادی نیاز نداره.
      توصیه کلی برای مطالعه درس هندسه(پایه):

هرگز هندسه رو کنار نگذارید.از همین الان شبی ۲-۳ سوال انتخاب کنید و هرقدر لازمه روشون فکر کنید و. اگر روی سوالی ۳-۴ شب کار کردید و به راه حل نرسیدید، راه حلو مطلعه کنید. و اون سوالو جایی یادداشت کنید و با فاصله ۱ ماه برگردید و اون سوالو محددا سعی کنید خودتون حل کنید.
      حسن گاج سفید اینه که ۳ دسته جواب داره! یک دسته جوابهای گزینه ای،یک دسته راهنمایی، و یک دسته جوایهای تشریحی کامل! اگه بعد زا ۳-۴ روز فکر کردن به سوالی،حل نشد، راهنماییشو بخونید و مجددا سعی کنید حلش کنید.بعد از ۲روز اگه حل نشد، تازه برید سراغ راه حل!! یعنی به هرسوالی ۵ شب فرصت بدید
      برای هندسه چندتاچیز ضروریه: خلاقیت، تفکر، پشتکار، تمرین،تمرین،تمرین! خلاقیت همینجوریخ ودش ایجاد نمیشه!به میزان تمرین شما بستگی داره. برای این درس، بیش از اینکه حل شدن یا نشدن سوال مهمه، فکری که براش میکنید، راه های اشتباهی که میرید و به نتیجه نمی رسید مهمه!
      یه نکته بسیار مهم: تمرینات کتابهای هندسه بسیاااااااااااااااااااااا اااااااار مهمن!! یه سریشونو باید بخورین!اینقدر که تا صورت سوالو به هر شکلی دیدین، جوابو از حفظ بگین! تمرینات کتابو با صبر و حوصله حل کنید و نکاتشو دربیارید

منبع:سمپادیا
      تو هستی من شدی از آنی همه من

من نیست شدم در تو از آنم همه تو

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

ممنون.واقعاً مفیده.
      :yahoo (3):
      مثل اینکه شما طرفدار دوآتیشه ی گاج سفید هستید؟!
      انتشارات دیگه به نظر شما چطور هستن؟
      مثل خیلی سبز یا خوشخوان یا نشرالگو
      ویرایش توسط milad101 : 03 تیر 1392 در ساعت 22:03

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      خیلی خوب هست این تاپیک
      ممنون از باز کنندش!

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن