حالا بریم سراغ درس هندسه تحلیلی.هندسه تحیلی بر خلاف هندسه پایه، اصلا نیاز به خلاقیت بالا نداره!به قول یه معلمی که توی برنامه فرصت برابر می آمد (اسمشو نو یادم نیست.فکرکنم آقای طاهری بودن!) حال تاین درس الگوریتمی هست! یعنی یه سری راه حل مشخص برای سوالاتش هست و میشه به راحتی سوالاتش رو دسته بندی کرد!
برای آموزش، کتاب آموزش هندسه تحلیلی نشر الگو کتاب خوبیه که توی مدرسه مون،همه مون از روی همین کتاب می خوندیم.برای تست هم گاج سفید خیلی خوبه.عده ای از بچه ها هم کتاب خوشخوانو تستاشو می زدن که راضی بودن. اما مبتکران اصلا خوب نیست.تیپ سوالاتش قدیمیه.
قبل از اینکه بریم سراغ بررسی فصل به فصل، این رو در نظر داشته باشید که خلاصه نویسی فرمولها و دوره مرتب آنها بسیار بسیار مهمه.چون هندسه تحیلی پر از فرموله! دسته بندی انواع مختلف سوالات که راه حلهاش مشخصی دارند هم خیلی کمک کننده هست.

فصل اول- بردار
این فصل کلا فصل آسونیه! شما قراره با مفهوم بردار در فضا، بردار یکه و ضرب داخلی و خارجی و کاربردشون آشنا بشید. مطالب ریزترش، قضیه کسینوسها، قرینه بردار، نامساوی کشی-شوارتس، اتحاد لاگرانژ، زاویه بین بردار و هر کدوم از محورهای مختصات، محاسبه مساحت متوازی الاضلاع و مثلث بنا شده بر دو بردار، محاسبه حجم ۴وجهی و هرم بنا شده بر ۳ بردار هست. در ضمن تمرینات آخر این فصل بسیار مهمه!!
همه اینها که گفتم رو من خودم در ۶صفحه دفترچه یادداشت خلاصه کردم!(منظورم اینه که حجمش زیاد نیست )
فصل دوم- خط و صفحه
این فصل ه مبا وجود تنوع سوالات، فصل سختی نیست. و بعد از مقداری تمرین و یاد گرفتنش به شدت براتون ساده میشه.
این فصل اینجوریه که چیزهایی رو که در معادله خط اول دبیرستان و ایضا دوره راهنمایی خوندید، می بره تو فضا و خب به خاطر فضا، صفحه هم علاوه بر خط مطرح میشه.
شرط توازی،انطباق و تعامد دو صفحه و دو خط و خط و صفحه، فاصله نقطه از خط و صفحه، راه های نوشتن معادله خط و صفحه و حالات خاصش، زاویه بین دو صفحع، زاویه بین خط و صفحه،فاصله بین دو خط یا دو صفحه موازی، طول و معادله عمود مشترک دو خط، برخورد دو خط، دو صفحه و خط و صفحه، قرینه نقطه نسبت به خط و صفحه، صفحات نیمساز و چندتا مطلب ریز دیگه. این فصلو هم با این همه مبحثی که گفتم،در ۴ صفحه دفترچه یادداشت خلاصه کردم! (قصدم از نام بردن مباحث ریز،اینه که بعدا بتونین چک کنین که چیزی رو در خلاصه هاتون جا ننداخته باشید.در ضمن اینطوری ذهنتون خیلی مرتب میشه.)
مهم اینه که با این فرمولها زیاد مسئله تشریحی و تستی حل کنین تا دستتون راه بیفته.
یه سری راه های و فرمولهای تستی که فقط در حالات خاص جوابگو هستن، در بعضی کتابهای تست مطرح میشه که فقط ذهنتونو شلوغ و پراکنده میکنه.خوبی گاج سفید اینه که دیگه اون مطالب اضافی رو مطرح نکرده.سعی کنین راه اصلی حل سوالات رو یاد بگیرید و بفهمید.

فصل سوم- مقاطع مخروطی
بریم سر حجیم ترین و پرمطلب ترین فصل هندسه تحلیلی! این فصل پر از فرموله! در این فصل با دایره، بیضی، هذلولی و سهمی به عنوان مقاطع مخروطی آشنا میشید و در آخر فصل، معادله دوران یافته این اشکالو یاد می گیرید.
کاری که باید بکنید خلاصه رنگی رنگی ( ;d) فرمولهاست.به خصوص برای تشابه و تفاوتهای زیاد بیضی وهذلولی، یه ورقه a4 رو دو ستونه کنید و مشخصات بیضی و هذلولی رو روبه روی هم بنویسید.فرمولهای ای نبخشو زیاد دوره کنید و زیاد ازشون مسئله حل کنید.
به مبحث دوران هم خیلی توجه داشته باشین. صفحه ۹۲،تمرین۳(از تمرینات آخر فصل)، خیلی خیلی خیلی مهمه و نیاز به توجه ویژه داره. با استفاده از نکات این تمرین، می تونین یه سری تستهای دوران محورهارو، با امتحان گزینه و بدون پیدا کردن معادله استاندارد مقطع مخروطی که خیلی وقت گیره، حل کنید.
باز هم میگم: تا می تونین از این فصل مسئله حل کنین!

فصل چهارم- ماتریس و دترمینان
این فصل وقتی از فصل سوم رد شده باشید، خیلی ساد هبه نظر می رسه! یه کم فرمول داره و این که خیلی ازش مسئله حل کنین میتونه بهتون کمک کنه که هر سوال این فصلو در زمان کوتاهی جواب بدید.
یه سری مسائل محاسب هدترمینان پارامتری هست ک هبهترین راه برای حلشون، عدد داد نبه گزینه هاست و البته عددهایی که می دین باید هوشمندادنه انتخابب شن که بتونین باهاش حداکثر گزینه ممکنو حذف کنین.
مسائل آخر صفحه، یعنی صفحه ۱۲۶ تا ۱۲۹ (طبق کتاب ما)بینهایت مهمن! بهشون توجه خیلی زیادی داشته باشین.

فصل پنجم- دستگاه معادلات خطی
این فصل، یه حالیه!!! ;d من هیچ موقع نتونستم باهاش ارتباط برقرار کن مو هیچ موقع نفهمیدم سخته یا آسون!
بای دنحوه محاسبه ماتریس الحاقی و ماتریس وارونو یاد بگیرین و به طور مشخص،محاسبه یک درایه خاص از ماتریس الحاقی و ماتریس وارون خیلی مهمه. صفحه ۱۳۷ یک سری تمرین داره که در حد مرگ مهمن!!!! ;d
تعبیر هندسی دستگاه های ۳معادله ۳ مجهول رو باید یاد بگیرین. معادله همگن رو باید بدونین چیه. دستور کرامر، روش حذفی گاوس و گاوس- جردن رو برای حل دستگاه ۳معادله ۳مجهول باید حتما بلد باشید. در اغلب موارد نیازی ندارین از این راه های وقت گیر معادله رو حل کنین ولی اگر مشخصا از مراحل این روشها سوال بدن مجبورین بلد باشین راهشو.
به تمرینات آخر فصل و راه حل هاشون هم توجه ویژه داشته باشین!

منبع:سمپادیا