خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 17
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

[مسله مسابقه ای] ایزوتوپ های دو عنصر فرضی چند نوع ملکول فرضی متفاوت میسازن؟

اگه m ایزوتوپ از عنصر فرضی A و n ایزوتوپ از عنصر فرضی B وجود داشته باشه، چند نوع ملکول فرضی A2B3 وجود داره؟
      اگه بالایی رو حل کردی میتونی بگی چند نوع ملکول فرضی AxBy وجود داره؟

فرض کنید ارایش اتمها در ملکول یکسانه و فقط ملکولهایی که تفاوت در نوع و تعداد ایزوتوپ دارن رو بشمارید. ایزومر، رزونانس و الوتورپ نداریم
      تو ی کتاب درسی شیمی دو نوشته 3 ایزوتوپ هیدروژن و 3 ایزوتوپ اکسیژن تشکیل 18 نوع ملکول اب میدن. این مسله تعمیمی بر عمون موضوعه.

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط leftbehind نمایش پست ها
      اگه m ایزوتوپ از عنصر فرضی a و n ایزوتوپ از عنصر فرضی b وجود داشته باشه، چند نوع ملکول فرضی a2b3 وجود داره؟
      اگه بالایی رو حل کردی میتونی بگی چند نوع ملکول فرضی axby وجود داره؟

فرض کنید ارایش اتمها در ملکول یکسانه و فقط ملکولهایی که تفاوت در نوع و تعداد ایزوتوپ دارن رو بشمارید. ایزومر، رزونانس و الوتورپ نداریم
      تو ی کتاب درسی شیمی دو نوشته 3 ایزوتوپ هیدروژن و 3 ایزوتوپ اکسیژن تشکیل 18 نوع ملکول اب میدن. این مسله تعمیمی بر عمون موضوعه.
      این سوال مشکل داره ! اصلا نمیشه تو شیمی اینجوری سوال طرح کرد ! اگه منظورتون اینه که با ریاضی باید حل بشه کاملا اشتباهه و جواب صحیح به دست نمیاد !
      این مسئله کاملا به آرایش مولکول بستگی داره ! مثلا در مولکول آب hdo فرقی نمیکنه کدوم طرف h قرار بگیره ولی مثلا c2h2 رو در نظر بگیرید ! کاملا اینجا بحث فرق میکنه !

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها
      این سوال مشکل داره ! اصلا نمیشه تو شیمی اینجوری سوال طرح کرد ! اگه منظورتون اینه که با ریاضی باید حل بشه کاملا اشتباهه و جواب صحیح به دست نمیاد !
      این مسئله کاملا به آرایش مولکول بستگی داره ! مثلا در مولکول آب hdo فرقی نمیکنه کدوم طرف h قرار بگیره ولی مثلا c2h2 رو در نظر بگیرید ! کاملا اینجا بحث فرق میکنه !
      اینکه توی شیمی انجور سوال طرح میشه یا ن رو نمیدونم. گفتم که مسله مسابقه ایه. تست کنکور نیست که بدو بدو بگی اینجوری سوال طرح کرد. میتونی درخاست بدی تاپیک رو ببرن تو بخش معارف اسلامی یا توی بخش عربی هر هر بخشی که فک میکنی بهش ربط داره. به نظر من طرحش تو بخش شیمی درسته... هرچند ک میشه توی بخش ریاضی هم گزاشتش.
      اینکه میگی اشتباه و جواب صحیح ب دست نمیاد ینی چی؟ اینکه تو نمیتونی ب جواب برسی به این معنی نیست ک جواب وجود نداره. منم گفتم ملکولهایی که ارایششون فرق میکنه ولی ایزتوپهای یکسانی دارن رو یکی فرض کن. ینی درگیر ارایش نشو. تعداد ملکولهای A2B3 چنتاس وقتی بخاییم با دو ایزوتوپ از m ایزتوپ A و 3 ایزوتوپ از n ایزوتوپ B ملکول A2B3 رو تشکیل بدیم.
      منم نگفتم HDO و ODH و DOHفرق میکنه. همه این سه تا ی ملکول اب شامل دو ایروتوپ D و H از هیدروژن و یک ایزوتوپ O از اکسیژن هستن. ولی این سه تا که ی ملکول هستن با ملکول DDO فرق میکنن.

حله؟ رفع ابهام شد؟

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      eqn17.gif

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      اینکه توی شیمی انجور سوال طرح میشه یا ن رو نمیدونم. گفتم که مسله مسابقه ایه. تست کنکور نیست که بدو بدو بگی اینجوری سوال طرح کرد. میتونی درخاست بدی تاپیک رو ببرن تو بخش معارف اسلامی یا توی بخش عربی هر هر بخشی که فک میکنی بهش ربط داره. به نظر من طرحش تو بخش شیمی درسته... هرچند ک میشه توی بخش ریاضی هم گزاشتش.
      اینکه میگی اشتباه و جواب صحیح ب دست نمیاد ینی چی؟ اینکه تو نمیتونی ب جواب برسی به این معنی نیست ک جواب وجود نداره. منم گفتم ملکولهایی که ارایششون فرق میکنه ولی ایزتوپهای یکسانی دارن رو یکی فرض کن. ینی درگیر ارایش نشو. تعداد ملکولهای A2B3 چنتاس وقتی بخاییم با دو ایزوتوپ از m ایزتوپ A و 3 ایزوتوپ از n ایزوتوپ B ملکول A2B3 رو تشکیل بدیم.
      منم نگفتم HDO و ODH و DOHفرق میکنه. همه این سه تا ی ملکول اب شامل دو ایروتوپ D و H از هیدروژن و یک ایزوتوپ O از اکسیژن هستن. ولی این سه تا که ی ملکول هستن با ملکول DDO فرق میکنن.

حله؟ رفع ابهام شد؟
      داداش چقد عصبی هستی !
      منظورم این بود که توی شیمی اصلا نمیشه با راه حل ریاضی تعداد ترکیب ها رو بدست اورد ! حتی اگه آرایش ثابت باشه !
      ببینید مثلا توی استیلن اگه دوتا ایزوتوپ H , D و دو ایزوتوپ C,c داشته باشیم اینها باید حذف بشه :
      D C C H
      H C C D

_____
      H C c D
      D c C H
      _____
      H c C H
      H C c H
      _____
      H c C D
      D C c H
      _____
      D c C D
      D C c D
      _____
      شما چطور میخوای به زبان ریاضی اینها رو حذف کنی ؟

There is enough light
      for one who wants to see

ویرایش توسط 0M0HamMad0 : 05 آذر 1394 در ساعت 17:58

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      داداش چقد عصبی هستی !
      منظورم این بود که توی شیمی اصلا نمیشه با راه حل ریاضی تعداد ترکیب ها رو بدست اورد ! حتی اگه آرایش ثابت باشه !
      ببینید مثلا توی استیلن اگه دوتا ایزوتوپ h , d و دو ایزوتوپ c,c داشته باشیم اینها باید حذف بشه :
      d c c h
      h c c d

_____
      h c c d
      d c c h
      _____
      h c c h
      h c c h
      _____
      h c c d
      d c c h
      _____
      d c c d
      d c c d
      _____
      شما چطور میخوای به زبان ریاضی اینها رو حذف کنی ؟

چرا همچین فکر غلطی میکنی؟ کی گفته نمیشه با ریاضی حساب کرد؟پس نشستن با نخ و سنگ حساب کردن که c30h32 ده به توان 75 ایزومر داره؟
      با استدلال. شدنیه اگه بلد باشی استدلالش کنی.
      نقل قول نوشته اصلی توسط the end نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Eqn17.gif
مشاهده: 36
حجم: 2.8 کیلو بایت
      ایول دمت گرم...
      خیلی نزدیکی. ی مشکل کوچیک هست. چکش کن ی بار دیگه ببین میفهمی کجا استباه کردی. بعدش راه حلت رو توضیح بده. اگه نمیتونی به روش موثری توضیحش بدی خودج توضیحش میدم. ولی بگو چکار کردی.

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      این مسئله ریاضیاتی هست و مبنای شیمیایی نداره، خودم کلی از این سوالا طرح کردم اما اساتید رد کردن و با @mohammacl موافقم

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      ایول دمت گرم...
      خیلی نزدیکی. ی مشکل کوچیک هست. چکش کن ی بار دیگه ببین میفهمی کجا استباه کردی. بعدش راه حلت رو توضیح بده. اگه نمیتونی به روش موثری توضیحش بدی خودج توضیحش میدم. ولی بگو چکار کردی.
      نفهمیدم!!

9. Top | #9
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اگه m ایزوتوپ از عنصر فرضی A و n ایزوتوپ از عنصر فرضی B وجود داشته باشه، چند نوع ملکول فرضی A2B3 وجود داره؟
      اگه بالایی رو حل کردی میتونی بگی چند نوع ملکول فرضی AxBy وجود داره؟

سلام سوال اولتون میشه:

سوال دومتون هم میتونه nتا جواب داشته باشه چون بیشترین و کمترین عدد جرمی ایزوتوپ ها رو ندادید!!

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نشون میدم که تعداد ملکولهای AxBy که A شامل m ایزوتوپ و B شامل n ایزوتوپه برابر تعداد روشهای توزیع x گل در m جعبه ضرب در تعداد روشهای توزیع y گل در n جعبه س.

هر ملکولی که جز جواب باشه باید x تا ایزوتوپ A و y تا ایزوتوپ B داشته باشه. فرض کنید Ai تعداد ایزتوپهای نوع i باشن که iبین 1 تا m هستش و Bj تعداد ایزتوپهای نوع j باشه که j بین 1 تا nه. بنابر این هر ملکول AxBy در شرایط زیر صدق میکنه
      S Ai = x برای i=1 تا i=m
      S Bj = y برای j=1 تا j=n
      توی دوعبارت S. نماد سیگما س. هر ملکول AxBy یکی از جوابهای صحیح نا منفی دستگاه معادلات بالاست.

تعداد جوابهای صحیح معادله اول تعداد روشهای توزیع x گل در m جعبه س و تعداد جوابهای صحیح معادله دوم تعداد روشهای توزیع y گل در n جعبه س.
      اگه ترکیب K از L رو با نماد (L،K) نمایش بدیم جواب بصورت
      (m+x-1,m-1)(n+y-1,n-1)
      نوشته میشه.

اگه شک داری امتحانش کن.
      میخایم ببینم با سه ایزوتوپ O و 3 ایزوتوپ H چند ملکول اب وجود داره. جواب میشه
      (3،0)(4,2) = 3 × 6 = 18
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 05 آذر 1394 در ساعت 19:26

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      چرا همچین فکر غلطی میکنی؟ کی گفته نمیشه با ریاضی حساب کرد؟پس نشستن با نخ و سنگ حساب کردن که c30h32 ده به توان 75 ایزومر داره؟
      با استدلال. شدنیه اگه بلد باشی استدلالش کنی.

ایول دمت گرم...
      داداش گلم از این عددی که دادی قشنگ معلومه تقریبی محاسبه شده ! یه فرمول هست میترسم بذارم اینجا از فردا همه برن حفظ کنن گند بزنن . ولی ...
      این فرمول که اکثر اوقات عدد دقیق نمیده !
      فایل پیوست 44952

There is enough light
      for one who wants to see

12. Top | #12
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نشون میدم که تعداد ملکولهای AxBy که A شامل m ایزوتوپ و B شامل n ایزوتوپه برابر تعداد روشهای توزیع x گل در m جعبه ضرب در تعداد روشهای توزیع y گل در n جعبه س.

هر ملکولی که جز جواب باشه باید x تا ایزوتوپ A و y تا ایزوتوپ B داشته باشه. فرض کنید Ai تعداد ایزتوپهای نوع i باشن که iبین 1 تا m هستش و Bj تعداد ایزتوپهای نوع j باشه که j بین 1 تا nه. بنابر این هر ملکول AxBy در شرایط زیر صدق میکنه
      S Ai = x برای i=1 تا i=m
      S Bj = y برای j=1 تا j=n
      توی دوعبارت S. نماد سیگما س.

تعداد جوابهای صحیح معادله اول تعداد روشهای توزیع x گل در m جعبه س و تعداد جوابهای صحیح معادله دوم تعداد روشهای توزیع y گل در j جعبه س.
      اگه ترکیب K از L رو با نماد (L،K) نمایش بدیم جواب بصورت
      (m+x-1,m-1)(n+y-1,n-1)
      نوشته میشه.

اگه شک داری امتحانش کن.
      میخایم ببینم با سه ایزوتوپ O و 3 ایزوتوپ H چند ملکول اب وجود داره. جواب میشه
      (3،0)(4,2) = 3 × 6 = 18
      فرمولی که من نوشتم اشتباه بود؟؟

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      داداش گلم از این عددی که دادی قشنگ معلومه تقریبی محاسبه شده ! یه فرمول هست میترسم بذارم اینجا از فردا همه برن حفظ کنن گند بزنن . ولی ...
      این فرمول که اکثر اوقات عدد دقیق نمیده !
      فایل پیوست 44952
      نه داداش. دقیق دقیقه. بزار ی بار دیگه چیزی که نوشتم رو چک کنم. با کسبورد خیلی سخت میشه ریاضی نوشت. چپ تایپ میکنی میره راست... راست تایپ میکنی میره چپ. واستا چکش کنم ببینم درست نوشتم یا ن. بعدش خودت را مثال عددی جک کن میبینی که همیشه مواب درست میده

14. Top | #14
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Majid.VZ نمایش پست ها
      فرمولی که من نوشتم اشتباه بود؟؟
      ن فک کنم درست بود
      اون موقه هنوز خودم حلش نکرده بودم. فک نمیکردم کسی بتونه جوابشو بگه. ولی وقتی تو گفتی میدونسم راه حل رو درست رفتی. الان ک خودم رفتم دیدم جوابمون یکیه. هرچند در ظاهر جوابت با من فرق میکنه ولی برابرن.

ببخشید اشتباه از من بود. شما درست رفتی.
      ایووول

ببخشید منطورم این بود که جواب the END درست بود. من به پش گفته بودم که اشتباه رفتی ولی الان ک نگا میکنم میبینم درست نوشته انگار
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 05 آذر 1394 در ساعت 19:16

15. Top | #15
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ن فک کنم درست بود
      اون موقه هنوز خودم حلش نکرده بودم. فک نمیکردم کسی بتونه جوابشو بگه. ولی وقتی تو گفتی میدونسم راه حل رو درست رفتی. الان ک خودم رفتم دیدم جوابمون یکیه. هرچند در ظاهر جوابت با من فرق میکنه ولی برابرن.

ببخشید اشتباه از من بود. شما درست رفتی.
      ایووول
      من خیلی خلاصه گفتم تا کسی نفهمه خخخخ
      به هر حال رقابت سنگینه و رقبا هم قدر هستن

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن