برای موفقیت در کنکور فقط زیاد خواندن مهم نیست؛ بلکه باید استراتژی داشت. پس با هدف و برنامه درس بخوانید. مطمئن باشید اگر واقعا زحمت بکشید، نتیجه زحمتتان را می‌گیرید. برای اینکه بتوانید از همه زحماتی که قبل از امتحان کشیده‌اید، ‌‌نهایت استفاده را ببرید باید آرامش داشته باشید. کنکور یک مسیر مستقیم است.هر کس این مسیر را درست‌تر ادامه دهد، راه خودش را برود و کمتر به دور و برش توجه کند، موفق‌تر است. اینکه سال کنکور چطور باشد کاملا بستگی به فرد دارد. هر کس می‌تواند سال کنکور را با خوبی و خوشی بگذراند یا آن را تبدیل به بد‌ترین سال زندگی‌اش کند و می‌تواند با علاقه درس بخواند یا به زور.
امیدواریم با خواندن توصیه‌های نفرات برتر کنکور سال‌های پیش بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.
نگین یغمایی از تهران
رتبه ۲ کنکور ریاضی۹۳

فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
در کل فکر می‌کنم مشکل بی‌دقتی با افزایش تعداد مراحل آزمون‌هایی که فرد در آن شرکت می‌کند و کسب مهارت آزمون دادن حل می‌شود. همه بی‌دقتی دارند ولی باید مقدار آن را کم کرد. توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
بايد با توجه به توان و میزان تلاش خود، برنامه‌ريزي‌ اصولي داشته باشید طوری که بتوانید آن را عملي‌ كنید و به برنامه‌تان پايبند باشید و با آن پيش بروید تا بتوانید موفق شوید. همچنین داشتن آرامش در سال كنكور واقعا مهم است. اگر کنکوری‌ها برنامه منظمی داشته باشند و سعي كنند با آرامش پيش بروند، ديگر جاي نگراني نيست. استرس باعث مي‌شود نتيجه آزمون‌هاي‌شان خوب نشود و نگراني‌های بعدي‌ را به دنبال دارد. مهم‌ترين عامل در سال كنكور واقعا آرام بودن است پس سعي كنید آرامش خودتان را حفظ كنید.
آرین آیتی از اصفهان
رتبه ۷ کنکور تجربی۹۳ توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
باید برنامه‌ریزی داشته باشید. برای داشتن یک برنامه خوب باید هدف‌تان را مشخص کرده و برنامه‌ای‌ قابل اجرا تنظیم کنید؛ برنامه‌ای که نه خیلی ایده‌آل و دست‌نیافتی باشد و نه خیلی آسان و سعی کنید آن را به طور کامل اجرا کنید و روی دروس پایه به‌ویژه دروس اختصاصی‌ تمرکز کرده و سعی کنید بر آنها مسلط شوید.
سپند فرقدانی‌چهارسوقی از اصفهان
رتبه ۶ کنکور ریاضی۹۳ توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
تلاش بیشتر از استعداد می‌تواند در کنکور به دانش‌آموزان کمک کند برای همین به دوستانم می‌گویم امسال ارزش تلاش کردن را دارد پس دنبال هدف‌تان بروید چون هیچ چیز غیرممکن نیست و به توانایی‌های‌تان فکر کنید.
امید چهره‌گشا از اصفهان
رتبه ۵ کنکور ریاضی۹۳ توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
فکر می‌‌کنم اگر درس مدرسه را همان روز بخوانید خیلی بهتر است یعنی برای هر درسی که در روز تدریس می‌شود، یک یا یک ساعت و نیم وقت بگذارید و هر درسنامه‌ای که از آنها دارید را مرور کنید تا مطالب در ذهن‌تان تثبیت شود و بعد به بقیه دروس برنامه‌‌تان برسید.
برای خودتان درس بخوانید و هرچه توان دارید برای كنكور بگذارید تا نتيجه‌اش را ‌ببينید چون كنكور بیشتر به تلاش، تمرين و مهارت احتياج دارد تا به هوش و استعداد ذاتي. من از همان اول هيجان و استرس تراز و رتبه آوردن نداشتم و واقعا براي خودم مي‌خواندم. دوست داشتم هرچه در توانم هست براي كنكور بگذارم كه بعدا حسرت نخورم که چرا آن‌طور كه مي‌خواستم نخواندم و چرا كم آوردم.
مهسا خوش‌نما از اصفهان
رتبه ۷ کنکور ریاضی ۹۳ فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
تحلیل و ارزیابی آزمون‌ها واقعا خیلی تأثیرگذار، مفید و به عبارتی مهم‌ترین قسمت آزمون است زیرا با ارزیابی آزمون دلیل عدم پاسخگویی صحیح به تست‌هایی که غلط زده یا نزده بودم را متوجه می‌شدم و در نتیجه نقاط ضعفم را پیدا و روی آنها کار می‌کردم. همچنین با مطالعه دوباره بعضی از بخش‌‌ها که هنوز در آنها مشکل داشتم خیلی مطالب جدید یاد می‌گرفتم. من حتما تست‌هایی که غلط پاسخ داده یا نزده‌‌ رها کرده بودم و تست‌های جالب یا جامعی که کلیت درس را برایم تداعی می‌کرد را در دفتری برای خودم یادداشت می‌کردم. توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
داوطلبان کنکور بهتر است به تست‌هاي كنكور در همه درس‌ها اهميت دهند؛ به‌خصوص در دروس رياضي و فيزيك. حتی سعی کنند اولين تست‌هايي كه برای این دو درس كار مي‌كنند، تست‌هاي كنكور باشد ولي براي درس شيمي بهتر است ابتدا تست‌هاي تأليفي بزنند و وقتي دست‌شان راه افتاد، سراغ تست‌هاي كنكور بروند. در کل حتما تست‌هاي كنكور چند سال اخير را ببینند و آنها را بزنند.
پوریا خانی از خمینی‌شهر
رتبه ۶ کنکور انسانی ۹۳ ویژگی‌ آزمون‌های گاج
بدون برنامه نمی‌توان به نتيجه ‌رسید و بايد با برنامه‌ای مدون و منظم پیش رفت؛ برنامه‌ای که درس‌ها طی آن مرور شود. برنامه آزمون‌های گاج از این نظر خوب بود.
سیدشایان پورمیربابایی از آستانه اشرفیه
رتبه ۱ کنکورتجربی۹۳
ویژگی‌ آزمون‌های گاج
برنامه آزمون‌های گاج همه درس‌ها را به طور کامل پوشش می‌دهد، مطابق با نيازهاي دانش‌آموزان دبیرستانی و داوطللبان كنكور است و باعث ايجاد نظم در درس‌خواندن می‌شود. کیفیت و سطح دفترچه‌های آزمون‌های گاج چه از نظر تعداد سؤال، چه از نظر زمان‌بندی پاسخگویی و چه از نظر نزدیکی به سؤالات کنکور عالی است به طوری که می‌توانم بگویم درصدهايم در آزمون‌های گاج با کمی تغییر در اكثر دروس كنكور تکرار شد زیرا مثلا با بررسی سؤالات شیمی گاج،‌ سختی سؤالات شيمي كنكور برایم قابل پیش‌بینی بود. همچنین بالا بودن سطح سؤالات در آزمون‌های آزمایشی كمك مي‌كند كه هم بیشتر خودتان را براي كنكور آماده كنيد و هم آمادگي ذهني بیشتری برای مواجهه با سؤالات سخت در کنکور داشته باشید. فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
‌آزمون‌های آزمایشی واقعا مؤثر است چون به داوطلب کمک می‌کند تا شناخت بهتری از وضعیت خود به دست آورد، از سطح علمی داوطلبان كشور آگاه شود، با استفاده از بودجه‌بندی آزمون به برنامه‌اش نظم دهد، با هماهنگی بیشتری در دروس مختلف پیش برود و انگیزه بالاتری برای رقابت داشته باشد. توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
من به دلیل اینکه دروس سال سوم را خوب خوانده بودم و معدلم ۲۰ شده بود، آن‌طور که باید و شاید در تابستان روی دروس این پایه وقت نگذاشتم و همین امر باعث شد در نیمسال دوم پیش‌دانشگاهی بعضی از مباحث سال سوم را فراموش کنم. پس توصيه مي‌كنم بچه‌ها مرور دروس پایه به‌ویژه مباحث سال سوم دبیرستان را در برنامه تابستان‌شان داشته باشند و نگاهی هم به درس‌هاي پيش‌دانشگاهی بیندازند.
فاطمه فاضلی‌فرد از خرم‌آباد
رتبه ۶ کنکور تجربی ۹۳ فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
عملا براساس برنامه آزمون پیش می‌رفتم و نتایج آزمون‌ها برایم مهم بود چون با شرکت در آنها می‌توانستم عملکرد خودم را در هر مرحله نسبت به مرحله قبل مقايسه كنم و ببينم در هر آزمون چقدر پيشرفت كرده‌ام، نقاط قوت و ضعفم كجاست و چطور می‌توانم ترازم را افزایش دهم. در عین حال سعي مي‌كردم خيلي وارد حاشيه نشوم طوری که اگر رتبه خوبی در آزمون‌های آزمایشی آوردم، همه‌ چيز را تمام شده بدانم يا با خراب شدن نتیجه یک آزمون خيلي نااميد و بي‌انگيزه شوم. بيشتر تلاش مي‌كردم تعادل داشته باشم.
سيده‌زهرا موسوي از شیراز
رتبه ۳ كنكور تجربي ۹۳ فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
آزمون‌های آزمایشی بر دیدمان نسبت به درس خواندن اثر می‌گذارد و باعث مي‌شود نقاط ضعف‌مان را پيدا كنيم. اين آزمون‌ها با حس رقابتي كه ايجاد مي‌كند، سبب مي‌شود مطالعات جدی‌تر و بیشتري داشته باشيم. يكي از فوايد شركت در آزمون‌ها این است كه کمک زیادی به کنترل استرس در جلسه کنکور می‌کند. ویژگی‌ آزمون‌های گاج
سؤال‌های آزمون‌های گاج استاندارد است.
مهسان صمدی از اصفهان
رتبه ۵ کنکور تجربی ۹۳
فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
ممکن است گاهی متوجه تغییراتی که بر اثر تحلیل آزمون در نحوه مطالعه‌تان به وجود می‌آید، نشوید؛ مثلا من خیلی تأکید داشتم که عصر روز آزمون به تحلیل آن بپردازم. بعد از هر بار تحلیل سؤالات زیست و نوشتن نکات آن در حاشیه کتاب به صورت ناخودآگاه روش خواندن زیستم متفاوت می‌شد و هر بار با یک دید متفاوت به کتاب توجه می‌کردم؛ یک‌بار با تأکید بر قیدها، یک‌بار با تأکید بر شکل‌ها و ... که این تفاوت را بیشتر آخر سال فهمیدم چون کاملا متوجه شده بودم چطور درس بخوانم. در کل وقتی سؤالی را در آزمونی نمی‌زدم دلیلش را از خودم می‌پرسیدم که آیا مطلب را خوانده‌ام اما هنوز روی آن تسلط پیدا نکرده‌ام یا به دلیل بی‌دقتی نتوانسته‌ام به آن درست جواب دهم یا اصلا آن را درست و حسابی نخوانده‌ام؟ همچنین غلط زدن چندباره تست‌های یک مبحث در آزمون‌ها یک هشدار بود برای اینکه هنوز آن مبحث را خوب یاد نگرفته‌ام پس می‌رفتم و تست‌های بیشتری از آن مبحث می‌زدم. تحلیل آزمون از این نظرها خیلی خوب بود، فایده‌های زیادی داشت و خیلی کمکم کرد. توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
بهتر است براساس نیازتان در کلاس‌های آموزشگاهی شرکت کنید یعنی ابتدا نیاز خودتان را بسنجید و با چشم بسته و صرفا به دلیل اینکه دوستان‌تان در آن کلاس‌ها شرکت می‌کنند، روی این‌طور مسائل وقت نگذارید چون چه بسا اگر این وقت را برای درس خواندن بگذارید نتیجه بهتری بگیرید. همچنین نقش آرامش و روحیه خوب در سال کنکور خیلی پررنگ‌تر می‌شود که این آرامش هم توسط تلاش و پشتکار خود فرد و هم توسط ارتباط با خدا و ایجاد محیطی مناسب توسط خانواده تأمین می‌شود.
حسین خاکپور از کاشمر
رتبه ۱۰ کنکور تجربی۹۳ فواید شرکت در آزمون‌هاي آزمايشي
برنامه‌ درس خواندنم مطابق برنامه آزمون‌های آزمایشی بود و حتما به ارزیابی آنها می‌پرداختم. به نظرم تأثير این کار حتي از مطالعه درس‌ها هم بيشتر است چون با ارزيابي آزمون نقاط قوت و ضعف فرد به صورت دقیق آشكار مي‌شود و خودش مي‌فهمد كه كدام مطالب را ناقص ياد گرفته‌ يا اينكه اصلا ياد نگرفته‌ است بنابراین مي‌تواند دوباره بازگردد و آن قسمت را كامل‌تر بخواند. من و همکلاسی‌ام که رتبه ۱۲ کشور شد، بعدازظهرهای آزمون با هم تماس می‌گرفتیم و اشتباهاتی که در آزمون داشتیم را با هم بررسی می‌کردیم. همچنین خیلی با هم در ارتباط بودیم و هر وقت در درسی سؤالی برای‌مان پیش می‌آمد به همدیگر زنگ می‌زدیم.
علی ولایی از شمیرانات
رتبه یک کنکور انسانی۹۳
توصیه‌ای به کنکوری‌های ۹۵
دوستان خوبم! تلاش‌تان باید مداوم باشد نه اینکه يك ماه درس بخوانید و بعد آن را کنار بگذارید. اين کار جواب نمي‌دهد. یک روند متعادل در برنامه‌ریزی خود داشته باشید و آن را ادامه دهید. حتی اگر شده کمتر بخوانید اما به صورت مداوم بخوانید. به نظرم این کار مي‌تواند به موفقيت‌تان كمك كند.

منبع:مشاورنامه رتبه