خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 44 1211 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 656
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات

Post سوالات درس شیرین فیزیک

سلام
      از این ب بعد تا جایی ک وقت اجازه بده سوالاتی رو از درس فیزیک اینجا قرار میدم تلاش کنید واسه حلش در صورت نرسیدن ب جواب خودم جواب رو قرار میدم

با سوالی از دینامیک شروع میکنیم

dsc_1282_1.jpg

راهنمایی:
      زاویه بین راستای نیروی عمودی تکیه گاه کل و نیروی وزن تتا هستش.
      ویرایش توسط Harmonica : 20 آبان 1394 در ساعت 14:12

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      با همون مسله سطح شیبدار کلاسیک مواجه هستیم با این تفاوت که خود سطح شیبدار با دو سطح شیبدار دیگه جانشین شده.هر کدوم از دوسطح شیبدار عمود بر هم نیروی استکاک خودش رو ایجاد میکنه. چون زاویه هر کدوم از اون دو سطح شیبدار 45 درجه س(اگه غیر از این بود مسله قشنگتر میشد) پس نیروی عکس العمل هر سطه رادیکال دو دوم برابر حالتیه که سطح استکاک افقی باشه. تقارن مسله ایجاب میکنه که توی سطح شیبدار دیگه هم نیروی استکاک همین مقدار باشه. پس این سطح خاص شیبدار نیروی استکاک رو رادیکال دو برابر کردن. میشه همون مسله کلاسیک سطح شیبدار رو با همون داده ها ولی با ضریب استکاک رادیکال دو برابر مقدار داده شده حل کرد.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

3. Top | #3
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      با همون مسله سطح شیبدار کلاسیک مواجه هستیم با این تفاوت که خود سطح شیبدار با دو سطح شیبدار دیگه جانشین شده.هر کدوم از دوسطح شیبدار عمود بر هم نیروی استکاک خودش رو ایجاد میکنه. چون زاویه هر کدوم از اون دو سطح شیبدار 45 درجه س(اگه غیر از این بود مسله قشنگتر میشد) پس نیروی عکس العمل هر سطه رادیکال دو دوم برابر حالتیه که سطح استکاک افقی باشه. تقارن مسله ایجاب میکنه که توی سطح شیبدار دیگه هم نیروی استکاک همین مقدار باشه. پس این سطح خاص شیبدار نیروی استکاک رو رادیکال دو برابر کردن. میشه همون مسله کلاسیک سطح شیبدار رو با همون داده ها ولی با ضریب استکاک رادیکال دو برابر مقدار داده شده حل کرد.
      این رادیکال دو برابر از کجا آوردی ؟ !!

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط siavash123 نمایش پست ها
      این رادیکال دو برابر از کجا آوردی ؟ !!
      نیروی عکس العمل هر سطح شیبدار رادیکال دو دوم برابر وزن جسم در کوسینوس تتاس. چون زاویه 45 درجه س. دو تا سطح شیبدار داریم پس رادیکال دو دوم رو دو برابر میکینم که میشه رادیکال دو.
      دو سطح شیبدار با زاویه 45 نسبت به افق معادل ی سطح شیبدار با ضریب استکاک رادیکال دو برابر عمل میکنن.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 20 آبان 1394 در ساعت 17:10

5. Top | #5
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نیروی عکس العمل هر سطح شیبدار رادیکال دو دوم برابر وزن جسمه چون زاویه 45 درجه س. دو تا سطح شیبدار داریم پس رادیکال دو دوم رو دو برابر میکینم که میشه رادیکال دو.
      دو سطح شیبدار با زاویه 45 نسبت به افق معادل ی سطح شیبدار با ضریب استکاک رادیکال دو برابر عمل میکنن.
      متوجه شدم .. ولی اثبات این از کجا اومده !!! تو کتاب تستت فقط گفته رادیکال دو برابر حسابش کنی ؟ دلیلش چیه

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      متوجه شدم .. ولی اثبات این از کجا اومده !!! تو کتاب تستت فقط گفته رادیکال دو برابر حسابش کنی ؟ دلیلش چیه
      دباره همون سوال قبلیت رو پرسیدی دوست من.
      دو تا سطح شیبدار داریم که هر کدوم زاویه 45 درجه با افق میسازن. سهم نیروی وزن روی عکس العمل سطح رادیکال دو دوم برابر وزنشه چون کوسینوس 45 میشه رادیکال دو دوم. اگه بخایم اثر هر دو سطح رو در نظر بگیریم چون تقارن وجود داره پس این رادیکال دو دوم رو دو برابر میکنیم که میشه رادیکال دو.

اگه فهمیدی چی گفتم بگو اگه یکی از سطوح زاویه 30 درجه با افق بسازه در این صورت نیروی استکاک دو سطح چه مضربی از نیروی استکاکه وقتی هر دو سطح استکاک بر سطح شیبدار مماس هستن؟

توی کتابت دلیلش رو نگفته تو هم نپرسیدیش؟ شگفتا!!!
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 20 آبان 1394 در ساعت 15:36

7. Top | #7
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      دباره همون سوال قبلیت رو پرسیدی دوست من.
      دو تا سطح شیبدار داریم که هر کدوم زاویه 45 درجه با افق میسازن. سهم نیروی وزن روی عکس العمل سطح رادیکال دو دوم برابر وزنشه چون کوسینوس 45 میشه رادیکال دو دوم. اگه بخایم اثر هر دو سطح رو در نظر بگیریم چون تقارن وجود داره پس این رادیکال دو دوم رو دو برابر میکنیم که میشه رادیکال دو.

اگه فهمیدی چی گفتم بگو اگه یکی از سطوح زاویه 30 درجه با افق بسازه در این صورت نیروی استکاک دو سطح چه مضربی از نیروی استکاکه وقتی هر دو سطح استکاک بر سطح شیبدار مماس هستن؟

توی کتابت دلیلش رو نگفته تو هم نپرسیدیش؟ شگفتا!!!
      1+رادیکال 3 دوم ... نه حرفی که میزنی صرفا تکرار مطلب کتابه !! اثبات انتگرالیشو میخواستم

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      1+رادیکال 3 دوم ... نه حرفی که میزنی صرفا تکرار مطلب کتابه !! اثبات انتگرالیشو میخواستم
      بهتر بود بگی نصف یک بزافه رادیکال سه.
      اثبات انتگرالی چیه؟ این از خواص جبری اعداد و مقادیر نسبتهای مثلثاتی بدست اومده. انتگرال کونولوشن یا تابع بسل مرتبه نیم نیست که بخای ربطش بدی ب انتگرال.

9. Top | #9
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      بهتر بود بگی نصف یک بزافه رادیکال سه.
      اثبات انتگرالی چیه؟ این از خواص جبری اعداد و مقادیر نسبتهای مثلثاتی بدست اومده. انتگرال کونولوشن یا تابع بسل مرتبه نیم نیست که بخای ربطش بدی ب انتگرال.
      دوست عزیز من خودم رشتم مکانیکه و وقتی میگم میدونم از چی صحبت میکنم !!! ربطش به انتگرال کونولوشن و تابع بسل که مربوط به معادلات دیفرانسیله چی میتونه باشه!!! ؟ یه توضیحی بده !!؟
      ما نیرویه اصطجکاکو بصورت میانگین در نطر گرفتیم و از اون انتگرال گرفته شده تا بصورت ساده شده این شده .. وگرنه نیرو در عرض سطح یکسان نیست .. با اثبات تونستی نشون بده .. این نکته تو کتاب تست هست که گفتی

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نخیر اینطوری نیست. تمام نیروهایی که توی مسله وجود دارن نیروهایی ثابتی هستن. نه اندازشون تغییر میکنه نه جهتشون. حرف از نوسانات نیروی استکاک نزنید که اون نوسانات رو با انتگرال گیری تعدیل نکریدم. اون نوسانات با خطی سازی از بین رفتن. ینی ی تابع خطی رو مدلی برای رفتار نیروی پیچیده استکاک قرار دادیم.

شکل سمت راست رو نگاه کنید. جسم روی دو تا سطح شیبدار قرار داره. هر سطح شیبدار زاویه 45 درجه با افق ساخته. فصل مشترک دو سطح شیبدار با افق زاویه تتا داره(توی جسم حالت هندسی مسله مشکلاتی دارم. نمیدونم این حالت اصلا امکان پزیره یانه.) وزن در کوسینوس تتا روی دو سطح شیبدار تجزیه شده. هر سطح شیبدار رادیکال دو دوم وزن در کوسینوس تتا رو پزیراست. منظورم اینکه نیروی عکس العمل هر سطح رادیکال دو دوم نیروی وزنه در کوسینوس تتا س. پس دو سطح شیبدار در کل مثل ی سطح شیبدار با ضریب استکاک رادیکال دو برابر عمل میکنن. به ازای زاویه تتا که تانژانتش بشه اردیکال دو نیروهای استکاک و نیروی وزن در راستای فصل مشترک دو سطح شیبدار در حال تعادل. به ازای زاویه های کوچکتر نیروهای استکاک از نیرووزن در راستای فصل مشترک دو سطح بزرگتره
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 20 آبان 1394 در ساعت 17:07

11. Top | #11
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نخیر اینطوری نیست. تمام نیروهایی که توی مسله وجود دارن نیروهایی ثابتی هستن. نه اندازشون تغییر میکنه نه جهتشون. حرف از نوسانات نیروی استکاک نزنید که اون نوسانات رو با انتگرال گیری تعدیل نکریدم. اون نوسانات با خطی سازی از بین رفتن. ینی ی تابع خطی رو مدلی برای رفتار نیروی پیچیده استکاک قرار دادیم.

شکل سمت راست رو نگاه کنید. جسم روی دو تا سطح شیبدار قرار داره. هر سطح شیبدار زاویه 45 درجه با افق ساخته. فصل مشترک دو سطح شیبدار با افق زاویه تتا داره(توی جسم حالت هندسی مسله مشکلاتی دارم. نمیدونم این حالت اصلا امکان پزیره یانه.) وزن در کوسینوس تتا روی دو سطح شیبدار تجزیه شده. هر سطح شیبدار رادیکال دو دوم وزن در کوسینوس تتا رو پزیراست. منظورم اینکه نیروی عکس العمل هر سطح رادیکال دو دوم نیروی وزنه در رادیکال تتا س. پس دو سطح شیبدار در کل مثل ی سطح شیبدار با ضریب استکاک رادیکال دو برابر عمل میکنن. به ازای زاویه تتا که تانژانتش بشه اردیکال دو نیروهای استکاک و نیروی وزن در راستای فصل مشترک دو سطح شیبدار در حال تعادل. به ازای زاویه های کوچکتر نیروهای استکاک از نیروهای وزن در راستای فصل مشترک دو سطح.
      شما free body diagram که رسم کنی کاملا مشخصه نیروی عکس العمل هر سطح رادیکال دو دوم وزنه در کسینوس تتاست .. این که بحثی درش نیست !!!! قسمت اول حرفت اشتباست .. چون نیرو در عرض سطح شب دار متغییره !!! بدیهی این دیگه .. بیشتر دقت کن .. یعنی نیرو در محل تقاطع دو سطح شیب دار با نیرو در ابتدای عرضشون برابره !!!!
      اینارو خودم میدونم .. نکتشم گفتم تو کتاب تست هست .. اثباتشو داشتی بنویس ...

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      شما free body diagram که رسم کنی کاملا مشخصه نیروی عکس العمل هر سطح رادیکال دو دوم وزنه در کسینوس تتاست .. این که بحثی درش نیست !!!! قسمت اول حرفت اشتباست .. چون نیرو در عرض سطح شب دار متغییره !!! بدیهی این دیگه .. بیشتر دقت کن .. یعنی نیرو در محل تقاطع دو سطح شیب دار با نیرو در ابتدای عرضشون برابره !!!!
      اینارو خودم میدونم .. نکتشم گفتم تو کتاب تست هست .. اثباتشو داشتی بنویس ...
      دو صفحه P1 و P2 داریم که با هم زاویه 90 درجه دارن. هر کدوم از صفحات با افق زاویه 45 درجه داره. فصل مشترک دو صفحه، خط L با افق زاویه a داره. وزن جسم wه که عمود بر زمینه. خوب وزن جسم رو در راستای L و عمود به L تجزیه میکنیم. چون L با افق زاویه a داره پس وزن در راستای L میشه wSina و در راستای عمود ب L میشه wCosa. نیروی wCosa روی اندازه نیروی استکاک موثره. این wCosa رو به راستای عمود به دو سطح تجزیه میکنیم. نیوری عکس العمل روی هر دو سطح مقدار ثابتی داره که هر کدوم رادیکال دو دوم مقدار wCosa. پس کل نیروی استکاکی ک ب جسم وارد میشه رایکال دو برابر wuCosa ه. که میتونیم به این عنوان تفسیرش کنیم که دو سطح شیبدار به اندازه ی سطح شیبدار با ضریب استکاک رادیکال دو u موثرن.

من هیچ نیروی متغیری و هیچ زاویه ای ک تعییر کنه و ب موجبش اندازه نیروها تغییر کنه نمیبینم. اگه قرار بود چیزی در عرض یا طول چیز دیگه ای تغییر کنه ابعاد جسم رو لازم داشتیم.

بحثمون رو راجبه این مسله رو تمام کنیم بهتره داداش.
      وقتی جسم در حال پایین اومدنه:
      a/g = Sina -√2uCosa
      وقتی در حال بالا رفته اون منهای پشت رادیکال دو میشه بزافه.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 20 آبان 1394 در ساعت 22:00

13. Top | #13
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      دو صفحه P1 و P2 داریم که با هم زاویه 90 درجه دارن. هر کدوم از صفحات با افق زاویه 45 درجه داره. فصل مشترک دو صفحه، خط L با افق زاویه a داره. وزن جسم wه که عمود بر زمینه. خوب وزن جسم رو در راستای L و عمود به L تجزیه میکنیم. چون L با افق زاویه a داره پس وزن در راستای L میشه wSina و در راستای عمود ب L میشه wCosa. خوب wSina تمایل داره جسم رو به حرکت در بیاره و wCosa روی اندازه نیروی استکاک موثره. این wCosa رو به راستای عمود به دو سطح تجزیه میکنیم. نیوری عکس العمل روی هر دو سطح مقدار ثابتی داره که هر کدوم رادیکال دو دوم مقدار wCosa. پس کل نیروی استکاکی ک ب جسم وارد میشه رایکال دو برابر wuCosa ه. که میتونیم به این عنوان تفسیرش کنیم که دو سطح شیبدار به اندازه ی سطح شیبدار با ضریب استکاک رادیکال دو u موثرن.

من هیچ نیروی متغیری و هیچ زاویه ای ک تعییر کنه و ب موجبش اندازه نیروها تغییر کنه نمیبینم. اگه قرار بود چیزی در عرض یا طول چیز دیگه ای تغییر کنه ابعاد جسم رو لازم داشتیم.

بحثمون رو راجبه این مسله رو تمام کنیم بهتره داداش.
      متوجه منظورم نشدی .. نیروی اصطحکاکو بصورت یه خط با راستا تعریف کردی .. خوب این با انتگرال حاصل شده و با تقریب ... آره استارتر تایپیک بهتره جوابمو بذاره فکر میکنم متوجه منظورم بشه .. از دوستان عزیزم که این تایپیکو میخونن هر کسی اثباتشو داشت قرار بده .
      پ ن : شتاب رو به پایین که نوشتی یه g کم داره تو ترم دومش
      ویرایش توسط newpath : 20 آبان 1394 در ساعت 18:16

14. Top | #14
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      دوستان ب اندازه نیاز و حتی بیشتر از حد نیاز سوال رو توضیح دادن
      خیلی خوب میشد اگر میتونستید ب جای بیان کلامی ب صورت نوشتاری حل رو قرار بدید
      حتمن امکانش رو نداشتید ب هر حال

dsc_1283_1.jpg

15. Top | #15
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      سوال دوم

dsc_1283_2.jpg

صفحه 1 از 44 1211 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن