خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 3 از 44 نخستنخست ... 23413 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 31 به 45 از 656
    1. Top | #31
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      سوالات قبلی ب خوبی پاسخ داده شدن باز هم اگر مشکلی بود مطرح کنید
      دوست عزیزم
      Leftbehind سوال 6 رو خیلی کوتاه و زیبا حل کردن لذت بردم ویاد گرفتم
      @broslee
      عزیز باز هم وقت کردی ازین کارا بکن خیلی خوشحال شدم

واما سوال امروز

dsc_1285_2.jpg

2. Top | #32
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      ■ در این حالت نیروی که ارابه رو نسبت به زمین به حرکت در میاره نیروی استکاک بین جعبه و ارابه س. ماکسیمم این نیروی استکاک با توجه به اینکه ضریب استکاک ایستایی بین ارابه و جعبه 0.4 و نیروی عکس العمل 40 نیوتونه میشه 16 نیوتن. با نیروی 16 نیوتن ارابه به شتاب 8/3 متر بر مجزور ثاینه میرسه. اینها ماکسیمم نیروی وارد بر ارابه و ماکسیمم شتابیه که باعث میشه جعبه روی ارابه نلغزه.

● خب... نیروی 20 نیوتن بصورت افقی به جعبه وارد میشه. اگه قرار باشه جعبه روی ارابه نلغزه شتاب مجموعه میشه 2 متر بر مجزور ثاینه. چون 2 کوچکتر از 8/3 پس جعبه روی ارابه نمیلعزه. و شتاب جعبه و ارابه ه دو میشه 2 متر بر مجزور ثاینه. چون ارابه به نیروی 12 نیوتن برای رسیدن به شتاب 2 داره پس نیروی استکاک بین جعبه و ارابه 12 و از نوع ایستاییه(میبینید که از ماکسیمم نیروی استکاک ایستایی،16 کمتره واطه همین لعزشی صورت نگرفته)

● برای نیروی 30 نیوتنی وارد بر جعبه اگه لغزشی اتفاق نیفته شتابه مجموعه باید 3 متر بر مجزوره ثانیه باشه. چون 3 بزرگتر از 8/3 پس جعبه روی ارابه میلغزه(ارابه قادر نیست با شتاب بالاتر از 8/3 حرکت کنه پس لغزش اتفاق میفته)در این حالت استکاک بین ارابه و جعبه از نوع جنبشیه. نیروی استکاک جنبشی 12 نیوتونی بین جعبه و ارابه در ارابه شتاب 2 متر بر مجزور ثاینه ایجاد میکنه و نیوری خالص وارد بر جهبه رو به 30 منهای 12 نیوتونه کاهش میده که نتیجه ش شتاب 4.5 برای جعبه خاهد بود.

■ سوال بعدی ابهام داره. من فرض یکنم نیروی f که ازش صحبت شده باز به صورت افقی وارد میشه. همون استدلالها رو از نو بکار میبریم. نیرویی که به جعبه شتابه میده نیروی استکاک بین جعبه و ارابه اس. اگه جهبه روی ارابه نلغزه ماکسیمم نیروی استکاک 16 نیوتونی قادر به جفبه شتاب 4 متر بر مجزور ثاینه بده. اینها ماکسیمم نیروی خالص وارد بر جعبه و ماکسیمم شتابی هستن که جعبه میتونه بگیره بدون اینکه لعزشی اتفاق بیفته.

● برای نیروی 30 نیوتونی وارد بر ارابه، اگه لعزشی اتفاق نیفته شتاب مجموعه میشه 3 متر بر مجزور ثاینه. چون 3 کوچکتر از 4 پس لغزشی اتفاق نمیفته. جعبه و ارابه باشتاب 3 حرکت میکنن و خبری از لعزش نیست. واضحه که نیروی استکاک 12 نیتونه که از ماکسیمم نیروی استکاک 16 نیوتی کمتره، که باید باشه.

● برای نیروی پنجاه نیوتنی وارد بر ارابه اگه لغزشی اتفاق نیوفته شتاب مجموعه 5 متر مجزور ثاینه خاهد بود. چون 5 کوچکتر از 4 نیست پس لعزش اتفاق میفته. ضریب استکاک از ایستایی به حالت جنبشی به تبدیل شده و نیروی استکاک رو از 16 در حالت قبل به 12 نیوتن تبدیل میشه. با این نیرو جعبه به شتاب 3 میرسه. به ارابه نیروی خالص 50 منهای 12 وارد وارد که شتاب 19/3 رو به وجود میاره. ب ازای نیروی 40 نیوتونی جعبه در استانه حرکت و لغزش نسبت به ارابه قرار میگیره.

ی نکته: اگه نیروی استکاک با ضریب u، تنها نیروی خالص وارد بر ی جسم باشه اگه اون جسم در حال حرکت باشه قطعا شتابش ugه.

چقت خوب میشد ارابه هم با زمین استکاک میداشت.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 24 آبان 1394 در ساعت 21:05

3. Top | #33
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      ظرف ابی رو برای مدتی طولانی با شتاب ثابت a عمود بر میدان گرانشی ثابت g جابجه میکنیم. زاویه که سطح اب با میدان میسازه چقدره؟ چرا؟
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

4. Top | #34
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      آرک تانژانت a برg?!

جواب سوال دوستم لفت بیهایند

سوال امروز

dsc_1285_3.jpg

ببخشید ریز شد عدد سه نداریم همه دو هستند
      ویرایش توسط Harmonica : 24 آبان 1394 در ساعت 23:58

5. Top | #35
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      ظرف ابی رو برای مدتی طولانی با شتاب ثابت a عمود بر میدان گرانشی ثابت g جابجه میکنیم. زاویه که سطح اب با میدان میسازه چقدره؟ چرا؟
      در خلاف جهت برایند a و g و در همون راستا، N باید وارد شه اگه زاویه برایند با محور x ها رو آلفا بگیریم، N با g زاویش pi/2+alpha که می شه
      (arc (-cot alpha فک کنم می شه زاویمون.

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

6. Top | #36
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Erwin schrodinger نمایش پست ها
      آرک تانژانت a برg?!

جواب سوال دوستم لفت بیهایند

سوال امروز

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: DSC_1285_3.jpg
مشاهده: 67
حجم: 24.0 کیلو بایت

ببخشید ریز شد عدد سه نداریم همه دو هستند
      تحلیلت برای سوالی ک پرسیدم رو بگو با جزییاتش اگه ممکنه.
      وقتی پیچ اتصالش با اسانسور رو از دست بده به پرتابه تبدیل میشه. مبدا زمان رو لحظه جدا شدن پیچ از اسانسور فرض میکنیم. پیچ و کف اسانسور رو هم دو متحرک فرض میکنیم . سرعت اولیه پیچ 2.4 رو به بالا و شتاب حرکتش 10 متر بر مجزور ثاینه رو به پاایینه. کف اسانسور هم تحرکی با سرعت اولیه 2.4 متر بر ثاینه رو به بالا و شتابه 1.2 رو به بالاست. پس دو متحرک با سرعت نسبی اولیه صفرو شتاب نسبی 11.2 به سمت هم نزدیک میشن. زمان رسیدن پیچ ب کف زمانیه که ی متحرک ساکنی با شتاب 11.2 نیاز داره تا 2.7 متر رو طی کنه. این زمان مستقل از سرعت در لحظه جدا شدن پیچ از اسانسوره ینی اگه در لحظه جدا شدن پیچ از اسانسور سرعت اسانسور 24000 کیلومتر بر ثاینه هم باشه باز زمان برخورد پیچ با کف همین زمانیه که الان حساب کردیم.
      قسمت ب رو نفهمید چی نوشتی ولی احتمالا مسافت طی شده پیچ رودر لحظه جدا شدن تا لحظه برخورد با کف رو میخاد. واضحه که قبل رسیدن پیچ به نقطه اوجش برخورد پیچ با کف اتفاق میفته. پس پیچ تغییر جهتی نداره و میتونم جابجایی پیچ رو بجای مسافت طی شدش حساب کنیم.پیچ متحرکی با سرعت اولیه 2.4 رو به بالا و شتاب 10 رو به پایینه. زمان حرکتش رو هم در مرحله قبل حساب کردیم.

مسله بعد:
      سرعتش از رابطه زیر بدست میاد؟ خود رابطه زیر سرعته، دیگه نیازه چیشو بدست بیارم از رابطه زیر؟
      اگه واحد اندازه گیری طول متر بوده باشه توپ در 5 متری زمین تندی 4 متر بر ثاینه رو به بالا داشته. پس توپ 0.4 ثاینه بعد توی اوج و 1 ثاینه بعد از رسیدن به اوج میرسه به زمین. چون تندی متوسط تا رسیدن به اوج 2 متر بر ثاینه س و جسم 0.4 ثاینه بعد به اوج میرسه پس اوج در 5.8 متری زمینه. چون کل زمان رسیدن توپ ب زمین 1.4 ثاینه س و تندی افقی هم 2 متر بر ثاینه س پس برد توپ 2.8 متره. سرعت لحظه ای برخورد با زمین هم 14 متر بر ثاینه کمتر از 4 متر بر ثاینه س که میشه 10 متر بر ثاینه رو به پایین.

اگه عمق چاه رو h² فرض کنیم میتونیم زمان رسیدن سنگ ب سطح اب و زمان رسیدن صدای رو به شنونده ثابت بر حسب h بگیم. چون مجموع این دو زمان 9ه پس با حل یه معادله درجه 2 میتونیم h رو بدست بیاریم و عمق چاهی که سر راهمون قرار دادی رو حساب کنیم.

7. Top | #37
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      @LeftBehind

شما امسال 1 رشته خوب و 1دانشگاه خوب قبول میشی...اصن من هرچی ب دلم بیفته همونه...ببین کی بهت گفتم..

8. Top | #38
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      آرک تانژانت a برg?!
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Nokhbe نمایش پست ها
      در خلاف جهت برایند a و g و در همون راستا، N باید وارد شه اگه زاویه برایند با محور x ها رو آلفا بگیریم، N با g زاویش pi/2+alpha که می شه
      (arc (-cot alpha فک کنم می شه زاویمون.

نقل قول نوشته اصلی توسط AliRZ نمایش پست ها
      البته اگه این حل درست باشه ! غلطه ! در ضمن تو شکل اون a بر جی هست نه الفا
      ممنون ولی خیلی بده جزییاتی که توی زهنتون بود رو توضیح نمیدین. من ی حس بدی نسبت به این مسله دارم. لمسش نمیکنم. ی حس بم میگه دیدگاهمو نسبت با این مسله باید اصلاح کنم. دمبال ی استدلالم که جزییاتش رو تشریح کنه. مثلا توصیح بده چرا اصلا سطح اب با افق زاویه میسازه. این زاویه رو رو احتمالا واسه این داریم که نیروی لازم واسه شتاب گرفت اب رو ایجاد کنیم. من استدلالی رو میپسندم که توجیح کنی وقتی شتاب ظرف اب شرو شد چه اتفاقی میفته که سطح اب اون شکلی میشه. سطوح هم فشار توی اب سطوح افقی هستن یا سطوح موازی سطح که ادعا کردین با افق کتانژانت یا تانژانت اینویس a/g میسازه؟

چقت حرف زدم... ببخشید.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 25 آبان 1394 در ساعت 01:56

9. Top | #39
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      در مورد اندازه گیری عمق چاه ایده دیگه ای به زهنم رسید که میتوجه جالب باشه. اگه بخایم ی سنگ بندازیم توی چاه مجبورم یه معادله درجه دوم حل کنیم که ضرایبش چندان رضابت بخش نیستن. این ضرایب ناصحیح معادله بر میگردن با ماحیت متفاوت و دو مرحله ای شندین صدای سنگ. اگه بتونیم یکی از مراحل رو حزف کنیم احتمالا معادله ساده تری رو باید حل کنیم تا ب جواب برسیم.

من میگم دو سنگ رو با سرعت های متفاوت میندازیم تو چاه و اختلاف زمانی بین بازخورد رو اندازه میگیریم. زمانی بین دو صدا پیچیده گیهای دو مرحله ای رو نداره چون چون مرحله زمان لازم برای تولید صدا و شنبدن صدا رو حزف کردیم اینجوری.. میمونه مسله اینکه بتونیم سنگی رو با دو تندی متفاوت ک میدونیم پرتاب کنیم تو چاه. این مسله ساده ایه. چون میتونیم دو سنگ رو از دو نقطه مختلف که ارتفاعشون رو میدونیم رها کنیم و تندی سنگ دوم رد ارتفاعط که سنگ اول قرار دارهرو از روی اختلاف ارتفاع حساب کنیم.
      اره شدنیه... ایده جالبیه. حالا ک فکرشو میکنم میبینم کاملا شدنیه. دو سنگ رو از دو نقطه مختلف رها مکینم و اختلاف زمانی صدای سنگها رو اندازه گیری میکینم. فقط مشکللش اینکه معلوم نیست صدای اول صدای سنگ اوله یا سنگ دوم
      البته مهم نیست. محاسبات بهمون میگه هر صدا صدای کدوم سنگه
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 25 آبان 1394 در ساعت 02:16

10. Top | #40
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      مرد حساب چرا نمیگی درست نوشتم یا نه!
      خخخخخ

تو سوال دوم برد رو اشتباه محاسبه کردی

اما تحلیل من واسه اینکه چرا زاویه میسازه!

فک کن یکی با دست پس گردنت رو گرفته داره رو به جلو هلت میده خم میشی دیگه

خو ب آب بنده خدا هم نیرو وارد میشه دیگه!
      اقلا توی این تاپیک چیزی که اهمیت نداره جواب. تحلیل و مدلینگ مسله چیزیه که باعث میشه فیزیک رو درک کنیم ن جواب مسایل.
      اگه جیم رو درست حل کردم پس قسمت ب رو هم درست حل کردم مگه اینکه اون 2i نبوده باشه توی صورت مسله.
      من برد رو فاصله افقی میدونم. اگه منطورت از برد فاصله نقطه پرتاب از محل برخورد با زمینه جواب میشه رادیکال 32.84
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 25 آبان 1394 در ساعت 02:27

11. Top | #41
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      بعله معلومه ک جواب مهم نیست!
      چیزی ک مهمه تلاش و فکری هست ک برای حل مساله ب خرج میدیم

dsc_1286_1.jpg

12. Top | #42
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: DSC_1286_1.jpg
مشاهده: 39
حجم: 28.2 کیلو بایت[/QUOTE]

فرض کنیم سیم با خط قایم زاویه a درست کنه. پس طول هر سیم میشه 2rCosa که r طول شعاع حلقه س. دونه تسبیه با شتاب gCosa طول سیم رو طی میکنه. پس زمان رسیدن به انتهای مسیر جزر4r/g و مستقل از زاویه a س. پس همه با هم میرسن.
      در واقه اگه هر سه دونه تسبیح با هم رها بشن در هر لحظه هر دونه تسبیه کسر یکسانی از کل مسیر خودش رو طی کرده
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 25 آبان 1394 در ساعت 02:59

13. Top | #43
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      دوست دخترت از ی پرتگاه پرت میشه پایین. چون زندگی بدون دوست دخترت احتمالا واست معنی نمیده و درگیر روابط عمیق عاطفی هستی باهاش تصمیم میگیری برای اخرین بار هم ک شده لمسش کنی(یا شایدم چتر نجاتی چیزی داری). راهی وجود داره که بهش برسی؟ مقاوت هوا نداریم. اگه راهی وجود داره مسله رو بصورتی پارامتری مدل کن و حساب کن چقت زمان داری که بگیریش؟ ارتفاع از سطح زمین چقت باشه که به ارزوت برسی؟

14. Top | #44
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

حل. من به نظرم چون با شتاب ثابت حرکت می کنه این نیرو تونسته شکل آب رو به این صورت در بیاره دوستان اگه غلط داره تصحیح کنید لطفا یه چیزی یاد بگیریم.ممنون از کسایی که سوال قرار می دهند.

15. Top | #45
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Nokhbe نمایش پست ها

حل. من به نظرم چون با شتاب ثابت حرکت می کنه این نیرو تونسته شکل آب رو به این صورت در بیاره دوستان اگه غلط داره تصحیح کنید لطفا یه چیزی یاد بگیریم.ممنون از کسایی که سوال قرار می دهند.

الان این حل بود؟ کلی چیز یاد گرفتیم ممنون.
      اولا ک شما با از تجربیات واقعیت میدونستی سطح اب با افق زاویه درست میکنه و با دانش فیزیکت توجیهش نکردی. بعدشم داده های مسله رو بدون اینکه تعیبر کنی ی جوری کنار هم قرار دادی و ی زاویه تشکلیل دادی و گفتی اون زاویه میشه تانژانت اینورس فلان.
      میشه پرامترهای مسله رو با منطق بهم ربط بدی و بگی چه فلسفه ای جاریه؟ من ی بینش نیاز دارم ن جواب مسله رو.

صفحه 3 از 44 نخستنخست ... 23413 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن