خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

اصلول تجربی اوپتیک هندسی و اصل فرما

پیش از اینکه فرما اصلی رو که امروز به نام خودش میشناسیم رو بیان کنه اصول و قوانین هندسی نور توسط قوانینی که کاملا از راه تجربی بدست اومده بودن محقق شده بودن.

من میخام اشاره ای به اصل فرما بکنم. به نظر من این مطلب خیلی زیباس. اصل فرما قوانین شکست و بازتاب نور رو که به روش کاملا تجربی به دست اومدن رو با پزیرفتن یه مطلب ساده از روابط ریاضی نتیجه میگیره.

اصل فرما: نور برای رفتن از نقطه a به نقطه b همیشه مسیری رو انتخاب میکنه که زمان لازم برای پیمودنش مینیمم باشه(خاهیم دید که کوتاهترین مسیر به معنی سریعترین مسیر نیست).

این بیان فرما دو پیامد جالب داره:
      • اول اینکه در یک بازتاب زاویه تابش با زاویه بازتاب برابره
      • دوم اینکه اگه پرتویی از ی محیط شفاف وارد محیط دومی بشه طوری شکسته میشه که نسبت سینوس زاویه تابش ب سینوس شکست مقدار ثابته که به جنس دو محیط(و خود ماهیت نور هرچند بهش اشاره ای نمیکنیم اینجا) وابسته س(خاهیم دید که این مقدار ثابت وابسته به سرعت های نور در دو محیطه)

بهش فکر کنید. توی پست دوم میگم چطور از اصل فرما دو اصل تجربی بازتاب و شکست با ی اثبات ریاضی بدست میان.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 13 آبان 1394 در ساعت 00:46

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      رزرو

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      جوابشو کی میدین؟هنوز رزرو هست
      خلاف قوانین
      ویرایش شده.

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      بگو پاکش کنن تاپیک رو. وقت تلف کردنه. اینجا کسی به اپتیک واکنش نشون نمیده. رو اصول تجربیش موندن حالا من اثبات ریاضیهم بیارم؟ مخاطب نداره اینجا.

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      بگو پاکش کنن تاپیک رو. وقت تلف کردنه. اینجا کسی به اپتیک واکنش نشون نمیده. رو اصول تجربیش موندن حالا من اثبات ریاضیهم بیارم؟ مخاطب نداره اینجا.
      همیشه جواب ندادن به معنای ندانستن نیست

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن