خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

مسایل ترسیمی هندسه - ترسیم با خط کش و پرگار ریاضی

اول خط کش و پرگار ریاضی رو تعریف کنم.

خط کش ریاضی خط کشیه که باهاش قادر نیستید طول پاره خط ها رو اندازه بگیرید ولی میتونید هر پاره خطی که طولش مضربی صحیح مثبتی از طول واحده رسم کنید.

پرگار ریاضی پرگاریه که میتونید دهانش رو به اندازه طول هر پاره خطی که قبلا رسم رشده یا هر پاره خطی که خط کش ریاضی قادر به نمایششه باز کنید و دایره کاملی رسم کنید. اقلیدس پرگار رو فروریختی فرض کرد. ولی شما نیاز نیست همچین فرضی بکنید. پرگار فروریختی پرگاریه ک نمیتونید به نقطه ای دیگه ببرینش و باهاش دایره دیگه با طولی که قبلا تنظیم کردین رسم کنید، ینی بعد از حرکت پرگار فرو میریزه.

رسم عمود منصف یه پاره خط، رسم خطی عمود بر یک خط داده شده از یک نقطه خارج یا روی اون خط و همینطور رسم خطی موازی خط داده از یک نقطه خارج اون خط جز ترسیمهای بنیادی و کلاسیک هستن که ممکنه توی هر رسم دیگه ای نیازشون داشته باشیم. واسه یکپارچگی جوابتون این موارد کلاسیک ترسیمی رو توضیح ندین

امیدوارم بتونم گاهی سر بزنم و یه مسله ترسیمی بزارم که هم اموزنده باشه و کنکوری.

همه مسایل ترسیمی که بیان میشن توی پست دوم و جواباشون تو پست سوم (شایدم تو خود پست دوم) سازماندهی میشه.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 10 آبان 1394 در ساعت 14:11

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      1394.08.10 - 11:17
      پاره خط دلخاه AB داده شده. نقطه P روی پاره خط پیدا کنید بطوری که PA/PB برابر مقدار معلوم m/n باشه. m و n اعداد صحیحی هستن.

پاره خط دلخاه AB داده شده. پاره خطی پیدا کنید که طولش معکوس AB باشه. من خودم یه هفته به این مسله فک کردم و به نظر خودم مسله خیلی زیبایه، شاید چون خودم جوابشو پیدا کردم اینجوری فک میکنم.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 10 آبان 1394 در ساعت 12:19

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      رزرو..

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      رزرو

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      مکان هندسی نقاطی از صفحه زاویه xOy که نسبت فاصله هاش از دو نیم خط Ox و Oy برابر مقدار معلوم m باشه چیه؟ این مکان هندسی رو چطور میشه رسم کرد؟ m رو عدد صحیح مثبتی فرض کنید.

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط velgard نمایش پست ها
      1394.08.10 - 11:17
      پاره خط دلخاه AB داده شده. نقطه P روی پاره خط پیدا کنید بطوری که PA/PB برابر مقدار معلوم m/n باشه. m و n اعداد صحیحی هستن.

■ پاره خط دلخاه AB داده شده. پاره خطی پیدا کنید که طولش معکوس AB باشه. من خودم یه هفته به این مسله فک کردم و به نظر خودم مسله خیلی زیبایه، شاید چون خودم جوابشو پیدا کردم اینجوری فک میکنم.
      واقعا هیجان زده شدم از این همه استقبال.

● قضیه تالس میگه: "اگه خطی موازی یکی از اصلاع مثلث رسم بشه و دو ضلع دیگه (یا امتدادشونو) رو قطع کنه، پاره خط هایی که روی دو ضلع(یا امتدادشون) ایجاد میشن متناسب هستن."
      من از این قضیه استفاده میکنم. و مسله رو اینجوری حل میکنم:
      نیم خط دلخواه Ax که از B نمیگزره رو رسم میکنیم.
      روی Ax دو نقطه P1 و P2 طوری انتخاب کنید که P1A و P1P2 برابر مقدارهای معلوم m و n باشه.
      پاره خط P2B رو رسم کنید.
      از P1 خطی موازی P2B رسم کنید تا AB رو در نقطه P قطع کنه.
      نقطه P جواب مسله س.

● قضیه نیمسازها: "در هر مثلث نیمساز هر زاویه ضلع مقابل رو به نسبت دو ضلع مجاور همون زاویه قطع میکنه"
      اگه مثلثی با طول اضلاع AB, nx, mx رسم کنید پای نیمساز وارد بر AB جواب مسله س. این ی مسله ترسیمی کلاسیکه. همه مشناسنش.

■ پاره خط دلخاه AB داده شده. پاره خطی پیدا کنید که طولش معکوس AB باشه.

● قضیه: "در هر مثلث قایم الزاویه ارتفاع وارد بر وتر واسه هندسی بین دو قطعه ست که پای ارتفاع روی وتر ایجاد میکنه"
      پس اگه ارتفاع وارد بر وتر 1 باشه در این صورت طول دو قطعه وتر که توسط پای ارتفاع ایجاد شدن معکوس همن. پس روش کار اینجوری:

نیم خط Ax عمود بر AB رو رسم کنید.
      نقطه P1روی Ax طوری پیدا کنید که AP1=1.
      پاره خط BP1 رو رسم کنید.
      نیم خطBy رو طوری رسم کنید که در P1 بر BP1 عمود باشه
      نقطه P نقطه برخورد By با امتداد AB جواب مسله س.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 11 آبان 1394 در ساعت 21:17

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن