خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 33
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات

سوال بی جواب دینی :)

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلًا ﴿۷۰﴾

سوال من:

چرا تو این آیه اومده که انسان را بر
      بسیاری از مخلوقات برتری دادیم ؟

مگه انسان خودش اشرف مخلوقات نیست؟

ممنون میشم این شبهه رو برطرف کنید.
      گفتم دوستت دارم
      .

و همه چیز فرو ریخت
      .

چون جان دادن دسته گنجشک‌ها
      .

در بی قراری درخت زیر دستان صاعقه
      .
      👤یحیی صفی آریان

2. Top | #2
      در انتظار تایید ایمیل

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _ZAPATA_ نمایش پست ها
      وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلًا ﴿۷۰﴾

سوال من:

چون بعضی آدما از صد تا حیوون بدترن

3. Top | #3
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات

سوال من:

باید تفسیر آیه و شان نزول این آیه رو بخونید ....

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      چه سوره ای است این ایه؟

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      اتفاقا من دنبالش گشتم و یه چیزایی پیدا کردم
      اینجا منظورش برتری بعضی انسان ها از بعضی انسان های دیگه ست نه حیوونها

6. Top | #6
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      به نظرم شاید فرشته ها برتری داشته باشن نسبت به انسان.البته به نظر من.ولی دقیق نمیدونم

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      شما بهتره که توی کتب تفسیر قرآن مثل المیزان دنبال این مطلب باشید چون بقیه هم هرچی بگن از اون کتب مطالعه کردن

Sent from my LG G3
      خلاف قوانین
      ویرایش شده.

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sako نمایش پست ها
      به نظرم شاید فرشته ها برتری داشته باشن نسبت به انسان.البته به نظر من.ولی دقیق نمیدونم
      اینو در نظر داشته باشین که فرشته ها به انسان سجده کردن پس نمیتونن از انسان برتر باشن
      گفتم دوستت دارم
      .

و همه چیز فرو ریخت
      .

.

.
      👤یحیی صفی آریان

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.tk نمایش پست ها
      چه سوره ای است این ایه؟
      آیه 70 سوره اسرا
      گفتم دوستت دارم
      .

و همه چیز فرو ریخت
      .

.

.
      👤یحیی صفی آریان

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      توی برخی روایات اومده بعضی از پیامبران قبل از خلقت سایرین به صورت نور (این نور خودش یه بحث دیگستا به اینجا ربطی نداره ، شما نور رو روح بگیر) آفریده شده بودن
      و بعدا توی قالب انسان ظاهر شدن ، قطعا به سایر انسان ها برتری دارن (چه از لحاظ تقوا چه از لحاظ افرینش)

بعضی انسان هام هستن که بدتر حیونا... اسفل السافلین...

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

سوال من:

سلام داداش گلم! تو این آدرسا جوابتو نوشته!

پاسخ برتری انسان 1!

پاسخ برتری انسان 2!

12. Top | #12
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      خداوند متعال در قرآن کریم در ارتباط با مقام و جایگاه انسان در نظام هستی، می‌فرماید ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم ... و بر بسیارى از مخلوقات خویش، برترى بخشیدیم.
      در این‌که آیا انسان از تمام موجودات برتری دارد یا خیر، گفت‌وگوی بسیاری میان مفسران انجام شده است. آنچه از مجموع این نظریات به دست می‌آید، دو نظریه است با بیان‌ها‌ و استدلال‌های متفاوت.
      الف
      . برخی واژه «کثیر» را به معنای «جمیع» می‌‌گیرند و می‌گویند معنایش این است که ما انسان را از هر آنچه که خلق کرده‌‏ایم با همه کثرتشان برترى داده‌‏ایم، و این آیه(70 سوره اسراء) در مقام برتری جنس بشر، بر جنس فرشتگان است نه برتری هر انسانی بر فرشتگان. البته، این مانع از آن نخواهد بود که افراد خاصى از فرزندان آدم بر فرشتگان برترى داشته باشند؛ لذا ما پیامبران و اولیاى خدا را برتر از فرشتگان مى‌‏دانیم و به همین جهت فرشتگان مأمور شدند براى آدم سجده کنند و به تعظیم و تکریم او بپردازند.
      اینان معتقدند، عرب «کثیر» را در معنای «جمیع» هم استعمال می‌کند. مانند سخن خدای تعالى: «وَ أَکْثَرُهُمْ کاذِبُونَ».
      [5] شیاطین آنچه را مى‏‌شنوند توأم با دروغ‌‌هاى بسیار به دوستان خود القا مى‌‌‏کردند، و اکثرشان دروغ‌گو هستند. در این‌جا اکثر به معنای جمیع است؛ زیرا که همه شیاطین دروغ‌گو هستند.
      در تفسیر صافی
      [6] نیز ذیل این آیه به روایتی از امام صادق(ع) استناد شده است که می‌تواند مؤید این نظریه باشد: «فی الأمالی عن الصادق ع فی هذه الآیة یقول فضلنا بنی آدم على سائر الخلق»؛[7] امام صادق(ع) می‌فرماید؛ خداوند بنی آدم را بر سایر مخلوقات خویش برتری داد. ابن کثیر دمشقی از قول عبد الرزاق نقل می‌کند که این آیه در مقام برتری جنس بشر، بر جنس فرشتگان است.[8]
      ب. گروهی برآنند که انسان بر همه موجودات برترى ندارد، بلکه ممکن است موجوداتى مانند فرشتگان باشند که از نظر کمالات در مرتبه‏اى بالاتر از انسان قرار گیرند.
      اینان معتقدند؛ بسیار بعید است که آیه در مقام مقایسه بین انسان و ملائکه باشد؛ لذا کثیر را باید به ظاهرش معنا کرد و وجهی برای تأویل آن به جمیع وجود ندارد. و بعید نیست که منظور از «ممن خلقنا»(کسانى که خلق کرده‌ایم)، انواع حیوانات داراى شعور و جن باشد.

13. Top | #13
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      بعضی از مفسران این آیه رو دلیل بر فضیلت فرشتگان بر کل بنی آدم دانسته اند.چراکه قرآن میگوید:ماانسان را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری دادیم و طبعا گروهی دراینجا باقی میماند که انسان برتر ازآنها نیست و این گروه جزو فرشتگان نخواهد بود.
      اما با توجه به آیات آفرینش آدم و سجود و خضوع فرشتگان برای اون و تعلیم علم اسما به آنها از سوی آدم تردیدی باقی نمیماند که انسان از فرشته برتر است.
      بنابراین کثیر دراینجا به معنی جمیع خواهد بود و به گفته مفسر بزرگ طبرسی در مجمع البیان,درقرآن و مکالمات عربی بسیار معمول است که این کلمه به معنی جمیع میآید.
      مرحوم طبرسی میگوید:معنی این جمله این است:ما انسان را بر سایر مخلوقات برتری بخشیدیم و سایر مخلوقات بسیارند.
      قرآن درباره شیاطین میگوید:و اکثرهم کاذبون.بدیهی است که شیاطین همه درغگو هستند نه اکثر آنها.
      به هرحال اگر این آیه را خلاف ظاهر بدانیم آیات آفرینش انسان قرینه روشنی برای آن خواهد بود.

منبع:تفسیر نمونه

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز ترجمت اشتباه بود چون ایه گفته بر بسیاری از مخلوقات برتری بسیارشان بخشیدیم پس برتری انسان بر مخلوقات به خاطر کاربرد لفظ اشرف مخلوقات هستش و با این ایه در تناقض نیست چون این ایه تاکید کرده که بر بسیاری از مخلوقات برتری بسیار بخشیدیم پس احتمال داره بر مخلوقات دیگه از قبیل فرشتگان مقرب برتری اندک باشه در ضمن دوستان توجه داشته باشن که مخاطب ایه ذات انسان و حالت کل انسان هستش و ادم میتونه اکتسابا سبب تغییر در مراتب بشه
      تفال زدم نیمه شب به قران/ کتابی که از وحی شیرازه دارد/ برای دلم ایه صبر امد/ ولی نازنین صبر اندازه دارد
      http://doctorms.blog.ir

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

سوال من:

این موضوع در کتاب گاج نقره ای توضیح داده شده
      انسان بر همه مخلوقات برتره
      اما این امر اختیاریست که برتر بمونه یا نه
      هستن کسانی که حیوان بر آن ها شرف داره
      یکیشون همین ملک سلمان عوضی مفت خور نمک به حروم...

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن