خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات

مکانیک شریف راضی‌ام نکرد، علوم تربیتی خواندم!

گفت‌وگو با رتبه یک آزمون ارشد سال92 علوم تربیتی 2؛

شما هم تعجب خواهید کرد اگر بگوییم برای مصاحبه با رتبه یک‌ها، این‌بار به سراغ کسی رفته‌ایم که کارشناسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است. تعجب‌اش برای این‌جاست که او در آزمون ارشد، رتبه یک رشته علوم تربیتی-گرایش مشاوره2 شده است!وحید تقی‌پور ـ مهندس سابق و مشاور خانواده آینده ـ این روزها در موسسه مدرسان شریف به کسانی که علاقمندان به ادامه تحصیل در رشته علوم تربیتی 2 هستند مشاوره می‌دهد. وقتی که به سراغ او رفتیم سرش شلوغ بود و مجبور شدیم از بعضی سوال های غیر مهم صرف نظر کنیم و به سراغ اصل ها برویم. این گفت‌وگو به همه کسانی که علاقه دارند در رشته علوم تربیتی 2 ادامه تحصیل دهند پیشنهاد می‌شود.

- برای شروع لطفا توضیحی درباره رشته‌های علوم تربیتی بدهیدعلوم تربیتی به سه مجموعه تقسیم می شود؛ علوم تربیتی 1، 2 و 3. مباحث علوم تربیتی 1 و 3 بیشتر آموزشی است. به عنوان مثال علوم تربیتی یک شامل مدیریت آموزشی، تکنولوژی آموزشی و ... هستند و بیشتر به دنبال چگونگی آموزش هستند. علوم تربیتی 3 نیز روی مباحث کلی آموزشی پرورش، مثل آموزش و پرورش تطبیقی، آموزش و پرورش بین المللی و این گونه موارد کار می کنند. علوم تربیتی 2 از نظر آموزشی کمی به این دو تفاوت دارد.

- چون شما رشته علوم تربیتی 2 را انتخاب کرده اید، درباره این رشته بیشتر توضیح می دهید؟زیرشاخه‌های علوم تربیتی 2 شامل، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی و راهنمایی و مشاوره است.روانشناسی کودکان با بحث تعامل با کودکان استثنایی درگیر است و روانشناسی تربیتی روی نحوه‌ی یادگیری بچه ها از کودکی تا بزرگسالی و این که چه فرایندهایی در ذهن شان و رشدشان صورت می گیرد مطالعه و بررسی می کند. البته در این جا کمی هم به علوم تربیتی 1 نزدیک می شود؛ چون بحث تربیتی و یاد دادن است.
      - شما کدام گرایش را انتخاب کرده‌اید؟من در گرایش راهنمایی و مشاوره شرکت کرده بودم. مباحث این گرایش همین مشاوره دادن به افراد مختلف است که خود شامل 4 گرایش است؛ مشاوره خانواده، مشاوره مدرسه، مشاوره شغلی و توانبخشی.مشاوره خانواده روی موضوع خانواده، ازدواج، طلاق، مشاوره پیش از ازدواج و این گونه مسائل درگیر است. مشاوره مدرسه با موضوعات یادگیری، استعداد، اضطراب و فشارهای محیط بچه ها درگیر است.مشاوره شغلی در ایران مهجور مانده است. در برخی کشورها از همان اول دبستان بچه ها را با رشته های به نحوه خاصی آشنا می کنند تا وقتی بچه ها به دبیرستان رسیدند، مشخص است است می خواهد در چه رشته ای ادامه تحصیل دهند.علاوه بر این مشاوران شغلی می‌توانند در سازمان ها نیز مشغول به کار شوند. این افراد می توانند به افرادی که در کار خود با مشکل مواجه هستند کمک کند. او می تواند استرس افراد را کم کند و به کارکنان برای سازگاری بیشتر با کار کمک کند.توانبخشی نیز در دانشگاه های مختلف، روی موضواعت متفاوتی تمرکز دارند. به عنوان مثال در دانشگاه علامه، بیشتر روی ترک اعتیاد کار می کنند و دانشگاه علوم بهزیستی بیشتر روی طلاق کار می کند. - شما مکانیک دانشگاه شریف خوانده بودید. کی تصمیم به تغییر رشته گرفتید؟از اردیبهشت همان سالی که کنکور ارشد داشتم تصمیم به تغییر رشته گرفتم. چون من از دوران دبیرستان به مباحث علوم تربیتی علاقه داشتم. بعد مهندسی هم نتوانست از لحاظ کاری من را ارضا نکرد. در ابتدا نیز قصد داشتم به مدیریت mba تغییر رشته دهم. ولی در ادامه تصمیم گرفتم به دنبال علاقه ام بروم و از آن جا که ضعف زیادی هم در این وجود این رشته در جامعه احساس کردم، تصمیم گرفتم به سمت علوم تربیتی و مشاوره بروم.

- شما از کی مطالعه برای آزمون ارشد را شروع کردید؟من به طور جدی از اوایل شهریور مطالعه برای کنکور را شروع کردم.
      - چه درس هایی را در اولویت قرار دادید؟من تقریبا همه درس ها را موازی با هم شروع کردم. ما هفت سرفصل در این رشته داریم، که همه را با هم شروع کردم. در روزهای زوج سه درس و در روزهای فرد نیز سه درس را می خواندم. هر شب هم زبان را می خواندم. جمعه ها هم کلاس می رفتم.

- کلاس ها چقدر در موفقیت داوطلبان در آزمون ارشد موثر هستند؟کلاس ها در مجموع کمک زیادی می تواند به داوطلبان کند. به خصوص کسانی که وقت کم دارند و یا در فهمیدن بعضی مسائل مشکل دارند. مثلا مبانی فنون درسی بود که منبع زیاد داشت. وقتی استاد برای این درس جزوه می گفت، برای من کافی بود و نیاز نبود منابع را هم بخوانم. البته من چون می خواستم رتبه یک شوم، منابع را هم خواندم. اما در مجموع کلاس ها خیلی به بچه‌ها کمک خواهد کرد. من به بچه هایی که برای مشاوره به من مراجعه می کنند می گویم اگر وقت و یا حال خواندن سه منبع را ندارید، در همین کلاس ها هم شرکت کنید کافی است. چون هم مباحث را یاد می گیرید و هم جزوه استاد را خواهید داشت.علاوه بر این کلاس های آمادگی به داوطلبان کمک می کند تا متوجه شوند کدام مباحث مهم هستند و کدام یک نیازی به مطالعه ندارند.

- در آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟من در آزمون های آزمایشی جامع شرکت کردم. در طول دوره مطالعه هم کم تست می زدم و معمولا تست های کنکور سراسری را کار می کردم.

- روش خاصی هم برای مطالعه داشتید؟روش مطالعه هر درس نسبت به بقیه فرق می کرد. مثلا درس آزمون های روانی که نکته زیاد دارد، از بار سوم به بعد یادداشت‌برداری را هم شروع کردم. چون مبحث آزمون وکستر به تنهایی حدود بیست نکته دارد. یا در کتاب نظریه های شخصیت، بالای هر صفحه جمله ای که به نظرم قابلیت سوال شدن را داشت، می نوشتم. در درس آمار هم نکته برداری کردم که به نظر بیشتر از بیست نکته نداشت. در درس های دیگر هم به آن معنا خلاصه نویسی نکردم.

- مطالب را کی دوره می‌کردید؟
      چون کتاب ها طولانی بودند و مطالبی را که در ابتدای هر کتاب خوانده بودم، به مرور کهنه می شدند، از هفته بعد مرور را شروع می کردم.

- درس‌های مهم و تاثیرگذار این رشته کدام‌اند؟دو درس زبان و کاربرد آزمون های روانی، درس های سختی هستند و بچه ها هم در این درس ها درصد نمی آورند. میانگین رتبه برترها در درس زبان حدود 20 تا 30 درصد، و در آزمون های روانی نیز 45 تا 55 درصد است. اگر کسی بتواند برای این دو درس وقت بگذارد و آن را بخواند، رتبه خوبی را به دست می آورد.البته من زبان را 87 درصد زدم و با رتبه خوبی هم رتبه یک شدم. مثلا ترازم با رتبه چهار، هزارتا فاصله داشت. البته من زبانم خوب بود و هر شب هم یک ساعت آن را مطالعه می کردم.درس های عمومی که مهم هستند و بچه ها باید حتما بخوانند، نظریه مشاوره و فنون مشاوره هستند. این دو درس ضریب سه دارند و اگر بچه ها می خواهند رتبه خوبی کسب کنند، باید درصدشان در این دو درس بالای 60 باشد.

- استراحت شما در طول دوره مطالعه به چه صورت بود؟استراحت هفتگی خاصی نداشتم. یعنی این طور نبود که پنج شنبه شب ها را بروم و فوتبال بازی کنم. روزانه هم استراحت خاصی نداشتم. صبح ها 4 ساعت درس، در دو مرحله دو ساعته، می خواندم و بین این ها هم حدود نیم ساعت استراحت می کردم. در این مدت هم چیزی می خوردم و تلویزیون می دیدم.البته چون من در این مدت دانشگاه می رفتم، این خودش نوعی تفریح محسوب می شد.

- بازارکار این رشته چه‌طور است؟بازارکار در این رشته به علاقه و توانایی هر فرد بستگی دارد. یعنی شما چیزی که بازارکار نداشته باشد ولی شما علاقه داشته باشید، می توانید پرزنت کنید و به سازمانی و یا شرکتی بگویید که شما به این رشته نیاز دارید و بازارکار آن را درست کنید.اما در مجموع بازارکار این رشته خوب است. متاسفانه الان دخترها و پسرها قبل و بعد ازدواج با هم مشکلات زیادی دارند و نیاز به مشاوره دارند. همچنین چیزی که قبلا نداشتیم و الان در مدارس اجباری است و کم کم مدارس دارند اقدام می کنند، مشاور مدرسه است.فقط بخش شغلی ها هستند که باید برای به وجود آوردن بازارکار بجنگند و رشته خود را به جامعه اثبات کنند. چون در مدارس این نوع مشاوره وجود ندارد، ولی در مدارس خارج کشور اجباری است. سازمان ها هم از این مشاوره ها استفاده نمی کنند.

- دانشگاه های برتر این رشته را نام می برید؟دانشگاه های علامه و شهید بهشتی جزو بهترین دانشگاه های این رشته محسوب می شوند. دانشگاه های تهران و علوم بهزیستی هم در رده بعدی قرار می گیرند. در شهرستان ها هم دانشگاه اصفهان قوی است.

- با چه رتبه ای می شود در دانشگاه هاس تهران پذیرفته شد؟اگر بخواهیم بدون گرایش نگاه کنیم، تا رتبه 150 در این دانشگاه ها قبول می شوند. اما در گرایش مشاوره خانواده به رتبه های زیر 60 – 70 نیاز است.

منبع:دانشجو انلاین

ویرایش توسط Ali.psy : 08 مهر 1394 در ساعت 20:58

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن