خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 30
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

تغییر رشته از تجربی به ریاضی و آینده شغلی رشته های ریاضی

سلام دوستان

من دوم تجربی هستم و یک هفته ای میشه که رفتیم مدرسه به نظرم اصلا علاقه ای ندارم .

می خوام برم ریاضی ولی اصلا از آینده شغلی رشته های ریاضی به اندازه یک جو اطلاعی ندارم

خواهشمندم بگید می تونم تا آخر مهر تغییر رشته بدم ؟

+ از شغل هایی مقل برق ، عمران ، نفت و ... میشه یک اطلاعات از اون ها بزارید

آیندم را در خطر می بینم لطفا ...

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      لطفا پاسخ بدید

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام
      اگر به ریاضی علاقه داری یا مهندسی برو چون با این وضعیت کنکور تجربی علاقمندا قبول نشدن چه برسه به بی علاقه ها!

4. Top | #4
      کاربر فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alireza-alijani نمایش پست ها
      سلام دوستان

من دوم تجربی هستم و یک هفته ای میشه که رفتیم مدرسه به نظرم اصلا علاقه ای ندارم .

می خوام برم ریاضی ولی اصلا از آینده شغلی رشته های ریاضی به اندازه یک جو اطلاعی ندارم

رشتت خوبه الان بازار کار رشته های ریاضی داغونه ولی تجربی که بری پزشکی هم نری وضعیت پیرا پزشکی ها خیلی خوبه.

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      مهندس برق

هدف و ماهيت
      يكي از بهترين تعريف هايي كه از مهندسي برق شده است، اين است كه محور اصلي فعاليت هاي مهندسي برق، تبديل يك سيگنال به سيگنال ديگر است. البته اين سيگنال ممكن است شكل موج ولتاژ يا شكل موج جريان و يا تركيب ديجيتالي يك بخش از اطلاعات باشد.
      براي مثال وقتي ما با تلفن صحبت مي کنيم در مرحله اول به دستگاهي به نام ميکروفون نياز داريم که صحبت هاي ما را تبديل به سيگنال هاي الکتريکي کند تا اين سيگنال ها به خطوط تلفن منتقل گردد. سپس در طرف ديگر به دستگاهي نياز داريم که سيگنال هاي رسيده را به سيگنال?هاي صوتي تبديل کند تا فرد مقابل بتواند صداي ما را بشنود و مکالمه تلفني برقرار گردد . انرژي اگر بنيادي ترين ركن اقتصاد نباشد، يكي از اركان اصلي آن به شمار مي آيد و در اين ميان برق به عنوان عالي ترين نوع انرژي جايگاه ويژه?اي دارد. تا جايي كه در دنياي امروز ميزان توليد و مصرف اين انرژي در شاخه توليد، شاخص رشد اقتصادي جوامع و در شاخه خانگي و عمومي يكي از معيارهاي سنجش رفاه محسوب مي شود. به همين دليل در بسياري از كشورها ، صنعت برق به عنوان صنعت مادر يا مادر صنايع به شمار مي آيد . صنعتي که براي توسعه و پيشرفت نيازمند نيروهاي جوان ، کارآمد و داراي تحصيلات عالي است و از همين رو در دانشگاههاي معتبر جهان رشته مهندسي برق يکي از رشته هاي مهم ، علمي و کاربردي مي باشد . دانش آموختگان اين رشته مي توانند در زمينه هاي طراحي، ساخت، بهره برداري، نظارت، نگهداري، مديريت و هدايت عمليات سيستم هاعمل نمايند.
      توانايي هاي مورد نياز و قابل توصيه

توانايي علمي :
      مهندسي برق نيز مانند مابقيرشته هاي مهندسي بر مفاهيم فيزيكي و اصول رياضيات استوار است و هر چه دانشجويانبهتر اين مفاهيم را درك كنند، مي توانند مهندس بهتري باشند. در اين ميان گرايش الكترونيك وابستگي شديدي به فيزيك بخصوص فيزيك الكترونيك و فيزيك نيمه هادي هادارد. در گرايش مخابرات نيز درس فيزيك اهميت بسياري دارد زيرا دروس اصلي اين رشتهبخصوص در شاخه ميدان شامل الكترومغناطيس و امواج مي شود. داشتن ضريب هوشي بالا و تسلط كافي بر رياضيات، فيزيك و زبان خارجي ازضرورتهاي ورود به اين رشته است.

علاقمنديها:
      دانشجوي برق بايد ذهني خلاق و تحليل گر داشته باشد.همچنين به كار با وسايل برقي علاقه داشته باشد چون گاهي اوقات با دانشجوياني روبرومي شويم كه در رياضي و فيزيك قوي هستند اما در كارهاي عملي ضعيف اند. چنيندانشجوياني براي رشته هاي مهندسي مناسب نيستند و بهتر است رشته هاي ذهني و انتزاعيمثل رياضي يا فيزيك را انتخاب كنند.

توانايي هاي فارغ التحصيلان کارشناسي ارشد ودکتري
      در دوره کارشناسي ارشد و دکتري ، که بيش از آموزش، پژوهش و تحقيق در آنها مد نظر قرار مي گيرد، عمدتاً جنبه هاي نظريه اي و محاسباتيآن دانش مطرح مي شود . بنابراين تواناييهايي که در اين مقطع به دست مي آيد تواناييهاي محاسباتي ، نظريه اي و علمي خواهد بود که اينتوانايي ها در رساله دکتري ، براي اجراي يک طرح تحقيقاتي ، کاربردي کردن يک موضوع ،از ميان برداشتن معضلات آن موضوع علمي و يا راه حل صنعتي ، نقش مهمي خواهد داشت .در رشته برق هر يک از چهار گرايش موارد مشخص و برجسته اي وجود دارد که مي توان دردوره دکتري و يا کارشناسي ارشد به طور خاص تر روي آنها کار کرد .
      در گرايش مخابرات : پردازش تصوير ، مخابرات نوري ، ارتباطات ماهواره اي ، ارتباطات شبکهاي ، انتشار امواج و موضوع آنتن ، روشهاي کد کردن اطلاعات و ...
      در گرايش کنترل :
      اتوماسيونصنعتي ( خودکار کردن ابزار آلات و به صورت کنترلي کردن و يا هوشمند کردن آنها )،کنترل رباتيک ، کنترل اجسام پرنده، طراحي سيستم هايي با رفتارهاي نا مشخص و...

در گرايش قدرت :
      بهينه کردن کارماشينهاي الکتريکي ، نحوه تحريک ماشينهاي الکتريکي ، بررسي پديده هاي مختلف درماشينهاي الکتريکي توليد و بهره برداري انرژي برق و ...

در گرايش الکترونيک :
      طراحي مدارهاي الکتريکي براي دستگاههاي مختلف صنعتي ، پزشکي و ... ،يا کارهاي تحقيقاتي ميکروپروسسورها و ميکروکامپيوترها و يا عناصر نيمه هادي و ...

نكات تكميلي
      مانع رشد صنعت الكترونيك و ميكروالكترونيك در دنيا نه سرمايه است و نه فنآوري و نه بازار. البته همه اينها محدوديت ايجاد مي كند ولي فعلاً محدوديت اصلي كهاجازه نمي دهد كار از حدي جلوتر برود عبارت است از نيروي كار كيفي. آنچه خوانديدنظر قائم مقام فني يكي از بزرگترين مجموعه هاي ميكروالكترونيك بلژيك است و بيانگرآن است كه امروزه براي موفقيت در مهندسي برق، گرايش الكترونيك بايد از سطح علمي ومهارت فني خوبي برخوردار بود. براي مثال در طراحي ic احتياج به سرمايه گذاري عمده اي نيست، بلكه هوشمندي طراح ودانش فني خوب، بسيار اهميت دارد. لازم به ذکر است دانشكده آب و برق شهيد عباسپور وابسته به وزارت نيرو ، دررشته مهندسي علمي - كاربردي برق، شبكه هاي انتقال و توزيع كه در حقيقت زير مجموعهاي از رشته مهندسي برق مي باشد بطور اختصاصي پذيرش دانشجو دارد. اين رشته در حقيقت همان گرايش قدرت در مهندسي برق مي باشد كه با توجه به عملي تر بودن و كارگاهي تربودن اين گرايش در دانشكده شهيد عباسپور با عنوان علمي - كابردي ارائه مي گردد. بهعبارت ديگر در اين رشته تاكيد بر روي فعاليت هاي عملي بيشتر از مطالب تئوريكاست.اين رشته داراي تعهد كار به ميزان دو برابر مدت تحصيل است و از هر دو جنس زن ومرد پذيرش دارد.
      آينده شغلي و بازار كار
      رشد سالانه اقتصاد دنيا تا سال 2020 حدود 3% پيش بيني شده است . در حالي كه رشد صنعت الكترونيك 7% و رشد صنعت نيمه رسانا 15% است. در كشور ما نيز سال 79 ميزان درآمدي كه بابت صادرات و فروش تجهيزات و خدمات فني مهندسي برق به كشورهاي ديگر به دست آمده است، حدود 65 ميليون دلار بوده كه به گفته مسئولان ذيربط اين رقم براي سال 80 به ميزان 80 ميليون دلار رسيده است. حال سؤال اينجاست كه چرا با وجود اين كه رشته مهندسي برق در جهان از رشته هاي پر رونق بوده و در كشور ما نيز از بازار كار خوبي برخوردار است ، بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته حتي با وجود داشتن مدرك كارشناسي ارشد نيز نتوانسته اند كاري در ارتباط با رشته خويش پيدا كنند. امروزه با توسعه صنايع كوچك و بزرگ در كشور، فرصت هاي شغلي زيادي براي مهندسين برق فراهم شده است و اگر مي بينيم كه با اين وجود بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته بيكار هستند، به دليل اين است كه اين افراد يا فقط در تهران دنبال كار مي گردند و يا در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس و در نتيجه كسب توانايي هاي لازم، تنها واحدهاي درسي خود را گذرانده اند. همچنين يك مهندس خوب بايد، كارآفرين باشد يعني به دنبال استخدام در مؤسسه يا وزارتخانه اي نباشد، بلكه به ياري آگاهي هاي خود، نيازهاي فني و صنعتي كشور را يافته و با طراحي سيستم ها و مدارهاي خاصي اين نيازها را برطرف سازد. كاري كه بعضي از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند. اگر يك فارغ التحصيل برق داراي توانايي هاي لازم باشد، با مشكل بيكاري روبرو نخواهد شد. در حقيقت امروزه مشكل اصلي اين است كه بيشتر فارغ التحصيلان توانمند و با استعداد اين رشته به خارج از كشور مهاجرت مي كنند و ما اكنون با كمبود نيروهاي كارآمد در اين رشته روبرو هستيم. طبق نظر كارشناسان و متخصصان انرژي در كشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژي در جهان كنوني و همچنين نرخ رشد انرژي الكتريكي در كشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد كشور افزوده شود كه اين نياز به احداث نيروگاههاي جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق و قدرت دارد. فرصت هاي شغلي يك مهندس كنترل نيز بسيار گسترده است چون در هر جا كه يك مجموعه عظيمي از صنعت مهندسي مثل كارخانه سيمان، خودروسازي، ذوب آهن و ... وجود داشته باشد، حضور يك مهندسي كنترل ضروري است. و بالاخره يك مهندس مخابرات يا الكترونيك مي تواند جذب وزارتخانه هاي پست و تلگراف و تلفن، صنايع دفاع و سازمانهاي مختلف خصوصي و دولتي شود. بطور کلي مي توان گفت لازمه بازار کار براي فارغ التحصيلان برق ، برقراري ارتباط بين صنعت و دانشگاه است . طرح ملي پيوند راهي براي برقراري همين ارتباط بوده است . طرحي که مبناي آن بر طراحي مدار مجتمع i.c و وسايل و تجهيزات مورد نياز در اين زمينه قرار دارد و شرايطي ايجاد کرده است تا بخشي از دانشجويان بخصوص دانشجويان مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري بتوانند در داخل کشور مشغول بکار شوند با توجه به حجم بازار الكترونيك و بازار صنعت نيمه رسانا در دنيا و نيز كشور ما كه رشد 7% و 15% دارد، آينده روشني را براي اين رشته پيش?بيني مي كنند.

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      هر رشته ای رو میخوای بگو واست بذارم

7. Top | #7
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام دوستان

خیلی سخت بشه راهنماییت کرد .. رشته های ریاضی جذابن ولی بهتر اینه ببینی چی از زندگیت میخوای .. در مورد مهندسی اطلاعاتت چقدره اصلا ... کتاباشونو دیدی .. میدونی محیطایه کاریشون چطوره ؟

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      سلام دوستان

سلام
      داداش اول ببین علاقت به چه رشته ای هست ! برو تو ویکی پدیا رشته های دانشگاهی رو یکی یکی ببین بعد به آینده و بازار کارش فکر کن ببین کدوم به دردت میخوره ! اگه مثل من کلا روحیه پزشکی رو نداری دورش رو خط بکش و برو سمت پیراپزشکی ! اگه به اونا هم علاقه ای نداری برو ریاضی .
      اگه نتونستی امسال تغییر رشته بدی هم طوری نیست فوقش سال دیگه آمار رو باید امتحان بدی که اونم هیچی نداره راحت قبول میشی

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

9. Top | #9
      کاربر حرفه ای

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یه توصیه به همه بجه هایه کنکوری ... به هیج وجه رشته مورد علاقتونو با توجه به توضیحات سایتایه مختلف انتخاب نکنید ... حتما از نزدیک با حداقل 4 5 نفر که کارشون مرتبط با رشته مورد علاقتونه صحبت کنید ... اگه تو شهرتونم دانشگاه تاپ هست برید با دانشجوهایه موفق اون رشته صحبت کنید .. مطمین باشید ضرر نمیکنین ...

10. Top | #10
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      سلام دوستان

سلام
      همه چی بستگی به علاقه و تلاش خودتون داره اگر میبینین واقعا به تجربی علاقه ندارین ادامه ندین چون احتمال داره ضربه بیشتری بخورین.
      رشته های ریاضی بخصوص مهندسیهای برق و عمران و.... اگر خودتون یاد داشته باشین برای خودتون بازارکار فراهم کنین وخلاق باشین درامدش از یک پزشک تخصص هم بیشتره وبه این هم فکر کنین که میتونین از طریق رشته های ریاضی زودتر درستون رو تموم کنین و وارد بازار کار بشین ولی اینکه چطور از علمتون استفاده کنین و شرایط کارو پیشرفت رو برای خودتون فراهم کنین همه چیز به خودتون بستگی داره.
      درضمن ما خیلی از پزشک هارو داریم که چند ده میلیونی پول درمیارن ودرمقابل بعضی ها هم هستن که حقوقشون درماه به 3میلیونم نمیرسه.

11. Top | #11
      کاربر انجمن

Tajob
      نمایش مشخصات
      پول براي زندگي مهمه اما به نظر من همه چيز نيست ،آدم كلا يه بار زندگي مي كنه پس به نظرم بايد كارهايي رو انجام بده كه از تهِ دل دوستشون داره ...دوستان به شما پيرا پزشكي رو پيشنهاد مي كنن اما من ميگم اگه با زيست مشكل دارين كلا تجربي رو فراموش كنيد چون پيرا پزشكي هم خيلي از دروس علوم پايه ي پزشكي رو مشترك هستن و نوع پيشرفته تره زيست دبيرستان هستن ...
      درسته شايد بازار كار مهندسين توي ايران زياد عالي نباشه ...اما به خود آدمم خيلي بستگي داره به نظر من اگه آدم تو هر چيزي با تمام توانش تلاش كنه مي تونه موفق ترين آدم در اون زمينه بشه مثل خيلي از مهندساي هوا و فضاي كشورمون كه الان توي ناسا هستن ! و خيلي رشته هاي ديگه به نظر من اگه دنبال علايقتون بريد موفقيد

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      از من به تو نصيحت دور رياضي رو خط بكش.... كار واسش داغونه ولي اگه خلاق باشي موفق ميشي و اصل خيلي مهم اينكه پول هم بايد داشته باشي....

از اونور تجربي سختي هاي خاص خودشو داره ديگه

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام بنظرم اگه علاقتون رو دنبال کنید حتمن راه کسب درامد هم براتون باز میشه.متاسفانه من از رشته ها و بازار کار رشته های ریاضی و مهندسی اطلاع دقیقی ندارم اما از یک چیز مطمئنم که چون فقط یکبار در این دنیا به ما فرصت زیستن داده شده ،بهتره طبق علایق واقعیمون برای آینده و زندگیمون برنامه ریزی کنیم که آخر عمر حسرت بدل و شرمنده آرزوهامون نباشیم. به قلبت رجوع کن داداش.به ندای درونت گوش کن .ببین کفه ترازوی علاقه ات به طرف کدوم رشته سنگینتره بدون ذره ای تردید به همون سمت برو.اگر با علاقه رشته انتخاب کنی و بخونی توی رشته مورد علاقت سرآمد خواهی شد و یه متخصص که سرآمد رشته خودش باشه مطمئن باش آینده شغلیش تضمین شده است و جای نگرانی نداره. من به عینه دیده ام دختر خانمی از اقوام که توی درس ریاضی همیشه می درخشید، با نارضایتی محض و فقط به اصرار مادرش و همین داستان آینده شغلی و درامد بهتر،در گروه تجربی کنکور داد و بخاطر درصد بالای ریاضیش در کنکور با وجود درصد پایین در زیست پزشکی فبول شد و بطور رسمی بعنوان پزشک در استخدام شرکت نفت بود با حقوق و مزایای عالی ولی حتی الان هم که در دانشگاه تهران در حال گرفتن تخصص هست بازم پای درددلش که می نشینم از زندگیش راضی نیست و میگه آرزوش مهندسی برق و مخابرات بوده و حسرتش بدلش مونده و از خانوادش دلخوره که مجبورش کردند دنبال سلایق اونها بره و نه علایق خودش.نمونه دیگش خودم هستم که با وجود اخذ مدرک لیسانس با معدل 19.25 در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و پذیرش در مقطع ارشد دانشگاه تهران، درحالیکه بنا به توصیه اساتیدم در دانشگاه و خانواده ام که میگفتندهمین رشته رو تا دکترا ادامه بدم و استاد دانشگاه بشم،وقتی در خودم کوچکترین علاقه ای به تدریس ندیدم ، به خدا توکل کردم و مسیر زندگیمو 180 درچه تغییر دادم و برگشتم سر پله اول تا برای تجربی 95 باز کنکور بدم برای داروسازی.قبول دارم ریسک بزرگیه که نقد را جای نسیه داده ام اما نمیتونستم 30 سال تمام تا بازنشستگی هر روز به شغلی بپردازم که کوچکترین علاقه ای بهش نداشتم.خواهرانه بهتون میگم فقط دنبال علاقتون برید. بعنوان یک نشانه راهنما اگه از خوندن زیست کمتر از ریاضی لذت میبرید،یقین بدونید رشته تجربی جای شما نیست و شمارو بجایی نمی رسونه. انشاالله خداوند بهترین راه رو که به مصلحت شماست پیش پاتون بذاره.

14. Top | #14
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      اگه من قرار بود یه سال دیگه بمونم پشت کنکور حتما کنکور ریاضی میدادم!
      درحال حاضر داوطلب های تجربی دوبرابر ریاضی و انسانیه! یعنی شانس قبولی توی رشته تجربی به نصف میرسه..
      توی رشته تجربی همه چیز به علاقه برمیگرده. وگرنه دراومدن از یه رشته خوب توی رشته تجربی اونم بدون علاقه خیلی سخته!!
      برای تغییر رشته زیاد تحقیق کن. استرس هم نگیر که امسال نتونستی تغییر بدی و کلا مسیر زندگیت عوض شد! تا سه سال وقت داری.. مهم کنکوره.

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      رشته ای خوب هست که بتونی با اون مدرک برای خودت کار کنی نه برای دیگران
      این رشته ها هم توی تجربی هم توی ریاضی هست

توی تجربی رشته های دندان پزشکی، پزشکی ، داروسازی، فیزیوتراپی ، بینایی سنجی و شنوایی سنجی ( به ترتیب درآمد )

توی ریاضی خبر ندارم ولی وضعیت استخدام توی اکثریت رشته های ریاضی مثل رشته های مثل مهندسی نفت خوب هست درضمن قبولی در رشته ریاضی آسونتر هست ولی درس های رشته ریاضی سخت تره
      کارشناسی فیزیوتراپی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد ورودی 88

دانشجوی دندان پزشکی علوم پزشکی اصفهان ورودی 95

موفقیت اتفاقی نیست

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)