چه سومی باشید و چه کنکوری برای موفقیت بیشترتون در درس زبان توصیه می کنم به این 5 مورد توجه کنید:1. زبان پایه را مرور کنید. زبان درسی است پیوسته از پایه تا پیش دانشگاهی. به تجربه من ثابت شده است فردی که مشکل اساسی در پایه دارد، عملا نمی تواند دانش آموز موفقی در کنکور باشد. توصیه می کنم به ویژه اگر زبانتان خلی خوب نیست، با استفاده از جزوه مرور پایه که می توانید از اینجا دانلود کنید، ضروریات پایه از گرامر تا لغت را به خوبی مرور کنید. این کار به سادگی با روزی 30 دقیقه در دو هفته قابل انجام است ولی اثر فوق العاد ای دارد. در ضمن اگر پایه تان ضعیف است توصیه می کنم این مقاله را هم به دقت بخوانید.

2. تعادل وزنی را در مباحث مختلف رعایت کنید. زبان فقط گرامر نیست. فقط لغت هم نیست. فقط درک مطلب هم نیست. اهمیت هر یک در سوالات کنکور، گرامر حدودا 20 درصد، لغت 30 درصد و درک مطلب 50 درصد است. برخی دانش آموزان فکر می کنند با خواندن لغت تقریبا تمام مشکلاتشان رفع می شود و تمام وقتشان را صرف خواندن لغت میکنند. اگر دنبال درصد بالا و درخشانی هستید، تعادل وزنی را در مطالعه هفتگی بین بخشهای مختلف رعایت کنید.

3. از درک مطلب غافل نشوید. با توجه به اهمیت روز افزون سوالات درک مطلب در کنکور و طرح متونی که لغات خارج از کتاب دارند و سوالات مفهومی و استنباطی در آنها بسیار است، توصیه می کنم بعد از دوران مرور پایه و خواندن یکی دو درس از پیش دانشگاهی، سراغ کتاب درک متن به زبان ساده بروید. در این کتاب ابتدا با تکنیکهای اساسی درک مطلب (مثل برخورد با لغات جدید، تکنیکهای scanning و skimming و غیره) آشنا می شوید و سپس در قالب متون و کلوزهای درجه بندی شده از ساده به سخت همراه با پاسخهای تشریحی و تکنیکی، مهارت درک متن خود را روز به روز بهتر می کنید.

4. زبان را پیوسته بخوانید. اشتباهتر از این ایده نشنیده ام که عمومی ها را بذاریم برای بعد از عید! تجربه 17 سال تدریس به من نشان داده افرادی در کنکور موفق هستند که تعادل بین دروس مختلفشان در همه مقاطع زمانی برقرار است. نه به این مفهوم که همه درسها را هم اندازه می خوانند. خیر، مشخص است که درس زیست را تا 5 بار بیشتر از درس زبان باید خواند. اما مهم این است که به طور منظم و روزانه 30-45 دقیقه برای درس زبان وقت بگذاریم تا این مطالعه و برخورد تدریجی باعث تسلط ما در دراز مدت شود.

5. در برنامه تان آزمون منظم داشته باشید. توصیه می کنم علاوه بر آزمونهای مدرسه، در آزمونهای هماهنگ کشوری مثل قلم چی شرکت کنید و با تحلیل نقاط قوت و ضعفتان در آن آزمونها، هر دفعه یک قدم به سمت ایده آل خود حرکت کنید. همیشه به شاگردانم می گویم من در اولین آزمون مدرسه مان نفر 23 ام شدم ولی در کنکور 76 بین بیش از یک میلیون نفر رتبه اول کشوری را به دست آوردم. چطور؟ با یادگرفتن مستمر از اشتباهاتم و تحلیل دقیق آزمونهایم.

منبع : shahabanari.com