1- رتبه، معدل و درصدهای دروس مختلف خودتان را در کنکور ارشد عمران 94 بیان کنید.
رتبه: 23 معدل: 15.05
زبان: 56.67% ریاضیات: 24.44% جامدات: 53.33% خاک و پی: 40% سیالات: 66.67% طراحی: 11.11% میانگین: 42%

2- رشته و دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی شما چه بوده است؟ آیا هنگام مطالعه برای کنکور ارشد عمران دانشجو بودید یا فارغ التحصیل؟
دوره کارشناسی را در رشته عمران دانشگاه خلیج فارس بوشهر گذراندم و هنگام مطالعه برای کنکور فارغ التحصیل شده بودم.

3- آیا در کلاس های کنکور و آزمون های آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمون ها و کلاس ها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟
کلاس کنکور نرفتم و فقط 3 آزمون جامع سنجش رو دادم. به نظرم اگر کسی در درس های پایه ای دوره ی کارشناسی دچار مشکل اساسی و حاد نباشد نیازی به کلاس کنکور نیست و با مطالعه ی با ساعت بالا میتواند ضعف خود را جبران کند. در مورد آزمون ها هم به نظرم آزمون های مرحله ای با توجه به اینکه همه ی درس ها را با هم پوشش میدهند و با نحوه ی مطالعه ی اکثر کنکوری ها مطابقت ندارند تاثیر خیلی زیادی در پیشرفت داوطلب ندارند و بهتر است در آزمون های جامع که تقریبا مطالعه ی دروس به پایان رسیده شرکت کنند.

4- از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و هدف شما کسب چه رتبه ای بود؟
زبان رو از اوایل تابستان ولی مطالعه ی جدی بقیه ی دروس رو از شهریور ماه شروع کردم؛ ولی به همه پیشنهاد میکنم برای کسب رتبه ی خوب عطش داشته باشند و زودتر شروع کنند. اوایل هدفم رسیدن به گرایش سازه ی یکی از دانشگاه های تهران بود ولی بعد از یکی دو ماه هدفم فقط و فقط رتبه ی عالی و سازه ی دانشگاه تهران شد.

5- برنامه مطالعه شما چطور بود؟ به طور متوسط روزانه چند ساعت مطالعه داشتید؟
دو هفته اول را با میانگین 6 ساعت در روز شروع کردم. بعد به مدت دو هفته مطالعه ام متوقف شد تا به پروژه های ترم 8 کارشناسی برسم و بعد از تحویل پروژه ها با میانگین روزی 10 ساعت دوباره شروع کردم. البته بعدها که انرژیم کمی تحلیل رفت ساعت مطالعم هم به مراتب کمتر شد و به زور به هفته ای 60 ساعت میرسید. به غیر از زبان، 2 یا حداکثر 3 درس رو با هم جلو میبردم. بعد از اینکه درسی به طور کامل تمام میشد درس بعدی که معمولا مرتبط با همان درس بود جایگزینش میشد. ضمن اینکه فولاد، بتن و ریاضی 2 رو هم اصلا نخوندم.

6- آیا غیر از مطالعه برای کنکور فعالیت دیگری داشتید؟
به غیر از اندکی(!) مطالعه ی غیردرسی و فیلم دیدن، بیشتر وقت استراحتم رو با گوشی و اینترنت میگذروندم. هر از گاهی هم برای هواخوری و تغییر حالم بیرون میرفتم.

7- آیا در درسی احساس ضعف می کردید؟ برای حل این مشکل چکار کردید؟
بله، کمی از درس سیالات میترسیدم و برای اینکه سریعتر به ترسم غلبه کنم دومین درسی بود که شروع به مطالعش کردم. اولین درس ریاضی بود که به خاطر علاقه به این درس با آن شروع کردم.

8- مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
مطالعه دروسم طبق برنامه باید تا آخر آذر تمام میشد که تا هفته ی دوم دی ماه هم همچنان ادامه داشت! اما توصیه میکنم داوطلب ها با برنامه ریزی دقیق سعی کنند که تا آخر پاییز مطالعشون رو به اتمام برسونند که سریعتر به مرور و آزمون گرفتن از خودشون برسند. بله، دروسی رو که طبق برنامه قرار بود بخونم به همراه خلاصه نویسی و تست تا هفته ی دوم دی به اتمام رساندم.

9- برنامه شما برای خلاصه برداری و مرور چطور بود؟ برای جلوگیری از فراموشی مطالب چکار کردید؟
من بعد از مطالعه ی هر فصل، فردای روزی که مطالعه ی آن فصل به پایان میرسید تست های همان فصل را کامل میزدم (بدون توجه به زمان) و فردای روزی که تست ها به پایان میرسید، از تمام فصل و نکات درون تست ها خلاصه برداری میکردم. خلاصه نویسی باید به صورتی باشد که هنگام مرور خلاصه ها، علاوه بر مطالب مهم، نکته های کم اهمیت تر هم تکرار شوند تا نیاز به مطالعه ی مجدد کتاب نباشد. برای جلوگیری از فراموشی مطالب هم حتما خلاصه ها را در زمان های نسبتا کوتاه مرور کنید و مثل من آن را به ماه آخر موکول نکنید!

10- برنامه شما برای هفته های آخر و روزهای آخر به چه صورت بود؟
بعد از تمام شدن مطالعه ی دور اول، طی چند روز خلاصه هایم را مرور کردم و پس از آن کنکورهای سالهای گذشته را طبق زمان کنکور جواب دادم. سپس جواب سوالاتی را که غلط زده بودم میخواندم و در صورت نیاز دوباره به خلاصه ها مراجعه میکردم تا مشکلم در آن قسمت از درس حل شود. این کار تا دو روز مانده به کنکور ادامه داشت و روز قبل از کنکور هم به مرور سریع خلاصه ها اختصاص یافت.

11- آیا مواقعی بود که دچار یاس، استرس و نگرانی شوید؟
بله خیلی طبیعیه. به حدی که یک هفته درس خواندن را تعطیل کردم و با دوستانم به مسافرت رفتم!
اما بزرگترین اشتباه برای یک کنکوری این هست که به برنامه ریزی خود و مسیر روبرویش شک کند. باور به اینکه با درس خواندنِ منظم به موفقیت میرسید، خود پیش نیاز موفقیت شماست. تا به این باور نرسید نمیتوانید با اعتماد به نفس به روند کارتان اطمینان کنید. ضمن اینکه با هر اعتقاداتی که زندگی میکنید، کمک گرفتن از یک ماهیت بزرگتر رو فراموش نکنید...

12- از رتبه کسب شده راضی بودید؟ یا فکر می کردید رتبه بهتری بدست آورید؟
روزهای قبل از کنکور حتی به رتبه ی 1 هم فکر کردم! اما بعد از کنکور فقط انتظار رتبه ی دورقمی را داشتم و هیچوقت توقع رتبه ی زیر 50 را نداشتم و طبیعتا خیلی از این رتبه راضی هستم. چون با همین رتبه هم به چیزی که میخواستم میرسم.

13- کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ دلیل این انتخاب چیست؟

سازه دانشگاه تهران. به دلیل علاقه به سازه و دانشگاه تهران :d

14- کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته عمران کدام است؟
من به جز درسهای خاک و مقاومت که کتابهای گاج رو خوندم بقیه ی کتابهام از سری عمران بود. به شخصه با کتابهای سری عمران خیلی راحت ترم اما نه کتاب خوب و نه کتاب بد هیچکدوم به اندازه ی مطالعه ی خوب و مفید تاثیرگذار نیستند.

15- توصیه شما به دواطلبان آزمون کنکور ارشد عمران 95 چیست؟
مهم ترین توصیه و راهنمایی من به داوطلبان ارشد عمران اینه که قبل از شروع برای مطالعه، حتما برای خودشون مشخص کنند که از هر درسی چقدر انتظار دارند و میزان مطالعشون رو با هدفشون هماهنگ کنند. به فرض کسی که صرفا رتبه ی زیر هزار میخواهد اصلا نیازی به مطالعه ی صددرصدی همه ی دروس نداره! حتی کسی که هدفش کسب رتبه ی یک هست باید هوشمندانه عمل کنه و اینو بدونه که با جواب دادن به تنها نصف سوالات کنکور به هدفش میرسه. پس اگر در درسی ضعیف هستید (به فرض دروس طراحی) نگران نباشید؛ چون میتوانید با کمی تلاش و مطالعه ی بیشترِ سایر دروس (به فرض زبان و ریاضی) خودتون رو کاملا از درصد اون دروس بی نیاز کنید. و در نهایت اینکه به هیچ وجه از زبان غافل نشید. در هر سطحی که هستید سعی کنید در این چند ماه خودتون رو بالا بکشید و به کمک زبان یه رتبه ی فوق العاده کسب کنید