خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

ویژگی‌های مکان مطالعه

نکته‌ی اولی که باید در خصوص مکان مطالعه به آن اشاره کنیم شرطی بودن آن است. شرطی بودن یعنی این‌که مکان مطالعه باید ثابت باشد. حتی این نکته در خصوص نشستن در کلاس درس هم صدق می‌کند و بهتر است در طول سال تحصیلی روی صندلی مشخصی بنشینید.

در مکان مطالعه فقط و فقط مطالعه کنید. اگر مکان مطالعه‌ی خود را به گونه‌ای انتخاب کرده‌اید که در آن مکان کارهایی از قبیل بازی کامپیوتری و... انجام می‌دهید بهتر است آن مکان را به یکی از آن‌ها اختصاص دهید. حتی بهتر است در مکان مطالعه به تلفن همراه خود نیز پاسخ ندهید؛ زیرا مکان مطالعه یعنی جایی که با دیدن آن مکان، فکر دیگری جز مطالعه به ذهن شما خطور نکند.

نکته‌ی دوم نحوه‌ی نشستن پشت میز و صندلی است. میز و صندلی مناسب باید طوری باشد که هنگام نشستن زانوهای شما به صورت 90 درجه باشد و کف پا کاملاً روی زمین قرار بگیرد. اگر صندلی بلند است می‌توانید وسیله‌ای زیر پا قرار دهید تا کف پا روی آن قرار گیرد.

تکیه‌گاه پشتی صندلی نیز باید ستون فقرات را به طور کامل پوشش دهد و قوس کمر را نیز پُر کند. هم‌چنین هنگام مطالعه نباید بیش از حد به شکم سنگینی وارد شود؛ اگر سنگینی روی شکم زیاد باشد باعث فشار به روی شُش‌ها می‌شود و این فشار باعث می‌شود که شش‌ها از حداکثر ظرفیت خود برای دریافت اکسیژن استفاده نکنند و درنتیجه اکسیژن کم‌تری به بدن برسد و باعث خستگی زودرس و یادگیری کم شود.

در صورتی که قادر به تهیه‌ی صندلی و میز مناسب نیستید اصلاً نگران نباشید. باید از کم‌ترین امکانات بیش‌ترین استفاده را برد. به همین منظور برای مطالعه‌ی بهتر به یک تکیه‌گاه نرم (پُشتی) تکیه دهید و پاهای خود را دراز کنید، طوری که زاویه‌ی پاها و کمر 90 درجه باشد. بالشتی را روی پا قرار دهید و کتاب خود را روی آن قرار دهید، به صورتی که فاصله‌ی چشم تا کتاب بیش‌تر از 45 سانتی‌متر نباشد.

قبل از مطالعه، حداقل دو الی سه دقیقه به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه‌ی خود بپردازید و این موضوع را جدی بگیرید.
      پيش از مطالعه، تمام لوازم لازم برای مطالعه از قبیل خودکار، مداد، پاک‌کن، دفتر، کتاب، چرک‌نویس و... را آماده كنيد تا در حین مطالعه به دنبال آن‌ها نگرديد. این کار باعث از بین رفتن تمركز شما می‌شود.

تهویه‌ی مناسب و وجود اکسیژن لازم در مکان مطالعه، ضروری است؛ زیرا در صورت رطوبت زیاد یا اکسیژن کم، زود خسته خواهید شد و قدرت یادگیری نیز کم خواهد شد.

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مکان مطالعه‌ی مناسب باید داشته باشد داشتن نور کافی است. نور کافی به معنی نور زیاد نیست. توصیه‌ای که به دانش‌آموزان در خصوص نور اتاق مطالعه داریم نور زرد ملایم یا نهایتاً ترکیب نور زرد با سفید است. اگر نور اتاق مطالعه سفید باشد به دلیل سرد و بی‌روح بودن رنگ آن، باعث خسته شدن چشم‌ها و بی‌حوصلگی می‌شود.

نکته‌ای که بهتر است در پایان به آن اشاره کنم برگه‌ی دغدغه‌هاست. فرض کنید در عمق مسئله‌ی ریاضی فرو رفته‌اید و ناگهان فکر جشنی که قرار است در آخر هفته برگزار شود به ذهن شما خطور می‌کند. این لحظه زمانی است که باید از برگه‌ی دغدغه‌ها استفاده کنید و این جمله را دقیقاً در آن یادداشت ‌کنید:
      "بعد از درس به جشن آخر هفته فکر می‌کنم"
      برگه را کنار می‌گذارید و دوباره به مسئله‌ی ریاضی فکر می‌کنید. اگر دوباره این افکار مانع تمرکز شما شد، مکان مطالعه را ترک کنید و چند دقیقه‌ای به آن موضوع فکر کنید.
      مشاور

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط artim نمایش پست ها

نکته‌ای که بهتر است در پایان به آن اشاره کنم برگه‌ی دغدغه‌هاست. فرض کنید در عمق مسئله‌ی ریاضی فرو رفته‌اید و ناگهان فکر جشنی که قرار است در آخر هفته برگزار شود به ذهن شما خطور می‌کند. این لحظه زمانی است که باید از برگه‌ی دغدغه‌ها استفاده کنید و این جمله را دقیقاً در آن یادداشت ‌کنید:
      "بعد از درس به جشن آخر هفته فکر می‌کنم"
      برگه را کنار می‌گذارید و دوباره به مسئله‌ی ریاضی فکر می‌کنید. اگر دوباره این افکار مانع تمرکز شما شد، مکان مطالعه را ترک کنید و چند دقیقه‌ای به آن موضوع فکر کنید.
      این برگه ی دغدعه های ما برعکسه

از ما اینجوریه : " بعد از جشن آخر هفته به مسئله ریاضی فکر میکنم "

ولی خب به دور از هرگونه طنز و شوخی من معتقدم کسی که بخواد درس بخونه تو بدترین شرایطم میخونه. بعضی مسائل واقعا بهونه های بیجاست. بابام با صدای بلند اخبار گوش میده و صدای جاروبرقی مامانم اذیتم میکنه و برادر/خواهرم همش میاد تو اتاق و ....

اینا بهونس

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      من یه مشکل اساسی با اتاقم دارم
      همه چی ردیفه فقط واسه اتاقم لوله ی گاز نکشیدن و زمستونا اتاقم سرد میشه
      بطوریکه باید با پتو بشینم درس بخونم!!

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      عاغا همه ی اونایی که گفتین درسته ولی با اجازتون چند نکته رو اضافه می کنم:
      میز مطالعه رو به دیوار باشد
      روی میز مطالعه ضبط مطالعه و رادیو و...اصلا نباید وجود داشته باشد.
      اگر یک گلدان کوچک برای تصفیه هوای اتاق وجود داشته باشد بهتر است.

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh2net نمایش پست ها
      من یه مشکل اساسی با اتاقم دارم
      همه چی ردیفه فقط واسه اتاقم لوله ی گاز نکشیدن و زمستونا اتاقم سرد میشه
      بطوریکه باید با پتو بشینم درس بخونم!!
      بخاری برقی بگیر
      پاسخ به سوالات سربازی

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Unknown Soldier نمایش پست ها
      بخاری برقی بگیر
      بیچاره پول برق....
      مشاور

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط artim نمایش پست ها
      بیچاره پول برق....
      خوب همش ک نباس روشنش بزاره که.منم دارم.ولی شاید اواخر شب نیاز باشه
      پاسخ به سوالات سربازی

8. Top | #8
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Mamoli
      نمایش مشخصات
      برق خمینی بگیرین تا پول برق نیاد

پای دوست داشتنت ایستاده‌ام...
      مثلِ درختِ کاج
      روبروی پاییز...

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن