خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

کمک فوری برای برنامه ریزی

سلام انشاا.. که همه خوبید
      میخواستم منو راهنمایی کنید که واسه کنکور 93 نمونم و به یک برنامه 115 روزه نیاز دارم مطالب پیش حدود 60 یا 70 درصدشو بلدم و مطالب پایه هم حدود 30 40 درصدی یادمه سال چهارمه ریاضی ام و بعد از عید هم اصلا مدرسه نمیرم یعنی اصلا کلاس ندارم
      فقط تو رو به خدا کاره مارو به این تایپیک و لینکا حواله نکنید(شرمنده یکم بد حرف زدم)میخوام از فردا شروع کنم و قبلا هم مطالعه داشتم
      مرسی

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام.متاسفانه من رشتم تجربی ...کمکی از دستم بر نمیاد..ببخشین..موفق باشین؟

3. Top | #3
      مدیر کل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ahoora517 نمایش پست ها
      سلام انشاا.. که همه خوبید
      میخواستم منو راهنمایی کنید که واسه کنکور 93 نمونم و به یک برنامه 115 روزه نیاز دارم مطالب پیش حدود 60 یا 70 درصدشو بلدم و مطالب پایه هم حدود 30 40 درصدی یادمه سال چهارمه ریاضی ام و بعد از عید هم اصلا مدرسه نمیرم یعنی اصلا کلاس ندارم
      فقط تو رو به خدا کاره مارو به این تایپیک و لینکا حواله نکنید(شرمنده یکم بد حرف زدم)میخوام از فردا شروع کنم و قبلا هم مطالعه داشتم
      مرسی

شيوه ي برنامه ريزي در فصل بهار

سعيد تجريشي
      رتبه ی 5 کنکور سراسری سال 89

بالاخره وارد 2، 3 ماه آخر دوران كنكور شديم كه دوران بسيار مهم و حساسي است. اولين توصيه*اي كه به شما دارم اين است كه الان فقط موقع درس خواندن است، فكر كردن به نتيجه را موكول كنيد به بعد از آزمون.
      اگر تا الان خوب درس نخوانده*ايد مي*توانيد در اين مدت تا حد زيادي جبران كنيد، پس هرگز نااميد نباشيد. تا روز آخر تمام تلاش خود را بكنيد تا بعدا پشيمان نشويد. (البته بهتر است اين گونه دانش*آموزان فقط روي مطالبي كه اشكال زيادي ندارند مطالعه و تمرين كنند مثلا در هر درسي نصف مباحث را انتخاب كرده و روي آن مسلط شوند.
      اما در مورد برنامه*ي اين 3 ماه آخر نكته*هايي را به شما مي*گويم كه اميدوارم با عمل به آن*ها بيش از پيش موفق باشيد:
      برنامه*ي اين 3 ماه آخر به طور كلي شامل 4 بخش زير مي*باشد:
      دوره*ي ا) عيد نوروز (مطالعه*ي پيش 1 + يكي از پايه*هاي سال دوم يا سوم)
      دوره*ي 2) هفته*ي چهارم فروردين تا آخر هفته*ي سوم ارديبهشت (فقط پايه*هاي باقي*مانده)
      دوره*ي 3) امتحانات پيش 2 ← فقط درس*هاي پيش*دانشگاهي 2 (از /2/24 تا /3/7 )
      دوره*ي 4) هفته*ي دوم خرداد تا هفته*ي اول تير ← دوره*ي كلي و برگزاري امتحانات جامع
      در اين مقاله 3 بخش اول را به طور كامل توضيح داده*ايم و بخش چهارم را نيز به زودي در مقاله*اي جداگانه توضيح خواهيم داد.
      1 ـ عيد نوروز: در دوره*ي عيد نوروز كه البته وقتي اين مقاله را مي*خوانيد به پايان رسيده، شما مي*بايست پيش 1 و قسمت*هايي از پايه را كه به طور موازي با پيش 1 مي*خوانديد يا در مدرسه به شما درس مي*دادند را بار ديگر مرور كنيد و نقاط ضعف خود را تقويت كنيد. يعني در واقع رفع اشكالات پيش 1 و قسمتي از پايه و مرور آن*ها بايد در راس برنامه*هاي شما باشد. چون اين برهه*ي زماني، سپري شده، توضيح بيش*تري راجع به آن نمي*دهم. اگر كارهاي ديگري جز اين كه گفتم انجام داده*ايد اشكالي ندارد؛ به بقيه*ي مقاله توجه كنيد.
      2 ـ هفته*ي چهارم فروردين تا آخر هفته*ي 3 ارديبهشت: در اين دوره*ي يك ماهه اكثر دانش*آموزان در مدرسه روي درس*هاي پيش 2 تمركز دارند اما احتمالا هر مدرسه*اي با توجه به تمام شدن بعضي از درس*هاي پيش 2 كمي به تعطيلات دانش*آموزان در هفته اضافه كرده*اند و بچه*ها وقت بيش*تري براي مطالعه دارند.
      بنابراين توصيه مي*كنم حتما نكته*هاي زير را رعايت كنيد:
      الف) در روزهايي كه به مدرسه مي*رويد، بعد از ظهر آن روزها حتما درس*هاي پيش 2 را كه دبير درس مي*دهد در منزل كامل بخوانيد و تست بزنيد طوري كه به خوبي ياد بگيريد.
      ب) در روزهايي كه به مدرسه نمي*رويد در منزل يا هر جايي كه درس مي*خوانيد حتما برنامه*اي براي درس*هاي پايه*ي باقي*مانده يعني آن*هايي كه قبلا نخوانده*ايد تهيه كنيد و آن*ها را به طور كامل بخوانيد و تست بزنيد.
      * تذكر: اگر كارهايي كه بايد در عيد انجام مي*داديد را انجام نداده*ايد بايد بعضي از مبحث*هاي پايه*ي دوم و سوم را كه با آن راحت*تر هستيد انتخاب كنيد تا در اين فرصت يك*ماهه بتوانيد با آرامش و تمركز بيش*تري آن*ها را مطالعه، نكته*برداري و تمرين كنيد.
      * توصيه به دانش*آموزاني كه كم*كاري داشته*اند: در اين مقطع از سال مي*توانيد بعضي از مباحث وقت*گير و خارج از ظرفيتتان را از برنامه حذف كنيد و تمركز خود را روي بقيه*ي دروس بگذاريد. البته هرگز يك درس را كامل رها نكنيد بلكه مي*توانيد به صورت گزينشي بعضي فصل*ها را بخوانيد. مثلا اگر فصلي را اصلا نمي*فهميد بي*خيال شويد و سعي كنيد بخش*هايي را كه از عهده*ي آن برمي*آييد تقويت كنيد. مثلا اگر ديديد بعضي از مبحث*هايي كه در كنكور 1 يا 2 سوال از آن مي*آيد را هر كار مي*كنيد ياد نمي*گيريد، آن را كنار بگذاريد و سراغ ساير مباحث برويد و نگران نباشيد.
      * توصيه به دانش*آموزان قوي: شما ابتدا در اين دوره، مطالب باقي*مانده از پايه را كامل بخوانيد و در صورت امكان بعد از آن نقاط ضعف باقي*مانده از مطالب خوانده شده (پيش 1 و پايه*ي قبلي) را برطرف كنيد و به طور موازي دروس پيش 2 را نيز بخوانيد و سعي كنيد تا قبل از امتحانات پيش 2 كليه*ي مباحث را يك دور خوانده باشيد.
      * تذكر كلي: هرگز فراموش نكنيد كه نكته*برداري تا روزهاي آخر نبايد قطع شود. هر وقت حين درس خواندن يا تست زدن به نكته*ي جديدي برخورديد، حتما آن را در محل خاصي يادداشت كنيد. اين نكته*برداري و خلاصه*برداري*ها در روزهاي آخر خيلي به شما كمك خواهد كرد. آن را جدي بگيريد.
      * تذكر: اگر بتوانيد در دوره*ي دوم مطالعه و بعد از عيد (هفته*ي 4 فروردين تا آخر هفته*ي 3 ارديبهشت)، حدود 120 ساعت را به مطالعه*ي پايه*ي سري دوم (پايه*هاي باقي*مانده) اختصاص دهيد. خيلي خوب خواهد بود و بقيه*ي زمان را به پيش 2 و درس*هاي دبير اختصاص دهيد.
      3 ـ امتحانات پيش 2: اين امتحانات نه تنها مزاحم كار شما نيست بلكه تاثير مثبتي بر روند كاري شما دارد. پيش*دانشگاهي 2 بخش مهمي از منابع كنكور را تشكيل مي*دهد و اين امتحانات بهترين فرصت براي جمع*بندي و دوره*ي پيش 2 و جبران غفلت*هايي نظير نخواندن كتاب*هاي درسي و مثال*ها و تمرين*هاي آن*ها مي*باشد. زيرا اين كتاب*هاي درسي ـ حتي رياضي و فيزيك ـ در كنكور خيلي مهم مي*باشند ولي متاسفانه مورد غفلت واقع مي*شوند.
      1) اولين توصيه*ام به شما اين است كه حدود 4، 5 روز قبل از شروع امتحانات، تمامي نقاط ضعف اساسي پيش 2 خود را برطرف كنيد و نگذاريد نكته*هاي مبهم از نظر مفهومي داشته باشيد.
      2) بعد از رفع اشكالات مفهومي، طبق برنامه*ي امتحانات، شروع به درس خواندن كنيد. اگر قبل از شروع امتحانات نقاط ضعف اساسي خود را برطرف كرده باشيد، در اين زمان كافي است تسلط خود را افزايش دهيد و مرور كنيد و تست بزنيد.
      3) اگر نكته*برداري و خلاصه*نويسي نكرده*ايد حتما اين كار را انجام دهيد چون بعدا به دردتان خواهد خورد (البته اگر فرصت خلاصه*برداري نداريد مي*توانيد به نكته*برداري اكتفا كنيد).
      4) تشريحي خواندن براي امتحانات هيچ ضرري به كنكور شما نمي*زند بلكه فايده*هاي زيادي هم دارد پس فكر نكنيد بايد تغيير خاصي در برنامه ايجاد كنيد. اما هرگز از تست زدن غافل نشويد و تا مي*توانيد تست بزنيد.
      5) بهتر است در اين دوران بيش*تر روي تمرين و مثال*هاي كتاب درسي و تست*هاي كنكور سراسري وقت بگذاريد.
      6) به طور كلي سعي كنيد در طي امتحانات پيش 2 (حدودا هفته*ي اول خرداد) كل پيش 2 را جمع كرده باشيد و تست هم زده باشيد و تا حد امكان خلاصه*برداري و نكته*برداري هم كرده باشيد تا بعدا فقط به مرور سريع آن بپردازيد.
      * تذكر: من در اين 2، 3 ماه آخر چون در درس ديني و ادبيات ضعف داشتم تقريبا يك روز در ميان مطالعه*ي اين 2 درس را در برنامه*ام قرار داده بودم. در ديني بيشتر روي آيه*ها متمركز بودم و ادبيات را نيز به صورت موضوعي مي*خواندم. به شما هم توصيه مي*كنم اگر احساس ضعف در درس خاصي مي*كنيد آن را به راحتي مي*توانيد برطرف كنيد. هم*چنين در اين اواخر هرگز از مطالعه*ي درس*هاي عمومي مخصوصا ديني و ادبيات غافل نشويد.
      جمع*بندي: بنابراين تا آخر امتحانات پيش 2 حتما بايد موارد زير را انجام دهيد:
      دوره*ي 1) درس*هاي پيش 1 و پايه*اي را كه در ترم اول خوانده*ايد بار ديگر مرور كنيد و يادآوري كنيد و اشكالات خود را برطرف كنيد (عيد نوروز).
      دوره*ي 2) درس*هاي پايه**اي كه تا به حال هرگز نخوانده*ايد را بايد در دوره*ي دوم بخوانيد، اين دوره حدود يك ماه است و در آن علاوه بر درس*هاي پايه*ي جديد، درس*هاي پيش 2 را نيز به طور موازي بخوانيد (20 فروردين تا 18 ارديبهشت).
      دوره*ي 3) در امتحانات پيش 2،* كل مبحث*هاي پيش 2 را جمع كنيد و تست بزنيد تا بعدا فقط نياز به مرور داشته باشيد (18 ارديبهشت تا 6 خرداد).
      تذكر مهم: در دوره*ي چهارم (7 خرداد تا هفته*ي قبل از كنكور) كه بعدا در مقاله*اي جداگانه راجع به آن توضيح خواهم داد،* قرار است آزمون*هاي جامع بدهيد و فقط يك بار ديگر مطالب را مرور سريع بكنيد؛ بنابراين بايد تا آخر امتحانات پيش 2، تمام مطالبي كه مي*خواهيد بخوانيد دوره شده باشد پس درسي را براي خرداد باقي نگذاريد.
      اين دو ماه (البته از الان يك ماه و نيم) را خيلي جدي بگيريد. اگر در اين 2 ماه خوب عمل كنيد به طور حتم از خيلي از رقيبان خود جلو خواهيد افتاد و به هدف خود نزديك*تر مي*شويد. داشتن برنامه در اين مدت بسيار بسيار مهم است،* چون نداشتن آن باعث سردرگمي و استرس خواهد شد. اين مطالبي كه در اين مقاله عنوان شد يك برنامه*ي كلي و بلند مدت براي اين 2 ماه بود كه خودتان بايد به صورت ريزتر و دقيق*تر برنامه*ريزي كنيد. اگر سوالي داشتيد، حتما بپرسيد تا بتوانيم بيش*تر كمكتان كنيم.
      توصیه*ی دوستانه

به*نام حضرت دوست كه هر چه دارم از اوست

همين دو سال پيش و همين موقع*ها بود كه آزمون جامع اول سنجش رو داديم. اصلا اون موقع به يك*رقمي شدن توي كنكور فكر نمي*كردم. به نظرم غيرممكن بود برام. احساس مي*كردم بين ۵۰ تا ۲۰۰ مي*شم. يادمه دوران عيد خيلي تلاش كرده بودم كه قبل از عيد رو جبران كنم و درس*هاي پايه رو تموم كنم و بيش*تر هم مرور كنم، ولي نشد. فكر كنم تا حدود ۲۵ يا ۲۶ فروردين طول كشيد تا يه دور پايه رو خوندم و پيش يك رو هم خيلي سريع مرور كردم.
      در اين دوران، دو سه روز در هفته مدرسه مي*رفتم. اكثر درس*ها تموم شده بودند. درس*خواندن در خانه كمي برايم سخت بود. براي همين روزهاي فرد به كتاب*خانه*ي كنار خانه*مان مي*رفتم و درس مي*خواندم. بعد از عيد تقريبا هر روز ديني مي*خواندم و روزبه*روز سرعت مطالعه*ي ديني*ام افزايش يافت. هر شب هم در برنامه*ام ادبيات موضوعي قرار داشت كه گاهي قرابت معنايي و تاريخ*ادبيات بود و گاهي آرايه*هاي ادبي و لغت*ها. بعد از عيد خيلي انگيزه داشتم و تلاشم را چند برابر كرده بودم. كل درس*هايی را كه بايد براي كنكور مي*خواندم در يك كاغذ نوشته بودم و وقتي مي*خواندم و مرور مي كردم، يك تيك جلوي آن مي*زدم و اگر مشكل خاصي در آن داشتم، جلوي آن مي*نوشتم. شب*ها حدود ۱۰، ۱۱ مي*خوابيدم. از نماز صبح به بعد غالبا بيدار بودم و درس مي*خواندم و بعد از ظهر حدود ۱ ساعت مي*خوابيدم. بعد از عيد خلاصه*هايم را تكميل كردم و از آن به بعد براي مرورها، يك دور سريع خلاصه را نگاه مي*كردم و زود مي*رفتم سراغ تست*زدن. معمولا يك بعداز ظهر در هفته را كاملا تفريح مي*كردم تا انرژي دوباره بگيرم.
      اين*ها را گفتم تا به شما گوش*زد كنم، از بعد از عيد خود خيلي خوب استفاده كنيد. خيلي موقعيت خوبي است اگر تا الان هم خوب نبوديد، از هم*اكنون تلاش خود را بيش*تر كنيد و نگران نباشيد.
      پيش به سوي موفقيت با توكل بر خدا

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن