با سلام و خسته نباشيد .من فارغ التحصيل از رشته مهندسي نرم افزار هستم 9 سال پيش فارغ التحصيل شدم و شاغل هستم هدف من قبولي در رشته IT گرايش شبكه يا هوش مصنوعي است . به نظر شما قبولي در كداميك راحتر است . در ضمن اگر ممكن است اولويت دروس را ذكر كنيد .
پاسخ : سلام به نظر بنده احتمال قبولي در هوش مصنوعي بيشتر از شبكه مي باشد. دليل اين موضوع اين است كه ظرفيت شبكه بسيار كم مي باشد از طرفي تعداد شركت كنندگان شبكه و هوش تقريبا برابر مي باشد. در مورد اولويت درس ها در هر دو رشته مي توان اين اولويت را به صورت زير ذكر كرد : اولويت بندي پيشنهادي شبكه : 1. درس هاي مشترك 2. درس هاي تخصصي 3. زبان كه در هر مورد باز اولويت وجود دارد درس هاي مشترك 1. ساختمان داده كتاب مقدمه اي بر الگوريتم ها CLRS كتاب ساختمان داده در C++ هورويتز 2. الگوريتم كتاب مقدمه اي بر الگوريتم ها CLRS جزوه دكتر حاج سيد جوادي دانشگاه اراك 3. گسسته كتاب رياضيات گسسته Rosen كتاب رياضيات گسسته گريمالدي 4. نرم افزار كتاب مهندسي نرم افزار، پرسمن 5. شبكه كتاب شبكه هاي كامپيوتري تننباوم، ترجمه ي دكتر پدرام 3000 مسئله ي حل شده در شبكه هاي كامپيوتري و انتقال داده، دكتر فتحي و مهندس صفائي درس هاي تخصصي 1. پايگاه داده پايگاه داده ها، سي جي ديت اصول طراحي بانك هاي اطلاعاتي، مصطفا حق جو پايگاه داده ها، مقسمي 2. سيستم عامل كتاب سيستم عامل تننبام، ترجمه دكتر حقيقت كتاب سيستم عامل مقسمي 3. هوش مصنوعي هوش مصنوعي، نوشته راسل و نوروينگ(انتشارات امام رضا) 4. معماري كتاب معماري كامپيوتر پترسن كتاب معماري كامپيوتر مهندس يوسفي زبان 1. زبان عمومي 2. زبان تخصصي اولويت بندي پيشنهادي هوش مصنوعي : 1. دروس مشترك 2. دروس تخصصي 3. رياضيات 4. زبان دروس مشترك 1. منطقي (پوران پژوهش – يوسفي) 2. نظريه زبانها (كتاب لينز – صادق زاده) بايد تمريناي اين كتاب حتما حل بشه 3. ساختمان داده (كتاب مقدمه اي بر الگوريتم ها CLRS – جزوه پارسه) 4. سيستم عامل (كتاب دكتر حقيقت، كتاب تننبام (فقط بخش حافظه ها)) 5. معماري (جزوه كنكوري دكتر اجلالي- كتاب پترسن) دروس تخصصي هوش مصنوعي 1. مدار الكتريكي (كتاب پارسه) 2. الگوريتم (كتاب مقدمه اي بر الگوريتم ها CLRS (بسياري سوالات از تمرينات اين كتابه)– جزوه دكتر سيد جوادي(دانشگاه اراك) 3. هوش مصنوعي، نوشته راسل و نوروينگ(انتشارات امام رضا) رياضيات 1. رياضي مهندسي (كتاب آقاي كريمي – نصير) 2. محاسبات عددي (كتاب محاسبات عددي-نيكوكار) 3. گسسته (كتاب Rosen- جزوه كنكوري دكتر سيد جوادي) 4. آمار و احتمالات (كتاب آقاي محبي كيا يا طوراني) زبان براي زبان بيشتر سعي كنيد عمومي رو مطالعه كنيد چون 15 سوال عمومي داده ميشه و 15 تخصصي چون تخصصي منبعي نداره و از متن هاي ژرنال هاي خارجي سوال ميدن پيشنهاد مي كنم خيلي وقت روش نذاريد. جزوات كنكوري اساتيد رو هم از داوطلباي سال هاي قبل كه كلاس رفتند مي تونيد براحتي بگيريد. موفق باشيد.