خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 38
    1. Top | #1
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

تجربیات من از روند پذیرش: قابل توجه دوستان علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور

سلام
      هر چند اینجا فروم کنکوره ولی دیدم بعضی دوستان علاقمندن بدونن چجوری میشه برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی رفت گفتم یک سری تجربیاتی روکه تو این چند سال بدست آوردم در اختیارتون قرار بدم. به هر حال هم میتونه انگیزه باشه و همین اینکه شاید در انتخاب رشته و دانشگاهتونم تاثیر بذاره.
      من از 7 سال پیش که کنکور دادم و در دانشگاه قبلیم پذیرفته شدم تو فکر اپلای (پذیرش) بودم. از همون موقع توی سایتهای applyabroad و academiacafe عضو بودم. بعدا که انصراف دادم و رفتم شریف بازم به فکر اپلای بودم. این سایتها رو زیاد مطالعه کردم و اطلاعات من هم بیشتر از این سایتها و همچنین از دوستانیه که از ایران رفتن. همونطور که میدونید شریف از دانشگاههاییه که بالای 90 درصد دانشجوهاش اپلای میکنن و میرن.
      من اینجا یه سری اطلاعات که دارم رومیگم تا با روند کلی پذیرش آشنا بشین. اینکه چجوری میشه رفت؟ اصلا میشه رفت یا نه؟ چیکار باید بکنید و ..
      اینها رو خودم امروز نوشتم و حاصل تجربه خودمه پس ممکنه بعضیاش درست نباشه.. همونطور که گفتم فقط روند کلی رو میخوام بگم نه جزییات رو. انشاله رفتین دانشگاه کم کم آشنا مبشین و دقیقا متوجه مبشین که برای رفتن باید چیکار کنید.
      راستی اینم بگم مطالب من بیشتر درمورد رشته های مهندسی و علوم پایه(مثل ریاضی و فیزیک) هستش. برا رشته های پزشکی و .. یکم متفاوته قضیه که من دقیق اطلاع ندارم

زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند
      ویرایش توسط sepanta1990 : 09 تیر 1394 در ساعت 19:27

2. Top | #2
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      1-چطوری میشه برای ادامه تحصیل به خارج از کشوررفت؟ بورسیه چیه وجوری میشه بورسیه گرفت؟
      به طور کلی دو راه برای تحصیل در خارج از کشور و گرفتن بورسیه وجود داره. راه اول اینه که یه سازمانی از داخل ایران شما رو بورسیه کنه و برای ادامه تحصیل بفرسته خارج. راه دوم اینه که یه دانشگاه یا سازمان خارجی شما رو بروس کنه
      راه اول: بورسیه شدن از داخل ایران:
      قبلا اینطوری بود که یه سازمان یا نهاد دولتی مثلا شرکت نفت شما رو انتخاب میکرد و برای ادامه تحصیل و کسب مهارت میفرستاد یه دانشگاه خارجی.کلیه هزینه های تحصیل و زندگی و شهریه دانشگاه و .. برعهده سازمان بورس کننده بود و شما هم موظف بودین بعد از پایان تحصیل به ایران برگردیدن و هرجایی که اون سازمان نیاز داره خدمت کنید. در این حالت امکان گرفتن اقامت وجود نداشت و حتما باید پس از پایان تحصیلات برمیگشتین.این سیستم الان دیگه تقریبا منسوخ نشده. چون ایران به اندازه کافی دانشگاه داره و نیازی به فرستادن دانشجو به خارج نداره. اگرم کسی روبفرستن قطعا باید آقازاده باشین یا پارتی داشته باشین و الا با شاگرد اول شدن و نمره بالا انتظار چنین بورسی رو نداشته باشین
      راه دوم: بورسیه شدن توسط دانشگاه مقصد:
      روش اصلی که الان متدواله و اکثر قریب به اتفاق کسانی که برای تحصیل میرن همین روشه. شما با توجه به رزومه و علایقت یک سری دانشگاهها رو انتخاب میکنی و براشون رزومه میفرستی. رزمه شما در کمیته پذیرش دانشگاه بررسی میشه و چنانچه حداقل ها روداشته باشین و در شرایط رقابتی از بقیه متقاضیان رزومه بهتری داشته باشین به شما پذیرش میدن. حالا اینکه چرا وچجوری؟ میگم..

2-دانشگاههای خارجی چرا بابت تحصیل به ما پول(بورس) میدن؟
      درکشورهای پیشرفته دانشگاهها ارتباط تنگاتنگی با صنعت دارن. تواین دانشگاهها اساتید پروژه های مختلفی میگیرن و روی اون پروژه ها کار میکنن. روشنه که استاد به تنهایی از پس همه کارها بر نمییاد.برای همین یکسری دستیار میگیره. این دستیار ها میتونن دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترا باشن. کاری که این دانشجوها میکنن اینه که ضمن تحصیل در اون دانشگاه به استاد در بخشهای مختلف کمک میکنن. مثلا کلاسهای حل تمرین رو برگزار میکنن برگه های امتحانی رو تصحیح میکنن در آزمایشگاه فعالیت میکنن در دادن مقاله کمک استاد هستن و ...در برابر این کارها استاد هم از پول اون پروژه مبلغی رو به عنوان حقوق برای دانشجوهاش در نظر میگیره.

زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند
      ویرایش توسط sepanta1990 : 09 تیر 1394 در ساعت 19:30

3. Top | #3
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      3-آیا هر کسی پذیرش بگیره بهش بورسیه هم میدن؟
      خیر.بر اساس رزومه تون بهتون بورس تعلق میگیره. مثلا اگه با رزومه متوسط برا یه دانشگاه خیلی خوب اقدام کنید ممکنه بهتون پذیرش بدن ولی بورس ندن. یعنی شما باید شهریه بدین و کلیه هزینه هاتونم بر عهده خودتونه. اگه کسی فول فاند(بورس کامل) بگیره اونقدی بهش پول میدن بتونه زندگی متوسط دانشجویی داشته باشه.روالشم اینطوریه که مثلا میگن ما سالی 30000 دلار بهت فاند میدیم. بعد شهریه دانشگاه ، بیمه و ..رو ازش کم میکنن در نهایت یه مقداری براتون میمونه.اگه رزومتون خیلی خوب نباشه ممکنه فاندی که بهتون میدن در حد همون شهریه دانشگاه باشه(درواقع دانشگاه ازتون شهریه نگیره ولی پولی هم بهتون نده) .در این صورت هزینه زندگیتون رو باید خودتون بدین.در کل اینکه برای گرفتن بورس کامل نیاز نیست خیلی خفن باشی. میشه گرفت..

4- چه چیزهایی در گرفتن پذیرش و بورسیه مهمه؟
      معدل خوب از دانشگاه معتبر، نمره زبان بالا(آزمون تافل یا آیلتس) ، داشتن مقاله ، توصیه نامه خوب گرفتن پذیرش رو آسون میکنه.برای دانشگاههای آمریکایی علاوه بر تافل یا آیلتس، لازمه یه آزمون دیگه ای به نام gre رو هم بدین. نمره این آزمون برای دانشگاههای آمریکایی خیلی مهمه و اگه معدل پایینی داشته باشین نمره خوب gre جبرانش میکنه.از بین اینا معدل مهمترینه که قابل جبران نیست. پس کسی که میخواد بره از ایران حواسش به معدل باشه. نمره زبان رو میشه خوند و برد بالا، میشه چند بار امتحان داد، مقاله هم وقت بذاری دیر یا زود میشه داد ولی معدل هرچی گرفتی دیگه همونه.

زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند

4. Top | #4
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      5- آیلتس یا تافل؟
      بستگی داره برای کدوم کشورها و دانشگاهها اقدام کنید. هردانشگاهی در قسمت admission سایتش مینوسیه چه آزمونی رو باید بدین. ولی در حال حاضر اکثر دانشگاهها مدرک هر دو آزمون روقبول میکنن
      آیلتس نمره اش از 9 هست و سوالات تشریحی هم داره. نمره بالای 7 خوبه
      تافل نمره اش از120 و سوالاتش تستی هستن( پس این آزمون برا ما که زیاد اهل تست زدنیم راحتتره ).در تافل نمره بالای 100 خوبه
      من خودم پس از تحقیق زیاد وبررسی هر دو آزمون نهایتا تافل رو ترجیح دادم و توصیه میکنم اگه کسی شک داره کدوم روانتخاب کنه برا تافل بخونه.

6-آیا پس از تحصیل میشه اقامت گرفت؟
      کشورها قوانین مختلفی دارن ولی به طور کلی بله میشه..اکثر کسایی که میرن دیگه برنمیگردن.
      بعد از فارغ التحصیلی به شما یه فرصت چند ماهه میدن که یا کار پیدا کنید یا از کشورخارج بشین (چون ویزای دانشجوییتون باطل میشه). شما در این چند ماه دنبال کار میگردین که معمولا کار پیدا میشه و بعدش درخواست اقامت میدین.
      زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند
      ویرایش توسط sepanta1990 : 09 تیر 1394 در ساعت 19:32

5. Top | #5
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      7-کدوم رشته ها خوبن؟ کدوما نمیشه پذیرش گرفت؟
      اکثر رشته های مهندسی و علوم پایه برای پذیرش خوبن. تا جایی ک میدونم برا آمریکا کامپیوتر و برق وضعیت بهتری دارن.بعضی رشته ها هم پذیرش نمیدن. رشته های مربوط به هسته ای(فیزیک هسته ای) ، نظامی (مثل هوافضا که فکر کنم سخت پذیرش میدن) و بعضی گرایشهای مهندسی مواد(چون میتونه کاربرد نظامی داشته باشه) و حتی بعضی گرایشهای کامپیوتر مربوط به امنیت اطلاعات تو لیسست سیاهن.

8-آیا برای گرفتن پذیرش حتما باید خیلی خفن (نخبه) باشم؟
      خیر..هرکسی میتونه پذیرش بگیره. کسی که رزومه اش عالیه از دانشگاه خوب کسی که متوسطه از دانشگاه متوسط و بقیه هم از دانشگاههای پایینتر..ولی به هر حال میشه گرفت کار نشد نداره.اینم بگم دانشگاه پایین آمریکا و اروپا از دانشگاههای تاپ ما بهترن

زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند

6. Top | #6
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      9-آیا برای گرفتن پذیرش حتما از دانشگاه خفن(مثلا شریف) باشم؟
      خیر..از دانشگاه آزاد وغیر انتفاعی هم دیدم پذیرش میگیرن. در اکثرکشورها شناخت خوبی روی دانشگاههای ایران نیست. ممکنه شریف وتهران رو بشناسن و این دانشگاهها براشون در اولیت باشن ولی روی بقیه شناختی ندارن و برا همین فرقی بین آزاد و دولتی شهرستان نمیذارن. مهم معدل و نمره زبان و مقاله (در صورت داشتن).

10-کدوم کشورها میشه پذیرش گرفت؟
      اکثر کشورهای اروپایی و استرالیا و کانادا و آمریکا. حتی سنگاپور وچین و کره جنوبی و ..
      فقط دو نکته در مورد آلمان و اتریش که میدونم بگم. اتریش یه کشور آلمانی زبانه و برا پذیرش باید مدرک زبان آلمانی داشته باشی. اتریش مدرک دانشگاه آزادرو قبول نداره. پس کسی که لیسانسشو آزاد خونده برا ارشد و دکتری نمیتونه از این کشور پذیرش بگیره.
      آلمان هم اکثر رشته هاش به زبان آلمانیه پس مدرک زبان آلمانی میخواد. آلمان اکثردانشگاهاش رایگانه و شهریه نمیدی برا همین گرفتن بورس هم سخته.پس باید هزینه زندگیتو داشته باشی. البته اگه رزومه ت خوب باشه امکان بورس گرفتن از آلمان هم هست
      زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند
      ویرایش توسط sepanta1990 : 09 تیر 1394 در ساعت 19:33

7. Top | #7
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      11- میخوام برم mit ، استنفورد ، هاروارد یا برکلی. چه کنم؟
      این دانشگاهها خفنترین دانشگاههای دنیا هستن. دانشجوهاشم خیلی خفنن. یه نمونه اش خانم مریم میرزا خانی که دانشجوی ریاضی شریف بوده و تونسته از هاروارد پذیرش بگیره . بقیه کسایی هم که از این دانشگاهها پذیرش گرفتن من رزومه شونو میدیدم هیمنطوری بودن. مثلا یکیشونو نگاه میکردم که از mit پذیرش گرفته بود تو رزومه اش نوشته بود: بالاترین معدل در تاریخ دانشگاه شریف!(فک کنم 19.86 بود) مدال المپیاد جهانی نمره تافل 114 از 120 نمره و نمره gre خیلی بالا . چند تا مقاله.خلاصه اینکه اگه نخبه باشین میتونید به این دانشگاهها هم برسین انشاله.

12- برای رفتن چقد پول لازمه؟
      اگه دانشگاه دولتی هستین شما اول باید مدرکتون روآزاد کنید که حدودا ترمی 2 تومنه الان(دقیق نمیدونم. بر اساس سال ورود حساب میشه) اگه سربازی نرفتین حدود 15 تومن باید وثیقه بذارین. به جز این ها فک کنم در حدود 10-15 تومنم بابت گرفتن پذیرش و هزینه بلیط وویزا و ترجمه مدارک و .. بشه. اونجا رسیدین اگه بهتون بورس تعلق گرفته باشه از ماه دوم-سوم بهتون پرداخت میشه.

13-آیا برای رفتن حتما باید مایه دار باشم؟
      خیر به هیچ وجه. اتفاقا اکثر کسانی که میرن از قشر متوسطن. شما اگه بورس بگیری و هزینه های اولیه مثل پول بلیط و وثیقه سربازی و آزاد کردن مدرک رو (شده با قرض وقوله) جور کنی بقیه اش حله.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان
      زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند

8. Top | #8
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اتفاقا منم عاشق بورس و خارج رفتنو اینا بودم. ولی دیدم هزینش خیلی سرسام اور میشه ول کردم. معدلم هم خوب بود.
      اینم بگم کسی که میخواد بره باید از نظر مالی متوسط نباشه باید عالی باشه.
      الان خیلی از بچه های کلاس ما رفتن اونور ولی همشون وضعیت مالی عالی داشتن. برای ماهم عکسشون با بروپچه های کلاسو میفرستن بسوزیم!

9. Top | #9
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط m.a_935267 نمایش پست ها
      اتفاقا منم عاشق بورس و خارج رفتنو اینا بودم. ولی دیدم هزینش خیلی سرسام اور میشه ول کردم. معدلم هم خوب بود.اینم بگم کسی که میخواد بره باید از نظر مالی متوسط نباشه باید عالی باشه.الان خیلی از بچه های کلاس ما رفتن اونور ولی همشون وضعیت مالی عالی داشتن. برای ماهم عکسشون با بروپچه های کلاسو میفرستن بسوزیم!
      متاسفانه تو چند سال اخیر با افزایش قیمت دلار و همچنین افزایش هزینه ازاد سازی مدرک هزینه هاش خیلی زیاد شدولی بازم میشه رفت..هر راهی سختی های خودشو داره.
      اینکه برای رفتن باید پولدار بود..نه قبول ندارم
      زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      قضیه آزادسازی مدرک چیه؟آیا برای پزشکی هم همین شرایط وجود داره؟چون پزشک ها طرح دارن یعنی به دولت خدمت کردن
      خلاف قوانین
      ویرایش شده.

11. Top | #11
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط اقای دکتر نمایش پست ها
      قضیه آزادسازی مدرک چیه؟آیا برای پزشکی هم همین شرایط وجود داره؟چون پزشک ها طرح دارن یعنی به دولت خدمت کردن
      بله.همه دانشگاههای دولتی دارن.به ازای تحصیل رایگان باید در ایران کار کنید یا اینکه هزینه شو بدین
      پزشکی تهران یکی از دوستان میگفت ترمی ۱۲ تومن میگیرن یعنی شهریه پردیس ورودی همون سال
      زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند

12. Top | #12
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sepanta1990 نمایش پست ها
      متاسفانه تو چند سال اخیر با افزایش قیمت دلار و همچنین افزایش هزینه ازاد سازی مدرک هزینه هاش خیلی زیاد شدولی بازم میشه رفت..هر راهی سختی های خودشو داره.
      اینکه برای رفتن باید پولدار بود..نه قبول ندارم
      شما میگی قبول نداری باید پولدار بود؟
      یکی از بچه های کلاس ما معدلش 19 به بالا بود فاند هم میدادنش راحت. ولی نتونست پول آزادسازی مدرکو جور کنه ایران موند. الانم خیلی راضیه ازدواج دانشجویی هم کرده.
      خوشبختی فقط تو خارج نیست!
      هزینه زندگی خیلی بالاست تو خارج و برای خانواده های متوسط خیلی مشکل ایجاد میکنه. من به شخصه میتونم برم ولی خانواده اینجا باید نون خشک بخورن!
      ویرایش توسط m.a_935267 : 09 تیر 1394 در ساعت 20:45

13. Top | #13
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط m.a_935267 نمایش پست ها
      شما میگی قبول نداری باید پولدار بود؟
      یکی از بچه های کلاس ما معدلش 19 به بالا بود فاند هم میدادنش راحت. ولی نتونست پول آزادسازی مدرکو جور کنه ایران موند. الانم خیلی راضیه ازدواج دانشجویی هم کرده.
      خوشبختی فقط تو خارج نیست!
      هزینه زندگی خیلی بالاست تو خارج و برای خانواده های متوسط خیلی مشکل ایجاد میکنه. من به شخصه میتونم برم ولی خانواده اینجا باید نون خشک بخورن!
      قبول دارم یه سری حداقل ها رو باید داشته باشی تا بتونی بری
      هرکسی اعتقادی داره. بعضی مثل شما علاقه ای به رفتن ندارن و خیلیا هم دوس دارن هرجور شده برن حتی اگه نون خشک بخورن
      زندگی برای خردمند رویاست

یک بازی برای احمق

یک کمدی برای ثروتمند

و یک تراژدی برای مستمند

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      خیلی ها هم هستند از عمد میرن شبانه بخونند، چون دیگه پول آزادسازی مدرک رو نمیدن.

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندون و داروسازی برای امریکا باید سه تا امتحان داد به نام "usmle" که سه تا مرحله داره و پاس کردنش بسیار سخته به علاوه مدرک زبان هم میخواد.

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن