خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: دو سوال

1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

Question دو سوال

با سلام به همه

سوال اول اینکه دقیقا فرق حالت گذار با پیچیده فعال چیه که تو بعضی سوالات بینشون فرق گذاشته

دوم اینکه گفته شده که واکنش کاتالیز شده همگن واکنشیه که واکنش دهنده ها و کاتالیزگر در یک فاز باشند حالا فرض کنیم که واکنش دهنده ها در دو فاز مایع ( L ) و محلول ( aq ) باشند
      دراین حالت دو حالت پیش میآید
      1- آن ماده محلول قابل حل در آب باشد مثلا متانول
      2- آن ماده قابل حل در آب نباشد مثلا هگزان
      در هر حالت واکنش چه وضعی دارد
      آیا میتوان در حالت اول گفت که وقتی مایع قابل حل در آب است دیگر با آن ماده محلول یکی میشود و در دوفاز مخالف نیستند و واکنش همگن است؟

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      درود برشما

حالت گذار با پیچیده فعال فرقی نداره
      اگه به متن کتاب دقت کنید(ملاک شما هم باید کتاب درسی باشه) نوشته حالت گذار یا پیچیده فعال ببینید:

20130211257.jpg

شما اینو بدونید aq و l زمانی یک فاز هستند که l ما h2o باشه(آب)=همه ی محلوها بهمراه آب یک فاز محسوب میشن
      گفت آسان گیر برخود کارها کز روی طبع

سخت میگیرد جهان بر مردمان سخت کوش

ویرایش توسط shjafari92 : 23 بهمن 1391 در ساعت 12:04

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mobgim نمایش پست ها
      با سلام به همه

سوال اول اینکه دقیقا فرق حالت گذار با پیچیده فعال چیه که تو بعضی سوالات بینشون فرق گذاشته

دوم اینکه گفته شده که واکنش کاتالیز شده همگن واکنشیه که واکنش دهنده ها و کاتالیزگر در یک فاز باشند حالا فرض کنیم که واکنش دهنده ها در دو فاز مایع ( L ) و محلول ( aq ) باشند
      آیا میتوان در حالت اول گفت که وقتی مایع قابل حل در آب است دیگر با آن ماده محلول یکی میشود و در دوفاز مخالف نیستند و واکنش همگن است؟
      در اصل حالت گذار پیچیده ی فعال نیست (ر.ک: شیمی مورتیمر) اما در واکنش های مطرح شده در کتاب درسی می توان آن ها را یکی در نظر گرفت. در مورد سؤال دوم هم خودتان پاسخ خودتان را داده اید. وقتی ماده ای محلول در آب باشد، به شرطی که آب یا رطوبت در محیط باشد، می توان فازش را به جای مایع، محلول در آب در نظر گرفت. در غیر اینصورت نمی توان محلول در آب و مایع را یک فاز در نظر گرفت. hrsid.ir
      To God Be The Glory

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      اصلا بیایم اینجور بگیم که راحتتر باشه : aq یعنی چی؟؟ خب یعنی محلول در آب دیگه یعنی حلال ما باید آب باشه...ومسلما جز دیگه (حل شونده)قابل حل در آبه که میشه محلول آبی و فازaq میگیره....اگه در آب حل نشه که دیگه اصلا aq نیست......!

(آقای ایراندوست یکم پییشرفته جواب میدن.. با تشکر از ایشون .سعی کردم آسونتر بگمش تا قابل فهم تر باشه برای دوستای عزیز)

ویرایش توسط shjafari92 : 23 بهمن 1391 در ساعت 12:52

5. Top | #5
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mobgim نمایش پست ها
      با سلام به همه

امیدروارم جواب سوال اول رو گرفته باشی ولی برای سوال دوم وقتی دو مایع غیر قابل امتزاج در هم حل می شوند دو فاز درسته میشه (شیمی 3 فصل محلولها) خوب حالا کاتالیزگر به عنوان فاز مایع در واکنش دهنده (به عنوان فاز مایع دیگر) حل نشود در آن صورت دو فاز داریم دیگه پس کاتالیست ناهمگن میشه

6. Top | #6
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      حالا در واکنش هابر که کاتالیزگر آهن است باید تعادل را همگن گرفت یا ناهمگن؟به هر حال تعادل همگن تعادلی است که مواد شرکت کننده در تعادل در یک فاز باشند.مگر کاتالیزگر ماده شرکت کننده در تعادل نیست؟

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط farzin نمایش پست ها
      حالا در واکنش هابر که کاتالیزگر آهن است باید تعادل را همگن گرفت یا ناهمگن؟به هر حال تعادل همگن تعادلی است که مواد شرکت کننده در تعادل در یک فاز باشند.مگر کاتالیزگر ماده شرکت کننده در تعادل نیست؟
      سلام فرایند هابر ی تعادل همگنه ولــــــــی یک واکنش کاتالیز شده ی ناهمگنه
      به واژه ی کاتالیز شده دقت کنید وقتی این واژه بیاد فاز کاتالیزگر رو در نظر میگیریم
      موفق باشید

8. Top | #8
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط farzin نمایش پست ها
      به فرق بین واکنش کاتالیست شده همگن یا ناهمگن با واکنش تعادلی همگن یا ناهمگن توجه کنید

9. Top | #9
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      درود ...

من این هقته آزمون فصل 5 شیمی 2 و فصل 3 چهارم رو دارم ... میخواستم بدونم اگه این فصول نیاز به خوندن پیش نیاز داره این آزمونو بیخیال بشم . (گفتم از زدن تاپیک تکراری جلوگیری کنم.)

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط OmiD نمایش پست ها
      درود ...

من این هقته آزمون فصل 5 شیمی 2 و فصل 3 چهارم رو دارم ... میخواستم بدونم اگه این فصول نیاز به خوندن پیش نیاز داره این آزمونو بیخیال بشم . (گفتم از زدن تاپیک تکراری جلوگیری کنم.)
      هیچوقت آزمونی رو بیخیال نشید!! فصل 5شیمی 2که شیمی آلی هست..و مبنا هست و نیاز به پیش نیاز نداره..شما وقتی مبحث رو خوندی ابهاماتی اگه بوجود بیاد با زدن تست و استفاده از کتاب کمک درسی رفع میشه ان شا الله
      فصل 3چهارم هم که اسید باز هست و نیاز به خواندن داره و اینکه واسش وقت بگذاری و خسته نشی از خوندنش..

چیزی که مهمه اینه که بیخیال هیچ ازمونی نشید
      موفق باشید.

11. Top | #11
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط OmiD نمایش پست ها
      درود ...

به هر حال از قبل اطلاعاتی در اون زمینه دارین اونهم برای پیش نیازی کافیه حتما منبع معرفی شده جهت آزمون رو بخونید برید سر جلسه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن