خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

تحلیل سوالات "شیمی" کنکور سراسری تجربی 94 از نگاه جناب آقای مسعود جعفری

تحلیل سوالات "شیمی" کنکور سراسری تجربی 94 از نگاه جناب آقای مسعود جعفری مولف کتاب های شیمی نشر الگو
      سوالات کنکور تجربی 94 از چند لحاظ متفاوت با ریاضی 94 و هم‌چنین با سوالات کنکور پارسال بود.

1- تعداد سوال‌های شیمی 2، شیمی 3 و شیمی 4 به ترتیب 12، 12 و 11 سوال بود. این در حالی است که در چند سال اخیر، تعداد سوال‌های این سه کتاب، به ترتیب 11 ، 12 و 12 بوده است. به عبارت دیگر ، تعداد سوال‌های شیمی 2 از 11 سوال به 12 سئوال و تعداد سوال‌های شیمی 4 از 12 سئوال به 11 سوال تغییر کرده است.
      2-تعداد سوال‌های محاسباتی به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. حتماً به خاطر دارید که کنکور 93 تجربی دارای 18 سوال محاسباتی بود، اما کنکور 94 تجربی فقط دارای 12 سوال محاسباتی بوده است.
      3-تغییر بسیار مهم سوال‌های تجربی 94، افزایش سوال‌های مفهومی و ترکیبی بوده است. این‌گونه سوالات ، علاوه بر افزایش در تعداد، از لحاظ علمی و برخوردار بودن از نکات ریز، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. می‌توانیم بگوییم که دانش‌آموزانی که به نکات حفظی و مفهومی کتاب‌های شیمی دبیرستان تسلط بالایی داشتند، می‌توانستند درصد بالایی را کسب کنند.
      4-شاید ابتکار جدید سوالات کنکور امسال، استفاده از سوال‌های شمارشی بوده است. در تجربی 94 بر خلاف ریاضی 94 ، که یک سوال شمارشی داشت، طراح سوال از دو سوال شمارشی (255 و 211) استفاده کرده بود. شاید پس از این ، ما شاهد تعداد بیش‌تری از این نوع سوال در کنکورهای آینده باشیم.
      اگر بخواهیم به سطح دشواری سوالات اشاره کنیم می‌توانیم از جدول زیر استفاده کنیم.

ملاحظه می‌کنید که تقریباً 23 سوال جزو سوال‌های ساده و متوسط بودند، این آمار نشان می‌دهد که سطح علمی سوالات تجربی 94 ، زیاد بالا نبوده و شاید بتوان گفت که از تجربی 93 تا حدودی آسان‌تر بوده است. البته این آسان‌تر شدن سوالات تا حد زیادی به دلیل کم‌شدن تعداد سئوال‌های محاسباتی می‌باشد.
      در ادامه دو تحلیل مختلف بر اساس فصل‌های کتاب درسی و نوع سوالات ارائه می‌دهیم.
      الف) تحلیل بر اساس فصل‌های کتاب‌های درسی:
      دو نکته:
      1- در قسمت شیمی پایه، همانند ریاضی 94، سوال‌های فصل کووالانسی ، بیش‌از سال‌های گذشته بوده است.
      2- در قسمت شیمی پیش، نکته‌ی بسیار جالب، کم‌شدن تعداد سوال‌های فصل اسید و باز می‌باشد.
      ب)‌ تحلیل بر اساس نوع سوالات:
      ملاحظه می‌کنید که در سوال‌های کنکور 4 نوع سوال داریم:
      الف) سوال‌های محاسباتی :

• ایده حل آن ها مشکل نیست و فقط باید محاسبه ی لازم برای رسیدن به گزینه صحیح را انجام دهیم.
      • ایده حل آن ها مشکل است.

ب) سوال‌های غیر محاسباتی و مفهومی

• سوال هایی که درباره یک مفهوم خاص هستند.
      • سوال های تلفیقی که در آن ها از چند موضوع مختلف استفاده شده است.

دو نکته:

1) مقدار سوال‌های جای خالی کاهش یافته و جای خود را به سوال‌های درست و نادرست داده است.

2) سوال‌هایی که دارای ایده جدید بودند، کم‌تر از ریاضی 94 و سال‌های گذشته بودند.

همین امر باعث می‌شد آن دسته از دانش‌آموزانی که سئوال‌های کنکورهای گذشته را به‌خوبی حل کرده بودند، در هنگام حل بیش از نیمی از
      سئوالات ، مشکل خاصی نداشته باشند.
      منبع : نشر الگو

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      نکته مهمی که به نظرم در صحبتا درست نبود اینه که سوال محاسباتی به هر حال حل پذیره! اما سوالات ایده داری که امسال داده شد سطح امتحان رو از لحاظ محتوایی بسیر بالا برده بود و به نظرم ازین جهت خیلی سخت تر از 93 بود

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      به هیچ وجه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      سوالات با93قابل قیاس نیستن!!

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      دبیران گرامی فقط به یک درس نگاه میکنند در حالی که دانش آموزان سر جلسه با انبوهی تست مواجهن با سطوح دشواری مختلف
      من خودم شیمی ریاضی 94 رو تو خونه حدود 70 زدم اما شیمی تجربی 94 رو 55 زدم...
      یکی از عمده ترین دلایلش هم تغییر سبک سوالات زیست شناسی و وقت گیری بیش از اندازه اونا بود و این مورد برا دانش آموزانی که سطح خوبی تو زیست داشتند و با دقت سوالات رو میخوندند و حل میکردند کاملا واضحه...
      دروس ریاضی و فیزیک هم به نظر من سخت تر بودند نسبت به پارسال و اینا هم تاثیر گذار بودند طوری که من ریاضی و فیزیک 93 رو تو خونه هر کدوم 30% بالاتر از اونی زدم که تو کنکور 94 زدم
      تازه 10% هم به خاطر اینکه تو خونه بودم و شبیه سازی شرایط آزمون و واقعی تر بودن نتیجه گیری کم کردم از خودم وگرنه این مقدار 40% هست...

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saeed1k94 نمایش پست ها
      دبیران گرامی فقط به یک درس نگاه میکنند در حالی که دانش آموزان سر جلسه با انبوهی تست مواجهن با سطوح دشواری مختلف
      من خودم شیمی ریاضی 94 رو تو خونه حدود 70 زدم اما شیمی تجربی 94 رو 55 زدم...
      یکی از عمده ترین دلایلش هم تغییر سبک سوالات زیست شناسی و وقت گیری بیش از اندازه اونا بود و این مورد برا دانش آموزانی که سطح خوبی تو زیست داشتند و با دقت سوالات رو میخوندند و حل میکردند کاملا واضحه...
      دروس ریاضی و فیزیک هم به نظر من سخت تر بودند نسبت به پارسال و اینا هم تاثیر گذار بودند طوری که من ریاضی و فیزیک 93 رو تو خونه هر کدوم 30% بالاتر از اونی زدم که تو کنکور 94 زدم
      تازه 10% هم به خاطر اینکه تو خونه بودم و شبیه سازی شرایط آزمون و واقعی تر بودن نتیجه گیری کم کردم از خودم وگرنه این مقدار 40% هست...
      منطقیه همه حرفاتون و واسه همه رخ میده و فقط میگم که در کنکور امسال هیچی قبل پیش بینی نیس..حتی اونایی که فکر میکنند شیمی امسال از پارسال آسونتر بوده هم باید بگن که درصد امسالی باید از پارسالیا کمتر بشه چون ما 4 درس اختصاصی سخت داشتیم نه 2 تا!

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)