خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

راهنمایی در مورد کلاس ویولن

سلام دوستان
      من میخام کلاس ویولن برم اما هیچ اطلاعاتی راجع به نحوه ی یادگیریش ندارم
      طی چه مدتی میشه ویولن دستت بگیری و حرفه ای بزنی؟
      لطفا هر چی اطلاعات راجع به این رشته داشتین بهم اطلاع بدید
      ممنون

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط HANA199665 نمایش پست ها
      سلام دوستان
      من میخام کلاس ویولن برم اما هیچ اطلاعاتی راجع به نحوه ی یادگیریش ندارم
      طی چه مدتی میشه ویولن دستت بگیری و حرفه ای بزنی؟
      لطفا هر چی اطلاعات راجع به این رشته داشتین بهم اطلاع بدید
      ممنون
      سلام
      سوال تون خیلی کلی هست , واقعا سخته بخوام براتون در حد چند خط توضیح بدم.
      سعی میکنم بصورت اجمالی و بازبان عامیانه از تجربیاتم بگم , امیدوارم براتون مفید واقع بشه.

چند نکته:
      -سبکی که میخوایین توی ویولون اموزش ببینین , باید انتخاب کنین (سنتی یا کلاسیک):نحوه تدریس شون توی اموزشگاه متفاوت هست, سنتی برپایه کتاب های روح ا... خالقی تدریس میشه , کلاسیک برحسب کتابهای Le violon

-سرخود , اقدام به خرید ویولون نمیکنید , ویولون شما رو استادتون تعیین خواهد کرد که یک ویولون اموزشی و سه چهارم هست .
      -دنبال اموزشگاهی باشین که تئوری موسیقی رو (الفبای موسیقی , گام , ضرب, خطوط حامل و....) یاد بده , من دوستی داشتم گفت فقط میخوام اهنگ سلطان قلب ها رو بنوازم , یاد دادم دستش رو کجا بزاره و چطوری ارشه بکشه , بعد 4 روز یاد گرفت بنوازه , ولی فقط همون اهنگ رو , الان بهش نت بدی که از روی اون بزنه , مثل منگولا بهت خیره میشه.

حالا بریم سر وقت ویولون:
      نت هایی (اهنگ به زبون خودمون) که برای ویولون نوشته میشه بر پایه کلید سل هست مطابق شکل زیر:
      untitled.jpg
      الت های موسیفی که بر پایه کلید سل , نت نویسی میشن عبارتند از: ویولون , فلوت , کلارینت,گیتار , ساکسیفون و....
      واین یعنی اینکه اگه یادگیری تون بر پایه تئوری موسیقی باشه بعد ها علاوه بر ویولون , با یه کم بالا پایین کردن سازهایی که بالا نوشتم میتونین اونا رو هم بنوازین.

سختی های اموزش ویولون:
      به دسته ی هر دو ساز(سمت راست :گیتار /سمت چپ :ویولون ) دقت کنین
      rv34kc0csz7l497ks0md.jpgviolin11.jpg
      بروی دسته ساز گیتار خط هایی وچود داره که در اطلاح میگین پرده , که نت ها رو از هم جدا میکنه ولی این خط ها بروی ویولون موجود نیست , یعنی شما باید به مرور زمان و تمرین این نقاط رو برحسب صدایی که سازتون در اون قسمت ها میده پیدا کنین.
      -اوایل کار احتمالا وقتی دارین تمرین میکنین , بخاطر اموزشی بودن سازتون و صد البته سیم هاش (چون سیم اموزشی هستند تا دیر تر پاره بشن) احتمالا صداش براتون ناخوشایند باشه , نباید در این مواقع نا امید بشین , من خودم اوایل وقتی توی خونه تمرین میکردم , چند باری که پدر ومادر خونه بودن , بخاطر صدای دلخراشش میخواستن پرتم کنن از خونه بیرون.
      -اوایل کار انگشتا تون , بخاطر کشیده شدن روی سیمها , درد خواهد گرفت , تا به مرور عادت کنین.
      -ساز شما یک ساز اموزشی هست, هیچ وقت صداش رو با ویولونی که داخل یک کنسرت نواخته میشه مقایسه نکنین , چراکه سیم ویولون شما از نوع اموزشیه , ولی اون سیم های ویولون داخل کنسرت کلا جریانش با مال شما فرق داره و استفاده ی چند ساعتی داره
      واما حرفه ای شدن:

بطور متوسط بخوام تخمین بزنم براتون که بتونین از روی نت بنوازین , وقتی اهنگی شنیدین خودتون اون رو با ویولون اجرا کنین , حدودا 2 سال تخمین میزنم.
      هرکسی هم بهتون گفت من 6ماهه یاد گرفتم حرفش دروغی بیش نیست, اگه گیتار بود میگفتم 8 یا 9 ماه , اما ویولون فرق میکنه قضیه ش.
      برای تخمینی که زدم خیلی دلایل موجوده من جمله اینکه:
      -شما فک کنم راحت 1 ماهی وقت تون صرف این خواهد شد که چطور ویولون رو روی شونه تون نگاه دارین.که حتی نگاه داشتنش روی شونه , زاویه دوتا پاهاتون , زاویه دستی که باهاش ارشه میکشین.....همه برحسب اصول هستن.
      -کلاسای اموزشگاه , معمولا هر 4 روز 1 بار , اونم 1 ساعت خواهد بود, تا بتونین توی این 4روز درس استاد تون رو تمرین کنین.
      -یاد بگیرین سازتون رو با گوش خودتون برحسب صدایی که از هریک از سیم ها به صدا در میاد کوک کنین.
      -......
      در اخر:
      ساز فوق العاده هست , کمی حوصله و ممارست میخواد ,صداش ارام بخشه , امیدوارم موفق باشین.

پ.ن:
      مطالب بالا تجربه چندساله خود بنده ست وکاملا نظر شخصیه .
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 594.jpg  
      ویرایش توسط yaghma : 16 خرداد 1394 در ساعت 08:19

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

ممنون از توضیح خوبتون
      شما چه سبکی رو انتخاب کردین؟یادگیری نت چند ماه طول میکشه ؟

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط HANA199665 نمایش پست ها

ممنون از توضیح خوبتون
      شما چه سبکی رو انتخاب کردین؟یادگیری نت چند ماه طول میکشه ؟
      بابت تاخیر در جواب عذر میخوام , درگیر درسا هستم و کمتر سر میزنم.
      اما جواب بخش اول سوال تون:
      من از همون اول سبک کلاسیک رو انتخاب کردم و همون رو هم ادامه دادم .
      بخش دوم سوال تون:
      خود نت یا همون الفبای موسیقی دارای 2 معنی هست
      1.بمعنی واحد صدایی (به زبون فارسی کهن نغمه)
      2.نمایش یا نشانه نوشتاری هر یک از صدا.
      که عبارتند از:
      دو - ر- می-فا -سل -لا-سی (Do-Re-Mi-Fa--Sol-La-Si) :که با اصطلاحات A-B-C-D-E-F-G هم بیان میشن.
      220px-cifrado_americano.jpg
      این شد نت موسیقی , اما یه سوال به نظرتون بااطلاعات بالا میتونین قطعه زیر رو بنوازن؟
      bijan-mortzavi-not68.jpgbijan-mortzavi-not69.jpgbijan-mortzavi-not70.jpg

میبنید قضیه چقدر متفاوت شد؟ برگشتیم سر حرف پست قبل من , که تنها نت کافی نیست , حالا 2 تا بحث پیش میاد :
      1.یادگیری تئوری موسیقی
      2.پیاده کردن این یاد گیری به روی ساز.
      که اون هم عرض کردم بخواهیم به طور متوسط و با شرایط اموزشی(1 روز اموزش ,3روز تمرین) که من بالا توی پست قبل عرض کرد حساب کنیم چیزی حدود 2 سال طول میکشه, که بتونید قطعه که بالا گذاشتم رو بنوازید , اما اینکه چقدر حرفه ای اینکار رو انجام بدین و چقدر دلچسب باشه برمیگرده به تمرین و سطح یادگیری خودتون توی این 2 سال.
      حالا شاید این سوال پیش بیاد بگین , من ضریب هوشی بالایی دارم و اصلا از خانواده ای مرفه هستم , میخوام استاد خصوصی بگیرم ظرف چند ماه کل موارد بالا رو یاد بده , با توجه به تجربه خودم میگم شدنی نیست اینکار , هر اصلاحی که یاد میگیرین باید چند روز تمرین بشه تا هم به تسلط کافی برسین و هم ملکه ذهن تون بشه , شاگردی داشتم که این اصرار رو داشت که اینکار رو انجام بدیم بعد گذشت 1 ماه , چیزی از اصطلاح هاو درسای روز اول یادش نمونده بود و برگشتیم سر خونه اول مون.
      نکته:مواردی که بالا عرض کردم , دلیل بر سختی یادگیری این ساز نیست , فقط خواستم با صیر و درایت پیش برین , که حداقل بعد 2 سال خواستین توی 1 جمعی بنوازین , همه به افتخار تون از جاشون بلند بشن , این خیلی بهتره تا یکی از توی جمع که اشنایی با موسیقی داره بیاد بهتون گوشزد کنه که فلان جاش رو رد کردی یا فالش بود و......
      اینم لینک قطعه بالا , اگه دوست داشتین میتونین دانلود کنین گوش بدین.
      ویرایش توسط yaghma : 17 خرداد 1394 در ساعت 08:23

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)