سلام ، من فارغ التحصيل رشته علوم كامپيوتر از دانشگاه پيام نور هستم ، مثل همه نگران آينده هستم و سوالات مهم ابتدايي دارم اولا اينكه اصلا وقت گذاشتن واسه آزمون كارشناسي ارشد چه اهميتي داره و تا چند درصد آينده منو تضمين ميكنه ؟

پاسخ : سلام داوطلب ها معمولا به دو جنبه در آزمون ارشد شركت مي كنند : 1- علاقه شخصي 2- تاثير در آينده كاري در مورد تاثير آينده كاري مي توان مشاغل را در حالت كلي به دو دسته تقسيم نمود : 1- مشاغل آموزشي 2- مشاغل غير آموزشي در مورد مشاغل آموزشي، تحصيل در كارشناسي ارشد تاثير زيادي خواهد داشت. رشته كامپيوتر در اين مشاغل بازار كار مناسبي دارد. البته براي موفقيت در اين نوع مشاغل بايد از ابتدا به فكر گرفتن دكتراي تخصصي بود. در مورد مشاغل غير آموزشي دو حالت براي داوطلب اتفاق مي افتد : 1- داوطلب، شاغل مي باشد. 2- داوطلب شاغل نمي باشد. براي افرادي كه شاغل مي باشند اگر فرد در يك ارگان دولتي باشد، كارشناسي ارشد تاثير حقوقي خواهد داشت. براي افرادي كه در شركت هاي خصوصي كار مي كنند معمولا داشتن كارشناسي ارشد هيچ تاثيري ندارد. براي افراد غير شاغل، داشتن مدرك كارشناسي ارشد تاثيري ندارد زيرا شركت هاي دولتي معمولا براي دادن حقوق كمتر سعي مي كنند افراد توانا با مدرك پايين تر را استخدام كنند. در شركت هاي خصوصي نيز تنها داشتن تخصص از اهميت برخوردار است و مدرك جايگاهي ندارد. موفق باشيد.