خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 4 از 8 نخستنخست ... 345 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 46 به 60 از 120
    1. Top | #46
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      به نظر من اگر قسمت قرابت معنایی کنکورهای چند سال داخل و خارج رو حل کنید و نکته برداری کنید یعنی مثلا تو یه تست مفهوم مورد نظر رو تیتری تو یه جزوه بنویسید و گزینه های مرتبط باهاش رو هم یادداشت کنید مشکلتون به مرور کاملا حل میشه.چون قرابت یه روند مشابهی داره تو کنکورها یعنی حتی گاهی مفاهیم تکرار شدن.اگه کنکور ها رو کار کنید و در کنارش مطالعه ادبیات رو درس به درس با معنی داشته باشید مشکلتون کلا حل میشه انشاالله

2. Top | #47
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط medicine121 نمایش پست ها
      به نظر من اگر قسمت قرابت معنایی کنکورهای چند سال داخل و خارج رو حل کنید و نکته برداری کنید یعنی مثلا تو یه تست مفهوم مورد نظر رو تیتری تو یه جزوه بنویسید و گزینه های مرتبط باهاش رو هم یادداشت کنید مشکلتون به مرور کاملا حل میشه.چون قرابت یه روند مشابهی داره تو کنکورها یعنی حتی گاهی مفاهیم تکرار شدن.اگه کنکور ها رو کار کنید و در کنارش مطالعه ادبیات رو درس به درس با معنی داشته باشید مشکلتون کلا حل میشه انشاالله

دقیقا مشکل من جستو گریخته بودن مفاهیم هستش نمیتونم توی ذهنم گرد اوری کنم

3. Top | #48
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام ، همونطور که میدونین قرابت معنایی یکی از مباحثی است که تو کنکور در درس ادبیات جزء مباحث سخت واسه داوطلبان به حساب میاد. در این مقاله سعی میکنیم توصیه هایی برای مطالعه قرابت معنایی بهتون بدیم:
      ۱. درست خواندن واژه‌ها در قرابت معنایی

بسیاری از واژه‌ها از نظر نوشتاری یکسان هستند اما تلفظ و معنای متفاوتی دارند. گاهی به گمان خودمان می‌توانیم یک بیت را بخوانیم اما هر چه بیش‌تر بخوانیم، کم‌تر می‌فهمیم! پس نکند یک واژه را باید به شیوه‌ی دیگری تلفظ کنیم؟

۲. توجه به کاربردهای «ی» در قرابت معنایی

ی گاهی «ی» نشانه‌ی نکره است. معمولاً می‌توان «ی» نکره را با «یک»، «آن»، «هر» و «هیچ» جایگزین کرد.
      مثال: سحری خداوندگارش فرمود که: تاس‌ها برگیر که به حمام رویم. (مولوی)
      (سحری: یک سحر، یک روز صبح)
      ی گاهی «ی» جزئی از واژه است نه «ی» نکره
      مثال: هنگام تنگ‌دستی در عیش کوش و مستی / کاین کیمیای هستی قارون کند گدا را
      ی گاهی «ی» نکره، مخفف فعل «هستی» است.
      مثال: چو تویی قضای‌گردان به دعای مستمندان / که ز جان ما بگردان ره آفت قضا را
      (تویی: تو هستی)

ادامه نکات قرابت معنایی …

۳. هنگام خواندن بیت‌ها و شعرها باید این سؤال بیش‌تر از همه‌ی سؤال‌ها در ذهن شما مطرح شود: «این کلمه را به همراه کلمه‌ی بعدی بخوانم یا این‌که بعد از آن مکث کنم؟» به عبارت دیگر «باید بین این دو کلمه کسره بیاید یا درنگ؟»

۴. گاهی میان دو واژه، نه می‌شود کسره آورد نه مکث کرد؛ زیرا هیچ‌ یک از این دو حالت خواندن را به جای معنی‌داری نمی‌رساند. در این موارد احتمالاً با یک واژه‌ی مرکب روبه‌رو هستید؛ یعنی باید آن دو واژه را سرهم و به شکل یک واژه بخوانید.

۵. گاهی شاعران برای منفی کردن فعل جمله، قید «نه» را در جمله وارد می‌کنند و فعل جمله را به شکل مثبت می‌آورند. در این موارد باید هنگام معنا کردن جمله، فعل را منفی در نظر بگیرید.
      ۶. گاهی لازم است قید منفی «نه» را از یک جمله به جمله‌ی بعدی منتقل کنید تا معنای شعر مشخص شود.

۷. «نه» در مواردی به جای فعل «نیست» به کار می‌رود.

۸. «را» علاوه بر آن‌که نشانه‌ی مفعول است، در شعر فارسی به جای چهار حرف اضافه‌ی «برای، به، از و در» به کار می‌رود.

۹. گاهی برخی از اجزای جمله حذف می‌شوند. این اتفاق در شعر بیش‌تر می‌افتد و شما باید با توجه به جمله‌های قبل و بعد یا معنا و مفهوم کلام، خودتان آن اجزای حذف‌شده را پیدا کنید و در شعر جاگذاری کنید تا به معنای درست شعر برسید.
      باران کتاب

بانک کتاب باران کتاب ارسال رایگان کتاب کمک درسی کنکوری و درسی درب منزل www.baranketab.com

4. Top | #49
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen_hps نمایش پست ها
      سلام بچه ها به کمکتون و به مشاورتون نیاز فوری دارم. من قرابت معناییم خیلی ضعیف هستش برای همین کتاب اقای هامون سبطی رو خوندم که چگونه بیت هارو بخونم.شاید بتونم بیت ها رو جسته و گریخته معنی کنم ولی اون مفهوم اصلی شعر رو اصلا نمیتونم دربیارم هرکاری هم میکنم خوب نمیشه این کار دیگه واقعا نا امید شدم نمیدونم چیکار کنم تست هم کار کردم بازم نشد که نشد.
      قرابت هم تمرین کافی میخاد .... هم خوب فکر کردن میخاد ......
      ...............
      کتاب واسش چی خوندی ؟!؟

5. Top | #50
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ZAPATA نمایش پست ها
      قرابت هم تمرین کافی میخاد .... هم خوب فکر کردن میخاد ......
      ...............
      کتاب واسش چی خوندی ؟!؟

والاقرابت هامون سبطی خوندم نمیدونم چراومشکل ازکجاس

6. Top | #51
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      والاقرابت هامون سبطی خوندم نمیدونم چراومشکل ازکجاس
      تستای قرابت موضوعی گاج رو هم بزن (کاری که خودم هم انجامش دادم)
      ...........
      به احتمال زیاد مشکلت همینه که تمرین کافی نداشتی ....
      ............
      موضوعی گاج کتاب خیلی خوبیه ...... دست کمش نگیر !

7. Top | #52
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      شما کنکور ها رو شروع کنید به روشی که گفتم با یادداشت برداری
      مثلا اولین تست مفهوم کلی که مورد سوال ه رو با شماره یک اول جزوتون بنویسید مثلا فواید صبور بودن .بعد به عنوان مثال براش گزینه های هم مفهوم و اگه بود صورت سوال رو یادداشت کنید.
      برید سراغ تست بعد و ...
      وقتی که جلوتر برین میبینید همون مفهوم مفید بودن صبوری دوباره تکرار شده تو سالهای بعد اون ابیات رو هم به مثال های قبلی شماره یک اضافه کنید..
      خیلی زود همه چی دستتون میاد

8. Top | #53
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      قرابت معنایی خیلی سبز-

قرابت معنایی - انتشارات خوشخوان

قرابت معنایی - انتشارات اندیشه فائق
      قرابت معنایی الگو

مفهوم و قرابت معنایی مهرو ماه
      قرابت معنایی سبطی هم که حرف نداره
      باران کتاب

بانک کتاب باران کتاب ارسال رایگان کتاب کمک درسی کنکوری و درسی درب منزل www.baranketab.com

9. Top | #54
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      مرسی از راهنماییتون بچه ها

10. Top | #55
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      بازم سوال راجب کتابا داشتی بپرس سعی می کنم زود کمک کنم
      باران کتاب

11. Top | #56
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام بچه ها به کمکتون و به مشاورتون نیاز فوری دارم. من قرابت معناییم خیلی ضعیف هستش برای همین کتاب اقای هامون سبطی رو خوندم که چگونه بیت هارو بخونم.شاید بتونم بیت ها رو جسته و گریخته معنی کنم ولی اون مفهوم اصلی شعر رو اصلا نمیتونم دربیارم هرکاری هم میکنم خوب نمیشه این کار دیگه واقعا نا امید شدم نمیدونم چیکار کنم تست هم کار کردم بازم نشد که نشد.
      از کتاب ادبیات موضوعی گاج واسه شروع استفاده کنین چون توی هرقسمت سرتیترگفته چه موضوعیو از شما میخاد کم کم راه میوفتین

جانم از آتشفشان ها گذر مي کند
      با خويشتن در جنگم
      از خود عبور مي کنم
      تو آن سوي من ايستاده اي
      و لبخند مي زني
      و لبخند تو آن قدر بها دارد
      که به خاطرش از آتش بگذرم
      من طلا خواهم شد
      مي دانم .

12. Top | #57
      کاربر نیمه فعال

Maghror
      نمایش مشخصات
      سعی کن بیشتر شعر بخونی وقتی شعر خوندی به معنا و مفهومش فکر کنی
      البته یه سری نکات دیگه هم هست که اگه خواستی بیشتر توضیح میدم
      (نکاتی که خودم با استفاده از اونا همیشه تو قرابت اولم)

13. Top | #58
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      سلام. ببین گفتی خوندی و جسته گریخته متوجه شدی یه پیش نهاد بهت میدم چون کار خودمم همینه.
      دی وی های قرابت معنایی از هر یک ازین سه موسسه رایان و آفبا و پرواز رو دیدم و همشون فوق خوب هستن.
      بنظرم اگر با خووندن قرابت به جایی نمیرسی از قوه شنیداریت کمک بگیر شاید عادت کنی بهه درست خوندن.
      معلمای خوب میان برات یه عالمه شعرو از کتابو بیرون کتاب میخونن و تست میزنن و رو مفهومت کار میکنن.
      قیمت چندانی هم نداره
      یه پیش نهاد بود.
      موفق باشی عزیز دل

14. Top | #59
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اولا این فیلتر منفی "نفهمیدن مفهوم تست های قرابت" رو از ذهنت به حالت + نغییر بده.
      بعد بشین 21 دوره تست های قرابت ازمون های سراسری رو صرفا بررسی کن. غلط هم زدی اشکالی نداره.
      بعد بیا نتیجه شو بگو بهم تو پ.خ تا بگم ادامش چیکار کنی
      پاسخ به سوالات سربازی

15. Top | #60
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      قسمت دوم کتاب آقای هامون سبطی تموم مفهوم ها رو آورده » بعد از خوندن کتاب نشر دریافت حالا نوبت تست زدنه / اوایل به قول شما جسته و گریخته میتونی سوالارو جواب بدی ولی بعد چند ماه استاد میشین | برای اینکه مفهوم رو بهتر درک کنید باید دایره لغات تون هم خوب باشه . موفق باشید

صفحه 4 از 8 نخستنخست ... 345 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)