خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 4 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 53

موضوع: سـوال حــد

1. Top | #16
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام
      من یه راه دیگه هم فهمیدم
      %DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B3%DB%B0-%DB%B1%DB%B8.%DB%B5%DB%B9.%DB%B4%DB%B7.jpg
      این سوال ۳ اذر دیف قلمچی بوده. خودش با نمودار حل کرده که شاید ساده تر باشه ولی به نظرم ابتکاری بوده و ممکنه سر جلسه به ذهن نیاد
      ویرایش توسط Alir3zaa : 09 آذر 1396 در ساعت 20:04

2. Top | #17
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ActionSpider نمایش پست ها
      سلام
      لطفا این سوال را ببنید:
      فایل پیوست 76870
      توی این دوتا از کجا میشه فهمید حد داخل براکت ۰مثبته یا ۰منفی؟
      میدونم با نمودار میشه ولی دنبال یه راه دیگه ام
      راه اول : از عبارت داخل براکت مشتق میگیری، بعد 2 رو توی مشتقش میذاری؛ اگر جواب عددی مثبت شد تابع "در اون نقطه" صعودی و اگر منفی شد تابع "در اون نقطه" نزولی هست.
      اگر صعودی بود، xرو از راست به 2 نزدیک کنی، مقدار عبارت از راست به 0+ و اگه xرو از چپ به 2 نزدیک کنی، تابع از چپ به 0- میل میکنه.
      اگر نزولی بود بر عکس بالا.

راه دوم که وقتگیره همون رسم نموداره که واقعا علاوه بر وقتش، دقت هم میخواد.

مشتق تابع نمایی رو بلد نیستم وگرنه خودم حل میکردم برات. (برسیم فصل مشتق خیلی توی حد میتونه کمکت کنه واقعا؛ الان نگران نباش)
      ویرایش توسط pHysicist : 09 آذر 1396 در ساعت 22:30

3. Top | #18
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط pHysicist نمایش پست ها
      راه اول : از عبارت داخل براکت مشتق میگیری، بعد 2 رو توی مشتقش میذاری؛ اگر جواب عددی مثبت شد تابع "در اون نقطه" صعودی و اگر منفی شد تابع "در اون نقطه" نزولی هست.
      اگر صعودی بود، xرو از راست به 2 نزدیک کنی، مقدار عبارت از راست به 0+ و اگه xرو از چپ به 2 نزدیک کنی، تابع از چپ به 0- میل میکنه.
      اگر نزولی بود بر عکس بالا.

راه دوم که وقتگیره همون رسم نموداره که واقعا علاوه بر وقتش، دقت هم میخواد.

مشتق تابع نمایی رو بلد نیستم وگرنه خودم حل میکردم برات. (برسیم فصل مشتق خیلی توی حد میتونه کمکت کنه واقعا؛ الان نگران نباش)
      من گفتم خب اگه به سمت از دو بیشتر بره ی مقدار مثل 2/1 رو مثال زدم و و حاصل از صفر کمتر شد حدودا.پس گفتم به سمت صفر کمتر میره...برای از دو کمتر هم 1/9 رو مثثال زدم دیدم از صفر بیشتر میشه حدودا پس به سمت صفر بیشتر میره
      کلا تو مثالایی ک میخوام بفهمم همینکارو میکردم این سوالم همینکارو کردم
      حالا نمیدونم شاید روشش همیشه درست نباشه...اگه اشتباهه بگین دوستان

4. Top | #19
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fateme8878 نمایش پست ها
      من گفتم خب اگه به سمت از دو بیشتر بره ی مقدار مثل 2/1 رو مثال زدم و و حاصل از صفر کمتر شد حدودا.پس گفتم به سمت صفر کمتر میره...برای از دو کمتر هم 1/9 رو مثثال زدم دیدم از صفر بیشتر میشه حدودا پس به سمت صفر بیشتر میره
      کلا تو مثالایی ک میخوام بفهمم همینکارو میکردم این سوالم همینکارو کردم
      حالا نمیدونم شاید روشش همیشه درست نباشه...اگه اشتباهه بگین دوستان
      این هم کاملا درسته و سریعتر، راهتون یه جورایی تعمیم یافته رسم نموداره اما از راهی که منم گفتم سریع تره. اعداد انتخابی باید مثل مثال شما به 2 نزدیک باشن وگرنه درست در نمیاد (نمودار رو ببینید کاملا متوجه میشید).

5. Top | #20
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      راه مشتق گیری همون راه تستی نموداره و اینجا و جاهای مشابه حواب میده و اگه یکم تست حد ک باید حد راست و چپ مشخص بشه(رادیکال فرجه زوج،سینوس و کسینوس اینورس و براکت و...) از روش مشتق گیری عبارت حل کنی میاد دستت

6. Top | #21
      کاربر نیمه فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      دوستان لطفا این سوال رو حل کنید
      با روش هوپیتال هم توضیح بدید تشکر

7. Top | #22
      کاربر نیمه فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط M.NABI.Z نمایش پست ها

سلام
      ببخشید توضیح کلی میدم.
      به جای اون تانژانت یک بر کوتانژانت همون زاویه رو میزاریم ینی صورت میشه دو منهای رادیکال ایکس و مخرج میشه کوتانژانت پی هشتم ایکس
      حالا حالت صفر صفرم داریم.
      مشتق صورت میشه منفی یک بر دوتارادیکال ایکس. که به ازای ۴ میشه منفی یک چارم
      مشتق مخرج میشه منفی پی هشتم ضربدر یک به علاوه ی (کوتانژانت به توان ۲) به ازای ۴ میشه منفی پی هشتم
      پس صورت شد منفی یک چارم و مخرج شد منفی پی هشتم.
      اگه ساده کنی میشه ۲ تقسیم بر پی
      بازم ببخشید شفاهی گفتم.
      سلام
      ممنون ؛ آخه من تو یه راه حلی دیدم از cot مشتق گرفته شده csc بعد تعجب کردم
      مجدا تشکر از شما

8. Top | #23
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      win_20180202_200932.jpg

سلام دوستان. خسته نباشید

سوال اول رو درست حل کردم؟(تو مهروماه نوشته مثبت و منفی بی نهایت)
      سوال دوم هم ی معادله مثلثاتی بود روش مهروماه فرق داشت. من ی روش دیگ رفتم ،جواب اخر چی میشه؟

واینکه ی توضیح کوچیک میخام درباره ی صفر حدی و صفر مطلق.

ممنونم
      سکوت...مادر فریادها...

9. Top | #24
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SiLeNcE_ نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: WIN_20180202_200932.JPG
مشاهده: 67
حجم: 25.1 کیلو بایت

سلام دوستان. خسته نباشید

سوال دوم هم ی معادله مثلثاتی بود روش مهروماه فرق داشت. من ی روش دیگ رفتم ،جواب اخر چی میشه؟

ممنونم
      سلام. سوال اول که درسته. حد چپ اش میشه منفی بی نهایت. حد راست مثبت بی نهایت. میگیم اینجا نمودار انفصال ساده داره
      img_20180202_213537.jpg
      سوال دوم اگر صفر حدی باشه جواب میشه بی نهایت و اگر صفر مطلق باشه تعریف نشده هست
      در مورد صفر حدی و مطلق شما x-1 را در نظر بگیر. اینجا هر چه قدر x به ۱ نزدیک تر بشه x-1 به صفر نزدیکتر میشه
      ولی x-1 هبچوقت صفر نمیشه. به این صفر میگیم صفر حدی
      حالا براکت x-1 را در نظر بگیر. وقتی x کوچکتر از ۲ باشه و بزرگتر از ۱ جواب میشه صفر. این صفر خود خود صفره
      اگه من خیلی به ۱ نزدیک شم. مثلا x=1.00000001 اونوقت x-1 میشه 0.00000001
      حالا براکت این عدد میشه صفر. به این صفر میگن صفر مطلق...
      ویرایش توسط Alir3zaa : 14 بهمن 1396 در ساعت 15:53

10. Top | #25
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

نام: WIN_20180202_200932.JPG
مشاهده: 67
حجم: 25.1 کیلو بایت

سلام دوستان. خسته نباشید

ممنونم
      صفر صفره... اصلاح رسمی تعریف شده ای از صفر مطلق نداریم. از اونجایی ک من میدونم شما مطلق رو ب چ معنی ای گرفتین میتونم بگم همه اعداد مطلق هستن.
      صفری حدی و مطلق اصطلاحات شهودی ای هستن ک مرسوم شدن. البته با قسمتی از تعاریف رسمیمون هم در ارتباطن. امتیازی ک بکار بردن این اصطلاحات داره اینکه بیان مطلب رو ساده میکنن.

اول بگم چرا صفر و ن مثلا رادیکال دو. صفر واسه اینکه تقسیم بر صفر تعریف نشده س و البته نیازی هم ب تعریفش نداریم. اصطلاح صفر حدی ی صورت شهودی و ساده برای بیان همسایگی محزوف صفره وقتی قادر باشیم طول شعاع این همسایگی رو هر مقدار مثبتی اختیار کنیم. صفرم ک صفره... مطلق و نسبی نداره.

سوال اول رو نمیشه گفت درست حل کردی. غیر رسمی حل کردی. حالت رسمیش اینجوری نوشته نمیشه. برای نمایش حد دو از راست از نماد 2 ک بالاش نماد مثبت نوشته میشه استفاده میشه. من مخونمش "2 از است". این 2 از راست ی رفتاره در حالی ک 2 ی عدده. تفاضل در مفاهیم زیادی وارد میشه. مثل تفاضل توابع، تفاضل ماتریس ها و تفاضل مجموعه ها. ولی جایی تفاضل تجرد های نا همسان دیده نشده. تا حالا ی تابع رو از ی جموعه یا ی گراف رو ای ماتریس یا ی عدد رو از ی بردار کم کردی؟ ولی الان ی عدد رو از ی رفتار کم کردی؛ چیزی ک تو مخرج کسر نوشتی، تفاضل دو از راست منهای دو.

در مورد دومی... اینم ی کسر غیر رسمیه. ب فرض اینکه b صفر نباشه a تقسیم بر b با حاصلضرب a در معکوس b برابره، درسته؟ اگه این گزاره ک در مورد اعداده تعمیم بدیم شاید با همون شهودی ک اجازه میده بنویسیم بینهایت تقسیم صفر حدی، بنویسم بینهایت ضرب در معکوس صفر حدی. و معکوس صفر حدی رو هم باز بطور شهودی بینهایت میدونیم.. بینهایت تقسیم بر صفر حدی هم ارز حاصلضرب بینهایت هاست. ابهامی هم وجود نداره. میتونی اینجوی فک کنی ک چون بطور شهودی حاضلرب هر عدد غیر صفری دی بینهایت میشه بینهایت و چون بینهایت، صفر نیست پس بینهایت در بینهایتم باید بشه بینهایت. البته اینا همه بیان های شهودیه. سادس پیش میبرن بیان و تحلیل رو ولی الزامن درست نیستن.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 14 بهمن 1396 در ساعت 00:45

11. Top | #26
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      win_20180204_204322.jpgwin_20180204_204340.jpg

این سه تا سوال رو مشکل دارم. دوتا شو حل میکنم با هم ارزی اما اشتباه بدست میاد. سوال اولی رو هم کلا نمیدونم چیکارش کنم.
      ممنون میشم جواب بدید
      سکوت...مادر فریادها...

12. Top | #27
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

نام: WIN_20180204_204322.JPG
مشاهده: 59
حجم: 30.7 کیلو بایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: WIN_20180204_204340.JPG
مشاهده: 60
حجم: 34.6 کیلو بایت

این سه تا سوال رو مشکل دارم. دوتا شو حل میکنم با هم ارزی اما اشتباه بدست میاد. سوال اولی رو هم کلا نمیدونم چیکارش کنم.
      ممنون میشم جواب بدید
      سوال اولت:
      مستقل از اینکه مقدار a چی باشه حد ax وقتی ایکس ب سمت 0 میره میشه صفر.
      از اونطرف (اونور ن، اینورتر) وقتی ایکس ب صفر میل میکنه سینوس ایکس با ایکس هم ارزه. ایکس دو هم ب نسبت ایکس دیده نمیشه. کل سوال اولت هم ارز x/x ه و جواب میشه 1.

با استدلالی مشابه برای سوال دومت با فرض اینکه ایکس ب سمت صفر باشه حدی ک دمبالشی هم ارز 2x2/ax3 س و مثله جواب نداره. اگه هم ایکس متمایل ب بینهایته جواب مسله میشه 4

سوال سومت... شما حدی میبینی؟ من نمیبینم. ن نماد حد رو نوشتی و ن مشخص کردی متغییر کجا متمایل شده.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

13. Top | #28
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

نام: WIN_20180204_204322.JPG
مشاهده: 59
حجم: 30.7 کیلو بایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: WIN_20180204_204340.JPG
مشاهده: 60
حجم: 34.6 کیلو بایت

ممنون میشم جواب بدید
      سلام. یک قضیه هم داریم به نام صفر در کراندار
      اگر تابع f در همسایگی a کراندار باشد و حد g در a صفر باشد آنگاه حد (f.g)(x) در a صفر است
      روی این حساب جواب سوال اول میشه یک سوم. (حد چپی صفر میشه و حد راستی یک سوم. جمعش هم یک سوم)

سوال دوم اگه درست دیده باشم توان x توی مخرج ۲ هست درسته؟ اگه درسته حد وجود نداره. چون sin(x) در بی نهایت حد نداره (ولی کرانداره)

سوال سوم هم حدس میزنم x داره میره سمت پی دوم که همونطور که آقای زارع گفتند نمیشه از هم ارزی رفت. برای هم ارزی رفتن از تغییر متغیر استفاده کنید
      اگر x->a پس x-a->0
      پس اگر فرض کنیم x-pi/2=t پس x=t+pi/2
      حالا میشه از هم ارزی استفاده کرد

14. Top | #29
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BlackWhyte نمایش پست ها
      سوال اولت:
      مستقل از اینکه مقدار a چی باشه حد ax وقتی ایکس ب سمت 0 میره میشه صفر.
      از اونطرف (اونور ن، اینورتر) وقتی ایکس ب صفر میل میکنه سینوس ایکس با ایکس هم ارزه. ایکس دو هم ب نسبت ایکس دیده نمیشه. کل سوال اولت هم ارز x/x ه و جواب میشه 1.

با استدلالی مشابه برای سوال دومت با فرض اینکه ایکس ب سمت صفر باشه حدی ک دمبالشی هم ارز 2x2/ax3 س و مثله جواب نداره. اگه هم ایکس متمایل ب بینهایته جواب مسله میشه 4

سوال سومت... شما حدی میبینی؟ من نمیبینم. ن نماد حد رو نوشتی و ن مشخص کردی متغییر کجا متمایل شده.
      رسی بابت جواب.
      سوال 3 بد عکس گرفتم. ببخشید. علامت حد داشته. و ب سمت" پی دوم "هم میل میکنه.
      م
      سکوت...مادر فریادها...

15. Top | #30
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ActionSpider نمایش پست ها
      سلام. یک قضیه هم داریم به نام صفر در کراندار
      اگر تابع f در همسایگی a کراندار باشد و حد g در a صفر باشد آنگاه حد (f.g)(x) در a صفر است
      روی این حساب جواب سوال اول میشه یک سوم. (حد چپی صفر میشه و حد راستی یک سوم. جمعش هم یک سوم)

سوال دوم اگه درست دیده باشم توان x توی مخرج ۲ هست درسته؟ اگه درسته حد وجود نداره. چون sin(x) در بی نهایت حد نداره (ولی کرانداره)

سوال سوم هم حدس میزنم x داره میره سمت پی دوم که همونطور که آقای زارع گفتند نمیشه از هم ارزی رفت. برای هم ارزی رفتن از تغییر متغیر استفاده کنید
      اگر x->a پس x-a->0
      پس اگر فرض کنیم x-pi/2=t پس x=t+pi/2
      حالا میشه از هم ارزی استفاده کرد
      ببخشید بد نوشتم سوال 2 رو.
      توان 3 هست
      سکوت...مادر فریادها...

صفحه 2 از 4 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن