خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا در طرح تست ها و انتخاب پاسخ ها، طراحان برخورد سلیقه

رأی دهندگان
    23. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
    • بله در سال های اخیر در تست های زیادی برخورد سلیقه ای شده

14 60.87%
    • نخیر- برخورد سلیقه ای صورت نمیگیرد یا خیلی کم است

9 39.13%
    صفحه 3 از 3 نخستنخست ... 23
    نمایش نتایج: از 31 به 42 از 42
    1. Top | #31
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SNIPER نمایش پست ها
      مشکلی نیست شما میتونین دبیری رو که میخوان تبلیغ کنین ولی کسی ادعا کنه بدون خوندن کتاب کمک آموزشی رفته دینی رو 90 زده دروغی بیش نگفته. من که باور نمیکنم.
      ضمنا اگرم چنین دبیری وجود داشت که باعث شده باشه شاگرداش انقدر خوب زده باشن الان همه انتشارات ها و آموزشگاه های تهران و موسسه های ففیلم ساز و ... میرفتن دنبالش نه اینکه توی شیراز باشه.

اتفاقا همین کتاب گاج باعث شده بسیاری از تست ها رو آدم بتونه به جواب برسونه.
      مثل اینکه تو مغزت نمیکشه همیطوری میخای بری زیست 100 بزنی ؟! تو میگی بدون کتاب کمک درسی مثل گاج و.. نمیشه صد بزنی !
      منم میگم با یه کتاب درسی هم میشه صد بزنی مثل همین یارو که گذاشتی امضات چون پشت کوه اومده بدون امکانات و کتاب کمک درسی

2. Top | #32
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      من از درس دین و زندگی خیلی میترسم در کنکور امسال. واقعا آدم رو اذیت میکنه تست های کنکوکر سراسری.

البته باید در نظر داشت که در دین و زندگی خیلی از گزینه ها درست هستند ولی پاسخ صحیح نیستن و دلایل عمده دارن مانند اینکه اون گزینه های مربوطبه پیام آیات رو به صورت ناقص آوردن یا مربوط به پاراگراف دیگه ای از کتاب درسی میشدن. یا اینکه در مورد اندیشه تحقیق، پاسخ کتاب راهنمای معلم رو ارجح دونستن ولی با این حال بازم در برخی موارد واقعا برخورد طراح ها کاملا سلیقه ای هست. کاش اگه قرار هست امسال هم طرح تست ها به صورت سال های قبل باشه، سازمان سنجش برای این درس بعد از کنکور سراسری، پاسخ تشریحی منتشر کنه.

چیزی که بدجوری رو مخ میشینه برخورد سلیقه ای طراح ها هست. یه آیه ای هردوتا پیام دوتا گزینه رو داره ولی طراح میگه بیشتر روی فلان مطلب تاکید داره چون این آیه قبل از فلان پاراگراف اومده بوده ولی میری تست سال های قبلش رو میزنی میبینی این قاعده توش رعایت نشده. هرچند این موضوع که آدم تو ذهنش نگه داره که کدوم آیه در کدوم پاراگراف اومده، ممکن نیست و تنها راه تسلط به این مساله اینه که دانش آموز چیدمان مطالب در صفحات کتاب درسی رو به خاطر بسپاره. این کار هم کاملا وقت گیر و خیلی غیر علمی هست و هیچ ربطی به دین نداره.

تست های سال های اخیر درس 1 دینی سوم رو بررسی کنین کاملا متوجه برخورد سلیقه ای طراح با مطالب کتاب درسی میشین. طوری که حتی نویسنده های کتاب های کمک آموزشی هم نتونستن براشون پاسخ های تشریحی مناسب بنویسن. البته خانم سمیعی عارف در گاج سعی کرده این کارو بکنه ولی در چندتا از تست ها دلیلش قانع کننده نبوده و بعضی نتونسته دلیل عدم انتخاب سایر گزینه ها به عنوان پاسخ رو بیان کنه در صورتی که گزینه های مربوطه علاوه بر صحیح بودن از نظر درسی، از نظر محتوا هم ناقص نبودن. کتاب تخته سیاه که عقیل فردی و هدی فرجی با اونهمه سابق تالیفشون اصلا قادر به نوشتن پاسخ تشریحی در سه چهارم تست های کنکور نبودن فقط پاسخ کلیدی سازمان سنجش رو قرار دادن حتی در چند تست دیدم که پاسخ اولیه و اصلاح نشده رو قرار دادن. در حالی که برای تست های تالیفی خودشون پاسخ های تشریحی خوب نوشتن.

در درس های دیگه هم برخورد سلیقه ای طراح رو شاهید هستیم ولی مثلا در درس زیست شناسی در کنکور 92 فقط در یکی از گزینه های یکی از تست ها اینطوری بود. در سال 91 فقط یکی از گزینه های یکی از تست ها جمله بندی سلقه ای داشت. نه اینکه مثل دین و زندگی باشن که یک چهارم سوالات ( به عقیده خیلی ها، حتی بیشتر از این مقدار ) جوابشون وابسته به سلقه طراح باشه.

اگر دین و زندگی درسی بود که حجمش خیلی پایین بود ( مثلا کلش 20 صفحه بود ) میشد گفت تنها راه برای انیکه همه 100 نزنن همینه ولی دین و زندگی دوم و سوم و چهارم حجم مطالبشون حدود نصف کل زیست شناسی هست. همینجوری تست غیر سلیقه ای معمولی هم طرح کنن خیلی کم خواهند بود کسایی که 100 خواهند زد. حتی اگه تست ها صرفا آیه + پیام آیه + ارتباط مطالب با آیه + علت معلولی باشن بازم تعداد خیلی کمی میتونن به درصد 96 برسن. هیچ لزمی نداره تست ها طوری طرح بشن که اکثریت این درس رو کمتر از دروس دیگه بزنن.

کلا درس دین و زندگی به نظر میرسه که برای زیر 90 زدن طراحی شده باشه.

کاش بیان دین و زندگی رو سخت تر و ترکیبی تر کنن ولی سوالایی با جوابای سلیقه ای توش نزارن.

درصد های رتبه های تک رقمی کنکور 93 تجربی در درس معارف :

رتبه 1 کشور : 94
      رتبه 2 کشور :68
      رتبه 3 کشور :84
      رتبه 4 کشور :68
      رتبه 5 کشور :100
      رتبه 6 کشور :89
      رتبه 7 کشور :84
      رتبه 8 کشور :73
      رتبه 9 کشور :80
      رتبه 10 کشور : 74

یعنی میانگین برترین های کنکور در درس دینی میشه 81 درصد
      در حالی که میانگین درصد همین افراد در درس زیست شناسی شده بوده 93 درصد

در حالی که دین و زندگی درس آخر دفترچه هم نیست که بگیم وقت کم آوردن بچه ها. از ان تعداد 6 نفر هم به تمام سوالات دینی پاسخ صحیح دادن (نقل از آقای هادی سرکشیک زاده)
      تله های تستی و سوال مفهومی هرچقدرم سخت باشه بازم داش آموزی که زیست شناسی که به اون شدت مفهومی و ترکیبی شده رو میاد 93درصد میزنه نباید که دینی رو 81 بزنه.
      من عقیده دارم که سوالات دین و زندگی مشکل داشتن. خارج از کتاب و از قسمت های غیرمجاز هم که تستی نیومده بود فقط میمونه اختلاف نظر بین طراح و دانش آموزانی که دل و روده کتاب رو درآوردن و دقیق و عمیق نکته به نکته حفظش کردن و مفهومی یاد گرفتن.
      باشه نباشه فرقی نمیکنه چون کاری از دست شما برنمیاد .. پس درستونو بخونید و به حاشیه نرید.

3. Top | #33
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Bl4Ck_96 نمایش پست ها
      باشه نباشه فرقی نمیکنه چون کاری از دست شما برنمیاد .. پس درستونو بخونید و به حاشیه نرید.
      اون که 100% کاری از دست کسی برنمیاد ولی بحث و تبادل نظر در این مورد کاملا ضروریه چون الان خیلی ها هستن که همین تست ها رو نمیتونن حل کنن و احساس میکنن که در دینی ضعیف هستن و استعدادش رو ندارن و ناامید میشن و میزارن کنار. در صورتی که باید بدونن ایراد از اونها نیست از سوالات هست.

4. Top | #34
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      ن ،زیاد سخت نیست ، من فکر میکنم استاندار هست

5. Top | #35
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      اون که 100% کاری از دست کسی برنمیاد ولی بحث و تبادل نظر در این مورد کاملا ضروریه چون الان خیلی ها هستن که همین تست ها رو نمیتونن حل کنن و احساس میکنن که در دینی ضعیف هستن و استعدادش رو ندارن و ناامید میشن و میزارن کنار. در صورتی که باید بدونن ایراد از اونها نیست از سوالات هست.
      ببین غیر استاندارد نشده ... ون قبلا خیلی کلیشه ای سوال میومد و همه سوالات کنکورهای قبلی رو میبینین فک میکنین که سوالات باید همونجور باشه .. در اینصورت همه سوالات تکراری میشه .. پس نباید تنوع در سوالات رو روی غیراستاندارد بودن بذاریم.
      سعی میکنن روی جزئیات کار کنن.
      هم حق دارن هم نه.
      حق دارن چون به هر حال باید بین درسخون و خیلی درسخون و متوسط مشخص بشه و همچنین سوالات سالانه عوض بشن.
      از یه طرف حق ندارن چون به هر حال بچه هایی که اولین بار امتحان میشن حقشون میسوزه که این حق خیلی قوی تر از قبلی هست یعنی به نظرم حق با دانش اموزاست که برای اولین بار باید سوالات نامانوس و نا آشنا ببینن.
      فک کنم استارت اش هم زمان کنکور ما بود

به هر حال ...
      امیدوارم موفق باشید.

6. Top | #36
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      به نظر من اگه گاج خاکستری رو بخونید موفق میشید

7. Top | #37
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز شما پست های تاپیک رو نخودین؟ پست اول رو حداقل میخوندین.
      من کجا گفتم سوال نباید طوری باشه که فرق دانش آموز سخت کوش با بقیه مشخص بشه؟
      من کجا گفتم باید مثل قدیم سوالات کلیشه ای بدن؟

همه حرف من در تاپیک اینه که سوالات دینی طوری نیستن که فرق دانش آموز سخت کوش با بقیه مشخص بشه. فقط فرق سلیقه های دانش آموزان مشخص میشه نه میزان زحمتشون.
      دینی رو با انشا و لغت های جدید میتونن طرح کنن و یا ترکیبی طرح کنن که از حالت کلیشه ای به طور کامل خارج بشه.
      مشکل ما اینه که در گزینه ها، انتخاب پاسخ نهایی کاملا وابسته به سلیقه طراح شده نه به مطالب کتاب درسی.

در ضمن شما کتاب گاج رو بردارین و آیه ها رو نگاه کنین. تعداد تست هایی که از هر آیه در کنکور اومده در کنارش نوشته. بسیاری از آیات هستن که در هیچ تستی مطرح نشدن. دین و زندگی کلا عوض شده اگه کسی سوالات قدیمی رو حفظ کنه بره سر جلسه به یه دونه تست هم نیمتونه جواب بده. نیش از دو سوم آیان و احادیث هم در هرکدوم از گروه های آزمایشی بیش از 1 بار مطرح نشده.
      ضمنا همه ساله دارن در زیست شناسی یه تست از نوارقلب و صداهای قلب میدن ولی معمولا تکراری نبوده. حتی اون یه باری که سوال سال 89 در سال 92 عینا تکرار شد کلی آدم نتونستن بزننش.

سال 92 آقای مرتضی محسنی کبیر برداشته بود همون تست های سال 91 رو فقط با تغیر انشای سوالات (اونم با لغت های ساده؛ نه مثل کنکور با لغت های سخت و عرفانی) تغیر داده بود و بازم فقط ترازهای بالا بودن که درصد خوب آورده بودن.

8. Top | #38
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      دوست عزیز شما پست های تاپیک رو نخودین؟ پست اول رو حداقل میخوندین.
      من کجا گفتم سوال نباید طوری باشه که فرق دانش آموز سخت کوش با بقیه مشخص بشه؟
      من کجا گفتم باید مثل قدیم سوالات کلیشه ای بدن؟

همه حرف من در تاپیک اینه که سوالات دینی طوری نیستن که فرق دانش آموز سخت کوش با بقیه مشخص بشه. فقط فرق سلیقه های دانش آموزان مشخص میشه نه میزان زحمتشون.
      دینی رو با انشا و لغت های جدید میتونن طرح کنن و یا ترکیبی طرح کنن که از حالت کلیشه ای به طور کامل خارج بشه.
      مشکل ما اینه که در گزینه ها، انتخاب پاسخ نهایی کاملا وابسته به سلیقه طراح شده نه به مطالب کتاب درسی.

در ضمن شما کتاب گاج رو بردارین و آیه ها رو نگاه کنین. تعداد تست هایی که از هر آیه در کنکور اومده در کنارش نوشته. بسیاری از آیات هستن که در هیچ تستی مطرح نشدن. دین و زندگی کلا عوض شده اگه کسی سوالات قدیمی رو حفظ کنه بره سر جلسه به یه دونه تست هم نیمتونه جواب بده. نیش از دو سوم آیان و احادیث هم در هرکدوم از گروه های آزمایشی بیش از 1 بار مطرح نشده.
      ضمنا همه ساله دارن در زیست شناسی یه تست از نوارقلب و صداهای قلب میدن ولی معمولا تکراری نبوده. حتی اون یه باری که سوال سال 89 در سال 92 عینا تکرار شد کلی آدم نتونستن بزننش.

سال 92 آقای مرتضی محسنی کبیر برداشته بود همون تست های سال 91 رو فقط با تغیر انشای سوالات (اونم با لغت های ساده؛ نه مثل کنکور با لغت های سخت و عرفانی) تغیر داده بود و بازم فقط ترازهای بالا بودن که درصد خوب آورده بودن.
      سلیقه؟ حرفت منطقی نیست ... چون هر ایه فقط یک مفهوم نداره که شما طبق اون بری تست بزنی. ممکنه منظور طراح مفهوم دیگه ی ایه باشه. اونوقت شما که ممکنه اشتلاه بزنی میگی سلیقه ای جواب میدن.

نمیگم مطلقا اشتباهه حرفت ولی سوال کنکور کشکی هم نیست چند نفر میشینن و سوال رو میبینن ... یعنی اونا هم نمیفهمن که نباید این کارا انجام بشه؟

9. Top | #39
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      به نظر من سوالات دین و زندگی زیاد سخت نیست کسی که تلاش کنه موفق میشه نظر شخصی من این هست

10. Top | #40
      کاربر انجمن

Daghon
      نمایش مشخصات
      آقا اصلا من می گم سیستم آموزیشی ما سر تا
      پاش اشکاله نه نیارید خدایی
      :yahoo (4):

11. Top | #41
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Bl4Ck_96 نمایش پست ها
      سلیقه؟ حرفت منطقی نیست ... چون هر ایه فقط یک مفهوم نداره که شما طبق اون بری تست بزنی. ممکنه منظور طراح مفهوم دیگه ی ایه باشه. اونوقت شما که ممکنه اشتلاه بزنی میگی سلیقه ای جواب میدن.

نمیگم مطلقا اشتباهه حرفت ولی سوال کنکور کشکی هم نیست چند نفر میشینن و سوال رو میبینن ... یعنی اونا هم نمیفهمن که نباید این کارا انجام بشه؟
      دوست عزیز شما تازه دارین میگین ممکن نیست طراان چنین کاری کنن؟؟؟
      اینهمه در تاپیک بحث شده همش سر همین بود دیگه.
      طراحان گزینه هایی که قرار میدن متفاوت هست و قطعا از نظر فقهی پاسخ فقط یکی از گزینه ها میشه. ولی کسی که کتاب دین و زندگی آموزش پرورش رو خونده باشه نمیتونه فرقشون رو بفهمه. هرچند مورد داشتیم که از نظر فقهی و علمی هم مولفینی که رشتشون فلسفه ادیان و الهیات و فقه و ... بوده نتونستن تفاوت گزینه ها رو تشخص بدن.

الان یه تعدادیشون رو مینویسم.

12. Top | #42
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      کتاب درسی گفته که تحدی قرآن منحصر به یکی از دو بعد اعجاز لفظی یا محتوایی نیست ولی سراسری 92 این رو منحصر به بعد اعجاز لفظی گرفته. -

این آیه در کتاب اومده : وَإِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَافَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ
      فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ وَلَن تَفْعَلُواْ فَاتَّقُواْ النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لْكَافِرِينَ

و سراسری هنر 88 پرسیده که کدم مورد ازش برداشت میشه؟؟ دوتا از گزینه ها هم اینا هستن :
      جاودانگی و سندیت برگرفته از قرآن
      جاودانگی اعجاز قرآن
      طراح اومده گزینه 4 رو جواب گذاشته. نمیگم عقلش نرسیده که نباید دوتا جواب باشه ولی پیش خودش از روی سلیقش یه ایرادی بر گزینه 4 وارد کرده ! طبق کتاب درسی هردوتاش صحیح هستن.

یا مثلا سراسری زبان 92، آیه
      "اقيموا الدين و لا تتفرقوا فيه كبر على المشركين ما تدعوهم اليه"
      پیامش رو وحدت دین الهی در نظر نگرفته برخلاف کتاب درسی و برخلاف تست چهارسال قبل کنکور سراسری.
      دوتا گزنیه برای وحدت دین الهی گذاشته بودن که یکیش این بود و اون آیه ای هم که برای جواب انتخاب کردن کتاب به طور اخص در مور دلایل وجود ادیان مختلف آورده بودش. یعنی اگه دانش آموز ملزم به انتخاب گزینه ای بشه اصولا باید اینو انتخاب کنه که در مورد "واحد بودن دین الهی و وحدت در دین" هست نه آیه ای که در مورد "واحد بودن دین و دلایل وجود ادیان مختلف " هست

یه تست دیگه یا مثلا همین آیه
      ""اقيموا الدين و لا تتفرقوا فيه كبر على المشركين ما تدعوهم اليه"
      بارها در تست های کنکور به عنوان تله تستی قرار داده شده که منظور از وحدت، وحدت در دین الهی هست نه وحدت کلی در جامعه. ولی سراسری زبان اومده گفته که پیامش برپا داشتن دین واحد و زدودن اختلاف از جامعه انسانی هست. و در تست های سال های بعد هیچکدوم از این دو مورد رو پیام این آیه در نظر نگرفتن.

=========

تازه این مال درس های دوم و سوم و چهارم دینی سوم و تست های بعد از 86 بود. اگه کل تست ها رو بررسی کنیم یه 40-50 تا تست سال های اخیر پیدا میکنیم که بی بروبرگرد تنها راه حلشون سلیقه طراح هست. تستی که طبق کتاب درسی حل نشه و طراح هم یه گزینه ای رو جواب انتخاب کنه که دانش آموزا نتونن طبق کتال حلش کنن و دبیران و مولفان هم دلیلی از روی کتاب براش پیدا نکنن و حتی بعضی هاشونو غلط بدونن قطعا مشکل داره.

سه تا درس از دینی سوم در 8 سال اخیر حداقل 4 تا تست کاملا سلیقه ای داشته. در صورتی که کل زیست شناسی از سال 84 به اینور این تعداد رو داشته.

نتیجه این میشه که تعدادی دانش آموز کاملا استاندارد و با یه کیفیت و از روی کتاب درسی و منابع منطبق با کتاب درسی میان دینی رو میخونن و در طول سال هم درصدای عالی میگیرن ( چون رتبه برتر هستن حتما این شرایط رو دارن ) ولی در کنکور سراسری یکیشون هم سلیقه طراح هست درصدش میشه 100 و بقیه میشن 60 - 70
      ویرایش توسط SNIPER : 01 اردیبهشت 1394 در ساعت 16:02

صفحه 3 از 3 نخستنخست ... 23

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)