خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1638 از 1850 نخستنخست ... 1538162816371638163916481738 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 24,556 به 24,570 از 27743
    1. Top | #24556
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام دوستان وقتتون بخیر
      زیست نظام جدید رو یه دور تموم کردم و شروع به طرح تست کردم گفتم شاید فکر بدی نباشه تستایی که طرح میکنم با شما هم به اشتراک بزارم
      هدفم اینه هرروز یا یه روز درمیان یه تست طرح کنم فعلا دو تای اول رو میزارم و منتظر جوابا و نظراتتون درموردشون هستم
      تست اول
      در یک انسان سالم چند مورد درست می باشد؟
      الف) کلاژن لایه درونی پوست و ماده زمینه ای تیغه های استخوانی، نسبتاً از لایه زیر بافت پوششی معده بیشتر است.
      ب)هر نوع بافت پیوندی از انواع یاخته ها، رشته های پروتئینی کلاژن و کشسان و ماده زمینه ای تشکیل شده است.
      ج) نوعی از بافت پیوندی در تنظیم مواد مترشحه به هربخش قیف مانند کلیه اثر گذار است.
      د)در لایه ماهیچه ای لوله گوارش نوعی بافت یافت می‌شود که می‌تواند در تنظیم هماتوکریت خون نقش داشته باشد.
      ۱)۰ ۲)۱ ۳)۲ ۴)۳
      تست دوم
      چند مورد نادرست می باشد؟
      الف) با اتصال پروتئین های میوزین به اکتین و نزدیک شدن خطوط z سارکومر به یکدیگر، فشار ناشی از انقباض هر ماهیچه اسکلتی به نواری محکم دارای بافت پیوندی رشته‌ای منتقل می شود.
      ب) در سراسر لوله گوارش با رسیدن غذا و در نتیجه گشاد شدن لوله گوارش و تحریک یاخته های عصبی دیواره لوله یک حلقه انقباضی در لوله ظاهر می شود.
      ج) بافتی استخوانی در طول استخوان ران که از میله ها و صفحه ها تشکیل شده است به صورت استوانه هایی هم مرکز اند که از یاخته های استخوانی ماده زمینه ای و کلاژن تشکیل شده است.
      د) اختلال در ترشح صفرا می تواند به افزایش تخریب استخوانی منجر شود
      ۱)۰ ۲)۱ ۳)۲ ۴)۳
      ویرایش توسط mehrab_r78 : 03 اسفند 1399 در ساعت 12:41

2. Top | #24557
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط -Shirin- نمایش پست ها
      ممنون
      جواب سوال اول رو متوجه نشدم یعنی یاخته های ترشح کننده هورمون درغدد همه جای معده میتونن باشن ولی درغدد نزدیک پیلور بیشتر هستن؟
      صفحه 33 نوشته گاسترین از بعضی یاخته های دیواره معده که در مجاورت پیلور قرار دارند ترشح میشود.یعنی یاخته های ترشح کننده هورمون فقط نزدیک پیلور هستن یا....؟
      یاخته های گاسترین ساز فقط در غدد نزدیک پیلور هستن ن سراسر غدد معده

نقل قول نوشته اصلی توسط dark_ap نمایش پست ها
      قاعدتا هر جا غده معده ای درکار باشه،یاخته سازنده هورمونم هست ...پس همه جای معده قابلیتشو داره منتهی تراکمشون در نزدیکی پیلور بیشتره ،تازه سکرتین هم توسط یاخته هایی ترشح میشه که از سمت نزدیک دوازدهه به پیلور قرار دارن...
      اینجوری نی هرجا غده معده باشه یاخته هومون ساز داشته باشن
      یاخته گاسترین ساز فقط در بعضی از غدد معده یافت میشن اونم نزدیک پیلور

3. Top | #24558
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mohamad_R نمایش پست ها

من الان یادم اومد از پیوند فسفات میشه فسفولپید رو مسال زد اما اقا بهنام مثالی هست از نیتروژن؟
      توی همون فسفولیپید ، قسمت سر قطبیش ، دو جز وجود داره که یکی گروه گلیسرول فسفاته و یکی دیگه هم اصطلاحا میگن گروه choline که شامل آمونیوم نوع چهاره که 4 تا گروه R به نیتروژن مرکزی متصل میشه

مثال های دیگه ای هم هست که جزو اسیدآراشیدونیک هاست که در سطح کتاب های درسی نمیخونید .

4. Top | #24559
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab_r78 نمایش پست ها
      سلام دوستان وقتتون بخیر
      زیست نظام جدید رو یه دور تموم کردم و شروع به طرح تست کردم گفتم شاید فکر بدی نباشه تستایی که طرح میکنم با شما هم به اشتراک بزارم
      هدفم اینه هرروز یا یه روز درمیان یه تست طرح کنم فعلا دو تای اول رو میزارم و منتظر جوابا و نظراتتون درموردشون هستم
      تست اول
      در یک انسان سالم چند مورد درست می باشد؟
      الف) کلاژن لایه درونی پوست و ماده زمینه ای تیغه های استخوانی، نسبتاً از لایه زیر بافت پوششی معده بیشتر است.
      ب)هر نوع بافت پیوندی از انواع یاخته ها، رشته های پروتئینی کلاژن و کشسان و ماده زمینه ای تشکیل شده است.
      ج) نوعی از بافت پیوندی در تنظیم مواد مترشحه به هربخش قیف مانند کلیه اثر گذار است.
      د)در لایه ماهیچه ای لوله گوارش نوعی بافت یافت می‌شود که می‌تواند در تنظیم هماتوکریت خون نقش داشته باشد.
      ۱)۰ ۲)۱ ۳)۲ ۴)۳
      تست دوم
      چند مورد نادرست می باشد؟
      الف) با اتصال پروتئین های میوزین به اکتین و نزدیک شدن خطوط z سارکومر به یکدیگر، فشار ناشی از انقباض هر ماهیچه اسکلتی به نواری محکم دارای بافت پیوندی رشته‌ای منتقل می شود.
      ب) در سراسر لوله گوارش با رسیدن غذا و در نتیجه گشاد شدن لوله گوارش و تحریک یاخته های عصبی دیواره لوله یک حلقه انقباضی در لوله ظاهر می شود.
      ج) بافتی استخوانی در طول استخوان ران که از میله ها و صفحه ها تشکیل شده است به صورت استوانه هایی هم مرکز اند که از یاخته های استخوانی ماده زمینه ای و کلاژن تشکیل شده است.
      د) اختلال در ترشح صفرا می تواند به افزایش تخریب استخوانی منجر شود
      ۱)۰ ۲)۱ ۳)۲ ۴)۳
      سوال اول الف،ج،د درست
      سوال دوم الف ،ب،ج غلط
      تستای خیلی جالبی بودن منتهی جمله بندیتون جوریه که میشه حدس زد جواب چیه ودرکل شک برانگیز نیستن ، برعکس ماز و قلمچی...
      آغوشم بااازه ،مثا دهن مردم .

5. Top | #24560
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سوال اول الف،ج،د درست
      سوال دوم الف ،ب،ج غلط
      تستای خیلی جالبی بودن منتهی جمله بندیتون جوریه که میشه حدس زد جواب چیه ودرکل شک برانگیز نیستن ، برعکس ماز و قلمچی...
      سلام تست دوم رو درست گفتی ولی سوال اول ظاهرش غلط اندازه و ااف و ج رو اشتباه کردی مخصوصا گزینه یکش که خیلی فریباس
      الف بدلیل اینکه کتاب کلاژن رو از کاده زمینه ای تیغه های اسنخوانی جدا گرفته غلط میشه و گزینه ج هم به دلیل هر بخش قیف مانند رد میشه چون که یکیش لگنچه هستش و اون یکی کپسول بومن و به لگنجه چیزی تراوش نمیشه ولی اگه هر نبود درست میشد چون بافت پیوندی سست اطراف مویرگ های منفذ دار کلیه از خروج پروتین های درشت جلوگیری و درنتیجه در تنظیم مواد وارد شده به بومن نقش دارن

گزینه الف فریباییش به اینه که اگه کلاژن رو وسط جمله میزاشتم شاید به ذهن ادم میومد که کتاب جزع ماده زمینه نگرفته پس کلاژن رو اوردم اول و یه مثال از جایی که کلاژن داره اول و اخر جمله گذاشتم که ذهن بره سمت بررسی اونا و از ماده زمینه استخوان غافل بشه

6. Top | #24561
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab_r78 نمایش پست ها
      سلام تست دوم رو درست گفتی ولی سوال اول ظاهرش غلط اندازه و ااف و ج رو اشتباه کردی مخصوصا گزینه یکش که خیلی فریباس
      الف بدلیل اینکه کتاب کلاژن رو از کاده زمینه ای تیغه های اسنخوانی جدا گرفته غلط میشه و گزینه ج هم به دلیل هر بخش قیف مانند رد میشه چون که یکیش لگنچه هستش و اون یکی کپسول بومن و به لگنجه چیزی تراوش نمیشه ولی اگه هر نبود درست میشد چون بافت پیوندی سست اطراف مویرگ های منفذ دار کلیه از خروج پروتین های درشت جلوگیری و درنتیجه در تنظیم مواد وارد شده به بومن نقش دارن

گزینه الف فریباییش به اینه که اگه کلاژن رو وسط جمله میزاشتم شاید به ذهن ادم میومد که کتاب جزع ماده زمینه نگرفته پس کلاژن رو اوردم اول و یه مثال از جایی که کلاژن داره اول و اخر جمله گذاشتم که ذهن بره سمت بررسی اونا و از ماده زمینه استخوان غافل بشه
      ...ج رو درست میگی حواسم به هر قیف مانند نبود منتهی گفتی مترشحه و نه تراوش، شاید یه بافت پیوندی باشه در ورود ادرار به لگنچه نقش داشته باشه...اگه تراوش میگفتی درست تر بود
      ولی الف رو نفهمیدم ،یعنی چی کلاژن جدا از ماده زمینه ایه؟ من تو هر کتاب تستی که زدم ماده زمینه ای هم کلاژن هم الاستیک هم پروتین و ... داشته اساس زمینه ای بافت پیوندی رشته ای کلاژنه ...
      ویرایش توسط DrDark13 : 03 اسفند 1399 در ساعت 19:43

7. Top | #24562
      کاربر انجمن

Sheytani
      نمایش مشخصات
      من راستش تازه شروع کردم پارسال یه بیماری واسه چشام پیش اومد و 7 ماه حتی اجازه نداشتم یه متنو بخونم یا چه میدونم به تلویزیون نگاه کنم راستش الان امید وارم به کنکور 1400 لحظه های تلخ 7ماه گذشترو فراموش کردم 3روزه شروع کردم و احتمالا خیلی سوالا اینجا میپرسم ترو خدا کمکم کنید

8. Top | #24563
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      ...ج رو درست میگی حواسم به هر قیف مانند نبود منتهی گفتی مترشحه و نه تراوش، شاید یه بافت پیوندی باشه در ورود ادرار به لگنچه نقش داشته باشه...اگه تراوش میگفتی درست تر بود
      ولی الف رو نفهمیدم ،یعنی چی کلاژن جدا از ماده زمینه ایه؟ من تو هر کتاب تستی که زدم ماده زمینه ای هم کلاژن هم الاستیک هم پروتین و ... داشته اساس زمینه ای بافت پیوندی رشته ای کلاژنه ...
      توی کتاب درسی بیشتر از یه بار کلاژن رو از ماده زمینه ای تیغه های استخوانی جدا گرفته الان کتاب جلو دستم نیست ادرس دقیق نمیتونم بدم ولی تو فصل حرکت بخش استخوان برین ببینین که گفته تیغه های استخوانی از یاخته های استخوانی ماده زمینه ای و کلاژن تشکیل شده (توی توضیح بافت استخوانی متراکم)
      به این ماز و موز و ای کیو و بقیه آت و اشغالا هم خیلی دقت نکنین شر ور توشون زیاده فقط و فقط به کتاب اعتماد کنید
      یکی از بچه ها میگفت که ای کیو گفته که لایه کوتینی روپوست رو سلول های تمایز یافته ی ترشحی روپوست میسازن در حالی که تو کتاب هییییچ اشاره ای به این نشده و مولفای جویای نام و پول پرست برای اسم خودشون چیزی که خارج کتاب نیست و هییچ کاربردی چه برای فهم چه برای جواب دادن به کنکور نداره رو مینویسن تو کتاباشون منم این دو نمونه رو از بقیه شنیدم و خودم فقط کتاب درسی رو دارم

9. Top | #24564
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      سوال اول: یه نکته رایج توی تستا اینه که هاپلویید ها (کروموزوم هایییی که همتا ندارند) نمیتونن میوز بدن... ایا این نکته درسته؟
      مگه اوسیت های ثانویه هم هاپلود نیستن که میوز 2 میدن؟

سوال دو: ظاهرا برای 1400 نمودار چرخه های تخمدانی حذف شده ...
      توی ایکیو یه تست دیدم که میگفت در هفته اول هم LH و هم Fsh و استروژن افزایش پیدا میکنن با اینکه بازخوردی منفی دارن باهم...ولی پارسال میگفتیم در هفته اول FSH بخاطر بازخوزدی منفی کاهش پیدا میکنه و برای LH هم از افزایش زیادش ممانعت میکنه...
      حالا چی؟ از کجا میشه فهمید درست چیه وقتی کتاب اشاره نکرده... لعنت به هرچی مولف و طراح و ... مگه رفرنساتون رو بچه پنج ساله نوشته که همش عوضش میکنید.....
      ویرایش توسط DrDark13 : 03 اسفند 1399 در ساعت 21:52

10. Top | #24565
      کاربر انجمن

Sheytani
      نمایش مشخصات
      سلام ممنون میشم این چندتا سوال منو جواب بدید

1- همه ی مخمرها پلازمید دارن؟

2-آیا در تشکیل ساختار دوم پروتوئین ها نیرو های آبگریز تاثیر دارند؟
      3-اگر گفن هر مولکول زیستی که در تامین انرژی نقش دارن کدوما هستن؟
      4-به غیر از tRNA آِیا rRNAهم پیوند هیدروژنی دارد؟

ممنون

11. Top | #24566
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سوال اول: یه نکته رایج توی تستا اینه که هاپلویید ها (کروموزوم هایییی که همتا ندارند) نمیتونن میوز بدن... ایا این نکته درسته؟
      مگه اوسیت های ثانویه هم هاپلود نیستن که میوز 2 میدن؟

سوال دو: ظاهرا برای 1400 نمودار چرخه های تخمدانی حذف شده ...
      توی ایکیو یه تست دیدم که میگفت در هفته اول هم LH و هم Fsh و استروژن افزایش پیدا میکنن با اینکه بازخوردی منفی دارن باهم...ولی پارسال میگفتیم در هفته اول FSH بخاطر بازخوزدی منفی کاهش پیدا میکنه و برای LH هم از افزایش زیادش ممانعت میکنه...
      حالا چی؟ از کجا میشه فهمید درست چیه وقتی کتاب اشاره نکرده... لعنت به هرچی مولف و طراح و ... مگه رفرنساتون رو بچه پنج ساله نوشته که همش عوضش میکنید.....
      سلام . صرفا نظره و احتمال غلط بودنش هست

سوال 1 : سلولی که هاپلوعید باشه نمیتونه میوزو شروع کنه . یعنی عین دیپلوعیدا میوز 1 و 2 بکنه . اما میوز 2 رو میتونه

سوال 2 : من فکر میکردم فقط روزا حذف شدن . نگو کل تخمدانی حذف شده . تو هفته اول fsh که به قول خودت کاهش پیدا میکنه با بازخورد منفی . lh هم توی میزان طبیعی خون میمونه و درواقع حرف پارسالت درسته . اما فکر کنم منظور ایکیو این بوده که افزایش lh در هفته اول هم دیده میشه . اما ربطی به بازخوردی منفی نداره بنظرم
      im just a Kid . but Awkward one
      تلگرام : xlycan@

12. Top | #24567
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط erfan.soltani نمایش پست ها
      سلام ممنون میشم این چندتا سوال منو جواب بدید

1- همه ی مخمرها پلازمید دارن؟

2-آیا در تشکیل ساختار دوم پروتوئین ها نیرو های آبگریز تاثیر دارند؟
      3-اگر گفن هر مولکول زیستی که در تامین انرژی نقش دارن کدوما هستن؟
      4-به غیر از tRNA آِیا rRNAهم پیوند هیدروژنی دارد؟

ممنون

1_ بسیاری از باکتری ها و بعضی قارچ ها مثل مخمر پلازمید دارن...پس همه لزوما ندارن
      2_ خیر ابگریز کلیدواژه ساختار سومه در دوم فقط هیدروژنی و کوالان هست
      3_همه مولکول های زیستی نقش دارن در تامین انرژی کربوهیدرات مثل گلوکز پروتئین و چربی در افراد دیابتی و نوکلئیک اسید هم atp
      4_ در کتاب فقط trna میتونه دور خودش پیچ بخوره و هیدروژنی بده ... ولی مثلا mrna هنگام ترجمه در ریبوزوم با trna هیدروژنی میده ....

13. Top | #24568
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام،
      اینو نمی‌فهمم چرا درسته؟
      img_20210223_140604.jpg

14. Top | #24569
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _invincible_ نمایش پست ها
      سلام،
      اینو نمی‌فهمم چرا درسته؟
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: IMG_20210223_140604.jpg
مشاهده: 141
حجم: 199.2 کیلو بایت
      ببین رنگیزه ها یا در انتن اند یا در مرکز واکنش
      اونایی که انتن اند، انرژی شون رو از نور خورشید میگیرن و این انرژی رو دست به دست میدن به بعدی ولی خود الکترون ها رو منتقل نمیکنن
      ولی اونایی که در مرکز واکنش اند الکترون رو با انرژیش باهم منتقل میکنن و این ارژی که دارن رو خودشون مستقیما از خورشید نگرفتن، و با دست به دست کردن انتن ها بهشون رسیده.....

15. Top | #24570
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      ببین رنگیزه ها یا در انتن اند یا در مرکز واکنش
      اونایی که انتن اند، انرژی شون رو از نور خورشید میگیرن و این انرژی رو دست به دست میدن به بعدی ولی خود الکترون ها رو منتقل نمیکنن
      ولی اونایی که در مرکز واکنش اند الکترون رو با انرژیش باهم منتقل میکنن و این ارژی که دارن رو خودشون مستقیما از خورشید نگرفتن، و با دست به دست کردن انتن ها بهشون رسیده.....
      رنگیزه های موجود تو آنتن‌ها مگه نمیتونن از رنگیزه بقلیشونم انرژی بگیرن؟ ولی این عبارت داره میگه فقط از نور خورشيد انرژی میگیرن(مستقیم)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن