خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1613 از 1851 نخستنخست ... 1513160316121613161416231713 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 24,181 به 24,195 از 27763
    1. Top | #24181
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mohamad_R نمایش پست ها
      سلام علیکم جمیعا ارزوی معرفت و انبساط در عالم برهوط را دارم

دوستان یه دانا سوال . فردی با گروه خونی OO . گلبول قرمز قبل از اینکه بالغ بشه . رونویسی از ژن O رو انجام میده ولی ترجمه انزیم نمیکنه ! یا اصلا کلا رونویسی از ژن O از ماده وراثتی انجام نمیشه؟
      فکر نکنم این اصلا توی کتابای شماها باشه و منم تا الان جایی نخوندم راجبش ... ولی از جایی که سلول واحد عملکردی هوشمنده ، فکر میکنم ( مطمئن نیستم ) که کلا الل o ، خاموش باشه و ازش رونویسی رخ نده ... اما چیزی که مشخصه کلا آنزیمی از الل o بیان نمیشه ...

2. Top | #24182
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Behnam10 نمایش پست ها
      فکر نکنم این اصلا توی کتابای شماها باشه و منم تا الان جایی نخوندم راجبش ... ولی از جایی که سلول واحد عملکردی هوشمنده ، فکر میکنم ( مطمئن نیستم ) که کلا الل o ، خاموش باشه و ازش رونویسی رخ نده ... اما چیزی که مشخصه کلا آنزیمی از الل o بیان نمیشه ...

از قراری من از حرف های الگو اینو دیدم که نوشته انزیم این ژن تولید نمیشه. حالا الگو نمیشه کمر سفت کرد ولی شاید بشه گفت rna تولید شده کلا ترجمه نمیشه
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

3. Top | #24183
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

دوستان یه دانا سوال . فردی با گروه خونی OO . گلبول قرمز قبل از اینکه بالغ بشه . رونویسی از ژن O رو انجام میده ولی ترجمه انزیم نمیکنه ! یا اصلا کلا رونویسی از ژن O از ماده وراثتی انجام نمیشه؟
      یک پیشنهاد برادرانه،وقتت رو به هیچ وجه رو این نکات که به درد کنکور نمیخوره نزار چون نه به درد دنیات میخوره نه آخرت
      از کفر و ز اسلام برون صحراییست / ما را به آن میان فضا سوداییست
      عارف چو بدان رسید سر را بنهد / نه کفر و نه اسلام و نه آنجا جاییست

4. Top | #24184
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Marshmello نمایش پست ها
      یک پیشنهاد برادرانه،وقتت رو به هیچ وجه رو این نکات که به درد کنکور نمیخوره نزار چون نه به درد دنیات میخوره نه آخرت

نه اصلا . پارسال نکته مینوشتم الکی . امسال یه هایلایت کوچیک تو قیدا میکنم . شاید مثلا یدونه نکته خوب گیر اوردم از قلم مینویسم . همینطوری گفتم بپرسم اطلاعات عمومیم از کف یکم فاصله بگیره
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

5. Top | #24185
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات

از قراری من از حرف های الگو اینو دیدم که نوشته انزیم این ژن تولید نمیشه. حالا الگو نمیشه کمر سفت کرد ولی شاید بشه گفت rna تولید شده کلا ترجمه نمیشه
      دقیقا درسته که آنزیمی از الل O ایجاد نمیشه ... ولی اینکه بشه گفت mRna ایجاد میشه ولی ترجمه نمیشه ، بیشتر یه جمله تست محوره که حالا چون انزیمی نیست پس بگیم رونویسی میشه ولی ترجمه نیست ... درصورتی که علمی قضیه شاید فرق کنه و درکتاب درسیم که هیچ ، حتی توی مطالب کتاب های زیست دوره المپیاد و الانم در دانشگاه اصلا بهش برخورد نداشتم و یه کلیدی شد که خودمم بیشتر تحقیق کنم راجبش .

6. Top | #24186
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      دقیقا درسته که آنزیمی از الل O ایجاد نمیشه ... ولی اینکه بشه گفت mRna ایجاد میشه ولی ترجمه نمیشه ، بیشتر یه جمله تست محوره که حالا چون انزیمی نیست پس بگیم رونویسی میشه ولی ترجمه نیست ... درصورتی که علمی قضیه شاید فرق کنه و درکتاب درسیم که هیچ ، حتی توی مطالب کتاب های زیست دوره المپیاد و الانم در دانشگاه اصلا بهش برخورد نداشتم و یه کلیدی شد که خودمم بیشتر تحقیق کنم راجبش .

حاجی موقع گرفتن نوبل حتما از من یاد کن
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

7. Top | #24187
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad_r نمایش پست ها

دوستان یه دانا سوال . فردی با گروه خونی oo . گلبول قرمز قبل از اینکه بالغ بشه . رونویسی از ژن o رو انجام میده ولی ترجمه انزیم نمیکنه ! یا اصلا کلا رونویسی از ژن o از ماده وراثتی انجام نمیشه؟
      در سطح کتاب
      "برای این صفت، سه دگره وجود دارد. دگره ای که آنزیم a را می سازد، دگره ای که آنزیم b را می سازد و دگره ای که هیچ آنزیمی نمی سازد. جایگاه ژن های گروه خونی abo در فام تن شمارهٔ 9 است."
      فقط همین لازم هست که بدونیم آنزیمی ساخته نمیشه.

ولی از لحاظ علمی الل o شبیه الل a هست با این تفاوت که یک جفت باز کمتر داره. به همین دلیل آنزیم معیوبی میسازه که نمیتونه کربوهیدراتی اضافه کنه.
      حالا بازم خودتون میتونین بیشتر تحقیق کنین ولی کنکوری نیست.
      خشم بیش از حد گرفتن وحشت آرد و لطف بی وقت هیبت ببرد.
      نه چندان درشتی کن که از تو سیر گردند و نه چندان نرمی که بر تو دلیر شوند.

درشتی و نرمی به هم در به است .......چو فاصد که جراح و مرهم نه است

درشتی نگیرد خردمند پیش ..............نه سستی که ناقص کند قدر خویش

نه مر خویشتن را فزونی نهد ..............نه یکباره تن در مذلت دهد

شبانی با پدر گفت: ای خردمند ...........مرا تعلیم ده پیرانه یک پند

بگفتا: نیکمردی کن نه چندان..............که گردد خیره گرگ تیز دندان
      ویرایش توسط sina_u : 25 آبان 1399 در ساعت 11:17

8. Top | #24188
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام دوستان یه سوال کتاب گفته تعداد انواع پادرمزه ها کمتر از رمزه ها است مثلا برای رمزه های پایان رنای ناقل وجود ندارد...خب یعنی به جز رمزه های پایان که اصلن پادرمزه ندارن ما برای دوتا رمزه یکسان یه پادرمزه ممکنه داشته باشیم؟ چیزی که به ذهن خودم رسیده اینه که مثلا اگر داشته باشیم AAC و CAA برای جفتشون مثلا یه آنتی کدون داریم منتها رنای ناقل یه بار از یه طرف وصل میشه یه بار پشت و رو وصل میشه

9. Top | #24189
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _invincible_ نمایش پست ها
      سلام دوستان یه سوال کتاب گفته تعداد انواع پادرمزه ها کمتر از رمزه ها است مثلا برای رمزه های پایان رنای ناقل وجود ندارد...خب یعنی به جز رمزه های پایان که اصلن پادرمزه ندارن ما برای دوتا رمزه یکسان یه پادرمزه ممکنه داشته باشیم؟ چیزی که به ذهن خودم رسیده اینه که مثلا اگر داشته باشیم AAC و CAA برای جفتشون مثلا یه آنتی کدون داریم منتها رنای ناقل یه بار از یه طرف وصل میشه یه بار پشت و رو وصل میشه
      زمان ما (نظام قدیم) می گفتنن 64 تا کدون و 61 آنتی کدون داریم. اون سه تا هم در واقع همون سه تا کدون پایان بودن. پشت و رو شدن رو دیگه نمی دونم فکر کنم این سوالا ناشی از غرق شدن زیاد توی آزمون های قلم چی باشه

10. Top | #24190
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نههه یه جدولی تو همون فصل هستش که نوشته ازش سوال نمیاد تو کنکور اونجا اگه ببینی متوجه میشی داستانو مثلا ببین ممکنه 2 تا رمزه مختص به یک آمینو اسید باشه الان مثلا فنیل آلانین هم رمزه uuu هست هم uuc

11. Top | #24191
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
      زمان ما (نظام قدیم) می گفتنن 64 تا کدون و 61 آنتی کدون داریم. اون سه تا هم در واقع همون سه تا کدون پایان بودن. پشت و رو شدن رو دیگه نمی دونم فکر کنم این سوالا ناشی از غرق شدن زیاد توی آزمون های قلم چی باشه
      نه آخه تو کتابای ما میگن کمتر از ۶۱

12. Top | #24192
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Yasaman717 نمایش پست ها
      نههه یه جدولی تو همون فصل هستش که نوشته ازش سوال نمیاد تو کنکور اونجا اگه ببینی متوجه میشی داستانو مثلا ببین ممکنه 2 تا رمزه مختص به یک آمینو اسید باشه الان مثلا فنیل آلانین هم رمزه uuu هست هم uuc
      نه خب اونجا میگیم یه آمینو اسید به چند تا رنای ناقل با توالی آنتی کدونی مختلف می‌تونه وصل شه، اینجا میگیم یه آنتی کدون به چند تا کدون می تونه وصل شه

13. Top | #24193
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نه خب اونجا میگیم یه آمینو اسید به چند تا رنای ناقل با توالی آنتی کدونی مختلف می‌تونه وصل شه، اینجا میگیم یه آنتی کدون به چند تا کدون می تونه وصل شه
      تا جایی که میدونم درباره اون مسئله همون فقط کدون های پایان که 3 تا هستن ندارن به قول دوستمون یعنی 61 میشه حالا باز آقا بهنام بیاد کامل راهنماییت میکنه

14. Top | #24194
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      یه ده دقیقه ست دارم فکر میکنم ببینم چی شده ... داستان چییه اصلا
      تاجایی که من فهمیدم در مورد تعداد کدون و آنتی کدونه
      ما کلا 20 نوع اسید آمینه در طبیعت داریم ( بعضی جاهام 21 نوع نوشتن )
      خب بر اساس قوانین ترکیبیات متوجه میشید که کدون باید 3 حرفی باشه و طبق اصل شمارش 4 حالت برای هر خونه ، و در نتیجه 64 نوع کدون . که از این 64 تا ، 61 کدون ترجمه میشه و 3 تا نه ( کدون پایان )

پس به ازای هر آمینو اسید ، میشه بیشتر از 1 کدون داشته باشیم
      ولی در حد کتابای دبیرستان ، یک کدون نمیتونه بیشتر از یک آمینو اسید رو کد کنه .. مثلا نمیشه AUG بتونه علاوه بر متیونین ، یه آمینو اسید دیگه رو هم بیان کنه
      در مورد آنتی کدون هم همینه در سطح دبیرستان .... هر آنتی کدون متصل میشه به یه کدون که مکمله باهاش ...

پینوشت :
      برای این که علمای جستوجو گرمون در ویکی پدیا بعدا ازم ایراد نگیرند ، خودم میگم که در سطح کتابای سلولی مولوکولی میشه کدون آغاز مربوط به والین باشه ( GUG) یا برای لوسین باشه (CUG) که اون وقت از این کدون ، متیونین بیان میشه .... یعنی از یه کدون مشخص ، بیش از یک آمینو اسید رمز بشه .
      مثلا ما داریم در مورد 6 کدون لوسین که همگی توسط یک tRNA شناسایی میشند که دقیقا همون مسئله 3 بعدی بودنه قضیه است . یه عکس داره توی کتاب لودیش که بعد کنکورت بهم پیام بده برات میفرستم ... ولی این ربطی به متن کتابای دبیرستان نداره ! ایراد نگیرید ازم توی این مسائلی که ربطی به کنکورتون نداره . هر طراحی هم که اینجور سوال میده ، فقط میتونم بگم یک مریضه

15. Top | #24195
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      یه ده دقیقه ست دارم فکر میکنم ببینم چی شده ... داستان چییه اصلا
      تاجایی که من فهمیدم در مورد تعداد کدون و آنتی کدونه
      ما کلا 20 نوع اسید آمینه در طبیعت داریم ( بعضی جاهام 21 نوع نوشتن )
      خب بر اساس قوانین ترکیبیات متوجه میشید که کدون باید 3 حرفی باشه و طبق اصل شمارش 4 حالت برای هر خونه ، و در نتیجه 64 نوع کدون . که از این 64 تا ، 61 کدون ترجمه میشه و 3 تا نه ( کدون پایان )

پس به ازای هر آمینو اسید ، میشه بیشتر از 1 کدون داشته باشیم
      ولی در حد کتابای دبیرستان ، یک کدون نمیتونه بیشتر از یک آمینو اسید رو کد کنه .. مثلا نمیشه AUG بتونه علاوه بر متیونین ، یه آمینو اسید دیگه رو هم بیان کنه
      در مورد آنتی کدون هم همینه در سطح دبیرستان .... هر آنتی کدون متصل میشه به یه کدون که مکمله باهاش ...

پینوشت :
      برای این که علمای جستوجو گرمون در ویکی پدیا بعدا ازم ایراد نگیرند ، خودم میگم که در سطح کتابای سلولی مولوکولی میشه کدون آغاز مربوط به والین باشه ( GUG) یا برای لوسین باشه (CUG) که اون وقت از این کدون ، متیونین بیان میشه .... یعنی از یه کدون مشخص ، بیش از یک آمینو اسید رمز بشه .
      مثلا ما داریم در مورد 6 کدون لوسین که همگی توسط یک tRNA شناسایی میشند که دقیقا همون مسئله 3 بعدی بودنه قضیه است . یه عکس داره توی کتاب لودیش که بعد کنکورت بهم پیام بده برات میفرستم ... ولی این ربطی به متن کتابای دبیرستان نداره ! ایراد نگیرید ازم توی این مسائلی که ربطی به کنکورتون نداره . هر طراحی هم که اینجور سوال میده ، فقط میتونم بگم یک مریضه
      ممنون بابت توضیحاتتون بله همونیه که فرمودین.. کتاب تست گفته که آنتی کدون یک رنای ناقل ممکن است بیش از کدون را شناسایی کند و خب این جمله رو طراح باتوجه به همون کلمه مثلا کتاب درسی گفته.. سوال من این بود که چجوری می‌شه آخه.. که خب پس یعنی مثلا U به دلایلی که تو دانشگاه می‌خونیم میتونه به G وصل شه حالا از دلایل بگذریم این عبارت رو اگه کنکور بده درست بایستی بگیریم دیگه؟!
      screenshot_20201116_120046.jpg

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن