خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1612 از 1850 نخستنخست ... 1512160216111612161316221712 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 24,166 به 24,180 از 27749
    1. Top | #24166
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      دوستان این مشکل کتابه یا من اشتباه زدم؟
      زیر مخاط که سلول پوششی نداره. داره؟
      تاجایی که میدونم زیر مخاط بافت پوششی نداشته

2. Top | #24167
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Yasaman717 نمایش پست ها
      دوستان این مشکل کتابه یا من اشتباه زدم؟
      زیر مخاط که سلول پوششی نداره. داره؟
      تاجایی که میدونم زیر مخاط بافت پوششی نداشته
      زیر مخاط بافت پیوندی سست همراه رگ های خونی و... است . رگ خونی دارای بافت پوششی سنگفرشی تک لایست . پس دارای یاخته های سنگفرشی میتونه باشه .. بیشتر مفهوم تستیه تا مفهوم علمی ...

3. Top | #24168
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Behnam10 نمایش پست ها
      زیر مخاط بافت پیوندی سست همراه رگ های خونی و... است . رگ خونی دارای بافت پوششی سنگفرشی تک لایست . پس دارای یاخته های سنگفرشی میتونه باشه .. بیشتر مفهوم تستیه تا مفهوم علمی ...
      عااا چقدر عمیق ممنون

4. Top | #24169
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام دوستان
      این جمله چرا غلطه؟
      *در پرزهای روده باریک،رگ های خونی پس از عبور از لایه ماهیچه‌ای،وارد بافت پیوندی سست می‌شوند.*
      خب،طبق شکل کتاب رگ‌های خونی باید از لایه زیرمخاط رد بشن،بین زیر مخاط و مخاط،ماهیچه‌ صاف هستش،پس چرا اشتباه شد؟
      یه سوال دیگه،دبیرم میگه مویرگ بسته لنفی جریان مواد رو یک طرفه و مویرگ‌های خونی دوطرفه مواد رو انتقال میدن،ولی میکرو دقیقا برعکس اینو میگه،کدومش درسته؟
      ممنون
      .

5. Top | #24170
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1381 نمایش پست ها
      هر چی کتاب درسی بگه دال بر درست بودن اون نیست،کی گفته ریبوزوم چون غشا نداره پس اندامک هم نیست،با اینکه کنکور غلط میگیره ولی شما وارد دانشگاه بشید و این رو به استادتون بگید شما رو از کلاس پرت میکنه بیرون!
      نمیشه گفت کنکور اینو غلط میگیره.
      حرفتون درسته از لحاظ علمی ما هم اندامک غشا دار داریم مثل میتوکندری و هم اندامک بدون غشا مثل ریبوزوم.
      در کتاب نظام قدیم فقط اندامک های غشا دارو اندامک میدونستن.

در کتاب دهم چاپ 97 چیزی نگفته پس طرح تست از این مورد کار اشتباهی هست.

در کتاب دهم چاپ 98 و 99 در فصل اول صفحه 11 شکل 9 ریبوزوم هم جز اندامک ها گرفته

شکل 9 یاختۀ جانوری و اندامک های آن:
      رناتن (ریبوزوم): کار آن ساختن پروتئین است.
      شبکه آندوپلاسمی: شبکه ای از لوله ها و کیسه ها که در سراسر سیتوپلاسم گسترش دارند و بر دو نوع زبر (دارای
      رناتن) و صاف (بدون رناتن) است. شبکه آندوپلاسمی زبر در ساختن پروتئین ها و شبکه آندوپلاسمی صاف در
      ساختن لیپیدها نقش دارد.
      دستگاه گلژی: از کیسه هایی تشکیل شده است که روی هم قرار می گیرند. در بسته بندی مواد و ترشح آنها به
      خارج از یاخته نقش دارد.
      راکیزه (میتوکندری): دو غشادارد و کار آن تأمین انرژی برای یاخته است.
      کافنده تن (لیزوزوم): کیسه ای است که انواعی از آنزیم ها برای تجزیه مواد دارد.
      میانک (سانتریول): از یک جفت استوانه عمود بر هم تشکیل شده است و در تقسیم یاخته ای نقش دارد.
      ریزکیسه (وزیکول): کیسه ای است که در جابه جایی مواد در یاخته نقش دارد.

بنابراین اگه گرایش طراح به سمت نظام قدیم باشه ریبوزومو اندامک نمیگیره.
      و اگه گرایش طراح به سمت کتابهای نظام جدید چاپ بعدش باشه که احتمالش بیشتر هست ریبوزومو اندامک میگیره.

توی متن کتاب درسی که چیزی نگفته،و احتمالا برای کنکور هم مهم نیست،ولی بنده رفتم بررسی کردم هر آبی (چه ساخته شده و چه جذب شده) درون سلول در بخش هایتونوپلاستی ذخیره می شوند،تونوپلاستی به گروهی از واکوئل ها میگن که در ذخیره آب نقش دارند.
      به نظرم به طور کلی چنین حرفی نمیتونه درست باشه.
      فرض کنید در فرایند سنتز پروتئین مولکول آب تولید میشه و بعد از اون این مولکول آب در همونجا توسط یک فرایند هیدرولیز مصرف میشه.
      الان این مولکول آب فرصت ذخیره شدن پیدا نکرده.
      خشم بیش از حد گرفتن وحشت آرد و لطف بی وقت هیبت ببرد.
      نه چندان درشتی کن که از تو سیر گردند و نه چندان نرمی که بر تو دلیر شوند.

درشتی و نرمی به هم در به است .......چو فاصد که جراح و مرهم نه است

درشتی نگیرد خردمند پیش ..............نه سستی که ناقص کند قدر خویش

نه مر خویشتن را فزونی نهد ..............نه یکباره تن در مذلت دهد

شبانی با پدر گفت: ای خردمند ...........مرا تعلیم ده پیرانه یک پند

بگفتا: نیکمردی کن نه چندان..............که گردد خیره گرگ تیز دندان

6. Top | #24171
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Anni نمایش پست ها
      اول اینکه خیلی ممنون از دوتاتون

دوم اینکه.. من باز گیج شدم ک اخرش جواب طراح سوال غلطه.. یا استدلال من
      اخه هر دو استدلال بنظر درست میان..
      و اینکه.. تو پاسخنامه صراحتا نوشته بود ک آب با ریشه جذب میشه و جزو مواد تولیدی در گیاه نیست..

کسی آیدی چیزی از اقای اشکان هاشمی داره برم از خودش بپرسم بی دقتی کرده یا ن؟ فک کنم فقط خودش میدونه دقت کرده یا ن
      اینکه گیاه بدون جذب آب بتونه زنده بمونه و خودش آب مورد نیازشو تولید کنه اینطور نیست و بالاخره خشک میشه.
      ولی اینکه درش آب تولید میشه درسته چون در اینجا تولید آب محصول جانبی فرایند اصلی دیگه هست. ولی مقدار مورد نیاز گیاه بسیار بیشتر از این مقدار هست.

7. Top | #24172
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sina_u نمایش پست ها
      نمیشه گفت کنکور اینو غلط میگیره.
      حرفتون درسته از لحاظ علمی ما هم اندامک غشا دار داریم مثل میتوکندری و هم اندامک بدون غشا مثل ریبوزوم.
      در کتاب نظام قدیم فقط اندامک های غشا دارو اندامک میدونستن.

در کتاب دهم چاپ 97 چیزی نگفته پس طرح تست از این مورد کار اشتباهی هست.

در کتاب دهم چاپ 98 و 99 در فصل اول صفحه 11 شکل 9 ریبوزوم هم جز اندامک ها گرفته

شکل 9 یاختۀ جانوری و اندامک های آن:
      رناتن (ریبوزوم): کار آن ساختن پروتئین است.
      شبکه آندوپلاسمی: شبکه ای از لوله ها و کیسه ها که در سراسر سیتوپلاسم گسترش دارند و بر دو نوع زبر (دارای
      رناتن) و صاف (بدون رناتن) است. شبکه آندوپلاسمی زبر در ساختن پروتئین ها و شبکه آندوپلاسمی صاف در
      ساختن لیپیدها نقش دارد.
      دستگاه گلژی: از کیسه هایی تشکیل شده است که روی هم قرار می گیرند. در بسته بندی مواد و ترشح آنها به
      خارج از یاخته نقش دارد.
      راکیزه (میتوکندری): دو غشادارد و کار آن تأمین انرژی برای یاخته است.
      کافنده تن (لیزوزوم): کیسه ای است که انواعی از آنزیم ها برای تجزیه مواد دارد.
      میانک (سانتریول): از یک جفت استوانه عمود بر هم تشکیل شده است و در تقسیم یاخته ای نقش دارد.
      ریزکیسه (وزیکول): کیسه ای است که در جابه جایی مواد در یاخته نقش دارد.

بنابراین اگه گرایش طراح به سمت نظام قدیم باشه ریبوزومو اندامک نمیگیره.
      و اگه گرایش طراح به سمت کتابهای نظام جدید چاپ بعدش باشه که احتمالش بیشتر هست ریبوزومو اندامک میگیره.

به نظرم به طور کلی چنین حرفی نمیتونه درست باشه.
      فرض کنید در فرایند سنتز پروتئین مولکول آب تولید میشه و بعد از اون این مولکول آب در همونجا توسط یک فرایند هیدرولیز مصرف میشه.
      الان این مولکول آب فرصت ذخیره شدن پیدا نکرده.
      در مورد ذخیره آب نظریه شما کاملا غلطه،طبق کتاب های سطح بالای گیاهی این آب چون فشارش از اتمسفر پایینتره بخاطر همین نقش بسزایی داره و ذخیره میشن،اگر هم قرار باشد آبی بخاطر تعرق مصرف شود اون اول آب آوند چوبی بعدش ای آب(چون آب آوندی چوبی پتانسیل بیشتری داره!)

8. Top | #24173
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      در مورد ذخیره آب نظریه شما کاملا غلطه،طبق کتاب های سطح بالای گیاهی این آب چون فشارش از اتمسفر پایینتره بخاطر همین نقش بسزایی داره و ذخیره میشن،اگر هم قرار باشد آبی بخاطر تعرق مصرف شود اون اول آب آوند چوبی بعدش ای آب(چون آب آوندی چوبی پتانسیل بیشتری داره!)
      دقیقا مشخص کنید کجای حرفم اشتباه هست.
      چون من اصلا صحبتی از موضوعی که مطرح کردین نکردم.

9. Top | #24174
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sina_u نمایش پست ها
      اینکه گیاه بدون جذب آب بتونه زنده بمونه و خودش آب مورد نیازشو تولید کنه اینطور نیست و بالاخره خشک میشه.
      ولی اینکه درش آب تولید میشه درسته چون در اینجا تولید آب محصول جانبی فرایند اصلی دیگه هست. ولی مقدار مورد نیاز گیاه بسیار بیشتر از این مقدار هست.

و در مورد اینکه در بدن انسان هم نقش موثری نداره،اینجا چیزی هستش که به اشتاه برداشت میکنن
      شما فرض کنید یک انسان سالم و بالغ می تواند مثلا با اعتصاب غذا و آب بدون آب یک هفته(در شرایط معمولی و بهترین حالت)زنده بماند،در اون روز دو سه روز اول استفاده از ذخایر آب بدن،کاهش آب موجود در پلاسمای خون،کاهش تولید بزاق،افزایش تولید اسید معده؛جذب بیشتر روده بزرگ ولی چند روز آخر میبینیم که بدن کسل میشود و توانایی انجام کاری را ندارد و فکر می کنیم چون ایشون دراز کشیده و کار نمیکنه یعنی انژی هم مصرف نمیکنه تا قوای خودش رو نگه داره!ولی در اصل بدن ایشون همانند زمانی که ایشون به دوی ماراتن می روند دارد انرژی تولید میکند(در صورتی که غذا بخورد یا ذخایر چربی اندکی داشته باشد)فقط بخاطر اینکه بتواند یکی یا دو روزی با اون آب تولید شده بدن را زنده نگه دارد!

10. Top | #24175
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      من اینکه ریبوزوم اندامک نیست رو طبق کنکور سال پیش گفتم ولی کتاب جدید ریبوزوم رو اندامک گرفته
      از کفر و ز اسلام برون صحراییست / ما را به آن میان فضا سوداییست
      عارف چو بدان رسید سر را بنهد / نه کفر و نه اسلام و نه آنجا جاییست

11. Top | #24176
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      هر چی کتاب درسی بگه دال بر درست بودن اون نیست،کی گفته ریبوزوم چون غشا نداره پس اندامک هم نیست،با اینکه کنکور غلط میگیره ولی شما وارد دانشگاه بشید و این رو به استادتون بگید شما رو از کلاس پرت میکنه بیرون!
      بزرگوار اون کتاب های مرجع رو ما هم خوندیم. هر چیزی جای خودش. منابع اعلام شده ی سنجش برای سوالات زیست شناسی، کتاب های درسی دهم یازدهم و دوازدهم هستند. تا الان هم نشده سوالی طرح بشه که کتاب درسی رو نفض کنه. اگر هم اشتباه بوده سوال حذف شده.
      همین دو تا کنکور عقب تر، توی 98 خارج واسه نظام قدیم از ریبوزوم به عنوان "اجزا" نام برد نه "اندامک".

wrxu_screenshot_2020-11-14_142850.jpg

انشالله بچه ها رفتن دانشگاه، درستش رو هم یاد می گیرن. تا اون موقع، اگه کتاب درسی گفت شبانه روز 36 ساعته، باید بگیم اوکی.

12. Top | #24177
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
      بزرگوار اون کتاب های مرجع رو ما هم خوندیم. هر چیزی جای خودش. منابع اعلام شده ی سنجش برای سوالات زیست شناسی، کتاب های درسی دهم یازدهم و دوازدهم هستند. تا الان هم نشده سوالی طرح بشه که کتاب درسی رو نفض کنه. اگر هم اشتباه بوده سوال حذف شده.
      همین دو تا کنکور عقب تر، توی 98 خارج واسه نظام قدیم از ریبوزوم به عنوان "اجزا" نام برد نه "اندامک".

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: wrxu_screenshot_2020-11-14_142850.jpg
مشاهده: 41
حجم: 45.5 کیلو بایت

انشالله بچه ها رفتن دانشگاه، درستش رو هم یاد می گیرن. تا اون موقع، اگه کتاب درسی گفت شبانه روز 36 ساعته، باید بگیم اوکی.
      ئر کنکور نظام جدید و برای 1400 چون کتاب چیزی نگفته پی اندامک محسوبش می کنیم

13. Top | #24178
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ئر کنکور نظام جدید و برای 1400 چون کتاب چیزی نگفته پی اندامک محسوبش می کنیم
      فکر کنم مضمون حرفم واضح بود. من گفتم کنکور نظام قدیم. آخرش هم گفتم هر چی کتاب گفته درسته. اگه کتاب میگه اندامکه پس اندامکه.

14. Top | #24179
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
      فکر کنم مضمون حرفم واضح بود. من گفتم کنکور نظام قدیم. آخرش هم گفتم هر چی کتاب گفته درسته. اگه کتاب میگه اندامکه پس اندامکه.
      دوست عزیز میدون کنکور مهمه و در نظام قدیم اندامک در نظر نمیگرفتند ولی در جدید میگیرن(کتاب اصلاح شده!)

15. Top | #24180
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      سلام علیکم جمیعا ارزوی معرفت و انبساط در عالم برهوط را دارم

دوستان یه دانا سوال . فردی با گروه خونی OO . گلبول قرمز قبل از اینکه بالغ بشه . رونویسی از ژن O رو انجام میده ولی ترجمه انزیم نمیکنه ! یا اصلا کلا رونویسی از ژن O از ماده وراثتی انجام نمیشه؟
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن