خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1478 از 1850 نخستنخست ... 1378146814771478147914881578 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 22,156 به 22,170 از 27744
    1. Top | #22156
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط four elements نمایش پست ها
      آیا گلوبین وارد چرخه ی متابولیک پروتئین ها می شود یا هموگلوبین؟
      ورود رنگ های صفرا به خون که در صفحه ی 62 دوم نوشته منظورش بیش از حد نرماله؟
      آیا گلوبین از قسمت هم هموگلوبین به دست میاد؟اگه اینطوره پس این هم درمویرگ های کبد و طحال بیلی روبین میسازه و این بیلی روبین رو آلبومین از طریق خون به کبد میاره تا اون هم تو ساخت صفرا ازش استفاده بکنه؟
      هم رو چه چیزی به مغز استخوان میبره؟
      رنگ صفرا بیش از اندازه باعث بیماریه یرقانه یکی خیلی کم وجود داره

هموگلوبین تخریب میشه به هم و اسید آمینه
      هم هم تجزیه میشه به بیلی وردین و بیلی وردین با یه آنزیمی تبدیل به بیلی روبین میشه
      اره آلبومین بیلی روبین رو به کبد میبره

هم به مغز میره یا بیلی روبین که محلول در آبه؟؟؟

2. Top | #22157
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _Nyusha_ نمایش پست ها
      رنگ صفرا بیش از اندازه باعث بیماریه یرقانه یکی خیلی کم وجود داره

هموگلوبین تخریب میشه به هم و اسید آمینه
      هم هم تجزیه میشه به بیلی وردین و بیلی وردین با یه آنزیمی تبدیل به بیلی روبین میشه
      اره آلبومین بیلی روبین رو به کبد میبره

هم به مغز میره یا بیلی روبین که محلول در آبه؟؟؟
      یعنی شما دارید میگید که بیلی روبین به مغز استخوان میره ؟
      اخه بیلی روبین یه رنگه ،به چه درد مغز استخوان میاد هم میره به مغز که درساختار گلبول قرمز شرکت کنه

3. Top | #22158
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یعنی شما دارید میگید که بیلی روبین به مغز استخوان میره ؟
      اخه بیلی روبین یه رنگه ،به چه درد مغز استخوان میاد هم میره به مغز که درساختار گلبول قرمز شرکت کنه
      بیلی روبین از سد خونی مغزی و سلول های کبدی و جفت عبور میکنه

4. Top | #22159
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      بیلی روبین از سد خونی مغزی و سلول های کبدی و جفت عبور میکنه
      اینارو میدونم و میدونم که عبور بیلی روبین اون هم از نوع غیر کنژوگه (نامحلول در آب)از قسمت هایی که گفتین حتی میتونه به جنین آسیب بزنه
      اما سوالای من اصلا به این موضوع ها ربطی ندارن و یه چیز دیگن

5. Top | #22160
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات
      اینارو میدونم و میدونم که عبور بیلی روبین اون هم از نوع غیر کنژوگه (نامحلول در آب)از قسمت هایی که گفتین حتی میتونه به جنین آسیب بزنه
      اما سوالای من اصلا به این موضوع ها ربطی ندارن و یه چیز دیگن
      اوکی

6. Top | #22161
      کاربر اخراجی

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام، تو کتاب دیدم نوشته همه سلول های بدن سلول هدف هورمون های تیروئیدین، درحالی که rbc ها هسته ندارن، میتوکندری ندارن و ... چطوریاس که این سلول ها هم تجزیه گلوکز انجام میدن؟

7. Top | #22162
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fisae نمایش پست ها
      سلام، تو کتاب دیدم نوشته همه سلول های بدن سلول هدف هورمون های تیروئیدین، درحالی که rbc ها هسته ندارن، میتوکندری ندارن و ... چطوریاس که این سلول ها هم تجزیه گلوکز انجام میدن؟
      سلام اینو بخون شاید بدردت بخوره

گلوکز از طریق کانالهای پروتئینی مخصوصی که در غشا RBC وجود دارد، بدون صرف انرژی و از طریق انتقال تسهیل شده غیرفعال (Faciliated passive diffusion) ، وارد RBC می‏شود. این عمل در مورد RBC همانند سلولهای مغزی و کبدی بدون دخالت هورمون انسولین صورت می‏گیرد. از آنجاییکه RBC فاقد میتوکندری است، توانایی اکسیداسیون هوازی را ندارد و انرژی مورد نیاز خود را از طریق اکسیداسیون بی‏هوازی گلوکز یا مسیر گلیکولیز تهیه می‏نماید. بطور کلی سه مسیر جهت متابولیسم گلوکز در RBC وجود دارد:
      گلیکولیز یا مسیر Embden-Mayerhof: حدود90% گلوکز مصرفیRBC از این راه متابولیزه می‏شود و این مسیر تنها راهی است که در آن انرژی بصورت ATP تولید می‏شود.
      مسیر فرعی هگزوز منوفسفات یا پنتوز فسفات: این مسیر از گلوکز6 فسفات شروع می‏شود و منجر به تولید NADPH2 می‏گردد، که برای ایجاد گلوتاتیون احیاء ضروری است.
      مسیر فرعی Rapaport Lubring: در این مسیر ۲ و ۳ دی فسفو گلیسراتتولید می‏شود. این ماده با زنجیره‏های بتای گلوبین ترکیب شده و بعلت تغییرات فضایی ویژه‏ای که در ساختار مولکول هموگلوبین می‏دهد، میل ترکیبی آنرا با اکسیژن کم کرده و موجب انحراف منحنی اشباع هموگلوبین به سمت راست می‏گردد. بنابراین افزایش ۲ و ۳ دی فسفو گلیسرات باعث تسهیل جداسازی اکسیژن از هموگلوبین در بافتها می‏شود. این موضوع مکانیسم جبرانی مهمی را جهت مقابله با هیپوکسی در آنمی‏ها تشکیل می‏دهد.

8. Top | #22163
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      عجب سوال جالبی بود. فقط نفهمیدم چرا ادامه ش یه چیز دیگه پرسیدی!
      من فکر کردم می خوای بپرسی اگه همه ی سلول های بدن، هدف هورمون های تیروئیدی (t3 t4) هستن که گیرندشون داخل هسته هست، و گلبول قرمز هم هسته نداره، چطور پیامش رو دریافت می کنه.
      فقط یه چیزی؛ این که همه ی سلول های بدن هدف هورمون های تیروئیدن، مال کتاب جدیده؟

9. Top | #22164
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      آیا گلوبین وارد چرخه ی متابولیک پروتئین ها می شود یا هموگلوبین؟
      ورود رنگ های صفرا به خون که در صفحه ی 62 دوم نوشته منظورش بیش از حد نرماله؟
      آیا گلوبین از قسمت هم هموگلوبین به دست میاد؟اگه اینطوره پس این هم درمویرگ های کبد و طحال بیلی روبین میسازه و این بیلی روبین رو آلبومین از طریق خون به کبد میاره تا اون هم تو ساخت صفرا ازش استفاده بکنه؟
      هم رو چه چیزی به مغز استخوان میبره؟
      دلیل رنگ قهوه ای مدفوع و رنگ زرد ادرار بیلی روبین است یا بیلی روبین و بیلی وردین؟(به خاطر این میپرسم که کتاب گفته مواد رنگی صفرا .ولی اخه من خوندم بیلی وردین سریع به بیلی روبین تبدیل میشه پس اصلا دفع نمیشه اگه دفع نمیشه پس کتاب یه جای دیگه باز هم اشتباهی نوشته "بخشی از مواد رنگی صفرا در روده دوباره جذب خون و از راه ادرار دفع میشود")
      لطفا اگه جواب این سوالات رو میدونید بهم بگین

10. Top | #22165
      کاربر اخراجی

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
      عجب سوال جالبی بود. فقط نفهمیدم چرا ادامه ش یه چیز دیگه پرسیدی!
      من فکر کردم می خوای بپرسی اگه همه ی سلول های بدن، هدف هورمون های تیروئیدی (t3 t4) هستن که گیرندشون داخل هسته هست، و گلبول قرمز هم هسته نداره، چطور پیامش رو دریافت می کنه.
      فقط یه چیزی؛ این که همه ی سلول های بدن هدف هورمون های تیروئیدن، مال کتاب جدیده؟
      سلام... آره دقیقا منظورم همونه! ما نظام جدیدا تو کتابمون درمورد محل قرارگیری گیرنده های هورمون های تیروئیدی چیزی نداریم، اما حالا که شما میگی گیرنده این هورمون تو هسته هستش، بیشتر درگیرش شدم... درمورد متن آخر سوالت بگم که آره دقیقا همین جمله تو فصل 4 گفتار 2 یازدهم اومده! پس چطوریه؟!

11. Top | #22166
      کاربر اخراجی

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.t34 نمایش پست ها
      سلام اینو بخون شاید بدردت بخوره

گلوکز از طریق کانالهای پروتئینی مخصوصی که در غشا rbc وجود دارد، بدون صرف انرژی و از طریق انتقال تسهیل شده غیرفعال (faciliated passive diffusion) ، وارد rbc می‏شود. این عمل در مورد rbc همانند سلولهای مغزی و کبدی بدون دخالت هورمون انسولین صورت می‏گیرد. از آنجاییکه rbc فاقد میتوکندری است، توانایی اکسیداسیون هوازی را ندارد و انرژی مورد نیاز خود را از طریق اکسیداسیون بی‏هوازی گلوکز یا مسیر گلیکولیز تهیه می‏نماید. بطور کلی سه مسیر جهت متابولیسم گلوکز در rbc وجود دارد:
      گلیکولیز یا مسیر embden-mayerhof: حدود90% گلوکز مصرفیrbc از این راه متابولیزه می‏شود و این مسیر تنها راهی است که در آن انرژی بصورت atp تولید می‏شود.
      مسیر فرعی هگزوز منوفسفات یا پنتوز فسفات: این مسیر از گلوکز6 فسفات شروع می‏شود و منجر به تولید nadph2 می‏گردد، که برای ایجاد گلوتاتیون احیاء ضروری است.
      مسیر فرعی rapaport lubring: در این مسیر ۲ و ۳ دی فسفو گلیسراتتولید می‏شود. این ماده با زنجیره‏های بتای گلوبین ترکیب شده و بعلت تغییرات فضایی ویژه‏ای که در ساختار مولکول هموگلوبین می‏دهد، میل ترکیبی آنرا با اکسیژن کم کرده و موجب انحراف منحنی اشباع هموگلوبین به سمت راست می‏گردد. بنابراین افزایش ۲ و ۳ دی فسفو گلیسرات باعث تسهیل جداسازی اکسیژن از هموگلوبین در بافتها می‏شود. این موضوع مکانیسم جبرانی مهمی را جهت مقابله با هیپوکسی در آنمی‏ها تشکیل می‏دهد.
      مرسی امیر، درمورد یه سوال دیگم کاملا جواب گرفتم از مطلبی که برام فرستادی! اینکه متابولیسم rbc چطوریاس... ولی درمورد سوال اینجا متاسفانه جوابی نگرفتم.. دمت گرم، کمکم کردی موفق باشی.!

12. Top | #22167
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام... آره دقیقا منظورم همونه! ما نظام جدیدا تو کتابمون درمورد محل قرارگیری گیرنده های هورمون های تیروئیدی چیزی نداریم، اما حالا که شما میگی گیرنده این هورمون تو هسته هستش، بیشتر درگیرش شدم... درمورد متن آخر سوالت بگم که آره دقیقا همین جمله تو فصل 4 گفتار 2 یازدهم اومده! پس چطوریه؟!
      نمیدونم دقیقشو شاید قبل از بالغ شدن گلبول های قرمز هورمون های تیروئیدی روی گلبول های قرمز تاثیر میذارن چون همین هورمون های تیروئیدی تو بلوغ گلبول های قرمز موثرند
      "برای بیش از یک قرن، پزشکان به درستی اشاره می‌کنند که بیمارانی که به کم کاری غده تیروئید مبتلا هستند، (که اغلب علت آن کمبود ید است)‌ احتمالا کم خون نیز هستند. اما ارتباط بین هورمون‌های تیروئیدی و تولید گلبول‌های قرمز همچنان ناشناخته مانده بود تا اینکه دو محقق مقطع فوق دکترا در موسسه Whitehead تصمیم گرفتند که این موضوع را بررسی کنند.

طی نمو گلبول های قرمز، سلول های بنیادی تخصص یافته مغز استخوان، طی چندین مرحله بالغ می شوند تا زمانی که نهایتا ژن‌های مربوط به تولید هموگلوبین و سایر پروتئین‌های گلبول‌های قرمزِ خون را روشن کنند و تبدیل به گلبول‌های قرمز بالغ شوند. برای شبیه‌ سازی این فرآیند در آزمایشگاه، محققان قبلا فهمیده بودند که کشت سلول‌های اجدادی گلبول‌های قرمز در سرم کمک می کند که این سلول‌ها با روشن کردن ژن های لازم، گام‌های نهایی برای تبدیل شدن به گلبول‌های قرمز خون را بردارند.

گائو و لی محققان اصلی این تحقیقات فکر کردند که احتمالا چیزی در سرم وجود دارد که فرآیند تبدیل به سلول‌های قرمز خون را برمی انگیزد.

برای اینکه بفهمند کدام مولکول این کار را میکند، آن‌ها سرم را از یک فیلتر استاندارد آزمایشگاهی از جنس زغال‌چوب عبور دادند. با عبورسرم از این فیلتر، زغال چوب مولکول‌های آب گریز را جذب کردند و فقط مولکول‌های آب دوست از فیلتر رد شدند. بعد از اینکار لی و گائو دریافتند که سرم دیگر قابلیت کشت سلول‌های خونی و تولید گلبول های قرمز را ندارد. و نتیجه گرفتند که یکی از مولکولهایی که توسط فیلتر به جذب شده‌ بود، کلید تکمیل فرآیند بلوغ گلبول‌های قرمز است. گائو و لی مشخص کردند که فقط وقتی که هورمون تیروئیدی تیروکسین به سرم اضافه می شود، سلول های اجدادی گلبول‌های قرمز دوباره شروع به بالغ شدن می‌کنند. نقش هورمون‌های تیروئیدی در تحریک بلوغ گلبول‌های قرمز بسیار مهم است. آن ها کشف کردند که اگر این هورمون‌ها در مرحله زودتری از بلوغ گلبول‌ها به سرم اضافه شود، گلبول‌های قرمز فرآیند معمول نمو خود را کوتاه می‌کنند و سریعتر بالغ می‌شوند.

سپس گائو و لی مکانیسم اثر هورمون‌های تیروئیدی را شناسایی کردند و مشخص کردند که هورمون‌های تیروئیدی دقیقا به چه نوع گیرنده‌ای درون گلبول‌های قرمز می‌چسبند و از آنجا پی بردند که یک نوع پروتئین برای تحریک هورمون‌های تیروئیدی ضروری است و در گام‌های نهایی تولید گلبول‌های قرمز به عنوان تنظیم کننده عمل می‌کند."

13. Top | #22168
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات
      لطفا سوالات در حد کتاب و کنکور بپرسین نه در حد دانشگاه
      من نمی‌فهمم دنبال چی هستین... که بگین خیلی بلدیم؟!!

14. Top | #22169
      کاربر اخراجی

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      دقیقا با کی بودی شما؟ اگه من که سوالم دقیقا متن کتابه، خارجش نیس

15. Top | #22170
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اگه منظورتون منم که باید بگم من کلا مدل درس خوندنم اینه و اینکه اولین بارمه دارم زیست رو دقیق و خوب میخونم و هیچ ادعایی هم ندارم که زیاد بلدم چون ضعیف ترین درسم زیسته و این سولا هم موقع خوندن کتاب و زدن تستا به ذهنم میرسه و شما اگه از سوالاتم خوشتون نمیاد میتونید نخونیدشون و اینکه ازاین حرفایی هم که زدم ناراحت نشین چون من اصلا دوست ندارم کسی رو ناراحت کنم

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن