بانک کتاب پایتخت مولف
مولف مرجع کنکور

صفحه 1465 از 1466 نخستنخست ... 13651455146414651466 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21,961 به 21,975 از 21977
  1. Top | #21961
    کاربر انجمن

تشکر شده 62 بار در 32 ارسال
    نمایش مشخصات
    نقل قول نوشته اصلی توسط fisae نمایش پست ها
    با سلام!
    ببینید من تو زیست دهم به یه مسئله مهم برخوردم، نوشته شده که پروتئاز های پانکراس انقدری قوی و قدرتمند هستند که ممکنه حتی خود پانکراس رو تجزیه کنن(بخاطر همین هم به صورت غیر فعال ترشح میشوند) بعد حالا سوال من اینجاست که چطوریه این آنزیم های قوی نمیتونند پلی پپتید های بریده شده درون روده رو به مونومر هیدرولیز کنن و به کمک آنزیم‌های سلول های مخاط روده میتونن اینکارو کنن؟ خب یه جایی نوشته میتونن به تنهایی پلی پپتید ها رو به آمینواسید هیدرولیز کنن، بعد یه جای دیگه نوشته با کمک آنزیم سلول های مخاط روده اینکار رو میکنند
    سلام
    شما یه آنزیم رو که بررسی کنید متوجه میشید که میتونه فقط روی پیوند های خاصی تاثیر بگذاره
    برای مثال شکل جایگاه فعال یه آنزیم طوریه که فقط میتونه پیوند پپتیدی بین آمینو اسید گلایسن و مثلا آمینواسید آلانین رو تجزیه کنه
    قوی بودن آنزیم صرفا به این معناست که میتونه واکنش تجزیه رو مثلا تا پیشرفت 90 درصد جلو ببره نه این که بتونه هر پیوندی رو تجزیه کنه
    اگه این طور که شما میگی بود که مثلا یه کربوهیدراز قوی میتونست پروتئین رو تجزیه کنه که در واقعیت این طور نیست
    همچنین تو کتاب گفته تجزیه پانکراس نه تجزیه پانکراس به مونومر ها

2. Top | #21962
    کاربر انجمن

bi-tafavot
    رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    استان
    زنجان
    شهر
    زنجان
    تشکر شده 23 بار در 13 ارسال
    نمایش مشخصات
    با سلام!
    ببینید من تو زیست دهم به یه مسئله مهم برخوردم، نوشته شده که پروتئاز های پانکراس انقدری قوی و قدرتمند هستند که ممکنه حتی خود پانکراس رو تجزیه کنن(بخاطر همین هم به صورت غیر فعال ترشح میشوند) بعد حالا سوال من اینجاست که چطوریه این آنزیم های قوی نمیتونند پلی پپتید های بریده شده درون روده رو به مونومر هیدرولیز کنن و به کمک آنزیم‌های سلول های مخاط روده میتونن اینکارو کنن؟ خب یه جایی نوشته میتونن به تنهایی پلی پپتید ها رو به آمینواسید هیدرولیز کنن، بعد یه جای دیگه نوشته با کمک آنزیم سلول های مخاط روده اینکار رو میکنند

up

3. Top | #21963
    کاربر انجمن

رشته تحصیلی
    ریاضی
    مقطع تحصیلی
    کارشناسی ارشد
    نوع دانشگاه
    سراسری روزانه
    استان
    گیلان
    تشکر شده 26 بار در 11 ارسال
    نمایش مشخصات

up
    چطوری فهمیدی اون آنزیم های رها شده از مخاط روده، قراره به پروتئازها کمک کنه؟
    کتاب فقط همین رو نوشته:
    شیرۀ روده: یاخته های پوششی مخاط رودۀ باریک علاوه برماده مخاطی، آب و یونهای مختلف از جمله بیکربنات، ترشح میکنند. گروهی ازاین یاخته ها آنزیم های گوارشی دارند.
    امضا ندارم انگشت می زنم

4. Top | #21964
    کاربر انجمن

تشکر شده 62 بار در 32 ارسال
    نمایش مشخصات
    نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
    کتاب فقط همین رو نوشته:
    شیرۀ روده: یاخته های پوششی مخاط رودۀ باریک علاوه برماده مخاطی، آب و یونهای مختلف از جمله بیکربنات، ترشح میکنند. گروهی ازاین یاخته ها آنزیم های گوارشی دارند.
    تو قسمت گوارش پروتئین ها نوشته : " در روده باریک در نتیجه فعالیتپروتئاز های پانکراسی و آنزیم های یاخته روده باریک پروتئین ها به واحد های سازنده خود یعنی امینواسیدها تجزیه می شوند"

5. Top | #21965
    کاربر انجمن

bi-tafavot
    رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    استان
    زنجان
    شهر
    زنجان
    نمایش مشخصات
    نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
    کتاب فقط همین رو نوشته:
    زیست دهم نظام جدید، فصل ۲، گفتار ۲...
    گفته تریپسین و پروتئاز های دیگه پانکراس به همراه آنزیم سلول های مخاط روده در گوارش پروتئین ها و تبدیل اونا به مونومر نقش دارند!

6. Top | #21966
    کاربر انجمن

رشته تحصیلی
    ریاضی
    مقطع تحصیلی
    کارشناسی ارشد
    نوع دانشگاه
    سراسری روزانه
    استان
    گیلان
    تشکر شده 26 بار در 11 ارسال
    نمایش مشخصات
    درست میگین من بر اساس اطلاعات کتاب قدیم گفتم و رو متن کتاب جدید تسلط نداشتم. Pdf کتاب جدید رو سرچ کردم اون قسمت که گفتین رو ندیدم.
    شاید مساله ی مهم این بوده پروتئازهای پانکراس، در حدی قوی هستن که بتونن اون رو تجزیه کنن و مسلما نباید اعضای بدن در خطر تجزیه شدن قرار داشته باشن.
    شاید به نوع بیان جمله هم برگرده. یه جمله در مورد گوارش در کتاب زیست قدیم هست که میگه: "این حرکتها(دودی و موضعی) هنگام پایان یافتن گوارش درون معده، به حدى شدید می شوند که موجب تخلیه آن می گردند"
    نوع بیانش یه طوریه ادم انتظار داره بعدش بگه حرکت های معده به حدی شدید می شوند که چهار ستون بدن شروع می کنه به لرزیدن.
    امضا ندارم انگشت می زنم

7. Top | #21967
    کاربر باسابقه
    همکار بازنشسته

Mehrabon
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    نام دانشگاه
    ان شالله علوم پزشکی
    شهر
    سیاره زمین
    تشکر شده 3,842 بار در 1,634 ارسال
    نمایش مشخصات

up
    سلام ، خوب خوبه کتاب درسی جدید هم ابهام چند مترجم رو داره ، خخ بهانه بشه برای ما نظام قدیما کمتر بگیم جدیدا آسونترن ! و اما جواب شما دوست عزیز ، آنزیم هایی که پانکراس به عنوان پروتئاز ترشح میکنه نوع هاش متفاوت هستن مثل تریپسینوژن و کیموتریپسینوژن و .. خوب این آنزیم ها خودشون پروتئاز های خیلی قوی هستن و میتونن اگه بجای اینکه داخل دوازدهه ریخته بشن داخل خود پانکراس بمونن به اون اسیب بزنن ، این آنزیم ها در اکثر موارد به عنوان فعال کننده ی زنجیره ی آنزیمی عمل میکنن (با کمک آندروکیناز (اگه اسمش رو درست یادم مونده باشه )) یعنی باعث میشن یه سری پروتئاز های دیگه فعال بشن و هضم غذا انجام بشه ؛ پس نتیجه گیری اینکه این آنزیم های پانکراس قوی هستن و با کمک آنزیم های روده باعث فعال شدن آنزیم های دیگه برای هضم غذا میشن ؛ امیدوارم کامل توضیح داده باشم

8. 2 نفر تشکر کرده اند ... Behnam10 , fisae
  9. Top | #21968
    کاربر انجمن

رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    دبیرستان
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
    نمایش مشخصات
    سلام توی کتاب میکرو جامع زیست نوشته بودن که کتاب درسی اینجا ایراد داره

10. Top | #21969
    کاربر انجمن

bi-tafavot
    رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    استان
    زنجان
    شهر
    زنجان
    نمایش مشخصات
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed70t نمایش پست ها
    سلام ، خوب خوبه کتاب درسی جدید هم ابهام چند مترجم رو داره ، خخ بهانه بشه برای ما نظام قدیما کمتر بگیم جدیدا آسونترن ! و اما جواب شما دوست عزیز ، آنزیم هایی که پانکراس به عنوان پروتئاز ترشح میکنه نوع هاش متفاوت هستن مثل تریپسینوژن و کیموتریپسینوژن و .. خوب این آنزیم ها خودشون پروتئاز های خیلی قوی هستن و میتونن اگه بجای اینکه داخل دوازدهه ریخته بشن داخل خود پانکراس بمونن به اون اسیب بزنن ، این آنزیم ها در اکثر موارد به عنوان فعال کننده ی زنجیره ی آنزیمی عمل میکنن (با کمک آندروکیناز (اگه اسمش رو درست یادم مونده باشه )) یعنی باعث میشن یه سری پروتئاز های دیگه فعال بشن و هضم غذا انجام بشه ؛ پس نتیجه گیری اینکه این آنزیم های پانکراس قوی هستن و با کمک آنزیم های روده باعث فعال شدن آنزیم های دیگه برای هضم غذا میشن ؛ امیدوارم کامل توضیح داده باشم
    سلام دوست عزیز
    من جوابمو کاملا گرفتم(با جزئیات و کامل ) متشکرم.
    فقط من از پیامتون یه چیزی متوجه شدم، اون تریپسینوژن هست! از اونجا که معلومه تریپسینوژن بایستی نسخه غیر فعال تریپسین باشه! دو تا سوال پر ابهام پیش میاد:
    ۱) تو کتاب نوشته تریپسین یکی از آنزیم های قدرتمندی هستش که به صورت غیر فعال ترشح میشه!!! خب این جمله باید غلط باشه احتمالا! چون اصولا تریپسین ترشح نمیشه و تریپسینوژن ترشح میشه!!!
    ۲) عامل فعال شدن تریپسینوژن باید تو دوازدهه باشه درسته؟ از پیام شما برداشت کردم این عامل همون آنزیم های درون دوازدهه هستش! اما اگه پپسینوژن رو درنظر بگیریم، اون آنزیم در اثر اسید فعال میشه چون تو محیط اسیدی معده فعالیت میکنه، اما تریپسین تو محیط قلیایی روده فعالیت میکنه! پس نمیشه نتیجه گرفت ممکنه بی‌کربنات هم باعث فعال شدن اون بشه؟
    ممنون از پاسختون!
    ویرایش توسط fisae : 23 مرداد 98 در ساعت 10:44

11. 1 نفر تشکر کرده است ... Behnam10
  12. Top | #21970
    کاربر باسابقه
    همکار بازنشسته

Mehrabon
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    نام دانشگاه
    ان شالله علوم پزشکی
    شهر
    سیاره زمین
    تشکر شده 3,842 بار در 1,634 ارسال
    نمایش مشخصات
    سلام دوست عزیز
    من جوابمو کاملا گرفتم(با جزئیات و کامل ) متشکرم.
    فقط من از پیامتون یه چیزی متوجه شدم، اون تریپسینوژن هست! از اونجا که معلومه تریپسینوژن بایستی نسخه غیر فعال تریپسین باشه! دو تا سوال پر ابهام پیش میاد:
    ۱) تو کتاب نوشته تریپسین یکی از آنزیم های قدرتمندی هستش که به صورت غیر فعال ترشح میشه!!! خب این جمله باید غلط باشه احتمالا! چون اصولا تریپسین ترشح نمیشه و تریپسینوژن ترشح میشه!!!
    ۲) عامل فعال شدن تریپسینوژن باید تو دوازدهه باشه درسته؟ از پیام شما برداشت کردم این عامل همون آنزیم های درون دوازدهه هستش! اما اگه پپسینوژن رو درنظر بگیریم، اون آنزیم در اثر اسید فعال میشه چون تو محیط اسیدی معده فعالیت میکنه، اما تریپسین تو محیط قلیایی روده فعالیت میکنه! پس نمیشه نتیجه گرفت ممکنه بی‌کربنات هم باعث فعال شدن اون بشه؟
    ممنون از پاسختون!
    تو سوال اولتون بله تریپسینوژن ترشح میشه و تو دوازهه توسط آنتروکیناز ترشح شده از روده تبدیل به تریپسین فعال میشه ؛ شاید منظور کتاب درسی اینکه پانکراس بطور غیر مستقیم و از طریق تریپسینوژن باعث تولید تریپسین میشه .
    سوال دومتون عینا درسته

13. 2 نفر تشکر کرده اند ... Behnam10 , fisae
  14. Top | #21971
    کاربر انجمن

bi-tafavot
    رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    استان
    زنجان
    شهر
    زنجان
    نمایش مشخصات
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed70t نمایش پست ها
    تو سوال اولتون بله تریپسینوژن ترشح میشه و تو دوازهه توسط آنتروکیناز ترشح شده از روده تبدیل به تریپسین فعال میشه ؛ شاید منظور کتاب درسی اینکه پانکراس بطور غیر مستقیم و از طریق تریپسینوژن باعث تولید تریپسین میشه .
    سوال دومتون عینا درسته
    مرسی از پاسختون
    ویرایش توسط fisae : 23 مرداد 98 در ساعت 14:17

15. 1 نفر تشکر کرده است ... hamed70t
  16. Top | #21972
    کاربر انجمن

bi-tafavot
    رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    استان
    زنجان
    شهر
    زنجان
    نمایش مشخصات
    سلام.
    یه سوال داشتم از نظام جدید، دوستان اگه پاسخش رو میدونید، ممنون میشم کمک کنید
    تو فصل قلب نوشته شده همه مویرگ های کرم خاکی بین دو رگ پشتی و شکمی قرار دارن! اما تو فصل تنفس نوشته شده کرم خاکی تنفس پوستی داره و زیر پوستش (به ویژه سطح پشتی) مویرگ وجود داره!!! حالا سوال اینجاست که چطوری میشه زیر پوست مویرگ باشه درحالی که مویرگ ها در بین رگ های پشتی و شکمی قرار دارن؟ امیدوارم منظورمو کامل رسونده باشم..
    ممنون

17. Top | #21973
    کاربر باسابقه
    ناظر بخش

Khabalod
    رشته تحصیلی
    علوم تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    تشکر شده 1,764 بار در 667 ارسال
    نمایش مشخصات
    سلام.
    یه سوال داشتم از نظام جدید، دوستان اگه پاسخش رو میدونید، ممنون میشم کمک کنید
    تو فصل قلب نوشته شده همه مویرگ های کرم خاکی بین دو رگ پشتی و شکمی قرار دارن! اما تو فصل تنفس نوشته شده کرم خاکی تنفس پوستی داره و زیر پوستش (به ویژه سطح پشتی) مویرگ وجود داره!!! حالا سوال اینجاست که چطوری میشه زیر پوست مویرگ باشه درحالی که مویرگ ها در بین رگ های پشتی و شکمی قرار دارن؟ امیدوارم منظورمو کامل رسونده باشم..
    ممنون
    سلام
    فک کنم مویرگ ها در همه ی قسمت های بدن بین رگ پشتی و شکمی قرار دارند
    همه شامل زیر پوست هم میشه
    آنچه ما امتحان‌هایی سخت می‌پنداریم‌شان غالباموهبت‌هایی با لباس مبدل‌اند.
    "اسکار وایلد"

18. 1 نفر تشکر کرده است ... Ellie.79
  19. Top | #21974
    کاربر انجمن

bi-tafavot
    رشته تحصیلی
    تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    استان
    زنجان
    شهر
    زنجان
    نمایش مشخصات
    نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra77 نمایش پست ها
    سلام
    فک کنم مویرگ ها در همه ی قسمت های بدن بین رگ پشتی و شکمی قرار دارند
    همه شامل زیر پوست هم میشه
    سلام... ممنون از پاسختون.
    من این سوالمو بیشتر از رو شکل کتاب برداشت کردم که زیر پوست هیچ مویرگی کشیده نشده، البته این یه سوال وسواس گونه بود وگرنه خیلی مهم نیست... اما باز هم ممنون از پاسختون

20. Top | #21975
    کاربر باسابقه
    ناظر بخش

Khabalod
    رشته تحصیلی
    علوم تجربی
    مقطع تحصیلی
    فارغ از تحصیل
    تشکر شده 1,764 بار در 667 ارسال
    نمایش مشخصات
    سلام... ممنون از پاسختون.
    من این سوالمو بیشتر از رو شکل کتاب برداشت کردم که زیر پوست هیچ مویرگی کشیده نشده، البته این یه سوال وسواس گونه بود وگرنه خیلی مهم نیست... اما باز هم ممنون از پاسختون
    خب کتاب بیشتر میخواسته بین دوتا رگ پشتی و رگ شکمی رو نشون بده و گرنه همه جا هست
    خواهش میکنم
    آنچه ما امتحان‌هایی سخت می‌پنداریم‌شان غالباموهبت‌هایی با لباس مبدل‌اند.
    "اسکار وایلد"

21. 2 نفر تشکر کرده اند ... andrea1990, Behnam10

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 30 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 30 مهمان)

تبلیغات متنی انجمن