خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1453 از 1850 نخستنخست ... 1353144314521453145414631553 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 21,781 به 21,795 از 27749
    1. Top | #21781
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ifmvi نمایش پست ها

جایی نبود ، همینجوری به ذهنم رسید ، آخه اگر بعضی سلول های گیاهی بالغ واکوئل مرکزی نداشته باشن کجا گوارش درون سلولیشون انجام میگیره ؟
      کل گوارش درون سلولی توی واکوئل مرکزی صورت میگیره یا بخشیش اونجاست ؟
      شاید اون بعضی رو بشه برای سلول گیاهی مرده در نظر گرفت
      اینایی ک پرسیدیو من جایی ندیدم نظر بقیه دوستان ببنیم چیه
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

2. Top | #21782
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام ، میتونیم بگیم بعضی از گیاهان بالغی که واکوئل مرکزی ندارن به جاش لیزوزوم دارن ؟

عزیزم سلول های گیاهی اصلا لیزوزوم ندارند و لیزوزوم فقط مخصوص سلول های جانوری هست.
      دلیل اینکه گفته بسیاری از سلول های بالغ گیاهی واکوئل دارند دو چیز میتونه باشه:
      اولا اینکه اون سلول هایی که واکوئل مرکزی بزرگ ندارند به ابن معنا نیست که واکوئل ندارند! واکوئل مرکزی درواقع یه واکوئل بزرگیه که از به هم پیوستن واکوئل های کوچیک ایجاد میشه و این عملیه که به تدریج اتفاق میوفته به همین دلیله که از لفظ" سلول گیاهی بالغ" استفاده کرده.چون تا زمانی که سلول بخواد بالغ بشه به هم پیوستن این واکوئل های کوچیک و تشکیل یه واکوئل مرکزی بزرگ طول میکشه.حالا ممکنه توی بعضی از سلول ها بالغ هم بشن اما بازم واکوئل هاشون اونقدری به هم نپیوسته باشه که تبدیل به واکوئل مرکزی شده باشه! این دلیل نمیشه که واکوئل نداشته باشن.شاید گوارششون توی همون واکوئل های کوچیکشون صورت میگیره.
      دوم اینکه منظورش میتونه به سلول های بنیادی باشه که واکوئل مرکزی ندارند طبق کتاب و بخاطر همین از لفظ بسیاری از سلول های گیاهی استفاده کرده.

3. Top | #21783
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      و سوال دیگه اینکه پوست کرم خاکی سنگفرشی تک لایه (ساده) ست ؟
      ابجی جانم اصلا 4 نوع بافت پوششی و پیوندی و ماهیچه ای و عصبی ؛ 4نوع بافت اصلی "مهره داران" هستش و بافت سنگفرشی یک لایه ای هم جزئی از بافت های پوششیه و ربط دادن این بافت ها به کرم خاکی که بی مهره است اشتباهه.
      من فکر میکنم به این دلیل که تنفس کرم خاکی پوستیه و تو کتاب ذکر شده که بافت سنگفرشی یک لایه ای برای تبادل مواد مناسبه باعث شده اینطوری برداشت کنی. وگرنه این درست نیست و ما از نوع بافت های کرم خاکی اطلاعی نداریم در حد کتاب.

4. Top | #21784
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط elsa7 نمایش پست ها
      ابجی جانم اصلا 4 نوع بافت پوششی و پیوندی و ماهیچه ای و عصبی ؛ 4نوع بافت اصلی "مهره داران" هستش و بافت سنگفرشی یک لایه ای هم جزئی از بافت های پوششیه و ربط دادن این بافت ها به کرم خاکی که بی مهره است اشتباهه.
      من فکر میکنم به این دلیل که تنفس کرم خاکی پوستیه و تو کتاب ذکر شده که بافت سنگفرشی یک لایه ای برای تبادل مواد مناسبه باعث شده اینطوری برداشت کنی. وگرنه این درست نیست و ما از نوع بافت های کرم خاکی اطلاعی نداریم در حد کتاب.
      سلام قشنگ جان
      من توی کتاب مهر و ماه خوندم که در کرم خاکی گاز های تنفسی از طریق سلول های پوششی مبادله میشن بابت همین پرسیدم ساده ست یا مرکب
      مرسی از توضیحت
      stars can't shine without darkness

5. Top | #21785
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      اصلا به اینکه بافت پوششی فقط توی مهره دارانه دقت نکرده بودم
      پس میتونیم بگیم در تنفس پوستی گاز ها از یک لایه سلول مبادله میشن
      اوممم بنظر شما "سلول پوششی" نه "بافت پوششی "نمیتونه توی غیره مهره داران وجود داشته باشه؟

6. Top | #21786
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      منظور از استوانه ای میکروتوبولی سانتریول است ؟

بعد اگر بخاد با این مدل لفظ دوک را بگه چی میگه به نظرتون ؟

ایا ممکنه جهش جابه جایی باعث تغیر طول نشه ؟

یه سوال دیگه این جابه جایی و مضاعف شدن دو طرفه است یا از یکی به اون کروموزوم رفته فقط ؟

7. Top | #21787
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

اوممم بنظر شما "سلول پوششی" نه "بافت پوششی "نمیتونه توی غیره مهره داران وجود داشته باشه؟
      والا من تعریف دقیقی از اینکه یه سلول پوششی چه ویژگی هایی داره که مجموع اونا بافت پوششی رو به وجود میارن ندارم.که بتونم بگم مثلا کرم خاکی سلول پوششی داره داره یا نه.فکر نکنم نیاز باشه در این حد بدونیم.
      ولی گفتین در تنفس پوستی گازها از یک لایه سلول مبادله میشن فکر میکنم درست باشه چون طبق شکل صفحه 68 کتاب دوم فقط یه لایه سلول کشیده.

8. Top | #21788
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

سلام قشنگ جان
      من توی کتاب مهر و ماه خوندم که در کرم خاکی گاز های تنفسی از طریق سلول های پوششی مبادله میشن بابت همین پرسیدم ساده ست یا مرکب
      مرسی از توضیحت
      شاید با توجه به این تعریف که مثلا بافت پوششی "سطح بدن" و حفره ها و ...رو میپوشونه؛ توی کتاب مهروماه به سلول های پوستی کرم خاکی سلول پوششی گفته باشه...
      خواهش میکنم عزیزم

9. Top | #21789
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      تعداد و نوع عصب های
      مغز
      نخاع
      محیطی
      را بگید ممنون

10. Top | #21790
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط genzo نمایش پست ها
      تعداد و نوع عصب های
      مغز
      نخاع
      محیطی
      را بگید ممنون
      نخاع=62 عصب مختلط (هر عصب 2 ریشه داره) پس 124 ریشه داریم که 62 ریشه حسی و پشتی هستند و 62 دریشه حرکتی و شکمی
      دستگاه عصبی محیطی: میدونیم که مغز و نخاع رو به سایر قسمت های بدن مربوط می کنه که شمال 12 جفت عصب مغزی(شامل=حسی حرکتی مختلط) و 31 جفت عصب نخاعی(مختلط) هست.
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

11. Top | #21791
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سوال ۱۸۰ قلم چی این هفته رو میشه توضیح بدید؟؟

12. Top | #21792
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      و سوال دیگه اینکه پوست کرم خاکی سنگفرشی تک لایه (ساده) ست ؟

با عرض سلام
      اول این که وجود x در مجموعه ای مانند A دلیل عدم وجودش در مجموعه ای مانند B نیست، ما نمی تونیم بگیم چون 4 نوع بافت اصلی در مهره داران یافت میشه و یکی از این بافت ها بافت پوششی هست بنابراین بافت پوششی در بی مهره ها دیده نمیشه! منظور کتاب درسی این هست که در مهره داران هر 4 نوع بافت اصلی که شامل: پوششی + پیوندی + ماهیچه ای و عصبی وجود داره.
      دوم این که: به کلمه ی "اصلی" در متن کتاب توجه کنید که گفته در مهره داران 4 نوع بافت اصلی یافت می شود.بنابراین این جمله کاملاً درست هست: " در بدن مهره داران قطعاً بیش از 4 نوع بافت یافت می شود" طبق متن کتاب ما بافت های فرعی هم داریم اگر میگید این مطلب خارج از کتاب درسیه میتونید برید فصل 11 سوم اونجایی که کتاب میگه: "همچنان که جفت تشکیل می شود سلول های داخلی بلاستوسیت چند لایه (بافت مقدماتی) را تشکیل می دهند که از رشد و تمایزشان بافت های متفاوت جنینی تشکیل می شود.
      سوم این که:در همه جانوران بافت پوششی وجود داره، چرا؟ چون این بافت از ساده ترین بافت های جانوری است(اگر برید کتاب درسی رو با دقت مطالعه کنید صفحه 42 این جمله رو نوشته، و میدانیم که کرم خاکی هم جانور است پس بافت پوششی داره)
      چند ص و غ ویژه مرور و جمع بندی این مطلب:
      1)سلول های پوست کرم خاکی مشابه سلول های لایه خارجی هیدر می باشد.
      ص
      2)درون بافت پوششی می توان آکسون و دندریت یافت.
      ص
      3)غشای پایه جزو بافت پوششی محسوب نمی شود.
      ص
      4)بافت پوششی نفرون ها فاقد غشای پایه است.
      غ طبق شکل کتاب درسی
      5)در سطح درونی و بیرونی قرنیه بافت پوششی وجود دارد.
      ص
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

13. Top | #21793
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات

عزیزم سلول های گیاهی اصلا لیزوزوم ندارند و لیزوزوم فقط مخصوص سلول های جانوری هست.
      دلیل اینکه گفته بسیاری از سلول های بالغ گیاهی واکوئل دارند دو چیز میتونه باشه:
      اولا اینکه اون سلول هایی که واکوئل مرکزی بزرگ ندارند به ابن معنا نیست که واکوئل ندارند! واکوئل مرکزی درواقع یه واکوئل بزرگیه که از به هم پیوستن واکوئل های کوچیک ایجاد میشه و این عملیه که به تدریج اتفاق میوفته به همین دلیله که از لفظ" سلول گیاهی بالغ" استفاده کرده.چون تا زمانی که سلول بخواد بالغ بشه به هم پیوستن این واکوئل های کوچیک و تشکیل یه واکوئل مرکزی بزرگ طول میکشه.حالا ممکنه توی بعضی از سلول ها بالغ هم بشن اما بازم واکوئل هاشون اونقدری به هم نپیوسته باشه که تبدیل به واکوئل مرکزی شده باشه! این دلیل نمیشه که واکوئل نداشته باشن.شاید گوارششون توی همون واکوئل های کوچیکشون صورت میگیره.
      دوم اینکه منظورش میتونه به سلول های بنیادی باشه که واکوئل مرکزی ندارند طبق کتاب و بخاطر همین از لفظ بسیاری از سلول های گیاهی استفاده کرده.
      بعضی از سلول های گیاهی هم لیزوزوم دارند
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

14. Top | #21794
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط genzo نمایش پست ها
      منظور از استوانه ای میکروتوبولی سانتریول است ؟

بعد اگر بخاد با این مدل لفظ دوک را بگه چی میگه به نظرتون ؟

ایا ممکنه جهش جابه جایی باعث تغیر طول نشه ؟

یه سوال دیگه این جابه جایی و مضاعف شدن دو طرفه است یا از یکی به اون کروموزوم رفته فقط ؟
      بله درسته
      هر سانتریول 9 دسته ی سه تایی ریز لوله یا میکروتوبول هستش که میشه 27 تا وبه شکل استوانه قرار میگیره

جابجایی عمدتا باید باعث تغییر طول بشه چون به کروموزوم غیرهمتاش وصل میشه...
      جابه چایی دوطرفه اس و میتونه یه طرفه هم باشه البته ولی مضاعف شدن یه طرفه

تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده
      ویرایش توسط Zahra77 : 25 خرداد 1398 در ساعت 22:33

15. Top | #21795
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra77 نمایش پست ها
      بعضی از سلول های گیاهی هم لیزوزوم دارند
      بله به نظر منم بعضی دارن چون توی کتاب نوشته که لیزوزوم در سلول های بسیاری از گیاهان وجود ندارد که مشخص میشه بعضیهاشون دارن .

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن