خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1420 از 1850 نخستنخست ... 1320141014191420142114301520 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 21,286 به 21,300 از 27743
    1. Top | #21286
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      آپ عزیزانم ، آپ
      در بیابـــــان گــر به شوق کــعبـه خـــواهی زد قـــدم
      سرزنــش ها گر کنــد خــار مغیــلان،"غــــم مخـــور"

2. Top | #21287
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      UP

3. Top | #21288
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام ، ۱.بله ولی نه سلول های سطحی مرده ی بافت مسلما. ۲.اینکه شناسایی می کنه یا نه نمیدونم ولی قطعا مثل میکروب بیماری زا اونم راه ورود داره! ولی موضوع مورد بررسی کتاب این بوده که عوامل بیماری زا رو از هم تشخیص نمیده احتمالا . ۳.اگه متن کتاب رو در نظر بگیریم میشه گفت. ۴.فقط تکثیر. ۵.طبق کتاب نمی دونم شاید، ولی واکسن ویروسی داریم خب، مثل واکسن اچ پی وی. ۶. نه، خودایمنی بیماری با عوامل بیماری زا نیست که سلول خاطره تولید شه و ایمنی پیدا کنیم. ۷.نه چون قبلش گفته ممکن است!!! بطور علمی چیزی نمی دونم ولی خب لنفوسیت تی هم انتی ژن شناسایی می کنه پس اگه انتی ژن سطحی مولکول بدن شبیه عامل بیماری زا و اینا بود ، منطقی باید لنفوسیت تی هم ازش تاثیر بگیره.
      پیشاپیش عذر میخوام اگه چیزی رو اشتباه گفتم .

4. Top | #21289
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mahtabsalehi نمایش پست ها
      سلام ، ۱.بله ولی نه سلول های سطحی مرده ی بافت مسلما. ۲.اینکه شناسایی می کنه یا نه نمیدونم ولی قطعا مثل میکروب بیماری زا اونم راه ورود داره! ولی موضوع مورد بررسی کتاب این بوده که عوامل بیماری زا رو از هم تشخیص نمیده احتمالا . ۳.اگه متن کتاب رو در نظر بگیریم میشه گفت. ۴.فقط تکثیر. ۵.طبق کتاب نمی دونم شاید، ولی واکسن ویروسی داریم خب، مثل واکسن اچ پی وی. ۶. نه، خودایمنی بیماری با عوامل بیماری زا نیست که سلول خاطره تولید شه و ایمنی پیدا کنیم. ۷.نه چون قبلش گفته ممکن است!!! بطور علمی چیزی نمی دونم ولی خب لنفوسیت تی هم انتی ژن شناسایی می کنه پس اگه انتی ژن سطحی مولکول بدن شبیه عامل بیماری زا و اینا بود ، منطقی باید لنفوسیت تی هم ازش تاثیر بگیره.
      پیشاپیش عذر میخوام اگه چیزی رو اشتباه گفتم .

ممنونم دوست عزیز که وقت گذاشتین و جواب دادین ،خودمم فعلن چیزی نمیدونم وقتی جواباشونو بفهمم یه تاپیک جدا میزنم همتونو تگ میکنم...

بازم ممنون که جواب دادین...

5. Top | #21290
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      برای فصل های 9 و 10 سوم چه فصل هایی پیش نیاز هست ؟

6. Top | #21291
      کاربر نیمه فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      سلام به همه.شاید سوال من از دید شما خیلی اسون باشه ها ولی خب جواب میخوام.
      سوالم اینه که تو فصل1پیش:RNAپلمرازI از روی DNA ساخته میشه و اون دوتای بعدی از روی mRNA؟
      بعد حالا اون RNA پلی مراز III و II و I از روی دی ان آ رونویسی میکنن دوباره؟
      وایییییی یکی بمن توضیح بده رابطه اینا رو که چی از رو چی رونویسی میشه و چیکار میکنه.

7. Top | #21292
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط formyself نمایش پست ها
      سلام به همه.شاید سوال من از دید شما خیلی اسون باشه ها ولی خب جواب میخوام.
      سوالم اینه که تو فصل1پیش:RNAپلمرازI از روی DNA ساخته میشه و اون دوتای بعدی از روی mRNA؟
      بعد حالا اون RNA پلی مراز III و II و I از روی دی ان آ رونویسی میکنن دوباره؟
      وایییییی یکی بمن توضیح بده رابطه اینا رو که چی از رو چی رونویسی میشه و چیکار میکنه.

سلام
      ببینید ما تو همون dna، ژن tRNA، ژن mRNA و ژن rRNA داریم،

RNA پلمراز I کار رونویسی ژن های rRNA
      RNA پلیمراز II کار رونویسی ژن های mRNA
      RNA پلیمراز III کار رونویسی ژن های tRNA رو، هر کدومشون بطور جداگانه انجام میدن.

rna پلیمراز میاد از روی این ژن ها (یعنی از روی DNA) رونویسی انجام میده، حالا اگه ژنی که داره رونویسی میکنه tRNA باشه، محصول رونویسیِ RNA پلیمراز میشه tRNA
      به همین ترتیب برای rRNA
      اما اگه داره ژن mRNA رو رونویسی میکنه (یعنی آنزیم RNA پلیمراز II هست ) ، محصولش میشه mRNA، بعد این mRNA میره تو ریبوزوم برای پروتئین سازی)

اما اگه ابهامتون روی ساخته شدنِ خود RNA پلیمراز هست، تا جایی که من میدونم کتاب اشاره ی مستقیمی به این موضوع نکرده
      ولی اگه بخوایم با توجه به متن کتاب نتیجه گیری کنیم (که اینکار وقتی کتاب اشاره مستقیم نکرده کار درستی نیست)
      عجالتا میتونیم بگیم با توجه به اینکه همه ی RNA پلیمراز ها آنزیم و پروتئین هستن، میشه گفت که از روی mRNA ساخته شدن.
      ولی نمیدونم این مطلب صحت علمی داره یا نه.
      ویرایش توسط naazanin : 23 بهمن 1397 در ساعت 12:53

8. Top | #21293
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط soheil_ نمایش پست ها
      سلام بر شما همراهان جان

یه سری سوال برام پیش اومده تو فصل ایمنی سال سوم،(نظام قدیم)...گفتم اینجا بزارم اگه میتونید کمکم کنید..

1_ص7خط آخر: .....سلولهای آسیب دیده انگشت ماده ای به نام هیستامین آزاد میکنند.(همچنین با توجه به شکل)

آیا منظور از سلولهای آسیب دیده انگشت،بافت سنگفرشی چند لایه است؟

2_آیا دفاع غیراختصاصی چون اغلب میکروبها را شناسایی نمیکند،مانع از ورود میکروبهای غیربیماری زا هم میشود؟
      به عبارت دیگر آیا هیچ راهی برای ورود یک میکروب غیربیماری زا(یا میکروبی که توسط دستگاه ایمنی بی خطر شده است)به بدن وجود ندارد؟
      اگر پاسخ مثبت است،آیا فاگوسیت ها میکروب های غیربیماری زا را هم فاگوسیتوزمیکنند؟

3_بر اساس متن کتاب: "هنگامی که لنفوسیتB برای نخستین بار به آنتی ژن خاصی متصل میشود،رشد میکند،تقسیم میشود و پس از تغییراتی تعدادی سلول...."

آیا مرحله ی اینترفاز لنفوسیتB پس از اولین برخورد آن به عامل بیماری زا اتفاق میفتد؟یا منظور کتاب درسی از "رشد" چیز دیگری است؟

4_آیا لنفوسیت هایT هم پس از برخورد با عامل بیماری زا،مثل لنفوسیتB، "رشد،تقسیم و تغییر" دارند؟ یا اینکه فقط "تکثیر" میشوند؟
      (طبق متن کتاب)

5_ص17: "با استفاده از واکسن دستگاه ایمنی تحریک میشود و در مقابله با میکروب،پادتن و سلولهای خاطره را بوجود می آورد"

آیا میتوان با توجه به کلمه "پادتن" نتیجه گرفت که ایمنی واکسن هومورال بوده و در روند درمان بیماری های ویروسی، واکسن نقش ندارد؟

بعبارت دیگر آیا واکسن تنها میتواند برای مقابله با عوامل بیماری زایی بکار رود که ایمنی هومورال را تحریک میکنند؟

6_ص20: "...البته در برخی بیماران پس از یکبار حمله بیماری ،پوشش سلولهای عصبی ترمیم میشود و علائم بیماری از بین می رود"

آیا "ترمیم می شود" به معنای ایمنی پیدا کردن در مقابل بیماری M.Sاست؟

7_ص20: " این واکنش[خود ایمنی]ممکن است در اثر تولید نابجا و نامتناسب پادتن هایی باشد که علیه مولکول های سطح سلول های بدن به وجود می آیند"

آیا با توجه به کلمه "پادتن" میتوان استنباط کرد که اختلال در دستگاه ایمنی و خودایمنی،فقط ناشی از نقص در ایمنی هومورال است؟

به عبارت دیگر،آیا ایمنی سلولی هیچگاه دچار نقص و اختلال نمیشود؟ (منظور نقص مادرزادی نیست)

8_در آلرژی،پادتن با چه مکانیسمی از خون وارد بافت میشود؟(برای اتصال به ماستوسیت)
      همچنین آلرژن(دربرخورد دوم) با چه مکانیسمی وارد بافت میشود؟ (برای اتصال به پادتن سطح ماستوسیت)

9_آیا میتوان گفت که ما درحال حاضر (با فرض حساس بودن به موادی) در سطح ماستوسیت های خود پادتن هایی داریم که با درمعرض آلرژن قرار گرفتن(و اتصال آلرژن به آنها)هیستامین آزاد میکنند؟
      به عبارت دیگر آیا پادتن هایی که به سطح ماستوسیت ها متصل میشوند،تا دفعه ی بعدی که در مجاورت آلرژن قرار میگیریم همانجا باقی میمانند؟

10_ص6:
      "سطح داخلی لوله گوارش،مجاری تنفسی،ادراری تناسلی با لایه های مخاطی پوشیده شده اند"

ص6: "در مجاری تنفسی مایع مخاطی و میکروب هایی که در آن به دام افتاده اند به کمک مژک های سلول های این

مجراها به سمت بالا یعنی حلق رانده میشوند.دراین محل مایع مخاطی به صورت خلط به طور ارادی خارج یا در اثر بلع به

معده متنقل و سپس...."

آیا میکروب ها تنها در نای به دام میفتند؟

به عبارت بهتر: از متن میتوانیم بفهمیم که میکروب ها در نای به دام افتاده،وارد حلق، و سپس مری میشوند.آیا هیچ میکروبی

در مخاط مری به دام نمیفتد؟

به عبارت بهترتر(-_-)
      : مسیری که کتاب برای باکتری های به دام افتاده در خلط توضیح داده، "نای-حلق-مری" است، آیا "مری-معده" هم داریم؟

دوستان سوالات رو کتاب در آوردم،و بخاطر اینکه راحت تر بخونین لفظ قلم نوشتم تا بیشتر جنبه سوالی داشته باشن،واقعا نتونستم جوابی براشون پیدا کنم اگه میشه کمکم کنین...

ببخشین که یه مقداری زیاد بود،اگه غلط املایی یا نگارشی داشت به بزرگی خودتون ببخشین

پیشاپیش ممنونم بابت پاسخ هاتون
      ❤️

سلام، سعی کردم بر اساس کتاب جواب بدم، خوشحال میشم اگه غلطه دوستان تصحیح کنن

درمورد سوال 10 اگه من باشم اینطوری نتیجه گیری نمیکنم، یعنی متن کتاب گفته سطح داخلی لوله ی گوارشی لایه مخاطی داره، خط بعدی گفته مایع مخاطی میکروب ها را به دام می اندازد، که این شامل مری هم میشه.
      اینکه درمورد مجاری تنفسی توضیحی داده، ب معنی این نیست که داره عملکرد اون یکی رو نقض میکنه !
      اما اگه کلمه ی خلط رو بکار ببره میتونه فقط به مجاری تنفسی اشاره کنه

سوال 9: بله پادتن ها در سطح ماستوسیت باقی میمونن تا بدن برای بار دوم در معرض آلرژن قرار بگیره.

سوال 8 : آلرژن از طریق تنفس یا خوردن وارد بدن میشه، پس نمیشه گفت تو خون بوده بعد وارد بافت شده! ولی اینکه پادتن چجوری از خون خارج شده رفته به بافت سوال منم هستشاید باید نتیجه بگیریم که در این مورد پادتن از خون تونسته که خارج بشه.

سوال 7: نه دیگه گفته ممکن است!

سوال 6: ایمنی پیدا کردن بنظرم فعل مناسبی نباشه، کتاب هم درمورد واکسن این فعل رو بکار برده، یعنی شخص دیگه به اون بیماری مبتلا نمیشه.
      منظور اینه که بعضی بیماران پوشش سلول های عصبی ترمیم میشه و طرف خوب میشه. ولی دلیل قطعی برای اینکه دیگه به اون بیماری مبتلا نشه نداریم!

سوال 5: نمیشه گفت، فصل اول پیش واکسن رو برای ویروس هم بکار برده (آبله و فلج اطفال)

سوال 2: کتاب کلا داره درمورد میکروب بیماری زا بحث میکنه، دوبار هم عبارت "میکروب بیماری زا" رو قبل شروع فصل بکار برده.
      سوالتون خارج از کتاب بنظر میرسه. اما اگر جوابی براش پیدا کردید به منم اطلاع بدید

سوال 1 : نظر شخصی من اینه که بافت پوششی نیست، بافت پوششی از اسمش مشخصه! ممکنه آسیب عمیق تر باشه!
      ولی دلیل علمی و کتابی براش ندارم

9. Top | #21294
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      عاقا من واسه ان امین بار میپرسم

Ph خون در صورت تخمیر
      و در صورت تنفس هوازی چه تغییری خواهد کرد

10. Top | #21295
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      گیاهان از تغییر جلبک ها در اقیانوس ها بوجود اومدن وبعد در خشکی سازگار شد.الان این ینی گیاهان به طور کلی هم میتونن توی آب باشن هم توی خشکی؟مثلا دانه دارها که برای بقا تو خشکی هسن، میتونن توی آب هم درشرایطی باشن؟یا مثلا بدون دانه ها که به آب نیاز دارن برای تولید مثل،میتونن برای بقیه کارشون توی خشکی باشه؟اصن کتاب دراین مورد چیزی گفته توی این فصل یا فصل جلوترش؟

11. Top | #21296
      کاربر نیمه فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      سلام در مورد تخمیر مگه اسید تولید نمیشه؟پس ایا خون اسیدی نمیشه؟
      البته این نظر منه اگه غلطه دوستان بگن

12. Top | #21297
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      گیاهان از تغییر جلبک هادر آب بوجود اومدن و بعد در خشکی سازگار شدن.این ینی گیاهان به طور کلی هم میتونن درآب باشن هم توخشکی؟مثلا بدون دانه ها که برای تولید مثل آب میخوان،برای بقیه چیزاشون میتونن توخشکی باشن؟یا دانه دارها که برای بقا توخشکی هسن،آیا میتونن توی آب هم باشن؟کتاب اصلا توی این فصل یا بقیه فصلا چیزی در این مورد گفته؟

13. Top | #21298
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط naazanin نمایش پست ها
      سلام، سعی کردم بر اساس کتاب جواب بدم، خوشحال میشم اگه غلطه دوستان تصحیح کنن

درمورد سوال 10 اگه من باشم اینطوری نتیجه گیری نمیکنم، یعنی متن کتاب گفته سطح داخلی لوله ی گوارشی لایه مخاطی داره، خط بعدی گفته مایع مخاطی میکروب ها را به دام می اندازد، که این شامل مری هم میشه.
      اینکه درمورد مجاری تنفسی توضیحی داده، ب معنی این نیست که داره عملکرد اون یکی رو نقض میکنه !
      اما اگه کلمه ی خلط رو بکار ببره میتونه فقط به مجاری تنفسی اشاره کنه

سوال 9: بله پادتن ها در سطح ماستوسیت باقی میمونن تا بدن برای بار دوم در معرض آلرژن قرار بگیره.

سوال 8 : آلرژن از طریق تنفس یا خوردن وارد بدن میشه، پس نمیشه گفت تو خون بوده بعد وارد بافت شده! ولی اینکه پادتن چجوری از خون خارج شده رفته به بافت سوال منم هستشاید باید نتیجه بگیریم که در این مورد پادتن از خون تونسته که خارج بشه.

سوال 7: نه دیگه گفته ممکن است!

سوال 6: ایمنی پیدا کردن بنظرم فعل مناسبی نباشه، کتاب هم درمورد واکسن این فعل رو بکار برده، یعنی شخص دیگه به اون بیماری مبتلا نمیشه.
      منظور اینه که بعضی بیماران پوشش سلول های عصبی ترمیم میشه و طرف خوب میشه. ولی دلیل قطعی برای اینکه دیگه به اون بیماری مبتلا نشه نداریم!

سوال 5: نمیشه گفت، فصل اول پیش واکسن رو برای ویروس هم بکار برده (آبله و فلج اطفال)

سوال 2: کتاب کلا داره درمورد میکروب بیماری زا بحث میکنه، دوبار هم عبارت "میکروب بیماری زا" رو قبل شروع فصل بکار برده.
      سوالتون خارج از کتاب بنظر میرسه. اما اگر جوابی براش پیدا کردید به منم اطلاع بدید

سوال 1 : نظر شخصی من اینه که بافت پوششی نیست، بافت پوششی از اسمش مشخصه! ممکنه آسیب عمیق تر باشه!
      ولی دلیل علمی و کتابی براش ندارم

ممنونم که وقت گذاشتین و جواب دادین،اما منظورم در مورد سوال 8 این بود که بار اول آلرژن به لنفوسیتBبرخورد میکنه،پس طبیعتا توی خون هست...و بار دوم احتمالا همین مسیر رو دوباره از خون به بافت میره ولی نمیدونم با چه مکانیسمی.
      آلرژی بجز تنفس و خوردن از راه لمس هم میتونه اثرگذار باشه:
      کتاب سال دوم ص10خط آخر: بعضی افراد به پودرهای لباسشویی حساسیت نشان میدهند(البته از راه تنفس هم میتونه باشه اما چیزی که خودمون "دیده باشیم" اینه که بخاطر لمس کردن حساسیت نشون میدن

بازم ممنون که جواب دادین،چشم اگه جوابارو فهمیدم یه تاپیک جدا میزنم تگتون میکنم...

14. Top | #21299
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      گیاهان از تغییر جلبک ها بوجود اومدن وبعد در خشکی سازگار شد.الان این ینی گیاهان به طور کلی هم میتونن توی آب باشن هم توخشکی درسته؟ مثلا دانه دارها که برای بقا به خشکی نیاز دارن،بازم میتونن توی آب باشن؟یا بدون دانه ها که برای تولید مثل آب میخوان میتونن توی خشکی هم باشن؟ اصلا کتاب در این مورد چیزی گفته توی بقیه فصلا؟صد بار نوشتم نیومده این سواله

15. Top | #21300
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط arnold نمایش پست ها
      عاقا من واسه ان امین بار میپرسم

ph خون در صورت تخمیر
      و در صورت تنفس هوازی چه تغییری خواهد کرد
      استنباطی که من در حد توان خودم میتونم بکنم اینه. اگه غلطه تصحیح کنین :

تو تنفس هوازی co2 آزاد میشه , تولید اسید کربنیک و h مثبت زیاد میشه , درنتیجه خون اسیدی میشه
      تخمیر لاکتیکی هم چون لاکتات آزاد میکنه ( و اسیدیه ) باعث اسیدی شدن خون میشه

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن