خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 13 از 1850 نخستنخست ... 312131423113 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 181 به 195 از 27743
    1. Top | #181
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir_t نمایش پست ها
      سلام به همه دوستان بازم معذرت به خاطر نبودن اما این بارم باز با یه سوال چالشی در خدمتم فقط خواهشا دوستان همکاری کنن

بازم میگم هدف از طرح این سوالات فقط دونستن 4 نکته هست همین. برای همینم این سوالات را به صورت کدام صحیح است مطرح میکنم و شما هم ابید دلایل تایید یک گزینه

و دلایل رد سه گزینه را کامل بگید و یا مثال نقض را بیارید

کدام صحیح است؟

1)) آغازیانی که میتوانند دارای هزاران تاژک باشند ، حتما تک سلولی هستند.

2)) در بین تاژک داران چرخان افرادی دارای محافظ سلولزی فاقد سیلیس موجود نیست.

3)) سلولهای تاژک دار چرخه مالاریا در بدن انسان نمو پیدا میکنند.

4)) واکسن موثر و کارآمد مالاریا باید حد اقل شامل سه آنتی ژن متفاوت انگل باشد.
      گزینه یک غلطه چون ولوکس هم چندین هزار تاژک داره اما پر سلولیه - گزینه دو غلطه چون اغلب با سیلیس پوشیده شدن- گزینه سه هم غلطه چون سلول تاژگ دار توی هاگدارن گامت نر هست که توی ملاریا داخل دستگا ه گوارش پشه وجود داره - پس با این حساب صد در صد گزینه 4 جوابهست اما دلیل برای درستیش نمیتونم بیارم میشه توضیح بدین ؟؟؟؟؟

2. Top | #182
      همکار سابق انجمن

Geryeh
      نمایش مشخصات
      خیلی خیلی عالی بود دوستان بویژه آقا مهرداد که دلیل غلط بودن گزینه ها بویژه گزینه یک را عالی بیان کرد

اما در مورد گزینه 4 بله گزینه 4 درست هست. البته گزینه شاید یه خورده از بیشتر بدانید طرح شده باشه!! ولی با فکر کردن هم میشد علتش را گفت

در انسان هم اسپوروزوییت و هم مروزوییت و هم گامتوسیت مالاریا ایجاد و وارد میشه که هر کدام آنتی ژن های سطحشون متفاوته... برای همین هم هست که ساختن واکسن مالاریا بشدت سخت و فعلا غیر ممکن هست

این که آنتی ژن های این سه تا متفاوته از بیشتر بدانید همون بخش بیرون اوردم اما به کمک اون میشد گفت که چرا واکسن سازی مالاریا ، مهلک ترین بیماری انسان اینقدر طولانی و سخت شده

بازم آفرین آقا مهرداد. راستی یه چیز دیگه هم همین جا عرض کنم. بنده این سوال را روز 5 شنبه در این جا نوشتم و روز جمعه آزمون قلم چی بر گزار شد. توی زیست شناسیش دقیقا یک سوال کپی گزینه دو این سوال اومده بود

انگار طراح این سوال را دیده بوده !

پس یادتون باشه که تاژک دار چرخانی داریم که نه حفاظ سلولزی داشته باشه نه سیلیسی. تاژک دار چرخانی داریم که حفاظ سلولزی داشته باشه بدون سیلیس. تاژک دار چرخانی هم داریم که هر دوتاشا داشته باشه. تاژک دار چرخانی داریم که دو تاژک نداشته باشه. و ....

موفق باشید انشاالله همین امشب یه سوال دیگه طرح خواهم کرد اما این بار به شدت ترکیبی
      بدترین شرایط تو آرزوی یکی دیگه است، برای همه آرزوی معجزه میکنم...

اوساکار پادو نمیشه...! کسی خوشبختی رو به تو کادو نمیده...! بجنگ برا چیزی که میخوای...! بجنگ برا چیزی که میخوای

3. Top | #183
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام
      ممنون دوستان
      تشکر ویژه از استاد Dr-Amir که خیلی واضح مطلب رو فرمودند.

دو تا سوال دیگه داشتم :
      1- منظور از دو مجموعه کروموزوم (دیپلوئید) و یک مجموعه کروموزم (هاپلوئید) چیه؟
      2- از کجا بفمیم که مثلا فلان چیز دیپلوئیده یا هاپلوئید؟ مثلا تخمک انسان دیپلوئیده یا هاپلوئیده؟

4. Top | #184
      همکار سابق انجمن

Geryeh
      نمایش مشخصات
      سوال چالشی بعدی هم در خدمتیم ... برای چندمین بار عرض میکنم که در این سوالات سعی کردم به 4 نکته ای اشاره کنم که در هیچ جایی اشاره نشده باشه البته کسانی که مطالعات بالایی داشتند و یا تحلیل گرای خوبی هستن به 4 نکته دقیق اشاره میکنن

کدام صحیح می باشد؟

1)) مونوسیت های تغییر یافته بیشترین طول عمر گلبولهای سفید را دارند.

2)) تمامی هورمونها حتما از غشا عبور میکنند.

3)) در همانند سازی باکتری ، دو آنزیم هلیکاز و دو dna پلی مراز شرکت دارند.

4)) در میتوز ، قبل و بعد از متافاز ، کروموزوم در حداکثر فشردگی نیست.

اوساکار پادو نمیشه...! کسی خوشبختی رو به تو کادو نمیده...! بجنگ برا چیزی که میخوای...! بجنگ برا چیزی که میخوای

5. Top | #185
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سوال چالشی بعدی هم در خدمتیم ... برای چندمین بار عرض میکنم که در این سوالات سعی کردم به 4 نکته ای اشاره کنم که در هیچ جایی اشاره نشده باشه البته کسانی که مطالعات بالایی داشتند و یا تحلیل گرای خوبی هستن به 4 نکته دقیق اشاره میکنن

کدام صحیح می باشد؟

گزینه یک نادرسته چون فقط مونوسیت هایی که توی بافت تبدیل به ماکروفاژ میشن میتونن بیشترین عمر رو داشته باشن
      گزینه دو حتما درسته چون اگه گیرنده توی هسته یا سیتوپلاسم باشه باید از غشا بگذره و اگه هم نباشه مهم نیست چون هورمون توسط سول ها ساخته میشه وبرای ترشح باید از غشا سلول در هر صورتی عبور کنه ( احتمالا گزینه درست 2 هست )

گزینه سه هم نادرسته .انزیم های همانند سازی میتونه هر چند تا باشه چون توی باکتری چندین ژن داریم و متونه چندین دی ان ا پلیماز همانند سازی رو انجام بدن .

گزینه چهار هم نادرسته چون از متافاز حداگثر فشردگیشو پیدا میکنه و توی انافاز هم این حداکثر فشردگی رو همچنان داره.

واقعا مممممممممممنون از سوالای عالیتون. به جز گزینه دو به بقیه گزینه ها قبلا توجهی نکرده بودم.زیست پر از ابهام و نکات جدیده که همشون قابلیت مطرح شدن توی کنکورو دارن-مخصوصا زیست 1 که خط به خطش نکته و ابهام داره.

6. Top | #186
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      چرا 1 غلطه؟؟؟؟

7. Top | #187
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

کدام صحیح می باشد؟

به نظر من گزینه 4 می تونه درست باشه ...
      گزینه 1 >> طبق خط کتاب که نوشته مونوسیت هایی که در بافت ها تبدیل به ماکروفاژ می شوند نه همه مونوسیت های تغییریافته
      گرینه 2 >>خط کتاب نوشته هورمون های آمینواسیدی در چربی حل نمی شوند و نمی توانند از غشای سلول عبور کنند!وقتی گیرنده روی غشا باشه لزومی نداره از غشا عبور کنه!چون غشا فسفولیپیدیه نمی تونه بگذره!
      گزینه 3>> باکتری ها برای همانندسازی معمولا 2 دوراهی همانند سازی ایجاد می کنند،پس می شه 2 هلیکاز و 4 DNA پلیمراز
      گزینه 4>>البته روی گزینه 4 هم شک دارم،اما اگه قرار بود من این تست رو بزنم می زدم 4 به نظر من تو آنافاز اگه بخواد فشرده باشه،حداکثر نیست،چون کتاب فقط برای متافاز اشاره کرده که حداکثر فشردگی در این مرحله ست ...

منتظر جواب صحیح هستیم،ممنون
      ویرایش توسط sara.z : 31 اردیبهشت 1392 در ساعت 11:39

8. Top | #188
      همکار سابق انجمن

Geryeh
      نمایش مشخصات
      دمت گرم !! آقا مهرداد به خاطر گزینه 4 و گزینه 2 .... علتات عالی و درست بود. اما علت های دو گزینه دیگه را دقیق اشاره نکردی

آفرین به سارا خانوم که علت گزینه دو را فوق العاده گفت بویژه تعداد هارا دقیق مطرح کرد که خیلی باحال بود!!

اما اول یه نکته: ببینم کی گفته توی گزینه یک من از قید و یا همچین چیزی استفاده کردم؟؟!!! اصلا توی گزینه یک بحث همه یا برخی و بعضی نیست که! من مگه نوشتم تمام مونوسیت ها؟؟؟ فکر کنم تحت تاثیر جواب مهرداد قرار گرفتید و همه گزینه یک را خیلی بد رد کردید

خواهشا دقیق توجه کنید:

گزینه یک غلطه ((( مهمترین گزینه سوال گزینه یک بود و همون جوری که فکر میکردم کسی نتونست علتش را بگه))) ، چون مونوسیت تغییر یافته همون ماکروفاژ هست درسته؟؟ ماکروفاژها میتونن سال ها عمر کنن. و بقیه سلول های سفید عمرشون از چند ساعت تا هفته هست. اما نکته خیلی خیلی ریز

این بود که دوستان یادتون نره که لنفوسیت های تغییر یافته هم در فصل اول زیست سوم وجود داشتن. به نام های پلاسموسیت و خاطره بی و تی کشنده و خاطره تی. سلول های خاطره هم سالها عمر میکنن و اساس واکسن ها هم همین هست. واکسنی که توی 40 روزگیمون !! بهمون زدن خاطره هایی ایجاد کرد که توی 40 سالگیمون هم ما را ازون بیماری حفظ میکنه!! . پس بین سلول های سفید آگرانولوسیت ها میتونن تغییر کنن. مونوسیت هاشون میشن ماکروفاژ و لنفوسیت هاشون میشن خاطره (( بعلاوه پلاسموسیت و ... که اینجا کاری باشون نداریم )) . خاطره ها از ماکروفاژها عمر بیشتری دارن!!

گزینه دو کاملا درسته .... آقا مهرداد خیلی تمیز نکتش را گفت!! بله هورمون ها توسط سلول ساخته میشن و توی سلول هم ساخته میشن پس بی بورو برگرد توی ترشحشون حتما باید از یه غشا حداقل عبور کنن . منظور غشای سلول سازندشون بوده!. حالا آیا از غشای سلول گیرنده هم عبور میکنه یا نه به خودش ربط داره!

گزینه سه غلطه همون طور که سارا گفت توی هر دو راهی همانند سازی یک هلیکاز و دو dnaپلی مراز فعال هستن پس توی کروموزوم باکتری (( دو دوراهی)) دو هلیکاز و 4 dnaپلی مراز فعال هستن.

گزینه چهار غلطه ، چون فشردگی در متافاز حداکثر میشه و بعدشم حفظ میشه تا اینکه میتوز تموم بشه و کروموزوم ها دوباره کروماتینی بشن.

بازم خیلی عالی بود. فقط نکته گزینه یک را یادتون باشه. بدجوری ریزه میزه هستش

9. Top | #189
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام
      محمدعلیم . تازه عضو,شدم

یک که غلطه چون مونوسیت ها 3روز عمر دارن
      سوال شماره 2از بیخ و بن غلط هست چون هرمون های امینواسیدی از غشا رد نمی شن و فقط استروییدی ها و هرمون های تیروییدی می تونن رد شن

سوال3 این هم غلطه چون باکتری 4تا پلی مراز لازم داره برای همانند سازی
      گزینه 4 احتمالا درسته

10. Top | #190
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      دمت گرم !! آقا مهرداد به خاطر گزینه 4 و گزینه 2 .... علتات عالی و درست بود. اما علت های دو گزینه دیگه را دقیق اشاره نکردی

آفرین به سارا خانوم که علت گزینه دو را فوق العاده گفت بویژه تعداد هارا دقیق مطرح کرد که خیلی باحال بود!!

اما اول یه نکته: ببینم کی گفته توی گزینه یک من از قید و یا همچین چیزی استفاده کردم؟؟!!! اصلا توی گزینه یک بحث همه یا برخی و بعضی نیست که! من مگه نوشتم تمام مونوسیت ها؟؟؟ فکر کنم تحت تاثیر جواب مهرداد قرار گرفتید و همه گزینه یک را خیلی بد رد کردید

خواهشا دقیق توجه کنید:

گزینه یک غلطه ((( مهمترین گزینه سوال گزینه یک بود و همون جوری که فکر میکردم کسی نتونست علتش را بگه))) ، چون مونوسیت تغییر یافته همون ماکروفاژ هست درسته؟؟ ماکروفاژها میتونن سال ها عمر کنن. و بقیه سلول های سفید عمرشون از چند ساعت تا هفته هست. اما نکته خیلی خیلی ریز

این بود که دوستان یادتون نره که لنفوسیت های تغییر یافته هم در فصل اول زیست سوم وجود داشتن. به نام های پلاسموسیت و خاطره بی و تی کشنده و خاطره تی. سلول های خاطره هم سالها عمر میکنن و اساس واکسن ها هم همین هست. واکسنی که توی 40 روزگیمون !! بهمون زدن خاطره هایی ایجاد کرد که توی 40 سالگیمون هم ما را ازون بیماری حفظ میکنه!! . پس بین سلول های سفید آگرانولوسیت ها میتونن تغییر کنن. مونوسیت هاشون میشن ماکروفاژ و لنفوسیت هاشون میشن خاطره (( بعلاوه پلاسموسیت و ... که اینجا کاری باشون نداریم )) . خاطره ها از ماکروفاژها عمر بیشتری دارن!!

گزینه دو کاملا درسته .... آقا مهرداد خیلی تمیز نکتش را گفت!! بله هورمون ها توسط سلول ساخته میشن و توی سلول هم ساخته میشن پس بی بورو برگرد توی ترشحشون حتما باید از یه غشا حداقل عبور کنن . منظور غشای سلول سازندشون بوده!. حالا آیا از غشای سلول گیرنده هم عبور میکنه یا نه به خودش ربط داره!

گزینه سه غلطه همون طور که سارا گفت توی هر دو راهی همانند سازی یک هلیکاز و دو dnaپلی مراز فعال هستن پس توی کروموزوم باکتری (( دو دوراهی)) دو هلیکاز و 4 dnaپلی مراز فعال هستن.

گزینه چهار غلطه ، چون فشردگی در متافاز حداکثر میشه و بعدشم حفظ میشه تا اینکه میتوز تموم بشه و کروموزوم ها دوباره کروماتینی بشن.

بازم خیلی عالی بود. فقط نکته گزینه یک را یادتون باشه. بدجوری ریزه میزه هستش
      نکته گزینه 1 خیلی ریـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــز بود دیگه
      اما من برای گزینه 2 نمی تونم متوجه بشم،آخه وقتی کتاب نوشته هورمون های آمینواسیدی نمی تونن از غشا عبور کنن به دلیل وجود فسفولیپید بوده دیگه،خب مگه تو غشای سلول سازندش فسفولیپید نیست ؟ چطور می شه که از اون عبور می کنه اما از غشای سلول هدفش نمی تونه عبور کنه ؟! جنس غشا که تغییر نمی کنه ؟!!

11. Top | #191
      همکار سابق انجمن

Geryeh
      نمایش مشخصات
      اول سلام به آقا محمد علی خان و اینکه محمد علی ، مگه ندیدی جواب را نوشتم چرا دوباره میای جواب میدی اونم با ایراد!!!!!!!!!!!!

دوم هم اینکه سارا خانوم یعنی چی توی غشای سلول سازندش فسفولیپید نیست؟؟؟!!!!!! اصلا غشا بدون فسفولیپید کی دیده؟؟!!!! برای ترشح هورمون در اغلب موارد اگزوسیتوز صورت میگیره مثه ترشح مثلا هیستامین در ماستوسیت

در این حالت دیگه اون ماده ترشح شده نیازی نیست ساختار لیپیدی داشته باشه تا بتونه رد بشه بلکه حمل کنندش که وزیکول انتقالی گلژی هست ساختار لیپیدی داره و با غشا ترکیب میشه و هورمون را میریزه بیرون پس اینا بازم تکرار میکنم

که هورمون هر نوعی باشه حتما از غشا عبور میکنه نه غشای گیرنده بلکه غشای سازندش. راستی سارا خانوم همون طور که خودمم گفتم نکته گزینه یک خیلی خیلی دقیق و به نظر خودم فوق العاده هست!!! احتمالا توی سوالات زیست 92 یه همچین نکاتی را ببینیم!

12. Top | #192
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام شارش انرژی در جانداران فصل 8 رو میشه توضیح بدید؟
      نقل قول نوشته اصلی توسط Doctor نمایش پست ها
      موم ها نقش ساختاری دارند.
      چه خوش باشد که بعداز روزگاری به امیدی رسد امیدواری

13. Top | #193
      مدیر کل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mahsanazeri نمایش پست ها
      سلام شارش انرژی در جانداران فصل 8 رو میشه توضیح بدید؟
      دانلود جزوه زیست پیش دانشگاهی مبحث شارش انرژی در جانداران - کنکور

جزوه زیست شناسی مبحث شارش انرژی - کنکور

14. Top | #194
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      یه سوال داشتم برای اینکه بهتر متوجه بشم
      وقتی دو دو راهی همانند سازی ایجاد میشه یعنی هر دو راهی حکم یکی رو داره و هر کدوم یک هیلکاز برای جدا شدن رشته ها از هم و 2 دی ان ا پلی مراز استفاده میشه؟چون هر کدوم 2 رشتس از دو دی ان ا پلی مراز استفاده میشه در کل دو هیلکاز و 4 دی ان ا استفاده میشه؟

یه اطلاعات کلی درمورد دی ان ا باکتری و یوکاریوت میخوام
      هوا که سرد میشه
      یاد تو می افتم

15. Top | #195
      همکار سابق انجمن

Geryeh
      نمایش مشخصات
      dannart قرار نشد توی این تاپیک به سوالات شخصی بجوابیم ... قرار شد هر چند وقت یک بار یه سوالی طرح کنم بنویسم

البته جواب هم میدم ولی اینکه بخواد چندین بار سر یه سوال جواب بدم خب یه خورده اینجا شلوغ پلوغ ! میشه ولی به هرحال

ببین توی هر دوراهی همانن سازی باید دو هلیکاز فعال باشن. چون یه طرف دوراهی میره یه طرف !! و طرف دیگش میره یه طرف دیگه!!!

مثلا یک هلیکاز باید بالایی بره و یکی دیگه پایین بره. پس توی هر دوراهی دو هلیکاز. از طرف دیگه برای هر رشته تک نوکلیوتیدی هم یک دی ان ای پلی مراز میخوایم پس تا اینجا هم میشه دو دی ان ای پلی مراز. ولی چون دی ان ای از هر دو طرف (( مثلا هم از پایین و هم از بالا )) داره باز میشه

پس 4 دی ان ای پلی مراز میخوایم. اگر متوجه نمیشی زیاد نمیخواد روش کلید کنی. فقط بدون توی هر دوراهی دو هلیکاز و 4 دی ان ای پلی مراز فعال هستن

صفحه 13 از 1850 نخستنخست ... 312131423113 ... آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن