خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14

موضوع: تندخوانی

1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

تندخوانی

تندخوانی مجموعه‌ی راهکارهای عملی و فنونی است که سرعت مطالعه را به شکلی چشمگیر افزایش می‌دهد و امکان یادگیری صفحات پرشماری را در زمانی کوتاه فراهم می‌سازد. تندخوانی مهارت باارزشی است. البته باید بدانید که تندخوانی در همه جا به کار نمی‌‌آید؛ به طور مثال برای مطالب ریاضی و علمی که مسائل آن مرحله به مرحله پیش می‌روند.
      تصور عموم بر این است که هر چه آهسته‌تر و کندتر مطالعه شود، اندوخته‌ی ذهنی افزایش خواهد یافت، حال آن‌که بر پایه‌ی دیدگاه پژوهشگران خلاف این امر صادق است. به باور آنان در حالی که میزان اندوخته‌ی ذهنی مطالعه‌کننده‌ی معمولی تنها ۳۵ درصد است، این حالت برای تندخوان‌ها حداقل ۵۳ درصد خواهد بود.
      به گفته‌ی محمد سیدا، مرد حافظه‌ی ایران، در کشورهای پیشرفته تندخوانی برای افرادی که رئیس‌جمهور یا سناتور می‌شوند اجباری است.

اصول تندخوانی:

کم کردن تعداد مکث‌ها و توقف‌ها

این همان تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌هاست. ما هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک متـن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دهیم. اکنون هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها را کاهش دهیم سرعت خواندنمان نیز افزایش می‌یابد. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این تعداد مکث را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید. هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را. اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود.

عدم بازگشت به عقب

اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها یا قسمت‌هایی از متن را که به‌درستی متوجه نشده‌اند بازخوانی کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما می‌کاهد. شما می‌توانید با مطالعه‌ی تکمیلی، قسمت‌هایی را که به‌درستی متوجه نشده‌اید درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم‌ زمان‌بر است؛ اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک‌نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعه‌ی‌ مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

عدم مطالعه با صدای بلند

در فرایند مطالعه باید فقط چشم‌ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوه‌ی بینایی شما بسیار بیش‌تر از سرعت تکلم شماست؛ بنابراین از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید. موضوع اصوات به همین جا ختم نمی‌شود. ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه‌ها را بیان می‌کنیم. این همان ندای درون شماست. زمانی که به‌اصطلاح در دلتان مطلبی را می‌خوانید؛ یعنی ما پس از دیدن یک کلمه صبر می‌کنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمان کامل شود؛ سپس به سراغ کلمه‌ی بعدی می‌رویم. این عادت نیز سرعت مطالعه‌ی شما را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیر ممکن است اما می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند.

برای تسلط بیش‌تر به این روش توجه به نکات زیر کمک شایانی می‌کند:

از صفحات فهرست مندرجات کتاب استفاده کنید تا دیدی سریع و کلی از محتویات کتاب به دست آورید، به‌خصوص بار اولی که از یک کتاب استفاده می‌کنید، یادداشت‌هایی از بخش‌ها و قسمت‌هایی که بیش‌ترین ارتباط را با مطالعه‌ی شما دارند، تهیه کنید.
      هم‌چنان که مهارت در تندخوانی را پرورش می‌دهید پیش از شروع به خواندن، یک برنامه‌ی کار تنظیم کنید. به طور مثال فهرستی از سؤالاتی تهیه کنید که می‌خواهید پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.
      سپس در حالی که به تندخوانی مشغول هستید ذهن شما به طور خودکار تمایل به ذخیره کردن اطلاعاتی دارد که پاسخ‌گوی سؤالات شماست.
      به طور مداوم مروری به مطالب قبلی داشته باشید. به طور مرتب به چند صفحه‌ی قبل از مطلبی که در حال خواندن آن هستید، برگردید و نکات اصلی را که در حال تندخوانی یاد گرفته‌اید به خاطر آ ورید. به علاوه کنترل کنید و ببینید در هر نگاهی که به مطالب قبلی می‌اندازید، آیا نکته‌ی مهم و جدیدی می‌یابید. امکان دارد بار اولی که تندخوانی کردید مطالب مهم را از قلم انداخته باشید.

منبع : کانون

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      دست شما دردنکنه که حتی امروز هم برای دوستان مطلب آموزنده گذاشتید.فکر میکردم جز من همه بچه های انجمن سیزده بدرن.کسایی هم که رفتن انشالا بهشون خوش بگذره تا با انرژی از فردا شروع مجدد کنند.

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سپاس بی کران
      ^______________________^

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      بسیار ممنون عزیزم

ولی من با این روشی که با چشم بخونی مشکل دارم

وقتی با چشم میخونم خوابم میگیره.اینو چه کنم؟؟؟؟

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      زیستو هم میشه اینجوری خوند مثلا فصل هشت پیش !!؟من مطالب غیر درسیو خیلی تند وسریع تمام میکنم ولی اگه بدونمقراره یه مطلب درسیو بخونمو یاد بگیرم خیلی کند میخونم چون مثلا درس زیستو که خط به خطش پر ازنکته است رو اگه بخام سریع بخونمو رد شم که بعد نمیتونم متوجهش بشم و بعد تستاش رو هم بزنم ولی خب خیلی طول میکشه خوندنم.به هر حال ممنون مطلب مفید وخوبی بود

6. Top | #6
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات

تکنیک های تندخوانی

با بکار بستن نکات زیر مهارت تند خوانی رادر خود تقویت کنید:

۱) مکثــها و توقفهای چشمان خود را حین مطالعهسطورکــاهش دهید. این همان تمرکزهای لحظه ای بروی حروف و واژه ها اسـت. مـا هنگامخواندن هر یک از سطرهای یک مـتـن چشمان خود را بصورت جهشی بسمت جلو حرکت می دهیماکنون هر میزان که ما این مکثـها و جهشــها را کـاهش دهیـم سـرعـت خـوانــدنمان نیزافزایش می یابد.تـــعداد این توقفها معمولا در افراد کند خوان به ۷ بار در هرسـطرمیرسد اما شما میتوانید این تعداد مکث را به ۳ باردر هر سطر کاهش دهید.
      نکته:هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را.
      نکته: برای کاهش مکث ها و توقفها میبایست حوزه دید خود را افزایش دهید. برای این منظورشما باید سعی کنید تا تصاویر واقع در گوشه چشمان خود را بدون اینکه بطور مستقیم بهآنها نگاه کنید،ببینید.
      نکته:اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانیگردد.

۲) واژه ها را گروه بندی کنید. ما دیگر آموخته ایم که چگونه حروف رابا یکدیگر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و درک کنیم. اکنون باید بیاموزیم که دستهای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانیم. و در قدمبعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف رااستخراج کنیم.
      نکته: ثابت شده که دسته بندی واژه ها قوه ادراک و فهم را افزایشمیدهد. بطور کلی مفهوم را آسانتر میتوان از یک دسته واژه استخراج کرد تا از کلماتمنفرد و حتی حروف تک.

۳) هیچگاه به عقب باز نگردید. اغلب افراد عادت کردهاند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه ها و یا قسمتهایی از متن را که بدرستیمتوجه نشده اند را بازخوانی کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما میکاهد. شمامیتوانید با مطالعه تکمیلی قسمتهایی که بدرستی متوجه نشده اید را درک کنید. شاید باخودتان بگویید که این باز خوانی مجدد هم زمانبر است. اما باز گشت مکرر به عقب برایبازخوانی قسمتهای درک نشده به مراتب وقت گیر تر از مطالعه مجدد یک مطلب به روش تندخوانی ست.

۴) هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیشتعیین کنید. که چه نوع اطلاعاتی را میخواهید کسب کنید. این کار سبب میگردد تا شمااطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای را در فرایند مطالعه حذف کنید.

۵) فقط کلمات ومفاهیم کلیدی را مطالعه کنید. ما برای نگاشتن مطالب ناگزیریم پاره ای دستوراتنوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم. اما هنگام خواندن نه.۴۰ تا ۶۰ درصد کلیک متن از واژه ها و حروف بی اهمیت و غیر ضروری (البته برای درک آن) تشکیل یافتهاست. مانند حروف ربط مانندو و یا. بیاموزید تنها اسمها و افعال را بخوانید. نکات ومفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوعاصلی را حذف کنید.

۶) با صدای بلند مطالعه نکنید. سرعت ادا کردن و صحبت کردنبسیار کمتر از ظرفیت یادگیری و مطالعه شماست. در فرایند مطالعه میبایست فقط چشمها ومغز درگیر باشند. سرعت قوه بینایی شما بسیار بیشتر از سرعت تکلم شماست. بنابراین ازتلفظ حروف و واژه ها حین مطالعه خودداری کنید. اما مسئله اصوات به همین جا ختمنیمشود. ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه ها را بیانمیکنیم. این همان ندای درون شماست زمانی که به اصطلاح در دلتان مطلبی را میخوانید. یعنی ما پس از دیدن یک کلمه صبر میکنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمانکامل شود سپس به سراغ کلمه بعدی میرویم. این عادت نیز سرعت مطالعه شما را کاهشمیدهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیر ممکن است امامیتوان آنها را به حداقل رساند.

۷) در محیط مطالعه خود هر عاملی که موجب پرتشدن حواس شما میگردد را حذف کنید.

۸) هر میزان که شما با واژگان و اصطلاحاتیک زبان آشنا تر ومانوس تر باشید درک بهتری نیز از متون نگاشته شده به آن زبانخواهید داشت. بنابراین تا میتوانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

۹) تمرینکنید، تمرین کنید. تا میتوانید تند خوانی را تمرین کنید. تند خوانی نیز همچون سایرمهارتها نیاز به ممارست دارد.

۱۰) تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. بدینمفهوم که در حین خواندن مطلبی در آن واحد به چیز دیگری فکرنکنید

7. Top | #7
      کاربر فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      کند خوانی برای آموزش ... تند خوانی برای مرور... هر چیزیو نمیشه تند خوانی کرد....

8. Top | #8
      کاربر فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      من وقتی تند میخونم درسی رو که تازه دارم میخونم هیچی حالیم نمیشه تند خوانی فقط بدرد دوره ی دوم و سوم میخوره!:yahoo (2):

9. Top | #9
      کاربر اخراجی

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط perspolis نمایش پست ها
      زیستو هم میشه اینجوری خوند مثلا فصل هشت پیش !!؟من مطالب غیر درسیو خیلی تند وسریع تمام میکنم ولی اگه بدونمقراره یه مطلب درسیو بخونمو یاد بگیرم خیلی کند میخونم چون مثلا درس زیستو که خط به خطش پر ازنکته است رو اگه بخام سریع بخونمو رد شم که بعد نمیتونم متوجهش بشم و بعد تستاش رو هم بزنم ولی خب خیلی طول میکشه خوندنم.به هر حال ممنون مطلب مفید وخوبی بود
      دوست عزیز بله منم مشکل شما رو در زیست داشتم .. بهتر است بجای خواندن کلمه به کلمه زیست ، به صورت جمله به جمله و با درک مفهوم یاد بگیرین .. اینجوری زودتر تموم میشه ... موفق باشید

10. Top | #10
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سپاسگذار، تاپیک مفیدی بود.

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      ادمینستور کانال جهادی پیوند در پیام رسان سروش با لینک http://sapp.ir/ap_peyvand

فعال عرصه ی رسانه

مدرس سواد فضای مجازی

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.tehran نمایش پست ها

سلام

با عرض معذرت بانو

اين تصوير واضح نيست ميشه لطفا لينك اصلي رو بگذاريد.

13. Top | #13
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      به نظر من تمامی این مطالب کاملا غلطه !!!!
      تند خوانی هیچ فایده ای نداره چون خوندن ملاک نیست یادگیری ملاکه
      نمیخوام تهمت بزنم ولی به احتمال بسیار زیاد علت اینکه میبینید موسسات آموزشی رو تند خوانی تاکید میکنند اینه که این موسسات برای چند هزار نفر یک برنامه درسی واحد میدن و بدیهیه که بعضی ها نمیتونن حجم تعیین شده رو مطالعه کتتد و به عبارتی از برنامه عقب میمونند موسسات هم برای اینکه پاسخ گوی این افراد باشن مجبور هستند که از تند خوانی تعریف و تمجید کنند و اون رو امر خوبی بدونند تا به این وسیله این افراد هم از برنامه عقب نمونند و در واقع دلشون خوش باشه که به برنامه رسیدند !!!!!
      به وبلاگ کنکوری ما سر بزنید
      http://mmtkk.blogfa.com/

14. Top | #14
      کاربر فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      تند خوانی... یکی از گول زننده ترین حاشیه برای بچه های کنکوری!!!

یه جایی میخوندم تو بیابون به مردم اب بفروشی کار خاصی نکردی
      هنر اینه تو بیابون به مردم خاک بفروشی!!

کاری که با ما میکنن دقیقا همینه
      من تو یکی از همایش های اقای جاوید شرکت کردم استاد حافظه به قول خیلیا!
      شرایط دوره شون این بود که ۱۲ جلسه باید شرکت میکردیم ۲ تومن و تخفیفی که شامل حال ما شده اینه که ۱۵۰۰ بدیم...
      خب من خیلی جذب این تبلیغ شدم و دنبال راهی بودم تا بسته ی تندخوانی رو بتونم ارزونتر بگیرم از قرار معلوم یه جای دیگه با قیمت ۷۰۰ تومن پیدا کردمش
      ولی نخریدم و اونو بعد از یه ماه به طور رایگان پیدا کردم( فیلم های اموزیشیشو همراه با جزوه) دوره ی فانتوم تندخوانی!
      تا چند جلسه باهاش پیش رفتم و جزوه شم همزمان تمرین میکردم
      متوجه شدم که شاید بتونی تندتر بخونی ولی این فقط به درد خوندن رمان میخوند... واسه خوندن مطالب کتاب اصلا به درد نمیخوره
      مثلا زیست
      شما یه خط میخونی... یهو یه نکته یادت میاد بهش اضافه میکنی... بعدش یادت میاد تو زیست دوم چندتا نکته در مورد این نوشته برم دربیارمش کنار این بنویسم... بعد میای خط دوم رو بخونی یه چند ثانیه فکر میکنی تا جمله واست جا بیفته..

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن