خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

عربی دان عزیز کمک ! ، فرق نائب فاعل از نوع ض مستتر با فاعل از نوع ض مستتر

سلام دوستان این دومین پست من است ، تازه با انجمن آشنا شدم ممنون میشم راهنمایی کنید

سوال :

از کجا باید در جمله عربی در سطح کنکور
      بفهمیم که نائب فاعل در جمله وجود دارد و خبری از فاعل از نوع ضمیر مستتر نیست !! ( بهتر از این به فکرم نرسید که چی بپرسم )

مثلا فکر کنید داریم :

لم یُسمع صوتک لأنک ...

ما ترجمه می کنیم :

شنیده نمی شود صدایت زیرا تو ...

الان فاعل تابلو و مشخص نیست ! مثلا اگر بعد لم یُسمع می گفتیم

لم یُسمع علیرضا صوتک لأنک ...

فاعل تابلو بود

ولی در جمله عربی اول که فاعل مشخصا معلوم نیست از کجا بفهمم که فاعل از نوع مستتر نباشد !!!

که اگر فاعل از نوع مستتر باشد دیگه اینجوری معنی نمیشه و مسلما فعل مجهول نیست و اصلا ناعب فاعل که انجا صوتک است نداریم و ... آن وقت به نظر شما چجوری معنی میشد ؟

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amires نمایش پست ها
      سلام دوستان این دومین پست من است ، تازه با انجمن آشنا شدم ممنون میشم راهنمایی کنید

سوال :

بفهمیم که نائب فاعل در جمله وجود دارد و خبری از فاعل از نوع ضمیر مستتر نیست !! ( بهتر از این به فکرم نرسید که چی بپرسم )

مثلا فکر کنید داریم :

لم یُسمع صوتک لأنک ...

ما ترجمه می کنیم :

فاعل تابلو بود

ولی در جمله عربی اول که فاعل مشخصا معلوم نیست از کجا بفهمم که فاعل از نوع مستتر نباشد !!!

که اگر فاعل از نوع مستتر باشد دیگه اینجوری معنی نمیشه و مسلما فعل مجهول نیست و اصلا ناعب فاعل که انجا صوتک است نداریم و ... آن وقت به نظر شما چجوری معنی میشد ؟
      دوست عزیز،
      سوالتون رو در تاپیک زیر مطرح کنید. استاد پویا دقتی پاسخ میدهند!

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

سوال :

مثلا فکر کنید داریم :

لم یُسمع صوتک لأنک ...

ما ترجمه می کنیم :

فاعل تابلو بود

با عرض سلام و وقت بخیر

اون چیزی که من از سوالتون فهمیدم این بود که در تشخیص فاعل و نائب فاعل مشکل دارین

ببینین هر فعلی یا معلومه یا مجهول ، اگه معلوم باشه فاعل داره و اگه مجهول باشه نائب فاعل

پس شما باید اول مشخص کنین فعلتون معلومه یا مجهول

فعل جمله ( لم یُسمع صوتک ) مجهوله ..... همون طور که فرمودین از روی معنیش میشه اینو تشخیص داد که فعل مجهوله

حالا احتیاج به نائب فاعل داره که نائب فاعلش میشه ( صوت ) که مطابقت جنسی با فعل هم داره

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط پویا دقتی نمایش پست ها

با عرض سلام و وقت بخیر

اون چیزی که من از سوالتون فهمیدم این بود که در تشخیص فاعل و نائب فاعل مشکل دارین

ببینین هر فعلی یا معلومه یا مجهول ، اگه معلوم باشه فاعل داره و اگه مجهول باشه نائب فاعل

پس شما باید اول مشخص کنین فعلتون معلومه یا مجهول

فعل جمله ( لم یُسمع صوتک ) مجهوله ..... همون طور که فرمودین از روی معنیش میشه اینو تشخیص داد که فعل مجهوله

حالا احتیاج به نائب فاعل داره که نائب فاعلش میشه ( صوت ) که مطابقت جنسی با فعل هم داره
      تشکر از شما دوست عزیز ،

ولی سوال بنده اینه که الان مثلا از کجا باید تشخصی بدهیم که در جمله فاعلمون مستتر است !
      در مثالی که بالا گفتم علیرضا مشخصا فاعل بود
      ولی حالا اگر در جمله فاعل کاملا مشخص نبود و مانند مثالی که زدم مثلا فکر کنید از یکی از 3 باب اول در حالت مضارع که با یُـ یا تُـ شروع می شوند سوال طرح شده بود !!!

حالا راه تشخیص اینکه ، فاعل مستتر است چیست ؟ و همچنین از کجا بفهمیم نائب فاعل مستتر است ؟

خلاصه از کجا بفهمیم که مثلا در جمله اینبار فاعل از نوع ض مستتر است ؟
      حدس خودم اینه که فقط باید از راه ترجمه رفت !

اگر با مثال توضیح دهید خیلی ممنون می شوم
      ویرایش توسط amires : 06 فروردین 1394 در ساعت 02:26

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      تشکر از شما دوست عزیز ،

ولی سوال بنده اینه که الان مثلا از کجا باید تشخصی بدهیم که در جمله فاعلمون مستتر است !
      ولی حالا اگر در جمله فاعل کاملا مشخص نبود و مانند مثالی که زدم مثلا فکر کنید از یکی از 3 باب اول در حالت مضارع که با یُـ یا تُـ شروع می شوند سوال طرح شده بود !!!

حالا راه تشخیص اینکه ، فاعل مستتر است چیست ؟ از کجا بفهمیم نائب فاعل مستتر است ؟

ببینین سوال همیشه به صورتی مطرح میشه که جواب مشخصی داشته باشه و یا اینکه فعل حرکت گذاری میشه

مثلا همان جمله ( لا یُسمع علی صوتک ) را در نظر بگیرین ...... همون طور که گفتیم اول باید مشخص کنیم که فعل معلومه یا مجهول

2 راه برای تشخیص داریم ...... یک راه استفاده از ترجمه هست ..... با استفاده از ترجمه مشخصه که این فعل معلومه

پس چون معلومه ( علی ) میشه فاعلش و صوت میشه مفعول به

ولی فک کنم سوال شما این باشه که در جمله ( لا یسمع صوتک ) الان فاعل داریم یا نائب فاعل

در این جمله چون فعل حرکت گذاری نشده نمیشه تشخیص داد که فعل معلومه یا مجهول ..... پس به احتمال 50 درصد معلوم و به احتمال 50 درصد مجهوله

حالا باید به گزینه های دیگه توجه کنیم ...... طراح باید گزینه ها رو جوری بده که در اون 3 گزینه فعل به احتمال 100 درصد معلوم باشه تا ما بیایم و همون گزینه اول رو انتخاب کنیم

البته این سوال که شما پرسیدین از سوالات بسیار دشوار کنکور محسوب میشه که تا به حال فقط یکی دو بار مطرح شده

سعی کردم جوری بیان کنم که متوجه بشین ولی اگه بازم سوالی دارین در خدمتتون هستم

6. Top | #6
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      تشکر از شما دوست عزیز ،

حالا راه تشخیص اینکه ، فاعل مستتر است چیست ؟ و همچنین از کجا بفهمیم نائب فاعل مستتر است ؟

خلاصه از کجا بفهمیم که مثلا در جمله اینبار فاعل از نوع ض مستتر است ؟
      حدس خودم اینه که فقط باید از راه ترجمه رفت !

با اجازه استاد و ببخشیذ در حضور شما اظهار نظر میکنم

فک کنم منظورت این بود که مثلا کجا فاعل ضنیر نستتره و کجا مثلا ضمیر ظاهره و کجا اسم بارز

خب واسه اسم بارز که بقول خودت تابلوئه.اگه بعد فعل((حتما باید بعد فعل باشه ها))اسمی اومده باشه که شرایط

فاعل و داشته باشه(یعنی مرفوع باشه و با فعل مطابقت از نظر جنس(تعداد حتما برابر نیست) داشته باشه و تو

معنی هم بصورت فاعل ترجمه بشه و مثلا مفعول نباشه) خب همون میشه فاعل و از نوع اسم ظاهر.البته حواست

باشه فقط ی سری صیغه ها میتونن فاعلشون اسم ظاهر داشته باشه و یه سری صیغه ها عمرا نمیتونن اسم ظاهر

داشته باشن.اینا:فقط صیغه های 1 و 4(مفرد مذکر غایب و مفرد مونث غایب)میتونن فاعل از نوع اسم ظاهر داشته

باشن.بقیه صیغه ها خودشون هم فعل هستن هم فاعل.یعنی اگه اخرش ضمیر بارز باشه خب فاعلش میشه همون

وگرن حتما فاعلش مستتره

بالا گفتیم صیغه های 1 و 4 میتونن فاعلشون اسم ظاهر باشه.ضمیر بارز که ندارن.پس فقط میمونه فاعل از نوع

ضمیر مستتر ک تو این دو تا صیغه تنها در صورتی فاعل میشه ضمیر مستتر که فعل جمله قبلش ی اسمی باشه که

این فعل به اون برگرده.اینظوری::

محمد یقرا درسه====>تو این جمله فعل یقرا به اسم محمد که قبلش اومده برمیگرده پس فاعل میشه ضمیر

مستتر هو

یقرا محمد درسه====>تو انجا اسم محمد بعد فعل اومده و ویژگی های فاعل(همونایی که بالا گفتیم)و داره پس

میشه فاعل اسم ظاهر.

پس یادت باشه همیشه واسه فاعل از نوع اسم ظاهر فقط باید به بعد فعل نگاه کنیم(اونم فقط تو صیغه های 1 و

4).اگه بعدش بود که خب هیچی اگه نبود میریم تو فعل.

اگه ضمیر فاعلی بهش چسبیده بود(بجز صیغه های 1 و 4.خودت میدونی دیگه کدوم فعل ها ضمیر فاعلی دارن.درسته؟)(مثل تم در ذهبتم)همون ضمیره میشه فاعل از نوع ضمیر بارز وگرنه فاعل میشه ضمیر مستتر

واسه فعل های مجهول هم دقیقا همینطوره.تو توضیحات بالا هر جا دیدی نوشتم فاعل بجش بگو نائب فاعل.میشه دقیقا واسه مجهول

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اول از همه تشکر از هر دو عزیز که بنده را راهنمایی کردند ، از پاسخ دهنده دوم کمال تشکر را دارم خیلی لطف کردید !

خوب این طور که دستگیرم شد :

مورد 1

اسم ظاهر => فقط فعل باید صیغه 1 و 4 باشد

حالا اینجا یک سوال پیش می آید :

فرض کنید if فعل صیغه 2 باشد و بعدش اسم بیاید آن وقت آیا می تونیم با آن اسم بگوییم که از نوع اسم ظاهر است ؟

Ex : آن دو مرد به زندان می روند ===> یذهبان
      الرجلان الی السجن .

الان الرجلان اسم ظاهر نیست ؟ اگر نیست پس چی است ؟

مورد 2

سوال فرعی :

همین الان یک سوالی برام پیش آمد

ببینید من اعراب فرعی رو بلدم یعنی مثلا می دونم که برای اینکه اسم مثنی مرفوع شود باید به جای ینِ ، انِ باید بگیرد

حالا در مورد خود فعل می دانیم که اگر ینَِ یا ونَ باشد مربوط به جمع سالم مذکر است و اگر ینِ ، انِ باشد مربوط به مثنی است

حالا مثلا در جمع سالم مذکر کجا باید از ونَ بهره ببریم و کجا باید از ینَِ ؟ در مثنی چطور ؟

الان مثلا در مورد یک در مثالی که زدم چرا نگفتیم
      یذهبین الرجلان الی السجن .

مورد 3

در مورد محمد یقرا درسه ... منظورتون ان بود که در جملات اسمیه باید دقت کنم که مثلا در این مثال :

مبتدا => محمد

فاعل => ضمیر مستتر هو

مورد 4 الان اگر دیدیم فاعل از نوع اسم ظاهر نبود !
      از نوع ضمیر بارز هم نبود !

می تونیم شک کنیم که از نوع ض مستتر است ! خوب حالا یک سوال :
      آیا فقط فعل صیغه های 1 - 4 - 7 - 13 - 14 می توانند به صورت ضمیر مستتر فاعل داشته باشند یا سایر صیغه ها هم می توانند ؟

لطفا همه دوستانی که می توانند پاسخ 4 مورد بالا را بدهند

فکر نمی کردم همچین انجمن خوبی داشته باشیم ، مرسی از konkur.in !!!!

8. Top | #8
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      اول از همه تشکر از هر دو عزیز که بنده را راهنمایی کردند ، از پاسخ دهنده دوم کمال تشکر را دارم خیلی لطف کردید !

خوب این طور که دستگیرم شد :

مورد 1

اسم ظاهر => فقط فعل باید صیغه 1 و 4 باشد

حالا اینجا یک سوال پیش می آید :

فرض کنید if فعل صیغه 2 باشد و بعدش اسم بیاید آن وقت آیا می تونیم با آن اسم بگوییم که از نوع اسم ظاهر است ؟

Ex : آن دو مرد به زندان می روند ===> یذهبان
      الرجلان الی السجن .

الان الرجلان اسم ظاهر نیست ؟ اگر نیست پس چی است ؟

مورد 2

سوال فرعی :

همین الان یک سوالی برام پیش آمد

ببینید من اعراب فرعی رو بلدم یعنی مثلا می دونم که برای اینکه اسم مثنی مرفوع شود باید به جای ینِ ، انِ باید بگیرد

حالا در مورد خود فعل می دانیم که اگر ینَِ یا ونَ باشد مربوط به جمع سالم مذکر است و اگر ینِ ، انِ باشد مربوط به مثنی است

حالا مثلا در جمع سالم مذکر کجا باید از ونَ بهره ببریم و کجا باید از ینَِ ؟ در مثنی چطور ؟

الان مثلا در مورد یک در مثالی که زدم چرا نگفتیم
      یذهبین الرجلان الی السجن .

مورد 3

در مورد محمد یقرا درسه ... منظورتون ان بود که در جملات اسمیه باید دقت کنم که مثلا در این مثال :

مبتدا => محمد

فاعل => ضمیر مستتر هو

مورد 4 الان اگر دیدیم فاعل از نوع اسم ظاهر نبود !
      از نوع ضمیر بارز هم نبود !

می تونیم شک کنیم که از نوع ض مستتر است ! خوب حالا یک سوال :
      آیا فقط فعل صیغه های 1 - 4 - 7 - 13 - 14 می توانند به صورت ضمیر مستتر فاعل داشته باشند یا سایر صیغه ها هم می توانند ؟

لطفا همه دوستانی که می توانند پاسخ 4 مورد بالا را بدهند

فکر نمی کردم همچین انجمن خوبی داشته باشیم ، مرسی از konkur.in !!!!

مورد 1 ) این جمله غلطه .... چون فعل هر گاه اول جمله باشه و فاعل به صورت اسم ظاهر آمده باشد فعل باید به صورت مفرد بیاد

پس شکل درست این جمله به صورت : یذهب الرجلان الی السجن ) می باشد که فاعل آن اسم ظاهر ( الرجلان ) است

مورد 2 ) اشتباه نکنین ...... ون و ین در جمع مذکر سالم با ون در مثلا صیغه سوم تفاوت دارن .... صیغه 3 همواره به شکل ( یذهبون ) و صیغه 9 به شکل ( تذهبون ) است و این ها هیچ ارتباطی

با نقش فعل ندارن ....... ولی در اسم اینطور نیست ..... ون نشانه مرفوع بودن اسم و ین نشانه منصوب یا مجرور بودن اسم است

مورد 3 ) بله ...... برای تشخیص فاعل همواره باید به بعد فعل نگاه کنیم و چون در این جمله بعد از فعل چیزی نیست پس فاعلش میشه ضمیر ( هو ) مستتر

مورد 4 ) در فعل ماضی فقط صیغه های 1 و 4 می توانند ضمیر مستتر داشته باشند

در فعل مضارع هم فقط صیغه های 1 و 4 می توانند ضمیر مستتر داشته باشند و صیغه های 7 و 13 و 14 هم حتما ضمیر مستتر دارند

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

سوال :

مثلا فکر کنید داریم :

لم یُسمع صوتک لأنک ...

ما ترجمه می کنیم :

فاعل تابلو بود

سلام گل پسر

فعل جمله (چه معلوم و چه مجهول) اگر بخواهد فاعل یا نائب فاعل از نوع ضمیر

مستتر داشته باشد باید حتما حتما حتما در جمله مرجع ضمیر داشته باشیم که قبل از فعل میاد

صوتک لم یُسمع

مرجع ضمیر
      مستتر (هو) ، کلمه صوت است که فعل یُسمع به آن برمی‌گردد

بنابراین نائب فاعل ما ضمیر هو مستتر است

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)