در بخشی از جلسه نفرات برتر 22 اسفند 93، از برترهای سال گذشته که در آزمون 7 فروردین جهش داشته اند خواسته شد که راهکارهای خودشان را بیان کنند:یکتا اشراقی قبولی رشته حقوق دانشگاه شهید بهشتی که از تراز 7500 به 8000 رسیده اند در مورد جهش خودشان در دوران طلایی نوروز چنین بیان کردند:
  • درس های مدرسه را تمام نکردم.
  • تمرکز روی برنامه راهبردی داشتم.
  • سوالات را نشان دار کرده بودم و آن ها را مرور کردم.
  • تست های زرد عمومی را از عید تا آخر به صورت زمان دار کار کردم.
  • ذهنم را با کتاب های جدید آشفته نکردم.
  • روی درس هایی که خیلی قوی بودم بیشتر تمرکز کردم چون تصمیم داشتم آن درس ها را بهتر نتیجه بگیرم. با کار کردن روی آن ها اعتماد به نفس بیشتری می گرفتم.
  • من و دوستم (بهاره توکلی) مشاور هم بودیم و همدیگر را کنترل می کردیم. ابتدا تصمیم داشتیم مشاور بگیریم ولی بعد تصمیم گرفتیم برنامه داشته باشیم و بعد همدیگر را کنترل کنیم.
  • آزمون های قبلی را دوره کردم.

کاظم قلم چی: به سایت کانون مراجعه کنید و از قسمت کلاسور ارزیابی سوال هایی را که دام دار بوده و شما در دام افتاده اید یا ساده بوده و شما درست جواب نداده اید را تهیه و مرور کنید. دانش آموزان باید آزمون های قبلی را برای آزمون های عید مرور کنند.سمیه فراهانی قبولی دندانپزشکی دانشگاه شاهد که در عید سال گذشته از تراز 6894 به 7586 رسیده است دلیل جهش خودشان را چنین بیان کردند:
  • مهم ترین کار من تاکید همیشگی شما بر این بود که می گفتید:" نقاط قوت خودتان را تثبیت کنید و پاراداکس عجیبی است، هرگاه خود را همان گونه که هستم شناختم تغییر ایجاد می شود". به نوعی من روی تثبیت نقاط قوتم تاکید داشتم.
  • اولویت بعدی من تبدیل یادگیری ناقص به کامل بود و سوالاتی را که دسته بندی کرده بودم را کار کردم و سراغ سوال های جدید نرفتم.
  • دوران طلایی نوروز خیلی هم طولانی نیست و باید کارها را اولویت بندی کرد و گزینش کرد و کارهای مهم را انجام داد و من هم این کار را کردم و استراتژی داشتم.
  • سوالات آزمون های گذشته را تحلیل گزینه به گزینه می کردم. در عید تمام آن ها را تحلیل کردم و حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه هر شب از من زمان گرفت و حاشیه نویسی می کردم برای دوران اردیبهشت ماه و دوران جمع بندی که در آن زمان از آن ها استفاده کردم. تمام دفترچه های آزمون را کنارم می گذاشتم و درس به درس کار می کردم.
  • تابلو نوروز استراتژی من بود و آن را تکمیل کردم در عید می دانستم باید چه کار کنم و در عید اصلا گیج نبودم.
  • تمرکزم را از روی رتبه و تراز برداشتم و آرامش من خیلی بیشتر شد و مسیر و تلاش برایم مهم تر شد و روی مسیر و تلاش تمرکز کردم مثلا برای هر آزمون هدف گذاری چند تا از ده تا می گذاشتم و این که برای آزمون بعدی به مباحث آزمون بعدی برسم.
  • به جای بیشتر تست کار کردن توجهم را روی متن کتاب درسی بردم و به تست‌های جدید نپرداختم و به تحلیل تست‌های کنکور و تست‌های آزمون‌های قبلی پرداختم.
  • برخی از دانش آموزان ممکن است تلاش کنند یا بخواهند در زمان های پایانی و نزدیک به کنکور کارهایی علاوه بر برنامه آزمون های کانون انجام دهند و یا بیشتر علاوه بر برنامه درس بخوانند که توصیه می کنم اصلا این کار را نکنند چون آرامش خیلی مهم است و توصیه می‌کنم در این زمان ها به معنای واقعی به برنامه راهبردی بچسبید و با آن همراه باشید.

امیرحسین عالی پور در 7 فروردین 600 نمره ترازی رشد کرده اند و الان برق خواجه نصیر می خوانند:
  • در دوران عید ساعت مطالعه خودم را خیلی افزایش دادم.
  • زمان زیادی روی تست گذاشتم.
  • به عمومی ها هم خیلی توجه کردم.
  • خلاصه‌برداری‌هایی را که در طول سال تهیه کرده بودم را مرور کردم (در تابستان از دروس پایه نت برداری کرده بودم و آن ها را مرور کردم.)
  • مطالب پایه را در عید کامل خواندم و به من خیلی کمک کرد.
  • مرور مطالب خوانده شده در طول سال با کتاب‌های آبی
  • هوشمندانه است که به صورت تعصب آمیز با درس ها برخورد نکنیم و نگوییم که مثلا من می خواهم رشته برق بروم و عمومی نخوانم بلکه باید به عمومی ها هم توجه کرد.

کاظم قلم چی: کسانی که زحمت می کشند موفق می شوند ولی کسانی که هم زحمت می کشند و هم ذهن واضح و شفاف دارند جهش می کنند.نفر بعدی:

• تست هایی را که زده بودم را مرور کردم.
  • زرد عمومی را شروع کردم و برخی از دوستان استفاده نمی کردند و آن را برای دوران جمع بندی می گذاشتند ولی من کار می کردم و چون خیلی از سوال های کنکور تکراری یا مشابه هستند با سبک سوالات آشنا می‌شدم.
  • بین دروس عمومی و اختصاصی تفاوتی در مطالعه قائل نشدم مثلا مطالعه دینی برایم سخت بود ولی قبل خواب و قبل نهار آن را مطالعه می کردم در نتیجه با این‌که زمان زیادی نمی برد ولی کمک می کرد.