خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 19
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

یک سوال درباره ی ترمودینامیک

سلام بچه ها
      این شکلو نگا کنید:
      hgfdgsdg.png

ما توی ترمودینامیک فیزیک3خوندیم که در اثر انبساط دستگاه،چون جا به جایی در خلاف جهت نیروی وارد بر پیستون هست،بنابراین کار انجام شده از محیط بر سامانه منفی است.
      از این نتیجه میشه که در اثر انبساط،کار انجام شده از سامانه به محیط مثبته.
      حالا سوالم اینه که توی این عکس قسمت اولش چرا گفته کار منفی عه؟مگه نگفته انتقال کار از سامانه به محیط؟پس مگه نباید کار انجام شده مثبت باشه؟

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ebi18 نمایش پست ها
      سلام بچه ها
      این شکلو نگا کنید:
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: hgfdgsdg.png
مشاهده: 72
حجم: 213.5 کیلو بایت

ما توی ترمودینامیک فیزیک3خوندیم که در اثر انبساط دستگاه،چون جا به جایی در خلاف جهت نیروی وارد بر پیستون هست،بنابراین کار انجام شده از محیط بر سامانه منفی است.
      حالا سوالم اینه که توی این عکس قسمت اولش چرا گفته کار منفی عه؟مگه نگفته انتقال کار از سامانه به محیط؟پس مگه نباید کار انجام شده مثبت باشه؟
      از لحاظ مفهومي وقتي ميگيم کار منفيه يني محتواي انرژي سامانه کاهش پيدا کرده و قتي کار مثبته يني محتواي انرژي سامانه افزايش پيدا کرده. سامانه گاز درون پيستون هست.
      اما از لحاظ رياضي:
      پيستون داراي گاز رو در نظر بگير. جهت مثبت محور رو رو به بالا در نظر بگير. فرض کن موقعيت پيستون روي عدد +٣ هستش.
      حالا از بيرون در خلاف جهت محور نيرو وارد ميشه و پيستون پايين مياد. در اين صورت جهت نيرو خلاف جهت مثبت محور هس پس علامتش منفيه.
      حالا جابجايي: در حالت اول +٣ بود وقتي پايين مياد پيستون, قطعا عدد کمتري رو نشون ميده. مثلا هم تراز عدد +١ قرار ميگيره. در اين صورت جابجايي مهم منفي هس.(١-٣=-٢)
      طبق فرمول داريم:
      W=f.d
      نيرو منفيه, جابجايي منفيه, پس کار مثبته. يني محيط روي سامانه کار انجام داد و علامت کار مثبت شد و کاري که محيط انجام داد به محتواي انرژي سامانه که همون گاز باشه, اضافه شد.

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      جابجايي پيستون=مثبت يک منهاي مثبت سه=منفي دو

4. Top | #4
      در انتظار تایید ایمیل

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام بچه ها
      این شکلو نگا کنید:

اتفاقا آقای سلیمانی این مبحث رو مفصل توضیح دادن که
      اطلاعات فیزیکیو قاطی نکنن بچه ها ولی من چون تجربیم تو فیزیک نخوندم گوش نکردم که چی گفتن اییشون
      فقط یه جاش یادمه واسه مثال گفتن شما وقتی یک جسم رو جابجا کنی بعد بزاری سرجاش
      تو فیزیک کار انجام شده میشه صفر ولی تو شیمی اینطور نیست و کار انجام شده
      (تو فیزیک مفعولو در نظر میگیریم ولی تو شیمی فاعلو)

5. Top | #5
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      علامت w برای کاز محیط روی سامانس.یعنی وقتی گفته علامت w منفیه منظورش کار محیطه.چون حجم زیاد شده طبق معادله W=-P*V(منظورم از V تغییرات حجمه) کار محیط منفیه.کلن بدون تو ترمودینامیک منظور از کار ،کار محیطه

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اقا دمتون گرم افتاد

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اقا دمتون گرم افتاد
      البته وقتي سامانه روي محيط کار انجام ميده باز هم نيرو رو به پايين هستااااااا... چون حرکت پيستون کند شونده س...

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alimajdi نمایش پست ها
      اتفاقا آقای سلیمانی این مبحث رو مفصل توضیح دادن که
      اطلاعات فیزیکیو قاطی نکنن بچه ها ولی من چون تجربیم تو فیزیک نخوندم گوش نکردم که چی گفتن اییشون
      فقط یه جاش یادمه واسه مثال گفتن شما وقتی یک جسم رو جابجا کنی بعد بزاری سرجاش
      تو فیزیک کار انجام شده میشه صفر ولی تو شیمی اینطور نیست و کار انجام شده
      (تو فیزیک مفعولو در نظر میگیریم ولی تو شیمی فاعلو)
      من نميدونم ايشون چي چي به خورد مردم داده... اينکه فک کني يه پديده اي تو فيزيک به يه شکله در شيمي به يه شکل ديگه خوب ناراحت نشو ولي خنده داره...
      فيزيک و شيمي قوانين طبيعت هستن و تابع طبيعت. طبيعتم که واحده پس فيزيک و شيميم هميشه يه حرفو ميزنن ولي با کاربرد و گفتار متفاوت.
      اگه کسي گف تو فيزيک اينجوريه ولي تو شيمي اونجوري, از طرف من حتما بهش يه دل سير بخند.

9. Top | #9
      در انتظار تایید ایمیل

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saeid_NRT نمایش پست ها
      من نميدونم ايشون چي چي به خورد مردم داده... اينکه فک کني يه پديده اي تو فيزيک به يه شکله در شيمي به يه شکل ديگه خوب ناراحت نشو ولي خنده داره...
      فيزيک و شيمي قوانين طبيعت هستن و تابع طبيعت. طبيعتم که واحده پس فيزيک و شيميم هميشه يه حرفو ميزنن ولي با کاربرد و گفتار متفاوت.
      اگه کسي گف تو فيزيک اينجوريه ولي تو شيمي اونجوري, از طرف من حتما بهش يه دل سير بخند.
      مومن اول بخونچی گفتم بعد ..شر بگو(ناراحت نشو)
      گفتم درک شیمی با فیزیک فرق داره(جمله آخرو ببین)
      نه این که کلا ناسازگارن

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      اصل فرمول در طبیعت و علم یکی هست اما همونطور که میدونید علامت مثبت و منفی یک کار قراردادی هست و این قراردادها در فیزیک و شیمی تفاوت داره

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط اقای دکتر نمایش پست ها
      اصل فرمول در طبیعت و علم یکی هست اما همونطور که میدونید علامت مثبت و منفی یک کار قراردادی هست و این قراردادها در فیزیک و شیمی تفاوت داره
      نداره.
      مثال بيار.
      همين مثال بالا اعتبار حرف منه.

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alimajdi نمایش پست ها
      مومن اول بخونچی گفتم بعد ..شر بگو(ناراحت نشو)
      گفتم درک شیمی با فیزیک فرق داره(جمله آخرو ببین)
      نه این که کلا ناسازگارن
      اگه کسي گف ناسازگاره که بزن منفجرش کن
      درک و همه چيش يکيه. اصن در مورد يه پديده هس. فقط هر کدوم از جنبه اي که لازم دارم بهش نگاه ميکنن.
      مثلا شيمي ميگه غلظت يون ها در همه جاي محلول برابره.
      فيزيک ميگه ميان اين يون ها رابطهf=KQQ/R2 برقرار هس.
      اينا جفتشون يه حرفو ميزنن راجع به يه پديده حرف ميزنن (پديده متناسب بودن فاصله يون ها با نيرو بينشون و در نتيجه ثابت بودن غلظت در همه جاي محلول) ولي بعضيا اشتباهي خيال ميکنن اينا حرفاي گوناگونين. ولي فقط هر علمي نسبت به کاربردش از "يک درک و مفهوم" استفاده ميکنه.
      موفق باشيد.

13. Top | #13
      در انتظار تایید ایمیل

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اگه کسي گف ناسازگاره که بزن منفجرش کن
      درک و همه چيش يکيه. اصن در مورد يه پديده هس. فقط هر کدوم از جنبه اي که لازم دارم بهش نگاه ميکنن.
      مثلا شيمي ميگه غلظت يون ها در همه جاي محلول برابره.
      فيزيک ميگه ميان اين يون ها رابطهf=KQQ/R2 برقرار هس.
      اينا جفتشون يه حرفو ميزنن راجع به يه پديده حرف ميزنن (پديده متناسب بودن فاصله يون ها با نيرو بينشون و در نتيجه ثابت بودن غلظت در همه جاي محلول) ولي بعضيا اشتباهي خيال ميکنن اينا حرفاي گوناگونين. ولي فقط هر علمي نسبت به کاربردش از "يک درک و مفهوم" استفاده ميکنه.
      موفق باشيد.
      ما تو شیمی داریم کار سیستمو بررسی میکنیم
      ولی تو فیزیک ممکنه کار انجام شده رو محیط رو بررسی کنیم
      این نقل قولی از ایشون بود

14. Top | #14
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام بچه ها
      این شکلو نگا کنید:

این عبارت «انتقال کار»! یه چیز من درآوردی در کتب شیمی هست!
      اگه دستگاه منبسط بشه، اصطلاحا گفته میشه که روی محیط کار انجام داده و از انرژی درونی آن کاسته میشه.
      اگه هم دستگاه منقبض بشه، گفته میشه محیط روی آن کار انجام داده و انرژی درونی آن بیشتر میشه.
      ما در فیزیک در هیچ جایی عبارت «انتقال کار » یا «کار از دستگاه به محیط» و ... استفاده نمی‌کنیم.

15. Top | #15
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام ميشه جواب اين سوال و دليل غلط بودن ساير گزينه ها رو بگين
      image.jpg

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)