خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

روش‌های مرور

مرور مرحلهای

اولین مرور: (حین مطالعه) یادداشت‌برداری، پرسش، توضیح دادن برای خود، خط کشیدن زیر کلمات و جملات، حاشیه‌نویسی و پاسخ دادن به پرسشهای متن کتاب درسی

دومین مرور: ۲۴ ساعت پس از خواندن درس یا تدریس در کلاس شامل:
      ۱- بازخوانی کامل درس خوانده‌شده و جزوهی آن ۲- حل تمرینهای تشریحی و تستهای آن درس ۳- مرور ذهنی آنچه در طول روز خواندهایم قبل از خوابیدن

سومین مرور: یک هفته بعد شامل: ۱- بازخوانی کامل درس و جزوه ۲- حل تمرینات اشکالدار قبلی ۳- علامت زدن قسمتهای فراموش‌شده ۴- حل بخش دیگری از تمرینات باقیمانده

چهارمین مرور: دو هفته بعد شامل: ۱- مرور یادداشتها و خلاصهی درس‌ها ۲- حل تمرینات اشکالدار قبلی 3- علامت زدن قسمتهای فراموش‌شدهی جدید ۴- مرور قسمتهای فراموش‌شدهی قبلی ۵- حل بخش دیگر از تمرینات باقی‌مانده

پنجمین مرور: یک ماه بعد شامل: ۱- مرور یادداشتها و خلاصهی درس‌ها ۲- حل تمرینات اشکالدار قبلی 3- مرور قسمتهای فراموش‌شدهی قبلی و مطالب فرار

ششمین مرور: سه ماه بعد شامل بازخوانی کامل کتاب بدین ترتیب و با این تکرارهای منظم، مانع فراموشی مطالب در مدت طولانی میشویم. همانطور که یاد گرفتن محتاج زمان است، یادآوری و تازه نگهداشتن ذهن از مطالب خوانده شده به زمان نیاز دارد.

مرور گزینشی

در این روش، کل کتاب، تیترها، خطوط درشت داخل متن، عکسها، زیرنویس عکسها، فرمولها، نمودارها، جدولها و همه چیز به جز متن نوشتاری کتاب درسی، خوانده و مرور میشود. در آغاز تیتر اصلی را ببینید، کتاب را ببندید و سپس برای خودتان به طور خلاصه شرح دهید (یا بنویسید) که در تیتر اصلی چه عناوین فرعی و نکاتی وجود دارد. بعد کتاب را باز کنید و ببینید تا چه حد درست عمل کردهاید. با این عمل، کلیت مطلب در ذهن شما حک میشود. همین کار را با عناوین فرعی تکرار کنید. فرمولهای مهم، مکانهای مهم و مفاهیم مهم در هر بند کتاب درسی محدود است؛ به همین خاطر یادآوری آنها راحتتر است. بدین ترتیب گامبهگام در هر فصل پیش میروید و جزئیات را در ذهن خود تازه میکنید. هر جا لازم شد به متن کتاب رجوع کنید. اگر مطلب آموخته‌شده را خوب فهمیده باشید، به خواندن متن نیاز کمتری دارید. اگر رجوع شما به متن زیاد باشد نشان میدهد که ضعیف هستید و مطلب باید بازخوانی شود. این روش به شما کمک میکند تا تشخیص دهید در چه قسمتهایی ضعف دارید و به فعالیت بیشتری نیاز دارید.

مرور با تست

هر گاه بخواهیم درسی را مرور کنیم تستهای جدید از آن درس را انتخاب کرده و به آنها پاسخ میدهیم. این شکل پاسخگویی، باعث یادآوری آموختههای قبلی میشود. حسن این روش در آن است که با نشان دادن پاسخهای نادرست به ما، مشخص میشود که چه نکاتی را فراموش کردهایم و باید آنها را بازخوانی و تکرار کنیم یا در چه قسمتهایی ضعف داریم و نیاز به تمرین و رفع اشکال بیشتری داریم. این کار از تکرار مباحثی که خوب بلد هستیم جلوگیری میکند و از طرف دیگر عملاً بخشی از تکالیف و تستهای آن درس هم انجام میشود و به این ترتیب به طور تدریجی در آن درس تسلط خواهیم یافت.

منبع : کانون

2. Top | #2
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      با روش اول کاملا مخالفم..بیکارم مگه!!!!!
      دومی و سومی خوب بودن...دومی مخصوصا
      ولی ای کاش 3هفته پیش میدیدمش!!این آزمون جمعبندی سرگردون بودم کلا!!!!

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      خیلی دوست داشتم دلیل علمی اینا رو هم بدونم ...

مثلا چرا باید مرور سوم یه هفته بعد باشه ؟ خب چرا 4 روز بعد نباشه !!

اگه کسی میدونه با رفرنس ارائه بده لطفا

هرروزی که بهترازروزهای قبلت باشه،تکه ای ازپازل رویاهای توست که سرجاش قرار میگیره، سعی کن هرروز بهترازروزقبل باشی تاپازل رویاهات روهرچه سریعتر کامل کنی

Sina
      CEO of Iramrich

by the way here's my channel : @MrRich

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Sheytani
      نمایش مشخصات
      ما معلمای اختصاصیمون کلا به کتاب کاری ندارن خودشون جزوه می دن به نظرتون این روش مشکل داره؟ خودم کتاب درسی رو بخونم؟
      اخه امروز یه سری سوالای شیمی کلا اشنا نبود رفتم پاسخ نامه می گفت جدول فلان صفحه فلان کتاب درسی که من کلا ندیده بودم
      You Can live your Dream

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      1 سوال :
      تو قسمت پنجمین مرور نوشته : 1 ماه بعد.
      این 1 ماه بعد , بعد مرور چهارمه یا بعد از اولین بار مطالعه ست؟
      اگه کسی میدونه , ممنون میشم راهنمایی کنه.

6. Top | #6
      کاربر فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط yaghma نمایش پست ها
      1 سوال :
      تو قسمت پنجمین مرور نوشته : 1 ماه بعد.
      این 1 ماه بعد , بعد مرور چهارمه یا بعد از اولین بار مطالعه ست؟
      اگه کسی میدونه , ممنون میشم راهنمایی کنه.
      از مبدا مختصات حساب کن ...

از روز اول...

7. Top | #7
      کاربر فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      یعنی باید 6 بار یک کتابو بخونیم؟
      من تا الان کتابامو سه بار بیشتر نخوندم حالا چیکار کنم؟:yahoo (2):

8. Top | #8
      کاربر فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Demon Soul نمایش پست ها
      یعنی باید 6 بار یک کتابو بخونیم؟
      من تا الان کتابامو سه بار بیشتر نخوندم حالا چیکار کنم؟:yahoo (2):
      هر فصل رو بخش بخش کنید و برنامه مروری بالا رو جداگونه برای هر قسمت اجرا کنید ... قرار نیست کل یک فصل رو در یک جلسه حل و فصل کنیم!

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad DH نمایش پست ها
      ما معلمای اختصاصیمون کلا به کتاب کاری ندارن خودشون جزوه می دن به نظرتون این روش مشکل داره؟ خودم کتاب درسی رو بخونم؟
      اخه امروز یه سری سوالای شیمی کلا اشنا نبود رفتم پاسخ نامه می گفت جدول فلان صفحه فلان کتاب درسی که من کلا ندیده بودم
      سلام ، برای كنكور كتاب درسی ملاكه هيچ جزوه ای جای كتاب درسی را نمی گيره .

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

khejalati
      نمایش مشخصات
      آره حتما برو منم اشتباه شما رو کردم
      اما از نکات جزوتون غافل نشو و همیشه از چند جهت بررسیش کن

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      ممنونم واقعا مرسی دقیقا همون چیزی رو گذاشتین که من الان بهش نیاز داشتم یه مرور این شکلی واس عمومی ها تو این دوره کلی درصد رو بالا میبره مرسی

12. Top | #12
      کاربر فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      روش مرور خوبیه...
      این باعث میشه که مطالبی که قبلا خوندی به مرور زمان فید نشن

توصیه ای که دارم اینه که روزی که کتاب یا درسنامه رو خوندین، تست نزنید...
      برای زیست تا میتونید مطالب رو ترکیب کنید و به متن کتاب مسلط بشید بعد نکات کمک درسیتون رو به کتاب اضافه کنید
      فرداش تست همون مبحث رو بزنید+یه مبحث جدید بدون تست (اگه وقت داشتید)
      برای مرور زیست بهتره اول تستارو بزنید بعد درسنامه یا کتاب رو بخونید

برای ریاضی و فیزیک باید یه مبحث رو بخونید همراه با تستای درسنامه که اموزشی ان! تستارو اینجوری باید بزنید
      ۱_۴_۸_۱۲ تا اخر
      یعنی سه تا تست حل نکرده میمونه وسطش
      روز سوم واسه مرور این مطلب باید
      ۲_۵_۹_۱۳ تا اخر رو بزنید(مرور درسنامه بعد از حل تستا)
      بعد یک هفته
      از ۳ به بعد رو حل میکنید(ترجیحا قبل از حل تست ها، درسنامه رو نخونید)
      و بعد یک ماه
      تستای علامتدار که فک میکردین نکته داره رو حل میکنید! و در آخر یه سر درسنامه رو میخونید

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      چرا من یه کتاب رو پنجاه بار در مدت طولانی مرور میکنم و هفته بعد همه چی از یادم میره

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن