گنجشک و آتش
گنجشکی با عجله و تمام توان به آتش نزدیک می شد و برمی گشت!
پرسیدند : چه می کنی ؟

پاسخ داد : در این نزدیکی چشمه آبی هست و من مرتب نوک خود را پر از آب می کنم و
آن را روی آتش می ریزم !

فایل پیوست 17544

گفتند : حجم آتش در مقایسه با آبی که تو می آوری بسیار زیاد است ! و این آب فایده ای ندارد
!
گفت : شاید نتوانم آتش را خاموش کنم ، اما آن هنگام که خداوند می پرسد : زمانی که دوستت در آتش می سوخت تو چه کردی؟

پاسخ میدم : هر آنچه از من بر می آمد!

--------------------------------------------------------------------------------------------------
اول از همه لبخند بزن! این متن رو باید با لبخند بخونی !
دوست بی نظیر کنکوری من سلااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااااام!J
حالت چطوره؟؟؟ عااااااااااالی ؟ خوووووووووب؟ متوسط ؟ :D
ماه های آخره و هر چی جلوتر میری میفهمی که خدا واست معجزه می کنه! همه اون مطالبی که از فراموش کردنشون شاکی میشدی و طلب کار خودت و خدا و در و دیوار! آروم آروم از گوشه و کنار ذهنت میان بیرون و خودشون رو نشون میدن!بعد چند وقت به خودت میای و میبینی ااااااااا! خیلی چیزا دیگه یادم نمیره!!! چقد آمادگی ذهنیم بالا رفته هاااا!! اینا معجزه خدا واسه توییه که ماه های آخر رو بی خیال نمیشی و بی وقفه واسه هدفت تلاش می کنی!
یادت که نرفته مهندس سرورپور می گفتند ما پدر و مادر رویاهای خودمون هستیم؟!!
الان رویاهات توی آتیش گیر کردن!!! و تو اون گنجشگی هستی که باااااااااااااااید همههههههههههه تلاشت رو بکنی تا نجاتشون بدی!! مهم نیست تا حالا چقدر مثه گنجشک قصه از توان جسمی و ذهنیت مایه گذاشتی واسه این که یه روز از نزدیک رویاهای نوجوونیت رو لمس کنی !! مهم اینه که این چند ماهه آخر رو با تمااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااااااااااام توانت واسشون تلاش کنی .
الان ممکنه بگی من خوابم زیاده،مشکل خواب (!!!!!) دارم! یا فلان درسم ضعیفه! یا پدر و مادرم بیمار شدن، خودم بیمارم،شرایط خونه هیچ وقت جور نیست،امکانات نیست،کلاس و همایش نرفتم و... و... و...! دوست گل من! همه آدمای روی زمین مشکل دارن! زندگی من و تو خاکستریه! یه عااااالمه نکته های مثبت،به همراه چند تا نکته منفی! به قول پائولوکوئیلو: دستی که سرنوشت را برای من و تو نوشته هر دو یکی است!
الان توی جمع که غریبه نیست! خودمونیم! درگوشی میگم! خیلی از اشکالاتی که هم که واسه درس خوندنت میگیری بهونه است. نه؟! سر و صدا و غر زدن های اطرافیانو هزار تا چیز دیگه که منو منتظریم تا اتفاق بیوفتن تا بگیم : هییییییی من قصد داشتمممم!! ولی نشد!!!:D
تو،هدف و خدا یه ترکیب بی نظیر هستین که فقط « همین الان» باید قدرشو بدونی! الان میگی من مشکل خواب دارم،الان میگی حسش نیست،الان می گی...،درسته شاید الان این حرف ها خیییلی قابل درک و منطقی باشه به نظرت،ولی ده سال دیگه،بر میگردی به زندگیت نگاه میکنی،میبینی ااااااااااا این اصلا شبیه رویاهای من نیست! !!!!!! اون موقع اصلاااااااااااا خواب و حسش نیست و این جور بهانه ها رو درک نمی کنی!
اصلا ده سال دیگه هم نه! الان میخوابی ،الان تفریح میکنی ،الان بهانه گیری می کنی،سر جلسه کنکور یه نگاه به سوالا میندازی میبینی اااااااااا اینا چه آشناس! اگه فلان فصل رو فقط یه کمی با دقت خونده بودم تست رو زده بودم! و به قول مهندس :یه جاهایی توی زندگیت با تمام وجودت حس میکنی که " دیگه دیره" !!!
هم قطار عزیز من تو تلاشت رو بکن! به تو چه ربطی داره که آخرش چی میشه! یادت باشه «واسه رسیدن راهی جز رفتن نیست!»
واسه رسیدن به هدف ها و آرزوهات باااااااااااید بخونی،دیگه بقیه رو واگذار کن به خدا.یه جمله بی نظیر هست که میگه:توکل یعنی:
اجازه دادن به خداوند که خودش تصمیم بگیرد.تو فقط بخواه و آرزو کن.اما پیشاپیش شاد باش و شکر گزار
چرا که خداوند نه به قدر رویاها بلکه به اندازه ایمان واطمینان توست که میبخشد.
میدونی « وجدان» شاهکار خدا توی وجود انسانه! چیزیه که شب ها وقتی میخوای بخوابی اول یه دور سوال جوابت می کنه! از خودت راضی بودی یا نه؟!! ولی میشه چند شبی پیچوندش! بهانه آورد! توجیه های منطقی و نیمه منطقی! ولی یه جاهای دیگه منفجر میشه! گول نمیخوره!
دوست گل من،از اینجا به بعد یه کاری کن که بقیه زندگیت رو،وقتی به تلاش این چند ماهت فکر میکنی،به خود افتخاااااااااار کنی،بگی ایوووووووووووووووول به خودم که تونستم!!
پاورپوینتی که گذاشتم رو حتمااااا ببین ،یادت باشه تا الان تلاش کردی و به آخرای جاده زندگیت نزدیک شدی،جاده طولانی بوده میدونم! پاهات خسته ان میدونم! ولی فرمول ادامه راه ساده اس!
صــبر ، امــید، ایــمان !
دست های خدا روی قله است به سمت تو، برو و این دست ها رو بگیر.
همه این حرف ها رو زدم چون وقتی اولین آزمون جامع سنجش رو همه میدن،تعداد زیادی از بر و بچه های کنکوری نا امید میشن و ناراحت! ولی این تویی که باید سعی کنی وقتی همه می ایستند،راه بری! و وقتی همه راه میرن تو بدویی ! خیلی ها نزدیک های قله که میرسند میگن خسته شدیم! پس کی میرسیم! تا الان این همه تلاش کردیم رفتیم آزمون رو گند زدیم اومدیم! و... ولییییییییی رشد از جایی شروع میشه که درد احساس میشه!
تا حالا باشگاه بدن سازی رفتی؟! اگه دقت کرده باشی همه حرکت ها رو تا شماره 8 خوب میری ولی اون دوتای آخر رو با زجررررر! مربی ها همیشه میگن دقیقا اگه اون دو تا حرکت آخر رو خوب بزنی نتیجه می گیری!همون جایی که عضله هات درد می گیرن!
میبینی دقیقا مثله توئه! الان اگه احساس خستگی و درد می کنی بدون خیلی نزدیک شدی! ولی بدون "وقتی هیچ کس نیست، یعنی خدا خیلی نزدیک است "!با خدا اساسی حرف بزن! غر بزن! شاکی بازی دربیار! گریه کن! بخند ولی حرف هات رو فقطططط به خدا بگو...خیلی زود میبینی که آرامش برمیگرده به روحت.
مطمئنم تا آخر راه رو قدم به قدم با خدا ادامه میدی ! وظیفه ما الان رفتنه! واسه دیدن ته جاده بااااااااااید رفت!
بعدشم شاد باش از این که داری توی راه مورد علاقت قدم برمیداری! خوشحال خوشحال! با لبخند درس بخون نه با "زور و سختی " ! با انرژی و شااااااااد! من خودم وقتی یه تایم درسیم رو میخوندم یه تیک بزررررررررک می زدم توی دفترچه ام! اصلا کیف می کردم که تنبلی نمی کنم،میگفتم خدایااااا شکرت! خدایا ممنووون که حس مفید بودن رو بهم میدی!
میدونم که تو هم تجربه کردی اون شب هایی رو که با خستگی میری رختخواب ولی تماااام تلاشت رو کردی،از خودت راضی هستی! وااااای چه حس خوبی داره! بعضی موقع ها واسه وجدانت یه زبونم درمیاری! و میگی هی دیدی تونستم! دیدی یه روز دیگه ترکوندمممممم!
همه این کارها میشه لذت بردن از تک تک قدم های مسیر! چیزهای به یاد موندنی از دوران کنکور!
دکتر هامون سبطی میگفتن کنکور اولین موفقیت زندگیم بود،بعدش کلللللللی موفقیت دیگه به دست آوردم! ولی تا چندساااااااااال طعم شیرین موفقیت کنکور زیر زبونم موند!
الان اگه تلاش کنی،سال دیگه این موقع پر از حس رضایت و غروری! وااااااقعا حس خوبیه!
همین الانت رو جدی بگیر و تک تک تایم های درست رو با انرژی بخون تا سال دیگه یه عااااااااااااالمه تجربه خوب واسه تعریف کردن داشته باشی!
مطمئنم اگه ادامه بدی و توکل کنی،نه تنها به حقت، بلکه به نتیجه ای میرسی که تو رو سوپرایز می کنه!
یادت باشه که ناپلئون بناپارت میگه :
نبردهای زندگی همیشه به سود قوی ترین ها پایان نمی پذیرد،
دیر یا زود برد با کسی است که بردن را باور دارد!
واستون لحظه لحظه شادی رو آرزو دارم.
م.فشارکی

منبع:مرجع تخصصی کنکوریها