خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 18

موضوع: مراحل خواب

1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

مراحل خواب

مراحل خواب

اختراع دستگاه نوار مغزی به دانشمندان اجازه داد تا به مطالعه خواب انسان، به روش‌هایی که پیش از آن ممکن نبود، بپردازند. در خلال دهه 1950 فردی به نام اوژن آسرینسکی که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود، از این وسیله برای کشف آنچه امروز خواب REM خوانده می‌شود استفاده کرد. مطالعات بیشتر بر روی خواب انسان نشان داده است که خواب از یک سری مراحل گذر می‌کند که الگوهای امواج مغزی در هر مرحله با یکدیگر متفاوتند.
      خواب دارای دو نوع اصلی است:

• خواب NREM (حرکت غیرسریع چشم) که خواب آرام نیز خوانده می‌شود.
      • خواب REM (حرکت سریع چشم) که خواب فعال یا خواب نابه‌روال (paradoxical) نیز خوانده می‌شود.

شروع خواب

در خلال نخستین مراحل خواب، ما هنوز نسبتاً بیدار و هشیار هستیم. مغز امواجی تولید می‌کند به نام امواج بتا که کوچک و سریع هستند. به مرور که مغز شروع به آرامش یافتن می‌کند، امواج کندتری به نام امواج آلفا تولید می‌شوند. در طول این مدّت و هنگامی که هنوز کاملاً به خواب نرفته‌ایم ممکن است احساس عجیب و کاملاً واضحی را تجربه کنیم که توهمات پیش خواب نامیده می‌شود. مثال‌های متداول و شایع این پدیده عبارتند از احساس افتادن (پرت شدن) یا شنیدن این که کسی نام شما را صدا می‌کند.
      رویداد بسیار شایع دیگری که در این دوره زمانی وجود دارد، پرش میوکلونیک است.
      اگر تا کنون، بدون هیچ دلیل مشخص و خاصی، ناگهان بدنتان تکان خورده یا پریده است این پدیده ظاهراً عجیب را تجربه کرده‌اید. در عالم واقع، این پرش‌های میوکلونیک بسیار شایعند.

مرحله 1

مرحله 1 شروع چرخه خواب و نسبتاً مرحله سبک و خفیفی از خواب است. مرحله 1 را می‌توان به صورت دوره گذار بین بیداری و خواب در نظر گرفت. در مرحله 1، مغز امواج تتا تولید می‌کند که امواجی با دامنه بلند و خیلی کند هستند. این مرحله از خواب، تنها مدّت زمانی کوتاهی در حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و اگر در این مرحله کسی را از خواب بیدار کنید احتمالاً به شما خواهد گفت که خواب نبوده است!

مرحله 2

دومین مرحله خواب تقریباً 20 دقیقه طول می‌کشد. مغز شروع به تولید امواج منظم و سریعی می‌کند که به نام دوک‌های خواب معروفند. دمای بدن شروع به کاهش و ضربان قلب شروع به کندشدن می‌کند.

مرحله 3

امواج مغزیِ عمیق و کند به نام امواج دلتا در خلال مرحله 3 خواب شروع به پدیدار شدن می‌کنند. مرحله 3، دوره گذار بین خواب سبک و خواب بسیار عمیق است.

مرحله 4

مرحله 4 گاهی به نام خواب دلتا خوانده می‌شود زیرا امواج مغزی کندی که به نام امواج دلتا معروفند در این مرحله تولید می‌شوند. مرحله 4، مرحله خواب عمیق است که در حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. راه رفتن در خواب معمولاً در پایان مرحله 4 خواب اتفاق می‌افتد.

مرحله 5

اغلب خواب دیدن‌ها در طول مرحله پنجم خواب که خواب REM (حرکت سریع چشم) خوانده می‌شود روی می‌دهد مشخصه خواب REM، حرکت چشم‌ها، تندتر شدن تنفس و افزایش فعالیت مغز است. خواب REM به نام خواب نابه روال (یا متناقض) نیز خوانده می‌شود زیرا در حالی که مغز و سایر سیستم‌های بدن فعالتر می‌شوند، عضلات شل‌تر می‌گردند. علت خواب دیدن هم افزایش فعالیت مغز است امّا عضلات ارادی بی‌حرکت می‌شوند.

*** نکته قابل ذکر این است که فرایند خواب، این مراحل را به ترتیب پشت سر نمی‌گذارد. خواب از مرحله 1 شروع می‌شود و سپس به مراحل 2، 3 و 4 می‌رود. پس از مرحله 4 و قبل از وارد شدن به مرحله 5 یا همان خواب REM، مرحله 3 و به دنبال آن مرحله 2 خواب تکرار می‌شوند. پس از خاتمه خواب REM، بدن معمولاً به مرحله 2 خواب باز می‌گردد. در طول شب، خواب انسان تقریباً 4 یا 5 بار بین این مراحل می‌چرخد.
      ما به طور میانگین 90 دقیقه پس از به خواب رفتن وارد مرحله 5 یا خواب REM می‌شویم. نخستین چرخه خواب REM ممکن است تنها زمان کوتاهی به طول بیانجامد امّا هر چرخه از چرخه قبل طولانی‌تر می‌شود به نحوی که خواب REM می‌تواند تا نزدیک به یک ساعت پایدار بماند.

بدرود

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Mariz
      نمایش مشخصات
      ممنون از مطلب جالبتون.
      خواب و خواب دیدن کلا موضوع جالب و پیچیده ایه و جالب تر از اون قضیه بختکه!
      من که هنوز موندم که منشاش چیه و از کجا میاد؟
      روانیه؟ جسمی؟ ماوارا طبیعه است؟!!

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Purple NarSiS نمایش پست ها
      ممنون از مطلب جالبتون.
      خواب و خواب دیدن کلا موضوع جالب و پیچیده ایه و جالب تر از اون قضیه بختکه!
      من که هنوز موندم که منشاش چیه و از کجا میاد؟
      روانیه؟ جسمی؟ ماوارا طبیعه است؟!!
      ممنون از شما

علت فلج خواب یا بختک

در طی خواب در مرحلهٔ حرکات سریع چشم (REM)، یعنی مرحله‌ای که رویا بینی در آن روی می‌دهد، مغز انتقال سیگنال‌های عصبی بسوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضلهٔ دیافراگم و عضلات حرکت دهنده تخم چشم) را متوقف می‌سازد، تا شما رویاهای خود را برون‌ریزی نکنید. یعنی مثلاً وقتی خواب می‌بیند در حال دویدن هستید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن کنید. هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست می‌گیرد. اما گاهی اوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را بدست گیرد تا عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هشیاری خود را باز می‌یابید. که نتیجهٔ آن احساس هراس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود. نقطهٔ مقابل این عارضه زمانی است که مغز در برخی افراد در مرحلهٔ رویابینی انتقال سیگنال به سوی عضلات اسکلتی را متوقف نمی‌کند باعث می‌شود که آن‌ها هنگام رویا دیدن دست‌ها و پاهای خود را تکان دهند و یا در موارد شدیدتر دچار خواب‌گردی شوند.

بدرود

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      جالب بود ...منم یه بارتوخواب همین طوری شدم نمیتونستم تکون بخورم وکسی روصداکنم حسابی گرخیدم
      خدانکنه تجربه کنید حالا من خیلی شجاع بودم شماشاید زبونم لال تامرزسکته پیش برید

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط مستانه نمایش پست ها
      جالب بود ...منم یه بارتوخواب همین طوری شدم نمیتونستم تکون بخورم وکسی روصداکنم حسابی گرخیدم
      ممنون

افرین به شجاعتتون مستانه خانم!

بدرود

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Maghror
      نمایش مشخصات
      منم این رو چند بار تجربه کردم اصلا حس خوبی نیست.
      جالب بود ممنون از مطالب مفیدتون

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      وای ممنون منم اوایل خواب صداهای عجیب غریبی میشنیدم و خیالات بدی به فکرم رسید ممنون که اطلاع رسانی کردی....
      در مسیر دستیابی به اهدافتان زندگی شما را حتما می ازماید
      یکی از اولین ازمون ها این است که شما را با درد و رنج مواجه می کند .
      به قدری سخت خواهد بود که گریه خواهید کرد این بخشی از مسیر موفقیت است

اگر نمی توانید درد و رنج را تحمل کنتید همین الان کنار بکشید .....

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط مستانه نمایش پست ها

وحشتنااااااااااااااااک
      روزی
      خواهم آمد و پیامی خواهم آورد
      .
      .
      .
      مادیان تشنه , سطل شبنم را خواهم آورد
      خر فرتوتی در راه من مگس هایش را خواهم زد.
      خواهم آمد سر هر دیواری میخکی خواهم کاشت.
      پای هر پنجره ای شعری خواهم خواند.
      هر کلاغی را کاجی خواهم داد.
      مار را خواهم گفت: چه شکوهی دارد غوک!
      آشتی خواهم داد.
      آشنا خواهم کرد.
      راه خواهم رفت.
      نور خواهم خورد.
      دوست خواهم داشت.

9. Top | #9
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zanbagh نمایش پست ها
      وحشتنااااااااااااااااک
      ما تو زبان ترکی بهش میگیم سیاهی!

اعتقاد مردمون این ورا اینه وقتی روی خرده نون بخوابی! یا روی چیز کثیف به این حالت دچار میشی!

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Takfir نمایش پست ها
      ما تو زبان ترکی بهش میگیم سیاهی!

اعتقاد مردمون این ورا اینه وقتی روی خرده نون بخوابی! یا روی چیز کثیف به این حالت دچار میشی!
      وا
      اتاق به این تمیزی
      روزی
      .
      .
      .
      آشتی خواهم داد.
      آشنا خواهم کرد.
      راه خواهم رفت.
      نور خواهم خورد.
      دوست خواهم داشت.

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      وا
      اتاق به این تمیزی
      نه بابا من دلیل عوام رو گفتم دیگه اثبات علمی نداره که

اثبات علمیش میتونه رخ دادن یه اتفاق بد تو طول روز باشه!

مثلا من امروز صبح با یکی دست به یقه شدم شب کابوس ببینم عادیه

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      این حالت که یهو تو خواب از جایی میفتی و میپری از خواب رو من خیلی تجربه کردم تپش قلب میگیرم وقتی میپرم از خواب مخصوصا وقتی تازه بخواب رفتم !!!
      تو همه چیت تکمیله !

منم میکنم فقط به آدمای "تک" پیله !

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

Maghror
      نمایش مشخصات
      تا حالا اینجوری شدید که انگار یکی خفتون میکنه داد میزنید کسیم نمیشنوه؟واییییییییییییییی یی یه بار اینجوری شدم انواع سکته رو زدم

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali456 نمایش پست ها
      تا حالا اینجوری شدید که انگار یکی خفتون میکنه داد میزنید کسیم نمیشنوه؟واییییییییییییییی یی یه بار اینجوری شدم انواع سکته رو زدم
      انواع سکته....
      من یه بار میخواسم حرف بزنم نمیتونستم..تکون هم نمیخوردم...فجیع بود
      روزی
      .
      .
      .
      آشتی خواهم داد.
      آشنا خواهم کرد.
      راه خواهم رفت.
      نور خواهم خورد.
      دوست خواهم داشت.

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      انواع سکته....
      من یه بار میخواسم حرف بزنم نمیتونستم..تکون هم نمیخوردم...فجیع بود
      من دوبار اینطوری شدم
      انگاریه چیزی داشت خفم میکرد هروقت ول میکرد تا میخواستم بحرفم دوباره احساس خفگی میکردم
      خلاصه بعدرهایی ازترس رفته بودن بغل مامان

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط nitah نمایش پست ها
      این حالت که یهو تو خواب از جایی میفتی و میپری از خواب رو من خیلی تجربه کردم تپش قلب میگیرم وقتی میپرم از خواب مخصوصا وقتی تازه بخواب رفتم !!!
      دقیقا بخصوص وقتی مستقیم رو به طرف سقف اتاقت بخوابی همون اول کارازخواب میپری

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن