خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

صفر تا صد نوشتن مقالات علمی

سلام دوستان.
      قبلا یه تاپیک زده بودم به اسم "مقالات علمی کشاورزی" اما تو این تاپیک میخوام یه چیزیای کلی در مورد مقاله های علمی و کارهای پژوهشی بهتون بگم مثلا این که رتبه بندی مقالات چجوریه؟کدوم نشریه علمی هستش که حرف اول رو تو دنیا میزنه؟یا با چه مقالاتی میتونین بورس دانشگاه های معتبر دنیا رو بگیرید و در آخر هم راه نوشتن مقاله علمی پژوهشی رو آموزش بدم.
      از تمام دوستانی که میتونن کمک کنن خواهش میکنم تو این تاپیک شرکت کنن.
      دوستان این یه تاپیک علمی برای آموزش مقاله نویسیه لطفا بحث رو از مسیر درستش منحرف نکنید و اسپم ندید.

.............

قبل هرچی باید بدونید به هر مقاله ای یه نمره مشخص داده میشه و مقاله ای که مدرک (isi) رو بهش بدن تو کل دنیا مطرح میشه.
      واسه گرفتن این مدرک باید مقالتون تو یه نشریه معتبر که خودشون دارای این مدرک هستن چاپ بشه.
      برای چاپ مقاله در این نشریات باید قبل شروع به کار حسابی تحقیق کنید و حسابی در مورد چیزی که میخواید روش کار کنید اطلاغات کسب کنید.
      چند نوع مقاله هم وجود داره اولینش علمی ترویجیه که من چیز زیادی ازش نمیدونم فقط میدونم که ارزش علمیه زیادی نداره.
      مقالات علمی مروری هم هستند که چندتا مقاله در مورد یه موضوع مشخص میخونی بعد از روی اونا خودت یه مقاله مینویسی که باز اینم ارزش علمی آنچنانی نداره.
      واما مقالات علمی پژوهشی که یه کار آزمایشگاهی رو انجام میدی و نتایج کار رو به صورت مقاله ارائه میدی و بار علمی زیادی داره مدرک (ISI) رو هم به این جور مقالات میدن.
      اولین قدم برای نوشتن مقالات پژوهشی مطالعه هستش.باید خیلی زیاد در مورد موضوع مورد نظر مطالعه کنی.
      مثلا خودم خواستم یه مقاله در مورد تاثیر چندتا کود بر روی پیاز بنویسم و از مدیر گروهمون کمک گرفتم اولین چیزی که بهم گفت این بود که باید به حدی درمورد پیاز مطالعه کنم که یه پیاز متحرک باشم.
      بعد کسب اطلاعات قدم بعدی شروع به کار کردنه یعنی اول تحقیق در مورد موضوع مورد نظر بعد شروع به کار کردن.
      واسه ما که اینجوری بود یه کتاب داشتیم از ترم 7 تحت عنوان طرح آزمایشات کشاورزی که مدیر گروهمون گفت باید حتما اون کتاب رو بخونید چون نحوه اعمال تیمارها رو آموزش میداد و قالب کلی آزمایش رو نشونمون میداد.
      بعد کار های آزمایشگاهی شروع میشه.
      ما پیاز رو به صورت بلوک های کاملا تصادفی کشت کردیم، تیمار ها رو روش اعمال کردیم و تا موقع برداشت ازش مراقبت ویژه کردیم بعدش هم که برداشت پیاز شروع شد و اونا رو به آزمایشگاه بردیم و اندازه گیری ها رو انجام دادیم.
      بعد تموم شدن کار آزمایشگاهی باید بشینی واسه نوشتن مقاله که کار آسونی نیست.
      اولا این که همه مقالات دارای:
      چکیده، مقدمه، مواد و روشها، نتایج، بحث و منابع هستن.
      چکیده: چکیده مقاله نباید زیاد باشه بعضی از نشریات هستن که مقاله ای رو که بیشتر از 250 کلمه چکیده داشته باشه قبول نمیکنن.
      تو چکیده باید درمورد هر کدوم از قسمت های مقاله (جز منابع) دو خط (حالا کمتر یا بیشتر) توضیح داده باشی.
      مقدمه: اینجا آزادی هرچقد خواستی توضیح بدی ولی چجوری؟
      تو مقدمه باید بگی چون فلان قضیه رو زندگی ماها تاثیر داره و خیلی مهمه من روش تحقیق کردم. یعنی باید کارت رو توجیه کنی.
      مدیر گروه ما بهمون گفت تو مقدمه باید بگی چرا پیاز؟؟؟ چرا یه گیاه دیگه نه؟؟؟جایگاه پیاز کجاست و این گیاه چ اهمیتی داره.
      مواد و روش ها: تو این قسمت هر کاری که کردی و هر روشی که استفاده کردی رو باید حداکثر تو یه صحفه توضیح بدی.(کار سختی نیست چندتا مقاله بخونی دستت میاد.)
      نتایج: این قسمت شاید مهمترین قسمت مقاله شما باشه و مقالتون تو این قسمته که ارزش پیدا میکه.
      البته نتایج اولیه رو باید به نرم افزار بدی تا برات تجزیه کنه.(نرم افزارهای مورد استفاده هم اکسل "که خیلی قدیمیه" اس پی اس اس "که خیلی رایجه" و سس"sas" که یه نرم افزار نسبتا جدیده)
      بحث : بعدش میشینی تو قسمت بحث رو نتایج به دست اومده بحث میکنی که مثلا میگی فلان کار که من کردم این نتیجه رو داده و فلانی هم که یه کار مشابه رو انجام داده به این نتیجه رسیده و میشینی بحث میکنی و مقایسشون میکنی.
      منابع: این یکی تو مقاله از ارزش زیادی برخورداره و میتونه به مقاله شما هم ارزش زیادی بده.
      اولا تو مقاله نباید از خودت حرف در بیاری باید همه چی مستند و با منبع باشه.
      دوما تو مقاله نباید از منابع پیش پا افتاده استفاده کنی منبع قوی به مقاله ارزش میده.
      آخرین کاری هم که میکنی اینه که مقالت رو میفرستی واسه یه همایش یا یه نشریه.
      هر نشریه یا همایش هم برای خودش یه تیم داوری داره که مقالت رو برسی میکنه و اشکالاتش رو بهت میگه و بهت یه فرصت واسه اصلاحش میده.
      اما همه این چیزا در صورتی اتفاق میافته که مقالت برای اون جایی که فرستادی ارزش داشته باشه.
      بعد میره تو نوبت چاپ و بهش نمره میدن.
      بعد از اون رسما به عنوان پژوهشگر شناخته میشی که یه کار علمی انجام دادی.

هر سوال دیگه ای بود در خدمتم.
      چرخ یک گاری در حسرت واماندن اسب
      اسب درحسرت خوابیدن گاریچی
      ومرد گاریچی در حسرت مرگ

ویرایش توسط Joker72 : 08 آذر 1393 در ساعت 20:34

2. Top | #2
      در انتظار تایید ایمیل

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      من یه سوال دارم ...
      مقالات روانشناسی و یا جامعه شناسی چه جایگاهی دارند ؟؟
      اصلا به اینا مدرک میدن ؟

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط payam74 نمایش پست ها
      من یه سوال دارم ...
      مقالات روانشناسی و یا جامعه شناسی چه جایگاهی دارند ؟؟
      اصلا به اینا مدرک میدن ؟
      هر رشته ای روش مقاله نوشتن مربوط به خودشو داره و مسلما جایگاه خودش رو هم داره.
      فک کنم مقالات روانشناسی و جامعه شناسی به صورت پرسشنامه باشه.(البته مطمئن نیستم)
      پرسشنامه مثل کار آزمایشگاهی مقالات رشته های تجربیه و مابقی چیزها به همون رواله.
      ولی مطمئنم جایگاه خودشون رو دارن و قطعا مدارک معتبری هم بهشون میدن
      چرخ یک گاری در حسرت واماندن اسب
      اسب درحسرت خوابیدن گاریچی
      ومرد گاریچی در حسرت مرگ

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن