مطلب زیر رو خودم ترجمه کردم که نوشته ای از تنسل علی هست. (درباره ی تنسل علی آخر پست توضیح دادم.) پیشنهاد می کنم مطالعه کنید

این مطلب روش های حفظ کتاب را به صورت خلاصه به شما آموزش می دهد. اگر دانش آموز هستید، اگر دانشجو هستید و باید کتاب های زیادی را مطالعه کنید، و یا اگر مایلید هر کتابی که می خوانید را به خاطر بسپارید و از دانش موجود در آن ها در زندگی روزمره ی خود استفاده کنید، مطلب زیر برای شماست...

آیا می خواهید بدانید یک کتاب درباره ی چیست بدون اینکه تمام آن را بخوانید؟ در این پست درباره ی نقشه ی برداری ذهنی برای به دست آوردن محتویات یک کتاب صحبت خواهیم کرد. این کار زمان زیادی نمی خواهد و بدون تندخوانی نیز قابل انجام است. من این را نقشه ی کلیدی مینامم. از این روش می توان برای یک کتاب کامل یا فقط یک بخش از آن استفاده کرد.

قدم اول: با روش تندخوانی فصل را بخوانید.

با استفاده از یک خطبر کتاب را بخوانید و محتویات را به تصویر تبدیل کنید. با این کار می توانید تصویری کلی از کتاب داشته باشید و در ارتباط سازی های آینده از آن استفاده کنید.

قدم دوم: کلمات کلیدی را شناسایی کنید.

هنگامی که تندخوانی می کنید، کلمات مهم را یادداشت کرده یا زیر آنها خط بکشید. این کار به شما کمک می کند تا ترتیبی منطقی از کلمات کلیدی را توسعه دهید.

قدم سوم: کلمات کلیدی را به صورت نقشه ی ذهنی در بیاورید.

هنگامی که مطالعه را تمام کردید، با استفاده از کلمات کلیدی که در مرحله ی قبل به دست آوردید یک نقشه ی ذهنی طراحی کنید. اگر این کار برای شما دشوار بود، مراحل یک و دو را مجدداً تکرار کنید. سپس خواهید دید که چطور کلمات کلیدی به راحتی در شاخه ها قرار گرفته و نقشه ی ذهنی شما برای ارائه ی الگویی از اطلاعات تکمیل می شود. به طور منظم تمرین کنید و این کار ساده تر هم خواهد شد.

قدم چهارم: دانش و تجربیات خود را اضافه کنید.

پس از تکمیل نقشه ی ذهنی، می توانید با افزودن دانش یا ایده ها از منابع دیگر آن را گسترش دهید. شاید تجربه ای از یک مبحث مشخص داشته باشید و یا شاید شما را یاد چیز دیگری بیاندازد. انجام اینکار باعث ایجاد اتصال احساسی قوی تری در نقشه ی ذهنی شما می شود و درنتیجه باعث تعمیق یادگیری می شود.من از این روش برای مطالعه استفاده می کردم و تا حد زیادی در زمانم صرفه جویی می شد. در دانشگاه باید سه یا چهار ساعت در هفته برای هر موضوع مطالعه کنم. و اگر قرار بود سه موضوع را در یک ترم مطالعه کنم، باید دوازده ساعت مطالعه می کردم. با این حال، با استفاده از تندخوانی، پیداکردن کلمات کلیدی و نقشه برداری ذهنی توانستم تمام مطالعاتم برای تمام موضوعات را در حدود دو ساعت انجام دهم و درک و یادآوری بسیار بهتری داشته باشم.

درباره ی تنسل علی:

• 3 بار قهرمان حافظه کشور استرالیا و دارنده عنوان "برترین حافظه جهان" (Grand Master of Memory) به دلیل حفظ کردن نام کمپانیها و شماره های تلفن 2 جلد کتاب اول (Yellow Page) در 24 روز (شامل 20،000 شماره تلفن و 2300 نام کمپانی)
  • نویسنده کتاب پرفروش "فیل زرد" و طراح اولین و بهترین نرم افزار App در گوشی های iphone در حوزه بهبود حافظه
  • مشاور "عملکرد بهینه" و "شناخت پتانسیل پنهان" در سازمانها از جمله "بانک استرالیا"، "Google"، "باشگاه فوتبال Carlton" و "PricewaterhouseCoopers"