خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات

یک سوال زیست دام دار کانون

سلام دوستان ، فکر می کنید جواب این سوال کدوم گزینه اس ؟ لطفا با دلیل جوا بدید .

طوری که تو آمار سایت کانون اومده ،80 درصد دانش آموزا به این سوال پاسخ اشتباه دادن.خودم هم از اونایی بودم که اشتباه جواب دادم.دوست دارم در مورد سوال بحث کنیم.جوابش رو میذارم.

این سوال پارسال و توسط پویا باستانی طرح شده بود :

82075998462401816373.jpg
      به راهِ بادیه رفتن به از نشستنِ باطل

اگر مُراد نیابم ، به قدر وُسع بکوشم

2. Top | #2
      کاربر فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط veteran نمایش پست ها

طوری که تو آمار سایت کانون اومده ،80 درصد دانش آموزا به این سوال پاسخ اشتباه دادن.خودم هم از اونایی بودم که اشتباه جواب دادم.دوست دارم در مورد سوال بحث کنیم.جوابش رو میذارم.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 82075998462401816373.jpg
مشاهده: 65
حجم: 22.6 کیلو بایت
      سلام سوال خیلی خوبیه
      الف) تعداد رشنه های الگو rna.pol یکیه ولی تو dna.pol دوتا هستش
      ب) تعداد رشته های ساخته شده یکی هستش
      ج) پیش ماده ی آنزیم هر دو یکسان هستش
      د) نوع پیوند تشکیل شده در mrna فقط فسفو دی استر هستش ولی در dna هم فسفو دی استر هم هیدروژنی

پس میشه دو تا تفاوت

3. Top | #3
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سینا جان این دقیقا همون استدلال پارسال من بود که طبق پاسخ سوال اشتباه در اومد ! خیلی سرو صدا کرد این سوال پارسال .خیلی ها میگفتن این سوال اشتباهه

خیلی ها میگفتن این سوال کاملا درست و علمی طرح شده . منتظر نظر بقیه دوستان می مونم . و بعد پاسخ تشریحی سوال رو میذارم تا دوستان قضاوت کنن سوال درسته یا نه .

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      از نظر من مورد الف عامل تفاوت است چون تعداد رشته های الگو هر دو یکسان و 1 عدد هست.محل اشتباه این مورد تو دو راهی همانندسازی هستش و اون اینکه درسته دوراهی ایجاد میشه ولی یک dnaپلیمراز فقط از یک رشته الگو میگیرد و نه 2 رشته ولی اگر امکان بودن رو در نظر بگیریم rnaپلیمراز فقط از روی یک رشته میسازد ولی dnaپلیمراز امکان ساخت از روی هر دو رشته رو دارد
      مورد ب هم تعداد رشته های ساخته شده توسط یک rnaپلیمراز و یک dnaپلیمراز برابر و یک رشته هستش
      مورد ج پیش ماده هر دو dna هستش
      مورد د یکی هستش یادمون باشه که در عمل dnaپلیمراز پیوند هیدروژنی خود به خود تشکیل میشه و ویژگی و توانایی ذکر شده در مورد dnaپلیمراز در تولید پیوند فقط فسفو دی استر هستش مثل rnaپلیمراز
      پس فقط مورد الف متفاوت هستش
      ولی سوال بسیار سخت و شک برانگیزی هستش که میشه به راحتی ازش گذشت و نزد
      جاهایی که غلط گفتم رو بگید لطفا

5. Top | #5
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mhkh1368 نمایش پست ها
      از نظر من مورد الف عامل تفاوت است چون تعداد رشته های الگو هر دو یکسان و 1 عدد هست.محل اشتباه این مورد تو دو راهی همانندسازی هستش و اون اینکه درسته دوراهی ایجاد میشه ولی یک dnaپلیمراز فقط از یک رشته الگو میگیرد و نه 2 رشته ولی اگر امکان بودن رو در نظر بگیریم rnaپلیمراز فقط از روی یک رشته میسازد ولی dnaپلیمراز امکان ساخت از روی هر دو رشته رو دارد
      مورد ب هم تعداد رشته های ساخته شده توسط یک rnaپلیمراز و یک dnaپلیمراز برابر و یک رشته هستش
      مورد ج پیش ماده هر دو dna هستش
      مورد د یکی هستش یادمون باشه که در عمل dnaپلیمراز پیوند هیدروژنی خود به خود تشکیل میشه و ویژگی و توانایی ذکر شده در مورد dnaپلیمراز در تولید پیوند فقط فسفو دی استر هستش مثل rnaپلیمراز
      پس فقط مورد الف متفاوت هستش
      ولی سوال بسیار سخت و شک برانگیزی هستش که میشه به راحتی ازش گذشت و نزد
      جاهایی که غلط گفتم رو بگید لطفا
      استدلال و جواب شما کاملا" درسته . بهتون تبریک میگم . :yahoo (3): از نظر من سوال کاملا درست و به صورت خلاقانه طرح شده . شاید خیلی ها مثل من به علت درک نادرستی که

که از جمله دوم پاگرف اول صفحه 11 زیست پیش که گفنه : «تفاوت دیگر این است که در همانند سازی DNA هر دو رشته به عنوان الگو عمل می کنند ، در صورتی که در
      رونویسی یکی از دو رشته DNA به عنوان الگو عمل می کند»
      این مورد رو جزیی از تفاوت ها حساب کردن !
      که البته درک این مطلب هم کار آسونی نیست و از هر کسی بر نمیاد .
      این هم پاسخ تشریحی :
      42790934751694843860.jpg

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      استدلال و جواب شما کاملا" درسته . بهتون تبریک میگم . :yahoo (3): از نظر من سوال کاملا درست و به صورت خلاقانه طرح شده . شاید خیلی ها مثل من به علت درک نادرستی که

که از جمله دوم پاگرف اول صفحه 11 زیست پیش که گفنه : «تفاوت دیگر این است که در همانند سازی DNA هر دو رشته به عنوان الگو عمل می کنند ، در صورتی که در
      رونویسی یکی از دو رشته DNA به عنوان الگو عمل می کند»
      این مورد رو جزیی از تفاوت ها حساب کردن !
      که البته درک این مطلب هم کار آسونی نیست و از هر کسی بر نمیاد .
      این هم پاسخ تشریحی :

نام: 42790934751694843860.jpg
مشاهده: 53
حجم: 58.0 کیلو بایت
      این جور تستها رو اگه در کنکور ببینم اگه بخوام روش وقت بگذارم قطعا جز آخرین تستهاست و اون هم در مرور آخر
      چون راحت وقت 2تا تست رو میگیره.
      همون اشتباهی که پارسال کردم و از تست 193 به بعد رو اصلا وقت نکردم بخونم که اتفاقا همه میدونیم معمولا تستهایی هستش که راحت میشه بهشون جواب داد چون صرفا حفظی هستن.
      لطفا شما این اشتباه رو نکنید
      بازم ممنون.تست خوبی بود

7. Top | #7
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      کاملا موافقم . البته این تست طوری طرح شده که حتی نمیشه تشخیص داد که این تست از تست های سخت و وقت گیر حساب میشه !

یادم میاد پارسال که این رو سر جلسه دیدم ااز بس فکر میکردم آسونه سوال رو به سرعت جواب دادم و به طراحش پوزخند زدم :yahoo (4):

از اون تستاس که آدم از غلط زدنشون لذت می بره و به شرف طراح درود می فرسته .

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات

الف:
      dnaپلی مراز میتونه از روی یکی از هر دو رشته و rnaپلی مراز به واسطه اطلاعات راه انداز فقط از یک رشته میتونه الگو برداری کنه پس این گزینه یکسانه
      ب:
      هم dna پلیمراز و هم rnaپلیمراز ی فقط به یک رشته متصصل میشن و فقط یک رشته را میسازن پس این گزینه یکسانه
      ج:
      پیش ماده آنزیم DNAپلیمراز دئوکسی ریبونوکلئوتید هست و از اتصال اونها به هم DNA میسازه و RNAپلیمراز هم میاد ریبونوکلیوتیدها را کنار هم میذاره که این مورد متفاوته
      د:
      نوع پیوند تشکیل دهنده هر دوع هم فقط و فقط فسفودی استر هست و در این مورد هم یکسانند
      پس فقط یک مورد و گزینه 1 درسته

یک توضیح مهم:
      در مورد پیوند هیدروژنی یادتون باشه این پیوند به صورت خودکار بین بازهای مکمل بین نیتروژن یک باز و هیدروژن باز دیگه تشکیل میشه و یک پیوند واندروالسی و بین ملکولی هستش و هیج نوع آنزیمی نمیخواد و خودکار اتفاق میفته
      اما شکستنشون تفاوت میکنه ها ... شکستن آنزیم میخواد که DNAپلیمراز (وقتی میخواد ویرایش کنه) و RNAپلیمراز هنگام باز کردن دو رشته میتونن بشکونن

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات

گزینه یک
      فقط مورد الف متفاوته
      درباره مورد د:توجه کنید که پیوند هیدروژنی خودش تشکیل میشه هم طی رونویسی هم طی همانند سازی و آنزیم های پلیمراز نام برده در اون نقشی ندارند

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن