خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 16

موضوع: بنویس!

1. Top | #1
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات

بنویس!

سلام دوستان!

امروز میخوام راجع به تاثیر شگرفت نوشتن توی یادگیری دروس صحبت کنم!

اکثر ماها عادت داریم لم بدیم و با چشم هامون کتاب رو بخونیم و چند بار در زدهنمون تکرار کنیم و از روی مطلب رد شیم و بریم سراغ یه مطلب دیگه!

اما توی درس خوندن حس شنوایی و لامسه هم باید درگیر بشه! حس لامسه قدرتش توی یادگیری و طبقه بندی مطالب فوق العادس!

ما انسانی ها بنابر حجم عظیم مطالب به قول بچه ها حفظی! مجبوریم اسم ها و اشخاص گوناگون و بسیار در هم بر هم رو بلد باشیم!

اما جالبه بدونید بر خلاف دید اکثر شما دوستان! ما هم تاریخ و جغرافیا رو مثل ریاضی فیزیک تمرین میکنیم! اون هم روی کاغذ! و همین رمز ماندگاری یک مطلب توی ذهن دانش آموزه!

write-et-img.jpg

منظور من از نوشتن مشق نیست!

نوشتن مطالب به صورت کلید واژه باید طوری باشه که با دیدن اون واژه به اصل مطلب و کل مطلب پی ببرین!

یک مثال میزنم قشنگ مطلب جا بیفته! جمله کتاب درسی____> فلسفه سیر و حرکت انسان است به صورتی که جهانی شود عقلانی مشابه جهان عینی! مصداق دینی> الفلسفه صیروره الانسان عالما عقلیا مضاهیا للعالم العینی

و مصداق شعری! هر آنکس ز دانش برد توشه ای. جهانی ست بنشسته در گوشه ای

هنگام مطالعه این مطلب شاید در وحله اول ذهن قبولش کنه! ولی در تداخل اون با مفاهیم دیگه مطمئنا ذهن دچار درگیری و فراموشی میشه!

اما منظور من این نیست که مشق بنویسین! خلاصش میشه این!( عقلانی-عینی-صیروه-هر ان که!)

خوب با نگاه کردن به این چهار کلید واژه صد درصد مطلبو میگیرین! و معجزه زمانی اتفاق میفته که شما این هارو فقط یک بار بنویسین! و مطمئن باشین که برابر هستش با 10 بار خوندن بدون نوشتن!

13920214151959197_photol.jpg

این رو هم در نظر بگیرید که کُپی پیست نکنید! وقتی مطلب رو خوندید از روی ذهن خودتون مطلب رو کپی کنید روی کاغذ! و چه بهتر!!! اگه شما این کار رو برای خلاصه نویسی انجام بدید!

با قدرت درک و فهمی که من از بچه های انجمن سراغ دارم! میدونم که میتونن همچین تکنیک ساده و خوبی رو برای درسای اختصاصی هم به کار ببرن!

پس یادتون نره نوشتن از روی ذهن باعث طبقه بندی مطالب و ورود اون ها به حافظه بلند مدت میشه!

بالاترین سطح درک مفاهیم اینه که شما اون هارو برای خودتون بنویسید! و مطمئن باشید با این تمرینات میتونید در آینده یک درسنامه خوب برای درس مورد علاقتون بنویسید!

یا خلاصه هاتونو کتاب کنید یا تقدیم به دوستانتون کنید! چون خیلیییی موثرن!

با یک مثال دیگه موافقین؟ بزارید از یه درس عمومی مثال بزنم!

به طور مثال در درس دو دینی پیش مثال اون باغبان رو میخونیم! چطوری میتونیم خلاصش کنیم؟

لازم نیست همشو بخونیم! فقط هرجا کلمه باغبان رو دیدید! شک نکنید که توحید در ربوبیت در کار است! تمام!

ایشالا دفعه دیگه نقشه ذهنی رو توضیح میدیم

موفق و موید باشید(قافیه!)

2. Top | #2
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      یکم سخته به نظرم...!:yahoo (2):
      من مرور کردن کتاب به دفعات زیاد رو بیشتر میپسندم..

3. Top | #3
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط cRAzY.boY نمایش پست ها
      یکم سخته به نظرم...!:yahoo (2):
      من مرور کردن کتاب به دفعات زیاد رو بیشتر میپسندم..
      فکر نمیکنم نوشتن 10 کلمه برای 10خط زیاد باشه!

شما میتونید به جای دفعات زیاد فقط یک بار بنویسید! ارزش کدوم بیشتره؟

4. Top | #4
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Takfir نمایش پست ها
      فکر نمیکنم نوشتن 10 کلمه برای 10خط زیاد باشه!

شما میتونید به جای دفعات زیاد فقط یک بار بنویسید! ارزش کدوم بیشتره؟
      شرطش اینه که چجور خلاصه کنی که دقیق همون مطلب رو برات تداعی کنه..!

5. Top | #5
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      شرطش اینه که چجور خلاصه کنی که دقیق همون مطلب رو برات تداعی کنه..!
      من هم دقیقا منظورم همینه!

ما میتونیم درسارو توی چند جمله یا حتی یک داستان طوری خلاصه کنیم که با خوندن اون جمله برامون تداعی بشه!

توی تاریخ ادبیات اختصاصی و زیست کلی میشه از اینا به کار برد!

یه جور پیشرفته سر واژه سازی!

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Tajob
      نمایش مشخصات
      اره خیلی جواب میده من امتحانش کردم برا زیستم که فقط شکل میکشیدم!

7. Top | #7
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Takfir نمایش پست ها
      من هم دقیقا منظورم همینه!

ما میتونیم درسارو توی چند جمله یا حتی یک داستان طوری خلاصه کنیم که با خوندن اون جمله برامون تداعی بشه!

توی تاریخ ادبیات اختصاصی و زیست کلی میشه از اینا به کار برد!

یه جور پیشرفته سر واژه سازی!
      شما میگی ما چجور جمله سازی کنیم؟!؟

8. Top | #8
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      شما میگی ما چجور جمله سازی کنیم؟!؟
      ببین من منظورم خلاصه نویسی و سرواژه سازی نبود! من منظورم نوشتن کلید واژه های متن بود که متن رو تدائی کنه!

مثلا فک کن من بهت میگم! خط اوستایی 44 حرف هجا داره از راست به چپ نوشته میشه! اواخر دوره ساسانی از خط ارامی اقتباس شده و ....

به جاش مینویسم 44 راست به چپ! ساسان!ارام!

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      من خودم به جا اینکه بنویسم تصویر سازی یا رمز گذاری میکنم ، اینجوری بیشتر یادم میمونه و باحالتر بنظر میاد !

این روش واس درسایی مثه دین و زندگی یا شیمی خیلی جواب میده ( البته واس همه درسا هم حرفی واسه گفتن داره ...)

اینکه مثلا از روی تعداد نقطه های یه کلمه شما جواب سوال رو تشخیص بدید ، باس خیلی باحال باشه دیگه

هرروزی که بهترازروزهای قبلت باشه،تکه ای ازپازل رویاهای توست که سرجاش قرار میگیره، سعی کن هرروز بهترازروزقبل باشی تاپازل رویاهات روهرچه سریعتر کامل کنی

Sina
      CEO of Iramrich

by the way here's my channel : @MrRich

10. Top | #10
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sinabeskut نمایش پست ها
      من خودم به جا اینکه بنویسم تصویر سازی یا رمز گذاری میکنم ، اینجوری بیشتر یادم میمونه و باحالتر بنظر میاد !

این روش واس درسایی مثه دین و زندگی یا شیمی خیلی جواب میده ( البته واس همه درسا هم حرفی واسه گفتن داره ...)

اینکه مثلا از روی تعداد نقطه های یه کلمه شما جواب سوال رو تشخیص بدید ، باس خیلی باحال باشه دیگه
      و زمانی که تمریناتت رو خلاصه نگه داری برای دوران جمع بندی! ارزشش از طلا هم بیشتره!

هیچ خلاصه ای بهتر از خلاصه خود آدم جواب نمیده!

من فلسفه رو از 7 صفحه خوندم و 18 شدم! در حالی که دوستام ده ها صفحه جزوه میخوندن و هیچ!

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نوشتن واقعا جواب میده خیلی مفیده
      فقط مشکلی که من دارم تو نوشتن وسواس دارم حتما باید خیلی خوش خط و تمیز بنویسم یه مقدار زمان بیشتری میبره ، باید خودمو اصلاح کنم :yahoo (4):
      ممنون دادا

12. Top | #12
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa7 نمایش پست ها
      فقط مشکلی که من دارم تو نوشتن وسواس دارم حتما باید خیلی خوش خط و تمیز بنویسم یه مقدار زمان بیشتری میبره ، باید خودمو اصلاح کنم :yahoo (4):
      ممنون دادا
      هیج مشکلی نیست! اتفاقا اینطوری خوبه و میتونی خلاصه هاتو پک کنی و نگه داری! اصلا هرچی مطلبو با دقت و ظرافت بیشتری بنویسی عالی تر جا میفته!

نه اینکه سر سری کاغذو خَط خَطی کنی!

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa7 نمایش پست ها
      ممنون دادا
      منم همین طور ، مخصوصا از رنگ های متنوعی استفاده میکنم ! ببینی فک میکنی دفتر نقاشیه ! :yahoo (94):

ولی نوشتن برداشت از متن خیلی موثره در یادگیری

هرروزی که بهترازروزهای قبلت باشه،تکه ای ازپازل رویاهای توست که سرجاش قرار میگیره، سعی کن هرروز بهترازروزقبل باشی تاپازل رویاهات روهرچه سریعتر کامل کنی

Sina
      CEO of Iramrich

by the way here's my channel : @MrRich

14. Top | #14
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sinabeskut نمایش پست ها
      منم همین طور ، مخصوصا از رنگ های متنوعی استفاده میکنم ! ببینی فک میکنی دفتر نقاشیه ! :yahoo (94):

ولی نوشتن برداشت از متن خیلی موثره در یادگیری
      عالیه! تو مبحث خلاصه نویسی باید مد نظر داشته باشیم که گوشت و استخون رو از هم جدا کنیم! یعنی با خودکار های رنگارنگ! به طور مثال توی زیست که قید ها مهمن رو با رنگ صورتی بنویسیم! که بیشتر چشم و ذهن روشون زوم کنه!

15. Top | #15
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      من 2 ساله به شیوه ی زیر مطالعه میکنم و نتیجشو دیدم!!

یه چکنویس میزارم بغلم هرچی که میخونم رو برداشت هایی که دارم رو روی اون مینویسم حتی اگه شده 10 کلمه ! همینکار باعث تثبیت مطلب میشه ، امتحان کنید !

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن