خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

سوال در مورد ابیات مطرح شده در کنکور

1.چند درصد ابیات کنکور از کتاب های درسی استخراج شده اند؟؟
      2.ابیات خارج از کتاب در کنکور بیشتر از کدام شاعرند؟؟
      3.برای تقویت آرایه های ادبی چه کار کنم؟؟
      کدام کتاب را پیشنهاد می کنید؟
      3.برای تقویت قرابت معنایی چه کار کنم؟؟
      کدام کتاب را پیشنهاد می کنید؟
      4.از زبان فارسی چند تست در کنکور می آید؟؟
      من شنیده ام که بسیار آسان اند . آیا درست است؟؟
      5.آیا الزامی است زبان فارسی 2 را نیز مطالعه کنیم؟؟

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      از زبان فارسی 5 تا تست میاد که اصلا راحت نیست و بعضی از سال ها جزء سخت ترین سوال های درس ادبیات بودن
      زبان فارسی 2 الزامی نیست ولی اگر بخونی بهتره
      برای قرابت و آرایه هم باید تمرین زیاد داشته باشی (یا تست زیاد بزنی یا یه کتاب شعر باز کنی و هر شب چند تا از بیت هاش رو تمرین بکنی
      دقیقا نمی دونم ولی فکر کنم حدود 80% ابیات کنکور خارج از کتابه

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      بچه‌ها، خوب دقت کنید! در آزمون سراسری ۱۳۸۹، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ در متن و گزینه‌های ۲۵ سؤال ادبیات، بین ۴۰ تا ۵۰ بیت خارج از کتاب مطرح‌شده‌بود و در سال ۹۲ و ۹۳ این تعداد به بیش از ۵۰ بیت خارج از کتاب رسید! مطمئناً خواندن، معناکردن و تحلیل‌کردن این تعداد بیتِ خارج از کتاب، از حد توان دانش‌آموزانی که به ادبیات به‌چشم یک درس حفظی نگاه می‌کنند و نکات خط‌به‌خط کتاب‌های درسی‌شان را چندین و چند بار دوره می‌کنند، بیرون است. درواقع اگر از سه سؤال تاریخ ادبیات و دو یا سه سؤال مربوط به معنای واژه‌ها که معمولاً جنبه‌ی کاملاً حفظی دارند، بگذریم، ۱۹ سؤال دیگر درس زبان و ادبیات فارسی (۲ یا ۳ سؤال املا + ۵ یا ۶ سؤال زبان فارسی + ۳ سؤال آرایه + ۸ یا ۹ سؤال تناسب مفهومی) کاملاً مفهومی و تحلیلی هستند و پاسخ‌دادن به آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی درست و بهره‌بردن از منابع مطمئن و کارآمد دارد، وگرنه درصد ادبیات شما هم نزدیک می‌شود به میانگین درصد ادبیات قبول‌شدگان سال‌های گذشته در درس ادبیات، یعنی کم‌تر از ۴۰% !
      لطفاً برای دوری از این سرنوشت و بهره‌گرفتن از درس ادبیات به‌عنوان یک نقطه‌ی قوت، سفارش‌های زیر را بپذیرید و به‌کارگیرد:
      ۱- خواندن ادبیات را از تابستان شروع کنید.
      ۲- از حالا تا تعطیلات عید، به‌طور میانگین و با توجه به وضعیتتان ۶ تا ۹ ساعت در هفته برای درس ادبیات وقت بگذارید. دقت‌کنید که شما باید ضعفِ نوع تدریس و سبک امتحانات دوران دبیرستانتان را امسال جبران کنید و این‌کار مطمئناً با هفته‌ای دو سه ساعت مطالعه‌ی ادبیات ممکن نخواهدبود.
      ۳- اولین کاری که باید بکنید، به‌دست‌آوردن مهارت در خواندن بیت‌هاست که با مطالعه‌ی فصل اول کتاب «تناسب مفهومی و قرابت معنایی نشر دریافت» به‌طور قابل‌قبولی به این مهارت دست پیدا خواهیدکرد. یادتان باشد که تا نتوانید بیت‌های خارج از کتاب را بخوانید، مطمئناً نمی‌توانید آن‌ها را معنا کنید یا با بیت‌های دیگر مقایسه کنید و یا آرایه‌های ادبی آن‌ها را تشخیص دهید. تابستان بهترین وقت برای مطالعه‌ی فصل اول این کتاب است. (فصل اول کتاب تناسب مفهومی تنها منبعی است که در آن شیوه‌ی خواندن بیت‌ها آموزش داده‌شده‌است.) بعد از خواندن این فصل، کار شما خیلی ساده‌تر می‌شود و با روانی بیش‌تری پیش می‌رود. حالا باید بروید سراغ مفاهیم عاشقانه، عارفانه و تعلیمی رایج در ادبیات فارسی. (خیلی از دانش‌آموزان سال‌های گذشته‌ی من، اواسط سال، آن‌قدر ترسشان از خواندن و معناکردن شعر ریخته بود که آرام‌آرام در خود احساس شاعری هم می‌کردند و می‌خواستند به بیت‌های این کتاب، ابیاتی نیز اضافه کنند که البته به‌دلیل پرهیز از افزایش حجم کتاب این امر ممکن نشد!)
      ۴- مطالعه‌ی زبان فارسی را هم از تابستان شروع کنید. خواندن متن اغلب درس‌های کتاب زبان فارسی ۳، کمک چندانی در پاسخ‌گفتن به تست‌ها نمی‌کند. به‌همین‌دلیل مطالب کتاب «زبان فارسی نشر دریافت» مطابق با درس‌های کتاب زبان فارسی ۳ نوشته‌شده‌است تا شما به‌جای کتاب درسی، این کتاب را بخوانید و هرجاکه لازم باشد، به شما توصیه کرده‌ام که به متن کتاب درسی مراجعه کنید و مطلب خاصی را از کتاب درسی نیز بخوانید.[۱] شما باید تا پایان ترم اول، دست‌کم تا درس «گروه فعلی» را خوانده و دوره کرده‌باشید.
      ۵- برای خواندن املا و لغت هنوز خیلی فرصت دارید؛ اگر نتیجه‌ی آزمون‌های آزمایشی از همان ابتدا برایتان خیلی مهم است، بهتر است خواندنِ بخشِ املای کتاب «املا و لغت در آزمون سراسری، نشر دریافت» را از مهرماه در برنامه‌ی کارتان قراردهید وگرنه بعد از عید هم برای خواندن این کتاب دیر نیست.
      ۶- وقتِ دوره‌ی تاریخ ادبیات تابستان نیست. باید از ترم دوم این‌کار را شروع کنید. روش خواندن تاریخ ادبیات و نکته‌های پنهان و دشوار آن را در کتاب همایش ادبیات (جلد دوم) مطالعه کنید. فعلاً فقط تاریخ ادبیات پیش‌دانشگاهی ۱ را بخوانید و سعی کنید بر آن مسلط شوید.
      ۷- دوره‌ی متن کتاب‌های ادبیات سال دوم و سوم، فعلاً کار بیهوده‌ای است. در آزمون سراسری سال ۱۳۸۹ فقط ۲ سؤال معنا و مفهوم را می‌توان در بین ۱۲۵ سؤال ادبیات پنج گروه آزمایشی (کم‌تر از ۱% سؤالات) پیدا کرد که مستقیماً از متن دو کتاب سال دوم و سوم طرح‌شده‌بود! در آزمون سراسری سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ هم این ماجرا تکرار شد و در سال ۱۳۹۲ فقط یک سؤال از بین ۱۲۵ سؤال مستقیماً به معنای متن درس‌ها مربوط می‌شدو در سال ۹۳ هیچ سوالی! لطفا فریب برنامه های غیرکارشناسانه ی آزمونهای آزمایش را نخورید.
      ادبیات را مبحثی بخوانید نه درس به درس و خط به خط .
      شما باید مفاهیم مطرح‌شده در کتاب‌های ادبیاتتان را بدانید و بتوانید آن مفاهیم را در بیت‌های خارج از کتاب تشخیص دهید؛ بنابراین هرچه‌قدر وقت برای دوره‌کردن متن این دو کتاب درنظرگرفته‌بودید، به خواندن کتاب «تناسب مفهومی» اختصاص دهید. در آن‌جا حدوداً با تمام بیت‌ها و حکایت‌های مهم این دو کتاب (و هم‌چنین ادبیات پیش‌دانشگاهی) روبه‌رو خواهیدشد و مفاهیم آن‌ها را به‌همراه بیت‌های خارج از کتاب مشابه، بررسی خواهیدکرد.
      ۸- خواندن متن کتاب ادبیات پیش‌دانشگاهی برای داوطلبان کنکور مفید است و برای دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی لازم.
      ۹- مطالعه‌ی کتاب‌های همایش در تعطیلات نوروز و پس از آن، برای جمع‌بندی مطالبی که تا آن زمان خوانده‌اید، بسیار مفید است.
      ۱۰- برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر، در قسمت تست‌های دوره‌ای، برنامه‌ی ماهانه‌ای را ارائه کرده‌ام که حدوداً هماهنگ با برنامه‌ی تدریسم در کلاس‌های درس است. حتماً بعد از خواندن این مطالب به تست‌های دوره‌ای مراجعه کنید.
      خب، فکر نمی‌کنم دیگر جایی برای اشتباه شما باقی‌مانده‌باشد. فقط می‌ماند تلاش و پشت‌کار و تحمل‌تان که اگر این‌ها را نداشتید الان این‌جا نبودید! منظورم پایان این نوشته‌است، چون من خیلی حرف زدم و فقط آدم‌های باتحملی مثل شما می‌توانستند تا این خط آخر پیش‌بیایند.
      پای‌دار باشید و امیدوار !
      هامون سبطی

ژان وال ژان: مرا برای دزدیدن تکه نانی به زندان بردند و پانزده سال در آنجا نان مجانی خوردم! این دیگر چه دنیاییست!!!
      بینوایان-ویکتور هوگو

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Tajob
      نمایش مشخصات
      سلام به نظر من تو عمومیا ادبیات از همه سخت تر ولی شیرین تره
      من که خودم با این که وقت نسبتا کمی گزاشتم براش ولی تقریبا 45 درصد زدم تو کنکور
      یه چیزی تو ادبیات هست اینکه اگه شما وقت به اندازه کا فی و تمرکز نسبتا خوبی روش بزاری واهمیت بدی بهش میتونی درصد بالایی بزنی
      ولی یه چیزی هست اینه که چون مباحث اضافی داره باید یه منبع کامل و خوب و جامع مثل کتاب ادبیات موضوعی گاج ( نقره ای ) رو انتخاب کنی و فقط همونو بخونی
      چون همه مباحث رو به صورت کلی و جزئی همراه با تستهای کنکور سراسری و تالیفی داره
      شما اگه از چهار ماه قبل کنکور وقت بزاری و روزی تقریبا یک ساعت ادبیات رو بخونی میتونی تقریبا بالای 70 درصد بزنی توکنکور
      درضمن تستهای زبان فارسی به عقیده من وخیلی ها سخت ترین تستهای کنکور هستند چون از یه موضوع میشه هزاران تست ازش طرح کرد و درضمن یادگرفتنی هست و فقط با پایه خوب و وقت گزاشتن نسبتا زیاد میشه تستاش رو جواب داد
      درموردقرابت معنایی بهترین راه اینه که اول یه موضوع رو روش تمرکز کنی (مثلا موضوع زود گذر بودن دنیا در اشعار و ادبیات) و بعد بیت های مربوط به اونو بخونی وسعی کنی بیت هایی که مربوط به اون موضوع هست رو چندین بار بخونی و کلمات و افعال و جزیئیات شعر و چندین بار تحلیلی کنی تا تو ذهنت سپرده بشه
      برای آرایه های ادبی هم بهترنی روش اینکه که یه مدل آرایه مثلا آز آسون ترین اون گرفته (مثل تناقض و واج آریی وتلمیح )یاسخت ترین مدلش (مثل ایهام و تشبیه وو استعاره)رو یاد بگیری و تعریفش رو بخونی و بعدش چند نوع بیت و چند نوع جمله از اون رو به عناون مثال بخونی وبعدش سعی کنی چندتا بیتو بخونی که بیشترین آرایه ها رو تو خودشون گنجوندن وبعدش هم از تست های آسون شروع کنی و بعدش بری سراغ تست های سخت. درضمن میتوتی تو هرتست که میخوای حل کنی قبل از این که به جواب نگاه کنی اول به بیت نگاه کنی و آرایه هایی که به بیت مربوط میشه تو ذهنت حدس زنی و بعد جوابا رو بخونی

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      بیشتر ابیات قرابت معنایی خارج کتاب از کتاب صائب تبریزی و غزلیات حافظ هستند.
      !LOSE YOURSELF IN SCIENCE

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن