به نام خدا

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس ششم سال دوم

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیات و مفاهیم

1- افحسبتم انما خلقناکم عبثا و انکم الینا لا ترجعون

مفهوم : ضرورت معاد در پرتو حکمت الهی

2- وما خلقنا السماء والارض و ما بینهما باطلا ذلک ظن الذین کفروا فویل للذین کفروا من النار

مفهوم : ضرورت معاد در پرتو حکمت الهی

3- ام نجعل الذین امنوا و عملوا الصالحات کالمفسدین فی الارض ام نجعل المتقین کالفجار

مفهوم : ضرورت معاد در پرتو عدل الهی

4- ایحسب الانسان الن نجمع عظامه بلی قادرین علی ان نسوی بنانه

مفهوم : امکان معاد جسمانی

5 - و ضرب الله مثلا و نسی خلقه قال من یحی العظام و هی رمیم قل یحییها الذی انشاها اول مره و هو بکل شی علیم

مفهوم : امکان معاد جسمانی در پرتو قدرت الهی

6- والله الذی ارسل الریاح فتثیر سحابا فسقناه الی بلد میت فاحیینا به الارض بعد موتها کذلک النشور

مفهوم : امکان معاد جسمانی با بیان دلیل عقلی و تجریی

7 - یخرج الحی من المیت و یخرج المیت من الحی و یحی الارض بعد موتها و کذلک تخرجون

مفهوم : امکان معاد جسمانی با بیان دلیل عقلی و تجریی

8 - الله لا اله الا هو لیجمعنکم الی یوم القیامه لا ریب فیه و من اصدق من الله حدیثا

مفهوم : ضرورت معاد

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Notifications:yahoo (4):

توی این درس ایات کلا 2 مفهوم دارن (دیگه تا الان متوجه شدین دیگه)
1- ضرورت معاد
2- امکان معاد جسمانی

برای تشخیص این دو مفهوم از ایات بهتره که دست و پا شکسته هم که شده ایات رو معنی کنید.
اگر توی معنی دیدید که حرف از توانایی خداوند بر جمع کردن مخلوفات ... کشتن و دوباره زنده کردن ... برعکسش .....جمع کردن استخوان ها .... و امثال اینها دیدید خب توی مفهوم , مفهوم 2 رو انتخاب کنید .... در غیر اینصورت مفهوم 1 رو انتخاب کنید بهتره ...

موفقیتـــــ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نکات مهم

* تعریف حکیم : کسی که کارهایش هدفمند و غایتمند است و به نتایج صحیح و درست منتهی میشود.

* دلیل وجود معاد : پاداش یا جزای برخی اعمال در این دنیا قابل اعطا نیست.

* مهم ترین خبری که انبیا برای ناسان اورده اند , خبر از معاد و سرای اخرت است.

* ایمان به اخرت لارمه ی ایمان به خداست

* اول ایمان به خدا .... دوم ایمان به اخرت

* موضوعات به کار رفته در قران کریم از نظر میزان تکرار :
1- توحید
2- معاد

* حدود یک چهارم ایات قران کریم به معاد اشاره دارد.

* حقیقت وجود انسان = روح و نفس

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

احادیث و روایات

ندارد !

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

بررسی درس

این درس درس تقریبا اسونیه که با یکی 2 دور دقیق خوندن میشه تست های این بخش رو درست جواب داد.
پس دقت کنین و این درس رو از دست ندین.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تست کنکور 93 از این درس رشته ریاضی :

سوال 55 :

*** از دقت در پیام ایه شریفه «قال یحییها الذی انشاها اول مره و هو بکل خلق علیم» و « ما خلقنا السماوات و الارض و ما بینهما باطلا ...» به تریتب موضوع .... و ..... مستفاد می گردد.

1- آفرینش مجدد جسم در برزخ - ضرورت معاد در پرتو عدل الهی
2- امکان معاد جسمانی در آخرت -
ضرورت معاد در پرتو حکمت الهی
3- آفرینش مجدد جسم در برزخ -
امکان معاد در پرتو عدل الهی
4- امکان معاد جسمانی در آخرت - امکان معاد در رپرتو حکمت الهی

جواب : گزینه «2»