خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

آب حداکثر تا چه ارتفاعی بالا می آید؟

در شکل زیر آب با سرعت q متر مکعب بر ثانیه به درون ظرف ریخته میشود. اگر روزنه ای به سطح a در زیر ظرف قرار داشته باشد و آب از آن بیرون ریزد، آب حداکثر تا چه ارتفاعی بالا می آید؟ (فرض کنید ارتفاع ظرف به قدری بزرگ است که آب سرریز نمیشود)
      soal.jpg
      البته اینو از خودم در اوردم و اصلا در حد کنکور نیست.
      ممنون میشم جواب بدید.

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      فک کنم جوابشو خودم فهمیدم
      اگر از فشاری که آب فرودی به ظرف وارد میکنه صرف نظر کنیم، میشه گفت سرعت خروج آب از پایین ظرف برابر "رادیکال 2gh" میشه که h عمق آب هستش.
      این مطلب رو فکر کنم میشه با استفاده از در نظر گرفتن یک المان آب که به پایین ظرف میرسه و با به کارگیری قانون پایستگی انرژی مکانیکی اثبات کرد.(البته تو المپیاد فیزیک دوره 23 - مرحله دوم ،سوال 3، یه اشاره هم به این شده)

حالا وقتی ارتفاع آب ثابت میمونه که سرعت خروج حجم آب (بر حسب متر مکعب بر ثانیه) با سرعت ورود حجم آب برابر بشه (چون در این صورت هر چقدر آب وارد بشه همونقدر هم خارج میشه)
      untitled.jpg
      که در اینجا Q,A معلوم هستند و در صورت سول ذکر شده، g شتاب گرانش زمین، h حداکثر عمق آب، u سرعت خروج آب، V حجم آب و z سرعت حجمی خروج آب هستش.

همش فکر میکنم غلط حل کردم اگه غلط حل کردم حتما بگید!

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ramin Safavi نمایش پست ها
      فک کنم جوابشو خودم فهمیدم
      اگر از فشاری که آب فرودی به ظرف وارد میکنه صرف نظر کنیم، میشه گفت سرعت خروج آب از پایین ظرف برابر "رادیکال 2gh" میشه که h عمق آب هستش.
      این مطلب رو فکر کنم میشه با استفاده از در نظر گرفتن یک المان آب که به پایین ظرف میرسه و با به کارگیری قانون پایستگی انرژی مکانیکی اثبات کرد.(البته تو المپیاد فیزیک دوره 23 - مرحله دوم ،سوال 3، یه اشاره هم به این شده)

حالا وقتی ارتفاع آب ثابت میمونه که سرعت خروج حجم آب (بر حسب متر مکعب بر ثانیه) با سرعت ورود حجم آب برابر بشه (چون در این صورت هر چقدر آب وارد بشه همونقدر هم خارج میشه)
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.jpg
مشاهده: 49
حجم: 11.8 کیلو بایت
      که در اینجا Q,A معلوم هستند و در صورت سول ذکر شده، g شتاب گرانش زمین، h حداکثر عمق آب، u سرعت خروج آب، V حجم آب و z سرعت حجمی خروج آب هستش.

همش فکر میکنم غلط حل کردم اگه غلط حل کردم حتما بگید!
      شوما خيلي با حاليا همش سوال ميپرسي اخرم خودت جواب خودتو ميدي
      جایی هست که جز تو هیچ کس نمی تواند آن را پر کند .کاری هست که جز تو هیچ کس قادر به انجامش نیست

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Yeganehp نمایش پست ها
      شوما خيلي با حاليا همش سوال ميپرسي اخرم خودت جواب خودتو ميدي
      والا خودمم موندم!
      تا قبل اینکه پست رو بذارم اصلا به ذهنم نمیرسید!

5. Top | #5
      نفر برتر کنکور

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      سلام
      میشه لطفا بگید چطوری سرعت المان آبو رادیکال 2 جی اچ به دست آوردی؟
      اگه المان آبو از لحظه ی رها شدن (ضمنا فرض رها شدن هم اشتباهه!!! مگه این که سرعت افزایش حجم آب درون ظرف "dV" را q فرض کنیم!!!!) از شیر آب تا لحظه ی رسیدن به کف ظرف(فرض کنیم فقط گرانش بهش وارده، که به نظرم این فرض هم فقط برای اولین المان آب صحیحه(قبل از این که ظرف کمی پر بشه)) فرض کنیم سرعتش میشه رادیکال دو جی اچ پیریم
      که اچ پیریم فاصله ی شیر تا ته ظرفه!
      میشه بگید اشتباه من کجاست؟؟؟
      Hey yeah, Don't let'em know we're coming
      Hey yeah, Tiptoe higher
      ...Take some time to simmer down, keep your head down low
      !!!HEY YEAH! TIPTOE HIGHER

6. Top | #6
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Edward نمایش پست ها
      سلام
      میشه لطفا بگید چطوری سرعت المان آبو رادیکال 2 جی اچ به دست آوردی؟
      اگه المان آبو از لحظه ی رها شدن (ضمنا فرض رها شدن هم اشتباهه!!! مگه این که سرعت افزایش حجم آب درون ظرف "dV" را q فرض کنیم!!!!) از شیر آب تا لحظه ی رسیدن به کف ظرف(فرض کنیم فقط گرانش بهش وارده، که به نظرم این فرض هم فقط برای اولین المان آب صحیحه(قبل از این که ظرف کمی پر بشه)) فرض کنیم سرعتش میشه رادیکال دو جی اچ پیریم
      که اچ پیریم فاصله ی شیر تا ته ظرفه!
      میشه بگید اشتباه من کجاست؟؟؟
      شما اشتباه نمیکنید، ولی من نوشتم "با صرف نظر از فشاری که آب ورودی به ظرف وارد میکند" (البته این طور که شکل نشون میده نمیشه ازش صرف نظر کرد!)
      حالا شما فرض کن یه شیلنگه، به جای شیر آب، که میگیریمش بالای آب، طوری که h با h پریم برابر باشه

ولی اگه با فرض همون شیر آب جلو بریم، دیگه مطمئن نیستم بشه رادیکال ('2g(h اینطوری دیگه خیلی سخت میشه
      کسی ایده ای نداره؟

7. Top | #7
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

Side Activities

خب
      حالا ببینم این سوالو میتونید حل کنید یا نه (اگه جواب سوال قبلو دیده باشید، پایه حل این سوال رو میدونید)

در شکل زیر دریچه مستطیل شکلی روی دیواره ظرف قرار دارد. اگر دریچه باز شود، در لحظه ای که فاصله سطح آب تا بالای دریچه برابر d است، سرعت حجمی خروج آب از دریچه بر حسب متر مکعب بر ثانیه چقدر است؟ (طول این دریچه برابر L و عرض آن برابر p است)
      untitled.png
      این یکی رو دیگه جواب نمیدم
      فقط میگم جوابتون درست هست یا نه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن