خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 4 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 53
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

Exclamation توجه: روش خواندن و تحلیل منابع درس شیمی

سلام به همگی بچه های گل کنکوری سال 94به عنوان اولین تاپیک تحلیل دروس تصمیم گرفتم شیمی رو بذارمدرسی که خیلی توش حرف بود واسه کنکور امسال مااول اگه موافق باشید یه توضیحی درباره روش خوندن این درس بدم و بعد بریم سراغ تحلیل منابع موجود دربار این درس.

خب همون طور که میدونین شیمی درس مشترک بین رشته تجربی و ریاضیه و به عنوان درس آخر دفترچه هستش.(غیب گفتم خخخخ):yahoo (4): اکثر بچه ها اصن نمیرسن به بعضی از سوال های این درس حتی نگاه بندازن و خب توی درس تجربی ضریب 9 و در ریاضی ضریب 6 داره.پس درس شوخی برداری نیست. از طرفی در این دو سال اخیر سوالات این درس بیشتر به سمت مفهومی شدن و سخت شدن میره و حجم سوال های محاسباتی رو دارن زیادتر میکنن. توی مقدمه یکی از کتاب های معروف نوشته بود که اول به سوالات غیرمحاسباتی پاسخ بدین توی این درس و بعد محاسباتی اینطوری به 70 درصد سوالات پاسخ دادین. اما شیمی 93 جوری بود که حتی سوالاتی که ظاهرمحاسباتی نداشتن بازهم گزینه ها محاسباتی بود.پس از این خبرا نیست.

نکته اول اینکه ازهمین الان استفاده از ماشین حساب ممنوع.چه برای شیمی چه درس های دیگه.

یه سری فصول مثل استوکیومتری- مسایل اسدوباز- قانون هس.... کاملا محاسباتی هستند . تسلط براینها جز با زدن تست های مکرر امکان پذیر نیست.

توی درس شیمی کاب درسی منبع بسیار مهمی محسوب میشه. روشی که مدنظر من هستش اینه که: کتابتون رو به یه منبع کامل تبدیل کنید.به این شکل که هر نکته ای رو وی جزوات و کتب کمکی می بینید که به دردمیخوره و توی کتاب اشاره مستقیم نشده رو داخل کتاب وارد کنید.خوشبختانه مولفین حاشیه های سفیدی رو داخل کتاب گذاشتن به همین منظور(!!!)

نکته ی دوم اینکه مطالب مهم رو مشخص و درصورت نیاز خلاصه نویسی کنید.

نکته ی سوم اینکه از کنار شکل ها و زیرنویس اونها و حاشیه های کتاب به راحتی نگذرید.

نکته ی چهارم سرعته.بچه ها توی کنکور سرعت در کنار دقت و معلومات جواب میده.باتوجه به اینکه آخرین درس هستش امکان نداره 35 تا سوال رو توی 35 دقیقه بشه جواب داد.پس تامیتونید افزایش بدید سرعتتون رو با حل سوالات گوناگون و متنوع محاسباتی و حتی یک سوال رو چندین بارحل کنید.

نکته ی پنجم اینکه جوری از الان که اول راهید شیمی و همه ی درس هاتون رو بخونید که بعدا بای مرور دچار مشکل نشید.حتما خلاصه های خوبی تهیه کنید.ست هایی که میزنید رو حتما حتما حتما علامت گذاری کنید.شما وقت ندارید که همه رو دوباره بزنید.باعلامت گذاری فقط میرید سراغ اون هایی که نکته داشته یا براتون سخت بوده.

نکته ی ششم اینکه درس شیمی صرفا محاسباتی یا صرفا حفظی نیست.یه ترکیبی از این دوتا هستش.پس هربخش باید به شیوه ی خودش خونده بشه. بخش های حفظی با مرور و بخش های محاسباتی با تمرین و حل مسایل بیشتر باید تقویت بشه.

نکته ی هفتم اینکه از 35 تست حدود 22-23 تست از پایه میاد.پس جدیش بگیرید.مخصوصا که سوالات ترکیب پایه با پیش هم به تازگی باب شده. این رو به بچه هایی میگم که الان مدرسه میرن.بچه ها توی پیش 2 غرق نشید. اینو شاید بهمن بفهمید چی میگم.ازپایه غافل نشین.پیش 2 رو بامعلم اگه با برنامه پیش برید . تست بزنید راحت میتونید جواب بدین.پس نگران نباشین.

نکته ی هشتم اینکه خیلیا میپرسن هفته ای چقد شیمی بخونیم به توصیه مشاورین یه دانش آموز با سطح شیمی معمولی حدود 6-7 ساعت درهفته.باز هم بستگی به خود فرد داره. اما درساتون رو موازی با هم پیش برید.دوتا درس رو 50 بزنید بهتر از اینه که یکی 100 یکی 10 بزنید.

من دیگه نکته ای به نظرم نمیاد.فعلا روش خواندن رو داشته باشید و نظراتتون رو بگید تا برم سراغ تحلیل منابع چون اکثرا الان به دنبال کتاب خریدن هستین . در ضمن منتظر تحلیل سایر دروس هم باشین.امیدوارم مفید بوده باشه براتون موفق باشید.
      زمان نمی ایستد و لحظه ها می روند
      قدر زندگی و باهم بودن را بیشتر بدانیم
      لطفا با تامل ببینید...

من دغدغه دارم این روزها درسرزمینی زندگی میکنم که درآن دویدن سهم کسانی است که نمیرسندو رسیدن سهم کسانی است که نمیدوند.

2. Top | #2
      کاربر انجمن

Romantic
      نمایش مشخصات
      ممنون بخاطر پست زیبات
      من صب تا شب تو انجمنم اگه تگ نکنی هم میخونمش عزیزم

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      مرسی عزیزم..
      من یه نکته درباره محاسبه بگم
      استاد شیمیه ما جلسه اول ک اومد گف دست هرکی ماشبن حساب ببینم خورد میکنم:yahoo (4):
      جلسه ی اول تست داد حل کنیم
      همه عینه چی تو محاسبش گیر میکردن
      اما الان بعده چند جلسه خیلی بهتر شدم خودم به شخصه
      حالا نکتش اینه که تو محاسبه ، مخصوصا سوالای کنکور 99% عددا با هم ساده میشن
      ینی عدد اعشاریه صورت با کسر ساده میشه مثلا میشه 0/2
      ینی فقط بایدتکنیکی محاسبه کنید وگرنه اگه بخواید بشینید نرمال محاسبه کنید 50 سال طول میشه
      استادمون یه نکته هم گفت که همیشه جرم با جرم مولی ساده میشه پس حواستون به اینم باشه
      موفق باشید
      I love all the stars in the sky, but they are nothing compared to the ones in your eyes

Hesam
      ویرایش توسط Afsane-IN : 02 مرداد 1393 در ساعت 23:10

4. Top | #4
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      من خیلییییییی از شیمی میترسم. ینی واقعا باید خیلی بخونی که بتونی درصد خوبی بزنی

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      محاسبات توی شیمی همونطور که همه میدونن بسیار مهمه و از طرفی بسیار اعتماد به نفس رو بالا میبره!!!
      شاید با زدن تست های زیاد بشه محاسبات رو قوی کرد ولی باید تکنیک های محاسبات سریع رو یاد گرفت

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Afsane-IN نمایش پست ها
      مرسی عزیزم..
      من یه نکته درباره محاسبه بگم
      استاد شیمیه ما جلسه اول ک اومد گف دست هرکی ماشبن حساب ببینم خورد میکنم:yahoo (4):
      جلسه ی اول تست داد حل کنیم
      همه عینه چی تو محاسبش گیر میکردن
      اما الان بعده چند جلسه خیلی بهتر شدم خودم به شخصه
      حالا نکتش اینه که تو محاسبه ، مخصوصا سوالای کنکور 99% عددا با هم ساده میشن
      ینی عدد اعشاریه صورت با کسر ساده میشه مثلا میشه 0/2
      ینی فقط بایدتکنیکی محاسبه کنید وگرنه اگه بخواید بشینید نرمال محاسبه کنید 50 سال طول میشه
      استادمون یه نکته هم گفت که همیشه جرم با جرم مولی ساده میشه پس حواستون به اینم باشه
      موفق باشید
      باتشکر . اما همون طور که گفتید راحت ساده میشن اما امسال بعضی سوالا واقعا اینطوری نبودش. اما استرس سر جلسه و بودن شیمی به عنوان آخرین درس و کمبود زمان باعث میشه اگه محاسبات قوی نباشه حسابی به دردسر بیفتی

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra1995 نمایش پست ها
      کلا تمام درسا رو باید بخونی.البته خیلی خوندن منظور خرخونیه بی فایده نیست. بلکه درست خوندنه.تمام سعی من اینه که توی این تاپیکا یاد بدم تجربه های خودمو شاد باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط the END نمایش پست ها
      محاسبات توی شیمی همونطور که همه میدونن بسیار مهمه و از طرفی بسیار اعتماد به نفس رو بالا میبره!!!
      شاید با زدن تست های زیاد بشه محاسبات رو قوی کرد ولی باید تکنیک های محاسبات سریع رو یاد گرفت
      بله درسته کار نیکو کردن از پر کردن است. زدن تستای متنوع و استاندارد هم تسلط رو بالا میبره هم شیمی رو به درس شیرین و نقطه قوت تبدیل میکنه پیروز باشید
      لطفا با تامل ببینید...

من دغدغه دارم این روزها درسرزمینی زندگی میکنم که درآن دویدن سهم کسانی است که نمیرسندو رسیدن سهم کسانی است که نمیدوند.

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      12

نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra1995 نمایش پست ها
      نه بابا سطح سوالات زیاد بالا نیست فقط محاسباتت باید سریع(تکرار می کنم سریع )باشه.کلا امسال یه 6 ،7 تا از سوالات واقعا شیمی بود والا بقیه اش ریاضی بود.
      منبع خوب:اگه کتاب تست دارید ابدا و اصلا سراغ کتاب جدید نرید که چوبشو بد می خورین ولی اگه منبعتون واقعا خوب نیست یا اصلا منبعی ندارید از بین کتاب های زیر یکی شو به سلیقه خودتون اانتخاب کنید(سطح کتابا اون چنان با هم فرق نمی کنه)
      دوم:گاج نقره ای . مبتکران
      سوم :گاج نقره ای. خیلی سبز.مبتکران
      پیش1:گاج نقره ای . مبتکران
      پیش 2:گاج نقره ای . مبتکران(با این که زیاده ولی خیلی خوب توضیح داده).خیلی سبز

من به شخصه بولد شده ها را ترجیح میدم.البته نظر همشهری عزیزم آقای میدانی(تراز قلمچی 8000) هم رو همین کتاب هاست.:yahoo (4):
      ایمـــان دارم! کــه قشنـگـتــرین عشــق

نگــاه مهــربـــان خــداونـــد بـه بنـدگـانـش اســت . . . زنـــدگــی را بـــه او بســــپار . . .

و مطـمئـــن بـــاش که تــا وقتـــی کــه پشتــت بــه خـــدا گــرم اســت

تمـــام هــراس هـــای دنیـــا خـنـــده داراســت ...

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط moho نمایش پست ها
      12

نه بابا سطح سوالات زیاد بالا نیست فقط محاسباتت باید سریع(تکرار می کنم سریع )باشه.کلا امسال یه 6 ،7 تا از سوالات واقعا شیمی بود والا بقیه اش ریاضی بود.
      منبع خوب:اگه کتاب تست دارید ابدا و اصلا سراغ کتاب جدید نرید که چوبشو بد می خورین ولی اگه منبعتون واقعا خوب نیست یا اصلا منبعی ندارید از بین کتاب های زیر یکی شو به سلیقه خودتون اانتخاب کنید(سطح کتابا اون چنان با هم فرق نمی کنه)
      سوم :گاج نقره ای. خیلی سبز

من به شخصه بولد شده ها را ترجیح میدم.البته نظر همشهری عزیزم آقای میدانی(تراز قلمچی 8000) هم رو همین کتاب هاست.:yahoo (4):
      بعد اون وخت شیمی 3 مبتکران ضعیفه که تو گزینه هاتون نیست؟!
      وبلاگ من:
      POURYA-BLUE.BLOGFA.COM

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن

Romantic
      نمایش مشخصات
      12

سوم :گاج نقره ای. خیلی سبز

سوال سخت به سوالی نمیگن که از کره ماه میاد!!!!سوال وقت گیرم سخت محسوب میشه!
      مشاوره و برنامه ريزي كنكور
      راهنماي انتخاب رشته كنكور سراسري

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad^s نمایش پست ها
      سوال سخت به سوالی نمیگن که از کره ماه میاد!!!!سوال وقت گیرم سخت محسوب میشه!
      وقتی شما محاسباتت خوب باشه فقط سوالات مربوط به مفاهیم عمیق میتونه برات سخت باشه که امسال فکر کنم اصن تستی به این شکل نداشتیم!

نگــاه مهــربـــان خــداونـــد بـه بنـدگـانـش اســت . . . زنـــدگــی را بـــه او بســــپار . . .

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن

Romantic
      نمایش مشخصات
      وقتی شما محاسباتت خوب باشه فقط سوالات مربوط به مفاهیم عمیق میتونه برات سخت باشه که امسال فکر کنم اصن تستی به این شکل نداشتیم!

آره .اون قسمت حرفت که میگی سوالا همش شدن ریاضی و ضرب و تقسیم را کاملا قبول دارم.الان دیگه این سوالات دانش شیمی رو نمیسنجه!!!

ولی در کل سوال وقت گیر سخت حساب میشه.
      البته سر جلسه آزمون!!! وشرایط و استرس آزمون .نه تو خونه!!
      مشاوره و برنامه ريزي كنكور
      راهنماي انتخاب رشته كنكور سراسري

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad^s نمایش پست ها

آره .اون قسمت حرفت که میگی سوالا همش شدن ریاضی و ضرب و تقسیم را کاملا قبول دارم.الان دیگه این سوالات دانش شیمی رو نمیسنجه!!!

ولی در کل سوال وقت گیر سخت حساب میشه.
      البته سر جلسه آزمون!!! وشرایط و استرس آزمون .نه تو خونه!!
      ای بابا مثل این که من یه ماه پیش کنکور دادم .همه شرایطشو درک کردم اونم چطور!منم حرفتو می قبولم تا دیگه اسپم ندیم.

نقل قول نوشته اصلی توسط pourya_blue نمایش پست ها
      بعد اون وخت شیمی 3 مبتکران ضعیفه که تو گزینه هاتون نیست؟!
      ببخشید جا افتاده.ولی چیزی که مسلمه بهترین نیست(نظر خودم)

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      بحث تاپیک داره به اسپم و چیزهای دیگه میکشه.دوستان فقط در مورد پست اول نظر بدن
      لطفا با تامل ببینید...

ویرایش توسط Amiir : 03 مرداد 1393 در ساعت 13:46 دلیل: ویرایش کردم.اینطوری باشه بهتره بنظرم.

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      درباره ی مقدار ساعت مطالعه تو همین انجمن تاپیک برنامه ریزی و اینا خیلی حرف قشنگی زدن و این بود که برحسب ضریب درس حداقل ساعت خوندن تو هفته رو مشخص میکرد! مثلا زیست با ضریب 12 رو حداقل 12ساعت در هفته گذاشته بود! فکر کنم برای شیمی هم عملی باشه! البته نمیدونم درسته یا نه!

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Armin-777 نمایش پست ها
      درباره ی مقدار ساعت مطالعه تو همین انجمن تاپیک برنامه ریزی و اینا خیلی حرف قشنگی زدن و این بود که برحسب ضریب درس حداقل ساعت خوندن تو هفته رو مشخص میکرد! مثلا زیست با ضریب 12 رو حداقل 12ساعت در هفته گذاشته بود! فکر کنم برای شیمی هم عملی باشه! البته نمیدونم درسته یا نه!
      خوندن هر درس مطابق با ضریب یه روش تقریبیه البته عمومیت نداره و واقعا شاید یه نفر مثلا در رشته تجربی به 9ساعت نیاز نداشته باشه اما مثلا توی ادبیات به 5ساعت نیاز داشته باشه.اینی هم که من گفتم تقریبیه. چیزی که مهمه رعایت توازن و تعادل بین درس هاس.هم چنین غافل نشدن از ضریب درس ها و دروس مهم تر در هررشته. موفق باشید.
      لطفا با تامل ببینید...

صفحه 1 از 4 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن