سلام دوستان عزیز

هر چند گرامر دروس سال دوم دبیرستان در کنکور نمیاد. ( البته آدم بلد باشه بد نیست ) این بخشو برای عزیزانی گذاشتم که سال بعد دوم هستن بتونن استفاده کنن. به مرور زمان درس به درس کامل میکنم و در نهایت همشونو در یک فایل پی دی اف برای دانلود میذارم.

جملات شرطی ( Conditional Sentences )

در این تاپیک من هر دو حالت جملات شرطی که در کتاب درسی اومده رو توضیح میدم. در کتاب درسی برای هرکدوم یه درس جداگانه اختصاص داده شده.

جملات شرطی نوع اول - ( type 1 )
خوب به این جمله دقت کنید.
If I miss the bus, I will get a taxi
اگر من اتوبوس رو از دست بدم , من تاکسی خواهم گرفت.

همون طور که متوجه شدید If I miss the bus شرط جمله ( If clause ) و I will get a taxi جواب شرط ( main clause ) هستند.

گرامر نوشتاری جملات شرطی نوع اول:
If + Present simple , will / won't + base form

توجه : won't = will not

یا به عبارت دیگر:
If clause + main clause
main clause + if clause

چند تا مثال میزنم بهتر با ساختار جملات شرطی آشنا شید.
If she comes , we will go to the gym
If you tell me your secret , I will not tell any body

ما در جملات شرطی نوع اول درباره آینده ممکن صحبت میکنیم. وقتی اون بیاد , ما به باشگاه خواهیم گرفت. اما در جملات شرطی نوع دوم ما درباره آینده خیالی و آرزو هامون صحبت میکنیم. یعنی آینده رو جور دیگه ای تصور میکنیم.

جملات شرطی نوع دوم - ( type 2 )
خوب به این جمله دقت کنید.
If a bear attacked me , I would run away
اگه یه خرس به من حمله میکرد من فرار میکردم.

خیلی از ماها خرس رو حتی از نزدیک ندیدیم اما تصور میکنیم که ما چیکار میکردیم اگه یه خرس بهمون حمله می کرد. این نو جملات شرطی , جملات شرطی نوع دوم هستن یعنی تصورات و تخیلات ما.

ساختار جمله شرطی نوع دوم با جمله شرطی نوع اول فرق داره
If + Past simple , would + base form

یا به عبارت دیگر:
If clause + main clause
main clause + if clause

به مثال های دیگه هم توجه کیند.
If I didn't have children , I wouldn't live in the country
If I knew his number , I would call him

اما دوستان کاربرد دیگه جملات شرطی توصیه به دیگران است به این مثال توجه کنید تا متوجه بشید.
If I were you , I would help him ( اگه من جات بودم بهش کمک میکردم )

نکته: در مثال بالا همون طور که دیدید از was استفاده نمیشه بلکه از were استفاده میشه. به این نکته توجه کنید.

حالت های دیگه ای از جملات شرطی وجود داره از حد کتاب فراتره پس اون هارو ذکر نمیکنم.