خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن

Romantic
      نمایش مشخصات

××روش تحلیل آزمونهای آزمایشی و اهمیت این کار××

بنام خدا

سلام

چن روز پیش اولین آزمون قلم چیتون بود؛البته بعنوان یه کنکوری!
      بعضیاتون یا سالای قبل آزمون نمیدادین یا بعد آزمون دفترچه هارا میذاشتین روی هم تا حرص بخورن!
      اینجوری تا حدودی انتقام سختی سوالاشونو میگرفتین

اما همونطور که خیلی از مشاورا و کنکوریای سال قبل میگن "تحلیل آزمون از خود آزمون مهمتره"

شما دو هفته ( واسه قلم چی مثال زدم که 2هفته یک باره)درس خوندین و روز آزمون 3-4 ساعت روی یک صندلی خشک نشستین و به 200-300 تایی سوال جواب دادین.اگه تحلیل آزمون صورت نگیره این تلاشهاتون نتجه و بازده لازمو نداره.

تحلیل آزمون شمارا از اشتباهاتتون آگاه میکنه و شما بعد از فهمیدن این اشتباهات سعی میکنید دیگه تکرارشون نکنید .اگر شما اشتباهاتتون رو ندونید مطمعنا نمیتونید رفعش کنید و هی اونارا تکرار میکنید!!! یا اگر اشتباهتون علمی باشه باعث تبدیل یادگیری ناقص به یادگیری کامل میشه.
      یه فایده دیگه هم داره اینکه شما مجموعه تست عالی واسه دوران جمع بندی خواهی داشت.همونطور میدونید واسه آزمونای آزمایشی طراحا سعی میکنن بهترین و تاپ ترین تستارا که دیدی خلاقانه به شما میده و از ریزه کاری های مختلف مبحث شمارا آگاه میکنه طرح کنن.شما با تحلیل؛ هم با این نکات آشنا میشید هم اینکه اون مجموعه ای ؛که از تستا و نکات آزمونا واسه خودتون آماده میکنید ؛منبع و گنجینه عالی واسه آزمونای جمع بندی میشه.

خب حالا بعد از توضیح درباره اهمیت تحلیل آزمون بریم سراغ روش این کار البته به سبک مدرسان شریف!دی!

چی؟

تحلیل آزمون!

کی؟

بهترین زمان واسه اینکار عصر همون روز آزمونه.اینجوری ذهنتون آماده تره ؛البته اگه سرعت تحلیلتون کمه میتونید درسای باقیمونده رو روز بعد هم تحلیل کنید

کجا؟؟

یه دفتر((کلاسور باشه بهتره!کلاسش بیشتره!دی!!)) واسه اینکار تهیه میکنید.و سوالات و نکات لازم را اونجا مینویسید تا گنجینه با
      ارزشی واسه آزمونای جامع باشه.

چجوری؟؟

بعد از آزمون شما سوالات آزمونا مورد بررسی قرار میدین و اونارو در دفترتون یادداشت میکنید((تا اینجا که چشک بسته غیب گفتم!))این سوالات شامل 3 دسته میشن:

1-سوالاتی که اصلا جواب ندادین!

این سوالات را حتمن باید در دفترتون یاد داشت کنید.هم صورت سوال هم جواب .همینطور نکته مربوطه رو.باید علت عدم پاسخ گویی را هم مشخص کنید و جلو سوال بنویسید

2-سوالاتی که غلط جواب دادین:

این دسته رو هم دقیقا مثه دسته قبل بایدصورت سوال و جواب و نکته مربوط را در دفترتون یادداشت کنید. و مثه دسته قبل علت اشتباه جواب دادن رو هم باید پیدا کنید و جلو سوال بنویسید!

3-خیلیا فقط به دو دسته بالا اکتفا میکنن!اما فقط همین دو دسته نیستند!!شما باید سوالات صیح را هم سریع از نگاه بگذرانید.

شاید میپرسید چرا؟؟

به 2 دلیل:1-ممکنه طراح از طرح این سوال قصد خاصی داشته یا نکته ای در اون پنهان باشه ولی شما به اون توجه نکردید. یا ازراه طولانی تری رفته باشید

2-ممکنه شما کلا سوالا اشتباه حل کرده باشید اما آدم خوش شانسی باشید و جوابتون شانسی درست شده باشه!!

پس لازمه سوالای درست را هم سریع بررسی کنید.البته روش بررسی این سوالات با دو دسته قبل فرق داره.اگه سوال را درست حل کردید و فقط به نکته طراح توجه نکرده بودید(دلیل اول) یا پاسخ نامه روش سریع تری آورده بود نیازی ب نوشتن صورت سوال و جواب نیست.فقط به نوشتن نکته مربوطه اکتفا کنید.

اما اگه شامل دلیل دوم شدید (( لوکی لاک هستین!دی!)) مثه سوالات نادرست یا نزده برخورد کنید.ینی هم سوال ؛هم جواب؛ هم نکته!

انواع اشتباهات:

1-اشتباهات علمی:این اشتباهات ناشی از یادگیری ناقص هستن.و با تحلیل آزمون میتونید این یادگیری ناقص را به کامل تبدیل کنید.
      2-اشتباهات غیر علمی(بی دقتی و اشتباه در تشخیص و ...): این اشتباهات که اکثر اشتباهای دانش آموزای درسخونی که نتیجه دلخواه رو نمیگیرن رو شامل میشن.و به دلیل مشکلاتی مثله عجله و استرس و حواس پرتی رخ میدن.مثلا یادمه خودم تویه یه آزمون این سوتیو دادم!:3*8=27!!!!((نخند آقا!))

که چی بشه؟؟

گفتم که!!مهمترین هدف تحلیل آزمون تبدیل یادگیری ناقص ب کامل؛ شناخت انواع اشتباهات و مهمتر از همه"تصمیم گیری برای حل
      مشکل و جلوگیری از تکرار اشتباهات"

مثلا اگه مشکلت بی دقتی سر آزمون هست ؛تصمیم میگیری آزمون بعدی با دقت تک تک گزینه هارو بررسی کنی.یا اگه کمبود وقت هست؛ زمان 2 هفته ای بین آزمونارا به برگزاری آزمون آزمایشی خونگی و حل تست سرعتی میپردازی.یا مثلا شب آزمون میای دفترتو نگاه میندازی و اشتباهاتت "غیر علمی"تو مرور میکنی تا فردا باز تکرارشون نکنی!!

مثلا یه نتیجه خوبی که واسه خودم داشت من فهمیدم تو زیست همه اشتباهاتم از کم خوندن و تکرار و دوره کم هس.واسه همین تصمیم گرفتم بجای تست زیاد بیشتر زیستا بخونم.

تلفن: 29 دوتا6!دی!

همیشه آخر هرچیزی خوب میشه؛اگه نشده بدون هنوز آخر اون نرسیده

مشاوره و برنامه ريزي كنكور
      راهنماي انتخاب رشته كنكور سراسري
      ویرایش توسط mohammad^s : 31 تیر 1393 در ساعت 22:10

2. Top | #2
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      ممنون!
      مفید و کاربردی بود بسیاااااااار

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ممنون آقا محمد

یه نکته هم من اضافه کنم ، بچه ها میتونن یه دفترچه ی اختصاصی ای داشته باشن به نام “غیرعلمی!” .

-حالا کاربردش چیه ؟!

بچه ها وقتی توی خونه تست میزنن قطعا یه سری تستا رو غلط میزنن.حالا وقتی تستا رو بررسی میکنن میبینن بعضی از سوالات دلیل اشتباهشون جزو دسته ی اشتباهات غیرعلمیه! میان و اون اشتباهشون رو در دفترچه ثبت میکنن .

-حالا زمان استفاده اش کیه ؟!

شب قبل آزمون یه نگاه سریع به دفترچه عزیزشون! میندازن که انشاالله سرجلسه آزمون تکرار نشه.

یا علی

4. Top | #4
      کاربر انجمن

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      ممنون .خیلی مفید بود

5. Top | #5
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      من واقعا نمی دونستم چجوری آزمون رو تحلیل کنم،واقعا ممنونم

توباقلب ویرانه من چه کردی؟. /ببین عشق دیوانه من چه کردی!
      درابریشم عادت آسوده بودم. / توباحال پروانه من چه کردی؟
      ننوشیده ازجام چشم تو مستم. / خماراست میخانه من چه کردی؟
      مگرلایق تکیه دادن نبودم. ؟ / توباحسرت شانه من چه کردی؟
      مراخسته کردی وخود خسته رفتی. / سفرکرده باخانه من چه کردی؟
      جهان من ازگریه است خیس باران. / توباسقف کاشانه من چه کردی؟

6. Top | #6
      کاربر انجمن

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      این روش خیلی وقت گیر نیست؟ واسه منی که نصف سوالای ازمونو میزنم مثلا خوب خیییییییییلی طول میکشه و اینکه این سوالاتی رو که یاد داشت کردیم کی باید دوباره بزنیمشون؟

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن